Szlovákok

Rendszerváltás előtt


Az Urpiner család

Nem mindegy, hogy milyen dobozból töltjük ki a sört, ezt régóta tudjuk már, a sörivó ember egyszerűen olyan, hogy már ez is befolyásolja ítélőképességét, ebből a szempontból az Urpinerek eléggé jó pozícióban vannak. Itt van például az első szlovák sörünk az Urpiner Classic, 10-es komlófokkal, 4 %-os alkoholtartalommal, és a felirat szerint mellesleg egy Draught Pale. Ez egy picit hazugság, a Draught egy olyan sör, amit hordóból csapolnak, vagy olyan, mintha. Ez nem olyan. És még Pale is, ami jól hangzik, de sem nem IPA, sem nem APA, hanem akkor mi? Ha ezeken túl vagyunk, akkor egy kiválóan habzó, annyira ugyan nem egyedi, de elfogadható minőségű és karakterű terméket kóstolhatunk. Aminek semmi szüksége sincs a hülye feliratokra, egyszerűen írják csak rá, hogy szlovák sör, így nem kellene fenntartásokkal küzdenünk. 48 pontot kap, ez az elfogadható alatt egy kicsivel van.
Viszont az Urpiner Special Pale Lager (képen a középső) már 14-es komlófokkal és 6 %-os alkoholtartalommal (sajnos ennek megfelelően magasabb árral is) büszkélkedhet. Nagyon szép hab és megfelelő keserűség-szint jellemzi e terméket, de a pontszám is magasabb legalább tízzel, 58 pontot mindenképpen megérdemel, mert szívesen fogyasztanám máskor is, bár tényleg lehetne kicsit olcsóbb.
Harmadik sör (képen a jobb oldali) az Urpiner Exclusive Pale Lager, 16-os komlófokkal, amit egyáltalán nem lehet érezni, és 7 %-os alkoholtartalommal, amit viszont igen. Itt az alkoholtartalom lekorlátozza a habzást, mellékhatásként kiveszi a komlóérzést, pont azt, ami egyébként leginkább szerethető a sörben. Mindezek ellenére jobb, mint a többi túlalkoholozott termék, de 49 pontnál többet semmiképpen nem érdemel.


Zlaty Bazant 55 pont

Meg kell vallanom, nem figyeltem úgy erre a sörre, ahogy talán megérdemelte volna, hiszen egy klasszikus szlovák, igazából csehszlovák sörről van szó. Egyszerűen lecsorgott egy vacsora mellé. Mi tagadás, jól is esett, nem tűnt fel, hogy bármi hibája lenne. Zlaty Bazantot bármikor szívesen fogyasztok, azt gondolom, hogy a szlovákok jól vitték tovább a csehszlovák hagyományt.


Zlaty Bazant '73

Retro palack, retro címke, de közben már 2022-t írunk. Aminél egészen biztosan jobb, az a cseh Zlata Koruna. Zlaty-Zlata, hogy meglegyen az összehasonlítási alap. Romboló a hangulatra nézve, hogy a márkatulajdonos, mint oly sok régi neves sörgyáré is, a Heineken. Ez a jelenség, nevezzük finoman tőkekoncentrációnak, vagy durvábban monopolizációnak, ellehetetleníti a versenyt és uniformizálja a sörgyártást. Egyre kevésbé ismerhetők fel a helyi jellegzetességek, gyakorlatilag már szinte sincsenek is. Trendek vannak, meg divatos irányzatok, a szerényebb vásárlóerővel rendelkező tömegeknek pedig ott vannak az occsó tömegtermékek.
A Zlaty '73 egy jó sör, én 1973-ban még nem ittam sört, de abban teljesen biztos vagyok, hogy nem ilyen volt, a palack hátoldali címkéjén ékes szlovák nyelven próbálnak meggyőzni, hogy de. ***
Ez egy modern recept, jó komló, jó aroma, a Heineken büszke lehet rá, hogy engem is meggyőzött, jó sok pontot fogok adni a sörükre, hogy stílusos legyek, épp 73-at.

*** = nem feltétlenül erről akarnak meggyőzni, inkább a szokásos píárszöveg, hogy a hurbanovói gyártóüzem dolgozóiból álló képzett kollektíva lelkiismeretes munkájának eredménye, hogy egyedülálló, akár 6 hétig főzött láger, amely biztosan sok sörfőzőt lenyűgöz magával ragadó aromájával és telt, kiegyensúlyozott testével, melynek minősége meghaladhatja a hazai és nemzetközi termékeket  - szóval valami ilyesmi, egy szlovákiai magyar biztosan pontosabban fordítaná, de engem csak ennyire érdekelt, meg hogy a Fradi pont tegnap négyeggyre megverte a Slovant, azért az is jólesett, talán jobban mint egy sör.
+ meg még hogy a Zlaty '72 egy kivételes láger, melynek gyártása során a legrégebbi tartósított sörrecept ihletett meg bennünket - ez meg olyan, hogy ihlette, ihlette, hát lehet, hogy ihlette, de régi receptekből nem lehet korszerű sört főzni, ezt a tulajdonos Heineken sem engedné.


Steiger válogatás

Az, hogy válogatás, kicsit túlzás, a szarvasi boltban ez a három Steiger sör volt, meg is vettem nyomban mind a háromból egy-egy palackot.
Mindhárom termékre érvényesek az alábbiak:
Első osztályú anyagok hagyományos nyitott kádakban történő erjesztése, hosszú ászokolás - klasszikus gyártási eljárások a sör főzésénél. A szöveget nem én találtam ki, ez olvasható a címkéken. A két világos sör antioxidánsként aszkorbinsavat tartalmaz, a barna ezen kívül szaharint és szinezéket is.
Tudnivaló még, hogy ezek viszonylag olcsó sörök, 2021-ben kétszáz forint alattiak, ennek ellenére élvezeti értékük megfelelő, tényleg a klasszikus stílust képviselik mindenben.
Ami egyben azt is jelenti, hogy külön-külön kár is lenne jellemezni őket, itt a világos világos, a barna pedig barna, ahogy az illik. Nem ad többet, mint amit ígér, de azt kifogástalanul teszi, csak ezért adok rájuk egységesen 57 pontot.


Gazda, Vycapne pivo svetle

Szlovák nyelvtörvénysértő sör, mert hol van szlovákul, hogy gazda? Ez csak vicc volt amúgy. A sör a régi Ászok ízeit idézi, tehát teljesen konzervatív hagyományokat követ, a baj csak az, hogy az ízekben is. Egy modern sör már nem ilyen. A címkén látható 10% szerencsére nem az alkoholfokra utal, mert egyébként csak 4,1 % az alkoholfoka. A címkéről nem derül ki, de állítólag ezt is a Steiger készíti, vagy forgalmazza. Az 50 pontot még úgy is megkapta, hogy árát nem tudom.

 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu