Szigetek sörei

Asahi


Asahi (japán) 50 pont

Kóstolás előtt kicsit kapta az ívet, hogy ...
... a japánok honnan tudnának sört készíteni, meg hogy
... biztosan rizsből készül,
... esetleg hínárból?
De utána kicsit másképp néztünk rá. Az Asahi felirat felett "extra dry" címke található, ez is egy kategória, ennek ellenére nem extrán jó, de el kell ismerni, ha valamit a japánok készítenek, az jó, még sör esetében is. Viszont semmi jellegzetes íze nincs, és a habja is gyorsan összeesik. Mivel háromdecis palackban is kétszáz felett van az ára (2022-ben már majdnem háromszáz), nem valószínű, hogy Asahi törzsvásároló leszek, de egyszer kóstolni érdekes volt.
Frissítés: felhívták a figyelmemet, hogy a felirat nem extra dry, hanem super dry. A mostani palackokon tényleg az van, a régieken meg már nem lehet tudni mi volt, de reménykedem, hogy nem vezettem félre az olvasókat, szándékosan biztosan nem.


Guinness Draught 75 pont

A világ egyik leghíresebb söre, és bár maga a termék eléggé különleges, főleg kelet-európai viszonylatban, ismertségét inkább a róla elnevezett rekordok könyvének köszönheti.
Kóstoltam a dobozos és üveges változatot is, ebben az esetben - más sörökkel ellentétben - a dobozost találtam jobbnak, mert ott beépített, bontáskor kipukkanó nitrogéngolyóval egyfajta krémességet varázsolnak a habba, üvegesnél ez nincs meg. Nagyon sötét sör, nem is barna, inkább fekete. Kávé ízű. Elég keserű, de ez csak később jön elő, az első kortyokban még nem. Nem elég szénsavas, de ez talán nem hiba, inkább tulajdonság. Önálló ital, semmi mellé nem jó, csak magában, nemigen tudnék elképzelni olyan ételt, amit egy Guinness-sel tudnék leöblíteni. Pedig egy sörnek ez lenne egyik fő funkciója, a Guinness-nek nincs ilyenje.

Eddig nem tudtam, de a Guiness hagyományos sört is gyárt, íme:


Guiness HOP House Lager

A nálam lévő doboz az exportváltozat lehet, mert a hátoldalon az angol mellett többféle cirill betűs tájékoztató található, a magyar felirat is etikettel van ráragasztva. A doboz a szokásos hülye ír 0,44 deciliteres kiszerelésű. A sör összetevői: víz, árpamaláta, komló, tehát semmi különleges nincs benne, nem is csodálkoztam, hogy a sör sem az, ha ezen a sörön múlik, bizony hogy sohasem tett volna világhírnévre szert a Guiness cég. Egy olyan ... hát az átlagnál talán valamivel jobb tucatsörnek mondanám, mondom, az átlagnál jobbnak. De sznoboknak feltétlenül ajánlott, hiszen ez mégiscsak egy Guiness. Én viszont nem adok neki több pontot 57-nél.


Kilkenny Irish Red Ale Draught 50 pont

Ha csak mint sört nézem, azt hiszem egy kicsit túlpontoztam. Ha mint élményforrást, akkor nem. Van egy doboz ír söröd, most az mindegy, hogy ajándékba kaptad-e, vagy vetted, (részemről az előbbi), és ez, mármint hogy van, már önmagában is érdekes, ugyanis érezhetően kopog benne valami. Behűtöd, felbontod. Sziszeg, de nem úgy, mint a többi dobozos sör. A benne található műanyag golyóból felbontáskor kiszabadul az addig egyensúlyban levő nitrogén és szétárad a sörben. Ha ekkor kiöntöd egy pohárba, furcsán zavaros italt látsz, ami felfelé tisztul és a sör lassan vörösessé válik. Eddig az élmény és akkor megkóstolod a sört,  ekkor a csalódás. Alig van benne szénsav, ami azért egy sörben mindenképpen kellene, hogy legyen, anélkül olyan, mintha felbontás után egy napig állott volna. Egészen semleges íz, de gyorsan ható alkohol, ez jellemzi. A kelet-európai sörivó nem ehhez szokott, szóval tényleg minden tiszteletem az íreké, de tartsák meg maguknak a sörüket, nem állítom, hogy ne lehetne megszokni, de én köszönöm, mást szeretek.


Youngs Double Chocolate 50 pont

Angol sörkülönlegesség a szigetekről. Barna sör, csokoládéval, nitrogéngolyóval. Ez utóbbinak, bár felbontáskor szépen sziszeg, elméletileg az lenne a feladata, hogy krémessé tegye a sört, de gyakorlatilag ez nem nagyon valósul meg. Az a bajom a termékkel, hogy sem a barna sör íze, sem a csokoládé zamata nem nagyon jön elő a dobozból. Sokkal kevésbé szénsavas, mint a mi szokásos söreink, de hol van ez a szokásostól? Viszont szuper elegáns a doboza, és végül is, egy cseppet sem kellemetlen alkoholos ital és mint ilyen, állítólag népszerű is. Én nem vennék semmiképpen, mert nem tekintem sörnek, egyébiránt meg borzalmasan drága. Igen, ajándékba kaptam :-)


Dr. Thirstyn's No. 4 Blonde és Hobgoblin

Először lássuk Dr. Thirstyn's-t. a Angol sör. A palack különleges és egyedi, persze nem visszaváltható, úgyhogy majd megy a szemétbe, nesze neked környezetvédelem. Viszont szép, a címke is az. A sör láger típusú komlóból készül, pils jellegű gyártási folyamat során, ízre viszont kicsit az ALE sörökre hajaz, a típusra jellemző keserűséggel. Még akciósan is drága, de ünnepi asztalokra megengedhető mértékben. Hasonló karakterű, vagy jobb cseh söröket sokkal olcsóbban is megkaphatok. Mégis, értéke a kiváló összhatás miatt 75 pont.
Második a Hobgoblin, azaz hobbit, vagy manó. Azt gondoltam, ez lesz a jobb, de nem. Aztán nézem a címkét, ez vörös sör, pedig a pohárban elég barnásnak tűnt. A vörös sörök nem nagyon jöttek be eddig, talán a kissé savanykás ízük miatt. Mindegy, kapott 50 pontot, de nem igazán ajánlott vétel.


Meantime hármas

Angol sörök, tényleg azok, nem csak a London felirat miatt. A Dreher csak forgalmazza őket, a minőséghez képest akár barátinak is mondható, megfizethető áron.

Yakima Red ALE (piros címkés). Igazi multikulti. Az eredeti felirat szerint brit és német malátákból no meg az amerikai Yakima völgy ötféle komlójából készítette Alastair Hook. A magyar címke ennél szerényebben csak felsőerjesztésű vörös sörként definiálja a terméket. Tudnivaló, hogy nem igazán vagyok elragadtatva a vörös söröktől, hiányzik belőlük az igazi karakter, valami, ami a világos és barna sörökben is megvan, persze nyilván csak a jobbakban. Ez a Yakimában sem található meg, de azért nem rossz sör. Színe valahol a vörös és a középbarna között van,  habja elég szerény, de legalább a végsőkig kitart. 55 pontot ér nálam.
A London Lager (sárga címkés) jó színű, de sajnos, hab nélküli termék, kicsit talán kiszól belőle az árpamaláta, viszont a komlója kiváló. A leírás szerint nincs is benne más, szerintem meg van, a háttérben egy meghatározhatatlan, de nem kellemetlen zamat érezhető, ami sem a komlóból, sem az árpamalátából nem származhat, de mindegy, ha titok, hát titok. Fogyasztás után még sokáig érezhető az íze, de ez is inkább egy jó tulajdonság ebben az esetben, kap is érte 62 pontot.
A három közül a legjobb a hidegkomlós eljárással készült kék címkés London IPA. Olyan állagú, amire illik a folyékony kenyér kifejezés, szinte jól lehet lakni tőle. Színe kissé vöröses világosbarna, opálosan nem átlátszó. Csekély a habja, akár a vörösé, de végig megmarad és sajnálom kissé, hogy nem fél literes volt a kiszerelés. Mondjuk a 7,4-es alkoholtartalom miatt majdnem olyan, mintha az lett volna. 71 pontot simán megérdemel nálam. Imádom az ilyen nemesen keserű söröket.


Fosters 44 pont

Egy sör Ausztráliából. Ja, bocs mégsem. Belgiumból, mert a címke szerint ott gyártják, gondolom Ausztráliából költséges lenne a szállítás, meg mire ideérne, a hosszú úton meg is romolna talán. De hiába minden nemzetközi kooperáció, meg tiszteletkeltő, vagy inkább elrettentő magas ár, a sör pocsék. Elsőre savanyú, később semleges. Ha nem látnám, hogy az autóversenyes reklámokból ismert dobozból töltöm ki a nedűt, azt gondolnám, hogy ez olcsó magyar alsópolcos sör. Éreztem magam ezért nagyon nagyon átverve, köszi ausztrálok, köszi belgák!


Brewdog Punk IPA 47 pont

Angol a lelkem ebben a bénácska dobozban és annyira drága volt, hogy igazából meg sem vettem volna, ha a sörfronton mértékadónak mondható Winkler Robi nem áradozik róla. De áradozott, én meg hittem neki, ugyan kár volt. Az angol sör nem az én világom, ez sem, pedig látszik rajta az odafigyelés. Nincs meg benne a cseh sörökre jellemző keserűség, ami nem is baj egy angol sörnél, viszont azt sem értem, mitől IPA. O.K., a gyártási eljárástól, de a végeredményben ez nem látszik. Nem jó a komlója, és marad a szájban egy savanyúságérzet, vannak sörök, amelyeknél ez még erény is lehet, de itt nem az. Ha most neked az jön le, hogy kapja az ívet tőlem rendesen, hát igen, kapja, de ez csak a szigornak köszönhető, ami egy ilyen árfekvésű sörnek kijár. A minősége miatt talán megvenném legközelebb is, de az ára miatt semmiképpen.


Marstons EPA 2020 50 pont

Újabb angol sör, újabb csalódás. Alkoholtartalma 3,6 %, ami azt jelenti hogy adóügyi szempontból alsópolcos sörnek kellene lennie. De nem az, az ára miatt legfelső polcos ... Címkéje szánalmasan béna, ennek ellenére üvege elegáns, a Marstons felirat dombornyomottan található meg rajta, ami az igényesség egyik jele, Egy másik a hab lenne, de ennek nincsen, olyan, mintha teát töltöttem volna a pohárba. Azért a szénsavasság megvan, de az íze sem hagyott maradandó nyomokat. Most az van, hogy az angolok nem tudnak jó sört készíteni, vagy a jó söröket megtartják maguknak?


Whychwood Gyömbéres sör 2020 3 pont

Hogy mi e rendkívül alacsony pontszám oka? Elfogadom, hogy én nem nőttem fel azokba a magasságokba amelyekbe a Marston's PLC Wychwood Brewery Witney (Oxfordshire, England) cég termékfejlesztői ... De az is lehet, hogy ez az ital ennyire távol áll az ízlésemtől, és ez a kritika végül is teljesen szubjektív. Én nem tekintek mindent sörnek, ami komlót, árpamalátát tartalmaz. ÉS! Ez a termék, legalábbis a magyar felirat szerint nem is tartalmaz komlót! Az eredeti címke szerint igen, szóval a magyart egyszerűen elbaszták ... Még ezt is...
Felbontás után bűzös-büdös szag jött a palackból, de ez a pohárba töltve eltűnt, sőt megváltozott, találgattunk, hogy kóla, vagy "kanadadry" illatot érzünk, de abban teljes egyetértés volt, hogy ez nem egy sör-illat. Kóstolás után voltak kisebb eltérések az értékelésekben. A termék egyáltalán nem hasonlított sörre, egy édes-szirupos lötty volt, marós gyömbéres lecsengéssel. Egy valódi borzalom, amilyet talán csak az angolok tudnak. Bármilyen más italként nyilván eladhatatlan, de sörre vágyókat át tudnak vele vágni, persze csak egyszer.
Ráadásul a címke is béna, ha valami tetszett az egészben, az az üveg, majdhogynem a három pontot is az kapta.


Marston's Pedigree Amber ALE

2021-ben vásároltam a Lidlben egy hat palackos angol sör kollekciót 2999 forintért, ebből könnyedén ki lehet számolni, hogy a sörök palackja 500 forintba került. Azt persze gondoltam, hogy ezek olyan túlárazott sörök, amelyek semmiképpen nem fognak megfelelni kényes ízlésemnek, tehát ilyen értelemben a vásárlást nem is tekintettem átverésnek. A kóstolás fényesen igazolta a fenti feltevésemet. Az elsőnek tesztelt sör a Pedigree Amber ALE (38 pont) volt. Ennek a terméknek kevés jó tulajdonsága van, az egyik a palack formája, a másik a címke, amelynek stílusa Közép-Európában szokatlan, eléggé egyedinek mondható, ez tetszett. Harmadik a sör színe, viszont több jó jellemzőt nem is tudnék említeni. Habja minimális és nem tartós, íze gyenge, inkább jellegtelen, bár van benne némi elegancia, amit az angolok azért tudnak abszolválni, csak ezt nem pont sörfőzés tekintetében kellene tenniük. Lehet, hogy ez a lágyság elfogadottá teszi a terméket a sört kevésbé kedvelők számára, azonban én a keményebb, keserűbb, sörszerűbb sörök híve vagyok így ezt a tulajdonságot nem tudom jó érzéssel elfogadni. És persze a túlárazottság, de igen, azt az elején már tisztáztuk.


McEwan's Levy tradicionális skót sör

Alkoholfoka 3,2 %, ami sajnos az első kortyokban is érződik. Színe meglepően sötét, köszönhetően a túlkaramellizáltságnak, a szénné pörkölt árpának, ízvilágában hasonlít kissé a Guinness-re, de annál jóval gyengébb, viszont csak alig olcsóbb. Továbbra sem értem, hogyha a brit szigeteken ilyen és ehhez hasonló söröket lehet csak kapni, akkor a britek miért járnak egyáltalán sörözni. Ugyanis ez a sör NEM JÓ, 25 pontot érdemelt ki nálam.


Lancaster Bomber

Kiöntéskor negatív élmény a kevés hab, de mit lehet tenni, ilyenek az angolok. Színe sötétbe hajló, ez jó, viszont a szénsav kevés, ez rossz. Mondhatnám rá, hogy érett kellemes ízvilág jellemzi, de ugyanúgy azt is, hogy trottyant túlérett gyümölcsös. És mindkettő igaz. 50 pontot megérdemel, mert a címkéje is tetszik, de többet nem.


Cumberland Golden Beer Jennings

Ez is a hatos angol sörpakk tartozéka. Az egyik legjobb a csomagban, végre egy sör, amiben semmi bántó nincsen, bár a címkéje elég primitív. A habja nem bőséges, de elégséges, egy kellemes, ugyan nem kiemelkedő lágersör. Oké, egy cseh lágert kábé féláron ihatunk, de akkor hol a sznobizmus, valahol azt is meg kell fizetni, nem igaz? Értékelés: 55 pont.


Hobgoblin Ruby Beer 55 pont

Nem tudom, hogy pontosan ezt, vagy egy teljesen közeli rokonát, de már pontoztam, lásd fentebb. A palack és a rajta található hobbit hasonló, de ennek a felső címkéjén egy nem túl szimpatikus vörös csillag látható, amilyen a Heineken palackokon is van. Mindenképpen érdekes lenne, ha egy sörgyártó horogkeresztes logó alatt árulná a sörét, már csak abból a szempontból is, hogy váltana-e ki akkora ellenszenvet, mint a vörös csillag. Tudom, ez egy kelet-európai probléma, de mégis .... De maradjunk csak a sörnél. A sör jó. Sötét, hogy vöröses, vagy barna, az megítélés kérdése, maradjunk abban, hogy sötétes. Tartós habú, kellemes illatú és aromájú. Az ára miatt semmiképpen nem venném folyamatosan (amúgy is csak csomagban volt kapható egy ideig és csak a Lidlben), de egyébként teljesen rendben van.


Ringwood Razor Back, a vaddisznós sör

Egy feltétlenül kellemes karakterű világosbarna sörről írok, amely kicsi hasonlít a Hobgoblin Ruby Beer-re, de azt gondolom jobb annál, több pontot is kap, 60-at. Bár akár az is lehet, hogy a két sör ugyanaz, mittudomisén, csak ezt szebb csillagzat alatt ittam.


Greene King 50 pont

A neve alapján azt gondolnám, ez a Zöld Király, de ez tévedés, valójában Edward Greene és Frederick King által jegyzett IPA sörről van szó. Nem tudni, hogy került ez a sör a magyar Lidl-be, de nem vert ott gyökeret, talán nem véletlenül, nem túl nagy szám, egy abszolút közepes és jellegtelen, IPÁ-ra alig hasonlító sör van az átlátszó üvegben. Lehet, hogy csak egy kísérleti termék, ami valahová teríteni kellett. A kelet-európai piac pont megfelelő terep ehhez. Persze ez csak egy fikció.


Ruddles Best 55 pont

A gyártó a Greene King, nem tudni, hogy került ez a sör Magyarországra, mindenesetre jóval olcsóbb, mint hazájában, Angliában, amúgy én a Lidlben vettem. A sör színe, ez látható is a képen, vörös. Alkoholfoka meglehetősen alacsony, 3,7 %, ez nem befolyásolja az élvezeti értékét, mert az jó. Nehezen tudtam eldönteni mi dominál benne, sőt, ez inkább nem is sikerült. Inkább gyümölcsös, de a háttérben mintha valami kissé füstös, vagy pörkölt íz, esetleg kávé is lenne. Keserűség azonban nem nagyon jellemző rá. Érdekes darab, jó, hogy néha ilyenek is feltűnnek az áruházak polcain.


Belhaven Best

Skót sör, magáról azt mondja, hogy:
"Édes malátás sör, sok karamell és karamell jegyekkel a halvány és kristályos malátákból. Friss, száraz komlóíz a kihívótól és az aranyozástól származik, amely egyben kielégítő, könnyen iható, keserű ízt ad." Nem tudni ki vagy mi az a kihívó meg az aranyozás, de nincs jobb fordítás. Amúgy jó a leírás, csak nem érthető. Van nekem egy teám, aminek abszolút füstölt íze van, ez a sör nagyon erősen hasonlít rá, nem tudom, ez minek köszönhető, lehet, hogy egy hasonló vagy ugyanolyan füstaromának? Felbontáskor akkorát szisszen, hogy először azt gondoltam, ebben is nitrogéngolyó van és még ki is fut a dobozból, de nem. A hagyományos komlóíz érzékelhetetlen, szénsavasság helyett a krémes érzet dominál és egy lágy keserűség, szóval nem mondanám, hogy édes lenne, amit a saját leírása állít önnön magáról. Alkoholtartalma csekély 3,2 %. Kis hazánkban ez egy sörkülönlegesség, nem tudok hasonló karakterű sörről, tulajdonképpen akár szerethető is lehetne, 72 pontot adok rá.

   
Belhaven Black Scottish Stout

A Lidl néha felvállalja, hogy messzi tájakról behoz izgalmas, vagy annak tűnő söröket, ilyenkor én gyakran kihasználom a lehetőséget. Egy ilyen alkalom volt 2023-ban ez a vásásárlás is. A Belhaven Black Scottish Stout alkoholtartalma csekély 4,2%, a sör színe fekete, az üveg viszont átlátszó, így a sör az üvegen keresztül a maga valóságában látható, lásd első kép. A másodikon az üveg látható sör nélkül. A címkén az van, hogy a sör a nagyszerű skót vízből készül, de ugyan mi másból is készülne, meg többféle malátából, de mindet valami módon pörkölik, mondjuk, az nem nagyon érdekel hogy hogyan, fontosabb a végeredmény. Ami elég jó, a sör bontáskor elég szép, lassan ülő habot ad, az íz kissé kávés, csokoládés, édeskésnek nem mondanám, de keserűnek semmiképpen. Inkább semmi-mellé ivós sör, mint ételkísérő. Bár a Lidlben jóval olcsóbb, mint hazájában, nem biztos hogy vennék ilyet, inkább unalmasnak mondanám, fekete sörökből vannak ennél sokkal izgalmasabbak is. 55 pont.


Hatherwood HOP Hunter Session IPA

A Lidlben vásárolható, a Lidlnek készített, valószínűleg Angliában gyártott, tulajdonképpen saját márkás sör. Egy session-ipa-szerűség. Mint érdekesség szóba jöhet, amúgy teljesen felejtős. Nem állandó kínálat, viszonylag drága is, amúgy egy kellemesen semmilyen sör, amiről elmondhatjuk, hogy ittunk már ilyet is, de kábé ennyi. Ha jót akarok magamnak, akkor inkább Borsodi IPA-t veszek, az jobb is, olcsóbb is. Vagy Laza Morált a szentandrásiaktól. Az sem drágább, viszont sokkal jobb. Na ezért kapott csak 52 pontot.


O'Hara's Nitro Irish Stout és O'Hara's Nitro IrishRed

Ránézésre is furcsa, hogy O'Haráék nem tudtak két egyforma stílusú sörösdobozt megalkotni ...
A Stout-tal kezdeném, bár az van jobb oldalon. Egymás után való kóstoláskor bizonyára meg tudnám különböztetni a Guiness-től, vakon nem próbáltam, de egyébként eléggé hasonló a stílus, hát persze, hiszen írek mindketten. Nitrogénpatronnal készítik, ami a sörösdoboz bontásakor aktiválódik. Ettől selymes az íze, illetve krémes a habja. A kávéjelleg erősen dominál. Drága sör, még leértékelve is. 70 pont.
A Red, azért kicsit gyengébb. Gyengébb és lágyabb. Meg vörösebb, természetesen. Hatalmasat, már-már ijesztőt szisszen, ekkor robbanhat fel a nitrogéngolyó, azt hittem, ki is fog futni a sör a dobozból, de nem. Kitöltéskor hatalmas habot ad, a krémes hab tízszerese a sörnek, de viszonylag hamar átváltozik vörös sörré. Nincs határozott íze, szénsavassága minimális, hiszen mindent a nitrogén ad. Egészen kellemes ital, de abszolút nem hasonlít semmilyen más sörre, a vörösekre sem. 70 pont, de azért kicsit bizonytalan vagyok.


O'Hara's Irish Pale Ale

Egy ír sör, ami ipának nevezi magát. Csakhogy az IPA-ban az I, az nem Irish. De apró részleteken nem akadunk ki. A Pale Ale, az majdnem találó, bennem a keserűség-faktor hagyott némi hiányérzetet, egyszerűbben szólva nem elég keserű, de talán ettől Irish, illetve lehet, hogy az írek így szeretik. Amúgy egy nagyon kellemes, kulturált termék, sajnos elég magas áron, én ennyit már nem szívesen adok ki sörért, maximum egy kóstolás erejéig. Bár nem olyan különleges, mint a fentebbi O'Hara's sörök, a 70 pontot talán még ő is megérdemli.


És megint jönnek az írek

Ezúttal (is) a Lidlből, amely cég nagy hangsúlyt fektet a - mondhatjuk - világ minden tájáról származó sörök megismertetésére. Ezúttal az írországi Rye River Brewing Company nevű cég termékét vásároltam, ők egy Dublin melletti kisvárosban működnek. A Lidlben háromféle sörüket lehetett venni, az IPA-t az ára miatt most kihagytam, mert az ára annyi volt, mint a másik kettőé összesen és ezek sem voltak olcsók.
A Red ALE pontosan az a sör, amit kortyolgatva szabad vagy kell inni, mert minden kortyban újra fel lehet fedezni a vörös sör nagyszerűségét. Azt hiszem talán a pörkölés az oka, hogy nagyszerűen ötvözi a keserű és az édeskés ízeket. Mivel nemrég ittam az O'Harát, még van valamennyi összehasonlítási alapom. Mindkettő ír és mindkettő vörös, mégis annyira különböznek!
Azért az O'Hara menőbb és egyedibb, ezért inkább azt választanám, de emez is megérdemel 69 pontot.
A Stout egy "szokásos" stout. Annyira erősen pörkölt, hogy teljesen kávéízű, azt ugye tudjuk, hogy a kávé, amit mi fogyasztunk, főképp a pörköléstől nyeri el a keserű ízét, nos, ez a sör is. Ellentétben a vörös sörrel, ez minden édességet nélkülöz, viszont szép sötét, feketébe hajló színe van, sajnos a habja viszonylag csekély, itt voltak hiányérzeteim. 69 pont ez is.

   
És az angolok

2022 utolsó kártya összejövetelén két angol sört kóstoltunk T. barátunk jóvoltából (köszönet neki).
Az első egy Bombardier névre hallgató Prémium British ALE volt. Kissé félbarnába hajló klasszikus, kellemes tényleg angol jellegű sör, 5,2 %-os alkoholtartalommal. Meglepetésesen jó, de feltételezhetően túl drága sör - ez utóbbit nem kérdeztem. Ha nem számolgatok, akkor 55 pontos sör.
Ennek a sörnek egy nagyon jópofa angolzászló kupakja volt, amit A. barátom szórakozottan összegyűrt. Nem tudom, miért kell egy kupakot összegyűrni, szerettem volna eltenni. Ez végül is sikerült, mert a kupakot szépen sikerült kisimítani ...
A második egy Shipyard American IPA. Fogalomzavaros sör, mert valami vagy IPA, vagy APA, na most ezt ez a kettő egyvelege, ez konkrétan American IPA, tehát AIPA. A két kóstolt sör közül ez utóbbi volt a jobb, klasszikus IPA íz, gondolom, ez is pont olyan drága lehetett, amilyennek nem szeretnék látni egy sört. Viszont én rettentően büdösnek éreztem, megszagoltattam a többiekkel is, de szerintük nem volt büdös. Na jó, sajtból is van büdös, például a pálpusztai és mégis van egy elismertsége. Én viszont azt gondolom, egy sör ne legyen büdös, még ha az íze többé-kevésbé jó is, sőt inkább többé. Az 55 pontot ez is megkapta azért.
 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu