Magyarok

Miért nem mész a külső sávban

Magyar sör.
Nem vagyunk sörnemzet.
Nem, nem voltak jó söreink akkor sem, amikor magunk gyártottuk.
Ma már nem nagyon van magyar tulajdonban lévő sörgyár, a multik a nemzetközi trendekbe illeszkedően multireceptekből öntik a minél olcsóbb söröket. A lényeg a mennyiség, meg a profit. Ennek ellenére mondom, sokkal jobbak a mostani sörök, mint a régiek voltak.


Rákóczi 18 pont

Rákóczi. A szabadság íze. Ez van a dobozon. A Rákóczi nem csak mint családnév értendő, mert ennyi erővel lehetne Horváth is, viszont itt egyenesen és személyesen maga a nagy vezérlő fejedelem néz le ránk, mintegy ezzel is biztosítva bennünk a termék kiváló minőségéről. A sör gyártója a Borsodi sörgyár, csak hogy tudd, ez kinek a szégyene. Természetesen én is tudom, hogy szükség van kukoricával felturbózott olcsó sörökre is, nem mindenki tudja, vagy akarja megfizetni a minőséget, de akkor legalább lenne tényleg olcsó a termék. Nem írtam, hogy maga a sör milyen, de a fentiek után ez talán nem is szükséges.



Borsodi Bivaly 49 pont

Mármint bivalyerős, érted? A Borsodi mint olyan, általános ellenszenvnek örvend a magyar sörítészek körében, az általános negatív kritikát a szinte valamennyi termékében megtalálható kukoricagríznek, mint söralapanyagnak köszönheti. A kukoricagríz, mint söralapanyag sokkal gazdaságosabbá teszi a sörgyártást, főleg alkoholtartalom növelése szempontjából. Az, hogy valami gazdaságosan előállítható,  még nem jelenti feltétlenül azt, hogy olcsó is, itt van például a Bivaly. Ha csak a csomagolását néznénk, első blikkre azt gondolhatnánk, hogy ez egy barna, de legalábbis félbarna sör, de nem, hanem egy teljesen világos sör. Alkoholtartalma magas, habja viszont szinte nincs is. Íze? Savanyú is, keserű is. Én annyira nem értékelném le a Borsodit, mint sok, fentebb említett kritikus, de azon is túl vagyok, hogy jó sörnek mondanám. Ezért kapta az ötvenes lélektani határ alatti pontszámot.


Borsodi 60 pont

És még egy Borsodi. A Borsodi. Menő sörkritikusoktól kap hideget-meleget, de inkább hideget. Kövezzetek meg, de szerintem ez egy jó sör! Nem érdekel, miből rakják össze, nem érdekel ki mit mond róla. Az üveg is elegáns, a címke sem rossz, az íze is jó. Szeretem.


Borsodi Tüzes 36 pont

Egy elcseszett próbálkozás a Borsoditól. Vörös sörnek mondja magát, hát annak nem elég vörös. Teljesen nélkülöz mindenféle keserű komló ízt, ami amúgy egy vörös sörnek megbocsátható lenne, de semmi koncepciót nem látok, hogy milyen is szeretne lenni valójában. Olyan is, semmilyen, teljesen felejthető, egyszer, és soha többet nem vásárolt termék.


Borsodi Mester 50 pont

Sokféle sörrel próbálkozik manapság a Borsodi, de ezek eléggé hamvukba haltak, szerintem még az alap Borsodi a legjobb sörük, bár ezzel nem mindenki ért egyet. A Mester elé a szokásosnál nagyobb várakozással tekintettem, de csalódást okozott. Ez egy teljesen közönséges és jellegtelen sör, semennyire nem emelkedik ki a sűrű mezőnyből. Nincs mit ecsetelni az átlagos habon, az átlagos színeken, és az átlagos, vagy az alatti ízeken.


Borsodi Hoppy 59 pont

A viszonylag magas, talán meg sem érdemelt pontszámot a jóra való törekvés kapta, amely kissé szokatlan a Borsoditól. Már a doboz is ... hmm.. szép. Vagy magát kellető. Az összetevők között nem találom a szokásos kukoricadarát (plusz pont érte). A Hoppy legfőbb erőssége és jellegzetessége a jó komló, remélhetőleg nem csak bevezetőként kapta ezt a fajtát, hanem hosszú távon is ezzel készül, ebben az esetben szívesen fogyasztanám máskor is. Ez a fénykép is jó ferde lett, de azért sem készítek másikat, lehet, hogy később a ferdén készített fénykép lesz a védjegyem. Végül is a pisaiaknak is bejött ...


Borsodi IPA 62 pont

A Borsodi a többiektől jócskán, a Drehertől egy orrhosszal lemaradva, csak 2020-ban készítette el saját IPA-ját, nem lehet tudni, lelkesedésből tette ezt, vagy az idők szavára hallgatva kényszerből. Persze, hogy is néz ki egy sörgyár, amelynek még IPÁ-ja sincs ... Jó lett ez a sör, szerintem most veri a kommersz mezőnyt, sokkal elfogadhatóbb az ízvilága a többi nagy gyár hasonló termékeinél. Bár szűretlen, de viszonylag áttetsző, ez is jó, sokaknak nem szimpatikusak a zavaros sörök. Kellemesen keserű a komlója, a hab nem egy nagy eresztés, de IPA-tól nem is kell többet várni. Ha egy kicsi problémát megemlíthetek, az a csomagolás, amely túlságosan hasonlít a Hoppy-ra, aki nincs otthon a sörökben, nem fogja tudni megkülönböztetni őket.


Borsodi Amber ALE

A 2022-ben szokásos egyszerűre dizájnolt dobozban található ez a félbarna felsőerjesztésű Borsodi, ami kategóriájában az első, hát, legalábbis a Borsodinál. A félbarna szín lejön, tényleg az, ez tetszik is, de az ú.n. felsőerjesztés, az már nem annyira. Igazából egészen jellegtelen sör, pedig azt gondoltam nem lesz az. Semmi sem indokolja, hogy még egyet vegyek, a Borsodi IPA és Hoppy sokkal jobb sörök ennél. 50 pont, olyan átlagos.


Borsodi Tropical ALE

Most 4 %-os alkoholtartalommal. Nem lelkesedek túlságosan ezekért a gyümölcsös kotyvasztmányokért, de úgy látom más sem. Ezt a "sört" erősen leértékelve, lejáratközeli szavatossággal vettem, egy olyan árért, amit a kísérletezés kedvéért még hajlandó voltam feláldozni. Nem számítottam semmi jóra, épp ezért kellemes meglepetés volt a fogyasztása. Tényleg van benne valamiféle "tropical" íz, nem nagyon érdekelt, milyen gyümölcsökből hozták össze, leginkább a maracuja jött ki belőle. Nekem túl édes volt a gyümölcsök miatt, de ez alapjában véve nem baj ha nem sörként tekint rá az ember fia, márpedig nehéz akként tekinteni rá. Sörként amúgy is nagyon lepontoznám, viszont alkoholos üdítőként akár 50 pontot is kaphat.


Riesenbrau 15 pont

Németes neve ellenére magyar termék, a Borsodi készíti a bőcsi gyárában. Amit a címke ígér, pontosan azt kapjuk tőle, igénytelenséget, minden tekintetben. Habja már kitöltéskor sincs, íze és színe jól adja vissza a kukoricadarából felturbózott sörök jellegzetességét. Ha nem lett volna jól behűtve, kiborítom, de fűnyírás mellé, melegben, folgyadékpótlásként végül is elfogadható, hiszen káros anyagokat remélhetőleg nem tartalmaz. Viszont baráti sörözésekhez kifejezetten ellenjavallt.


Csiki sör (az igazi, avagy a tiltott) 62 pont

Ez egy külön(ös) sztori, nem tudni, hogy csak egy reklámkampány, vagy valódi márkaharc volt, szerény véleményem szerint inkább az előbbi.
Tehát, de tényleg csak címszavakban:
XY romániai magyar vállalkozó a Heineken által felvásárolt Ciuc (magyarul Csiki) sör ellenében elkezdte gyártani az "Igazi Csiki sör" nevű terméket, amit a Heineken nem nézett jó szemmel. Médiaviták, pereskedések után, melyekből inkább a Heineken került ki győztesen, a sört átkeresztelték "Tiltott Csiki sör"-re. Igaz magyar ember ezek után nem is vásárol  Heineken terméket ugyebár. Ha nagyon magyarkodni akar, akkor vásárol Csiki sört. De csak ha sok pénze van, mert a Csiki sör kurva drága és a magas árfekvés oka sok minden lehet, de nem a magas minőség, az bizonyos. Az eredeti Ciuc sört nem ismerem, bár rémlik, annak idején Erdélyben mintha kóstoltam/ittam volna, de akkor még biztosan nem Heineken termék volt. A Csiki sör egyébként valamivel jobb a Heinekennél, bár ez nem egy nagy dicsőség, mivel a Heineken maximum egy középszerű termék, legalábbis a Sopronban gyártott változata mindenképpen. És máris eljutottunk a oda, ahová a "csikisek" szerették volna, tehát a Csiki és a Heineken összehasonlításához. Igen, itt a Csiki került ki győztesen, de hosszú távon és megfelelő koncepció hiányában el fog bukni, mert mint sör, nem túl érdekes. Persze lehet, hogy egy újabb botránykampánnyal fenn tudják tartani a közönség érdeklődését.
És még egy szót sem szóltam magáról a sörről, lehet hogy nem is fogok. Ilyen áron csak egy nagyon magas minőségi terméket vagyok hajlandó megfizetni. De csak néha, ünnepnapokon.


Csiki Krém sör 66 pont

Kellemesebb, habosabb, "krémesebb", mint a normál Csiki. Jók ezek a sörök, van egy sajátos hangulatuk. Boltban sajnos jóval drágábbak a többi sörnél, viszont vendéglőkben semmivel sem, tehát ott mindenképpen ajánlott Csiki sört választani szerintem.
Update: Nem lehet biztosan állítani, de úgy tűnik, minden sörnek változik időnként a minősége, talán az alapanyagok sem ugyanolyanok, talán az odafigyelés sem az, mint a kezdetekkor. A Csiki Krém 2021-ben jóárasítva lett, lehet, hogy ennek következtében lett jóval "parasztosabb" ízű, le is kellett pontoznom. 55 pont


Tiltott Csíki Barna 66 pont

Igen, valahol itt kezdődik a jó barna sör. Jó kemény hab, roppant kellemes teltbarna íz, kávés lecsengés, szóval minden elvárható megvan benne. Nagyon szomorú is lettem volna, ha másképp van, mert ez egy szemtelenül drága termék, és azt a magas árat semmi nem indokolja, a 7 % alkoholtartalom sem és még az sem, ami szerintem nem is igaz, hogy hagyományos eljárással készült volna. Nem is veszek ilyet többet, ha barna, akkor inkább Dreher Bak. Jelszó: jobbat, olcsóbban. Amúgy mit keres a barna medve a címkén? Totális fogalomzavarban szenvedés szerintem.


Csíki sör, gyömbér chili

Ez nagyon durva. Mármint hogy a szó rossz értelmében. Az ára miatt meg sem vettem volna, de most, hogy kóstoltam is, már biztosan nem fogom. Kevésbé sörre, inkább valami Ginger Ale kotyvaszhoz hasonlít. Sajnos még csak nem is csípős, pedig plusz pontot adtam volna érte. Nem tudom miért kell kísérletezni ilyen termékekkel. Vagyis hát, miért is ne? A sikerhez vezető út a kudarcokon át vezet, ez szerintem az egyik legbölcsebb gondolat. Ennek ellenére erre a 2023 évjáratos kudarcos "sörre" nem tudok 15 pontnál többet adni, mert egy sör legyen sör, irgumburgum!


Székely sör, PET palackban, két literes kiszerelésben 50 pont

Sör esetében általában az igénytelenség egyik jellemzője a PET palack, ritka kivétel, hogy nincs ez így. A Székely sör esetében ez a megállapítás pont határeset. Az érződik, hogy a komlóválasztás jó, talán egy vak kóstoláskor több pontot adtam volna a sörre. Meg hát nyilván ki kellene elégíteni az árérzékeny vásárlói igényeket is. Csak hát így pont a Székely és Csiki sör nehezen felépített renoméja dől dugájába, hogy szépen fejezzem ki magam. Szóval jobb lett volna, ha ez a termék sohasem készül el, vagy ha igen, más név alatt.


Puskás 10

Ezzel a névvel régebben már készült egy rendkívül rossz minőségű és minősítésű sör, amelyet én magam nem kóstoltam, annak a gyártója ismeretlen volt, forgalmazója a Hyperlogic Kft, és a tesztelők nagyon lehúzták. Ezt a most általam kóstolt Puskás 10-est a Csiki Sör készítette, és ha minőségben nem is olyan, mint Puskás Öcsi volt a maga idejében, de csibészes magyarságban hasonló. Nosztalgikus hangulatú, jól megtervezett üvegben található és négy üveget adnak egy hasonló dobozban, ez a díszcsomagolás. A sör egy vastagon komlózott, kellően keserű, kissé parasztos ízű, jó habzású és jó színű termék, egy kissé, de nem a végletekig túlárazott. Baráti társaságba kifejezetten ajánlható, nem nagyon lehet vele beégni. 60 pont.


Tiszai 2 pont

Szarvasi beszerzésem, egy békéscsabai italdiszkont gyártatja, nem tudni kivel, egy tipp szerint csak Romániából jöhetett, Tisza ott is van. Minden várakozást alulmúlóan szar, sörnek nevezi magát, én nem nevezném annak, viszont a dobozra a félreértések elkerülése végett mégiscsak rá van írva, hogy "sör van benne". Nincs habja, már kiöntéskor sem, viszont íze sincs. Sörözőben senki ne is kérjen ilyet, mert élvezeti értéke a nullához közelít. Nyári melegben folyadékpótlásként elmegy, azon kívül teljesen értelmezhetetlen a funkciója.


Hunyadi Mátyás 5 pont

Ugyancsak a 2021-es szervasi beszerzésből való a Hunyadi Mátyás palackos sör. Retro szocialista jelleggű termék, olyan, mintha elmaradt volna a termékfejlesztés az elmúlt harminc évben. Vagy itt maradt régi technológiával készítették volna. Az, hogy kik, nem tudjuk, mert csak a forgalmazó neve szerepel a palackon. Szagtalan, vagy inkább kissé büdös, íztelen. Kicsit olyan, mint a régi Ászok sör, ha mond ez a név valakinek valamit. A Tiszai sör üveges rokona. Azért Hunyadi Mátyás királyban nagyobb márkanév volt, mint ez az izé sörben.
 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu