Európa sörei

Miért nem mész a külső sávban

Bár nagyon bőséges a kínálat, egyelőre nem gondolom, hogy olyan sok, Európa sörben számomra kissé elérhetetlen részeiből származó sört fogok tesztelni. Ha mégis, akkor legfeljebb majd újratervezés következik. Jelenleg holland, francia, spanyol, török (vagy moldáv), román, szlovén, olasz, dán, görög, svéd, litván és finn/észt sörökről olvashatsz, nagyjából, de nem kötelezően ebben a sorrendben.


Heineken 50 pont

Ennyit ér, semmi többet. Hiába a világ egyik legismertebb söre, ha ezt az ismertséget inkább a reklámba öntött csillió pénznek köszönheti. Az íznek biztosan nem, mert az kutyaközönséges. Olyan, hogy senki ne találjon benne semmi bántót, semmi irritálót. Nincs is, bár indok sincs, hogy Kelet-Európában bárki ezt a terméket megvásárolja, mert számtalan jobb ár-érték arányú termék kapható. És nem 4 decis üvegben, mert ha valami, akkor ez különösen visszatetsző, szinte átverés jellegű. Az üveg egyébként ízlésesnek mondható, a vörös csillag meg, hát persze hogy emlékeztet a hajdani kommunista jelképre, de abszolút nem gondolnám, hogy a kettőnek bármi köze is lenne egymáshoz.
Ezt Sopronban gyártották,a leírás szerint tisztán sörhöz illő alapanyagokból, ellentétben a Soproni Sörgyár többi termékével, melyekhez mindig adagolnak egy kis kukoricagrízt is.


Heineken

És íme a dobozos változat 2024-ből. Ez a sör egy tragédia. Habja annyi van, mint a reggeli teámnak, íze olyan, vagy még olyan se, mint az alsópolcos diszkontsöröké. Nem tudom, hogy csak nekünk magyaroknak gyártják ezt Sopronban, vagy a világon mindenhol ugyanilyen szar a Heineken? És lehet felőlem a Bajnokok Ligája főszponzora, akkor is az. A Heineken és az általa folytatott agresszív terjeszkedéspolitika nem túl szimpatikus, de ettől függetlenül tényleg próbáltam a lehető legpozitívabban hozzáállni ehhez a sörhöz (is), mert a sör, az sör, de ehhez nem lehet. 15 pont.


Kronenbourg 1664 50 pont

Ez eredetileg francia sör volt, bár a neve alapján inkább németnek gondoltam volna, de a gyártója egy multi, a gyártás helye ismeretlen, szóval egy igazi multikulti. Mint a Heineken. Ízre is éppoly jellegtelen, tényleg semmi bántó nincs benne, viszont semmi sem emeli ki az átlagból. Hacsak nem az, hogy már 1664 óta ugyanazon recept szerint készítik és dobozolják. Vagy nem.


Kronenbourg 1664 Blanc 60 pont

A Kronenbourg búzasöre. Világos, opálos színű, elég jól habbal bíró ital, a gabona ízét kissé elnyomja a hozzáadott citrusok héjának és koriandernek az íze. Ez nem baj, jól illeszkedik a 2019-es divatos áramlatokba.


Francia Abbaye de Vauclair Imperiale 88 pont

Ez egy nem sörszerű sör. Már maga a palack is egy különlegesség, fekete átlátszatlan palack, csak a franciákra jellemző eleganciával, ha nem írnák rá, hogy mi van benne, azt gondolnám, hogy pezsgő. De nem, hanem egy 7,5 %-os alkoholtartalmú erős sör, véletlenül kereken 7,5 deciliteres kiszerelésben, narancshéjdarabokkal, meg mindenféle más, sörhöz nem illő furcsa dologgal, természetesen narancshéjdarabok nincsenek benne, ezek csak az elkészítéshez kellettek. Ezt amúgy eléggé lehet is érezni benne. (Meg a 7,5 %-ot is) A terméket a Lidl forgalmazza, kis hazánkban valószínűleg sehol máshol nem kapható. Nagyon jó a habképződése, viszont más tekintetben semennyire nem hasonlít a klasszikus sörökre, így sörfronton nem is annyira állja meg a helyét, de annyira eredeti termék, hogy muszáj volt ennyire felülpontoznom.


Abbaye de Vauclair páros

Az első (a kék címkés) egy korianderes búzasör, 44 pont. Rosszul felismerhetőek az ízei, azaz emlékeztet búzasörre, de nem eléggé. Nem tudni, hol lehet a koriander íze, mert az valahol elveszett. A színe sápadt, de ez mindegy, nem zavaró. A habja először megfelelőnek tűnik, aztán eltűnik. Jó a pezsgőre hajazó lezárás, de nagyjából ez a legjobb, amit el lehet róla mondani, mert még alkoholfokban is gyenge.
A második (sárga címkés) a Blonde. Ebben a sörben egy jó dolog volt az elegáns palackon kívül, a 6,5-es alkoholtartalom. Bár még az sem. Ennyi pénzért ez a sör egy kész átverés, ilyen drágán ilyen rossz sört még nem ittam. Bosszantóan édes, minden ízében nélkülöz mindent, amit egy sörben kedvelek. Ennél még az alsó polcos sörpótlékok is jobbak. Kap 5 pontot és csókoltatom a franciákat, tanuljanak meg sört főzni, (egyébként tudnak ...) de ez egy nagy szar, avagy ha valamit nem sikerül kikísérletezni, minek gyártásba tenni?


Sterling 8% Forte

Valódi európai sör, egyenesen az Auchanból. A franc se tudja, ha egyszer francia, miért is Sterling a neve. Talán így európaibb? Azért mindenképpen, mert a doboz eredeti felirata szerint Saint-Omerből, a Strasbourg utcából származik, Saint Omer ugyan elég közel van Angliához, egészen északon található Dunkerquetől kicsit délre. Már elöljáróban le kell szögeznem, csakis azért vettem egy dobozzal, hogy a választékot bővítsem, tehát csakis a teszt kedvéért vásároltam. Ezek a túlalkoholosított sörök nem jönnek be és előre tudtam, hogy ezzel is így lesz. És valóban, kb. olyan, mint a hasonló termékek. Ár/bebaszás arányban szerintem elég jók, gyakorlatilag megiszol egy sört és olyan, mintha kettőt ittál volna. Csak közben az élvezeti értékük kevéske, elenyésző. Sört nem azért iszik az ember, hogy berúgjon, arra ott a tömény, pl. a pálinka. A magas alkoholtartalmat a gazdaságos alkoholképző kukoricával oldják meg, mégsem savanyú a sör, inkább gejlesen édes, a keserűséget teljesen száműzték belőle. Habja, az nincs. 35 pontot azért adok rá, mert egyébként nem egy teljesen kellemetlen ital, mindössze a valódi sörtől áll végtelen távolságnyira.


San Miquel Premium Especial 35 pont

Ez, mint a nevéből is azonnal kitalálható, egy spanyol sör. Már többször említettem, a déliek a mediterrániumban valahogy nem igazán tudnak jó sört készíteni, valami érthetetlen okból kifolyólag egyszerűen nem értenek hozzá. A sörfőzés tudománya az északabbi országok kiváltsága volt és maradt. A San Miquel csak a nevében prémium sör, valójában nem az, ennél, ha nagyon összeszedném magam, talán még otthon is jobbat tudnék készíteni. De megkóstoltam, mert kíváncsi voltam rá. Semmi extrát nem vártam tőle és nem is tapasztaltam, annyira rossznak semmiképpen nem mondanám, a pontszámot az húzza le nagyon, hogy fele áron hasonló élményeket adó diszkontsörök is kaphatók.


Estrella Damm 45 pont

Mediterrán sör? Nem, nem és nem. Csak addig izgalmas, amíg meg nem kóstolom, aztán belátom, hogy nekem ez egyszerűen kevés. Viszont annyira túlárazott, hogy még egyszer biztosan nem veszek ilyet. A San Miquelnél valamivel jobbnak tűnt, de lehet, hogy csak mert ki voltam tikkadva, amikor ittam.


Daura Damm 50 pont

Spanyol gluténmentes sör, amely kizárólag azért kapott ennyi pontot, mert annak ellenére tűnik valódi sörnek, hogy a 10 % árpamaláta mellett rizst és kukoricát is tartalmaz. Kissé rejtélyes, hogy ezek után hogy is lett gluténmentes, de ez nem az én problémám. Totál jellegtelen címkéje ellenére elegáns a palack. Mindemellett sosem vennék ilyen sört.


Inedit Damm 50 pont

Nem könnyű összehozni, hogy ez a sör mire kapott ötven pontot, de megpróbálom.
Először is a palackra. Igen ez egy sörös palack, és mint ilyen, spanyolosan elegáns, szóval ez tetszett. Bár a francia Abbaye de Vauclair szerintem stílusosabb. Kitöltve sörösen habzott - egy darabig. Ha vakon kellett volna kóstolnom, azért elgondolkoztam volna, hogy mit is iszok, tehát, hogy sör-e ez egyáltalán. Nagyon kellemes, nagyon lágy, de úgyszólván komló- és keserűségmentes. Emiatt biztosan megvan a rajongótábora - én azonban nem fogok közéjük tartozni. Amúgy szeretem a különleges söröket, csak nem ez nekem a megfelelő irány. A szokásos összetevőkön kívül alig érezhetően tartalmaz koriandert és narancshéjat, és ami miatt édes és kicsit savanykás, az valószínűleg az édesgyökér. A 0,75 literes kiszerelés is a borok szokásos mértékegysége és ha már az, akkor ennyi pénzért inkább egy jó spanyol vörösbor, mint egy, nem azt mondom, hogy rossz, de nem nekem való sör.


San Miquel Manila 56 pont

Egy kártyapartin teszteltük, háromféle magyar Stari sör társaságában. Elragadó a sör nagyszerű címkéje, ez tényleg nagyon egyedi, de kár lenne ez alapján megítélni a sört, amely jó, konzervatív, de sajnos az árán kívül semmi kiemelkedő nincs benne.
A hagyományos alkotóelemen kívül megtalálható benne a zab. Sosem értettem, minek egy sörbe zab ... Szerintem a spanyolok sem tudják.
Amúgy a legtöbbeknek a Manila jobban ízlett, mint a Stari sörök, én nem osztottam ezt a nézetet.


Efes Pilsener 13 pont

Ezt a sört több ok miatt sem fogom többet venni. Először is, drága. Nemcsak a minőségéhez képest, hanem egyáltalán. Aztán mi az, hogy pilsener? Milyen tekintetben az? Sápadt, komlót mintha csak nyomokban tartalmazna, normális habot nem képez. Származási hely teljesen bizonytalan. Az Efes elméletileg egy török márka, de ezt a dobozt Moldáviában gyártották, valami ismeretlen köze a románoknak is van hozzá, de az alacsony pontszámot nem emiatt kapta, aki ismer, tudja mennyire nem vagyok előítéletes.


Ciuc Premium 50 pont

A Ciuc (Csiki) sört , mint márkát még a régi erdélyi kirándulás alkalmával ismertük meg, de azóta nagyot fordult a világ, állítólag Erdély sem a régi már, de a Ciuc bizonyosan nem az.
Ugyanis a márkát felvásárolta és uniformizálta a Heineken, amely ezzel a lépéssel tovább bővítette a piacát, viszont tovább szűkítette a választékot. Hiszen ma már mindegy melyik országba megyek, a globalizált recepteknek köszönhetően,  bár végül is más csomagolásból, hogy az illúzióm meglegyen, de ugyanazt a terméket fogyasztom. Hát ilyen sör a Ciuc Premium, gyakorlatilag egy román Heineken, jellemzésére ezért is nem pazarolnám a szűkös tárhelyet.


Ciuc IPA 39 pont

Amíg a Ciuc Premium doboza, bár szépnek semmiképpen nem mondanám, de erőltetve akár letisztultként is jellemezhető, az IPÁ-é, főleg a színösszeállítása, inkább béna. Ehhez hasonló a tartalma is. Az IPA 2019-ben egy klasszikus divatsör, én is kedvelem, fő vonásait ebben a Ciucban is fel lehet fedezni, de annyira haloványan, hogy az nekem bizony kevés. Nem tudom miért van így, talán a gyártási költségeket akarta alacsonyan tartani a Heineken, vagy az gondolták, egy igazi telivér IPA megárt a románoknak?


Siebenburgen Bürger Premium Pils

Azaz egszerűen Bürger. Ebből a névből ki nem találnád, milyen nemzetiségű, ezért elárulom, román, nálunk a miskolci Scandic Royal Kft forgalmazza és tudomásom szerint csak az Auchanban kapható, vagyis máshol még nem láttam. Az egyliteres műanyag PET palack nem túl bizalomgerjesztő, a címkével együtt szörnyen gagyi összhatást kelt, hadd ne mondjam, olyan romános, de ahhoz képest a sör maga mégis egy kicsit jobb. A kukorica kiszól belőle, dehát mitől lenne jó ára, a kukoricától, persze hogy attól. Ez a sör nem egy kulináris élvezet, és a fogyasztására is nagyon nehéz megfelelő alkalmat találni, nekem mégis sikerült, egy kánikulai tekemeccs után, folyadékpótlásnak még épp elmegy. Lehet, hogy ez is befolyásolta az értékítéletemet, de azért 40 pontot megajánlottam neki, ami ugye több, mint a Ciuc IPA, dehát azok az átkozott ár/érték arányok, pont, pont, pont.


Union 55 pont

Azt szögezzük le, hogy Szlovénia hozzánk képest mindenképpen nyugat, a szlovén sörök ezért kerültek ide egyelőre és jobb híján. Meg mert a szűk választék miatt kár lenne külön lapot nyitni nekik. És bár igaz, hogy ötször akkora ország vagyunk, de tízszer annyi fajta sört gyártunk.
Tehát a szlovén sör. Nem biztos, de simán el tudom képzelni, hogy a szlovénok több komlót termelnek, mint pl. a csehek, az ország kis területe ellenére igazi komlónagyhatalom. Jártam ott, láttam a csodás komlóültetvényeket.
Viszont, mint említettem, mégis kevés sörmárkájuk van, a két nagy egyike az Union. Mi jellemzi? Kevés hab, halvány szín, tisztességes, de kissé semleges íz, magam részéről a Lasko-t jobb sörnek tartom. Mégis, egy teljesen tisztességes és korrekt ital ...
... amit, miután legyártanak a szlovének, és átkerül Magyarországra, olcsóbban adnak - még ezzel 27 %-os áfával is -  mint Szlovéniában. De ez már nem a sör problémája.


Union Pale Ale 60 pont

Hatvan, de nem a sör végett, ezt már az elején szögezzük le. Először is, úgy néz ki, mintha a Mikulás hozta volna. Ez így annyira elüt a többi sörtől, hogy már eleve felkelti a vásárlói érdeklődést, hiszen talán senki nem csomagol úgy, mint az Union. Ha lekerül róla a piros lepel, akkor viszont egy lemeztelenített (vagy felcímkézetlen?) csupasz zöld üveggel nézhetünk szembe, amin csak és kizárólag a kupak mutatja, hogy ez egy Union sör. Maga a sör nem hagy túl mély nyomot, ha hasonlítanom kellene valamihez, úgy az új Drehereket említeném, amelyek felültek az új hullámra, de az Union, ha lehet még óvatosabban bánik az ízekkel, tehát nem teszteli túl agresszívan a hagyományos sörök kedvelőit. Ha környezetvédelmi szempontokat is nézünk, igaz, hogy az újrahasznosítás során nem kell címkét leáztatni az üvegről, viszont a piros csomagolás kidobása során hulladék keletkezik, bár amennyit ebből a termékből eladnak, az nem egy nagy mennyiség, szóval ha úgy vesszük,  a Földbolygó pusztulásához az Union csak csekély mértékben járul hozzá.


Union Nefiltrinaro

Ezt a sört a 2022-es Triglav-túrán, Mojstranában ittam egy vendéglőben. Ez egy eléggé jó étterem volt, de a sörhöz mégsem kaptunk söralátétet, kár, mert elveszik egy hangulat, a korsó és az üveg alátét nélkül kicsit meztelen. Miként az üveg is címke nélkül, viszont ez ellentétes hatást váltott ki bennem. Az üveg ugyanis dombornyomott és borzasztóan elegáns a kis nyaki címkéjével. A korsó természetesen szintén Union feliratú. A sör egy Svetlo pivo, szüretlen láger, de majdnem ugyanannyira átlátszó, mint a csapolt világos, amit a barátaim ittak. Nem tudom, milyen volt a csapolt, de amit én ittam, az egy nagyon elegánsan, visszafogott, kulturált, kifinomult ... fokozzam még?
... szóval ilyen sör volt. Azt hiszem, Szlovénia a legdélebbi ország, ahol még tudnak jó sört főzni, nyilván nagyon sokat tanultak az osztrákoktól, most mondjam azt, hogy sok tekintetben meg is előzték őket? Akkor és ott ez a sör annyira ízlett, hogy nem sajnálok rá 82 pontot adni, bár végül is pontot adni ingyen van.


Lasko Zlatorog

A szlovén sörlegenda. Csak így szerényen. Ezt is persze 1825 óta gyártják már, hogy repül az idő. Szlovéniában két nagy sörmárka van, (meg persze sok kisebb is persze) a Lasko és az Union. Én az előbbit szeretem inkább. A dobozon nagyon jól mutat az ostoba zerge, vagy muflonfej. Esetleg kőszáli kecske, mittudomén, legyen kecske. Ha már kecske, akkor szerintem jobb sör, mint az ugyancsak kecskés cseh Kozel. Egy laza világos láger, nem mondanám, hogy túl karakteres, gondolom Szlovéniában is vannak szűkebb rétegeknek szánt sörök, de ez nem az a sör. Örülnék, ha mi is tudnánk ezt a minőséget, sajnos nem tudjuk. Viszont árban jobban vagyunk, a magyar sörök olcsóbbak, sőt a Lasko Magyarországon olcsóbb, mint a szlovénoknál, ki érti ezt? 61 pontra értékelem.


Coop olasz sör 22 pont

Mondjuk ez kevésbé nyugati, inkább déli. Ajándék Olaszországból. Egyszerűen csapnivaló. Nyilván léteznek jó olasz sörök is, bár én még egyet sem kóstoltam, de minden általánosítás nélkül úgy gondolom, az olaszok jobban tennék, ha inkább a borokra koncentrálnának, mert abban tényleg jók, a sörökben meg nem annyira. Pedig pizzához igazából egy sör sokkal jobban illik, ezért sem értem a dolgot. Ez a lét meg nem is minősítem, elég ha a kapott pontot megnézed, na olyan a sör is.


Angelo Poretti 3 (Tre Luppoli) 33 pont

6,6 decis üvegben mérik, szóval amolyan "ivósör", annak talán elmegy. Olaszok nem nagyon tudnak, vagy nem akarnak jó sört készíteni. Csak azt tudnám, akkor miért adják olyan drágán. Ezt olaszhonban vettem, ahol a választék minimális, a minőség meg ...


Angelo Poretti 4,5,6

Ez a három palack Angelo Poretti az Aldiban vásárolt, kézműves sörnek álcázott, egyébként a dán Carlsberg-multi által forgalmazott talán olasz gyártású diszkonttermék.
A 4-es számú sör Prémium Lagernek nevezi magát, szerintem maradjunk csak a Lager-nél, a 4-et szorozzuk be 10-zel, az 40 pont, ennél többet nem ér ez a közönséges, átlagos, és jellegtelen alapsör. Ha valami többnek akar látszani, legyen is több, így olyan átverés ízű a dolog.
Az 5-ös számú Bock Chiara már sokkal jobb volt, kapjon 55 pontot. A habja kiöntés után ugyan gyorsan eltűnt, de ízeiben több, jobb, vagy egyszerűen csak más, szokatlanabb komlót éreztem, és ez tetszett. Teltebb is, ezért talán kevesebb szénsavassággal is el tudtam volna képzelni. Nem tudom, mit keres a nevében a Bock, mert egyáltalán nem barna, de még csak félbarna sem.
A 6-os számú Bock Rossa volt a legjobb három közül, ezért kapta a legtöbb pontot, 60-at, de azt is inkább csak a számmisztika miatt. Nem hibátlan ez sem, de kifejezetten érdekes vöröses színe van és elég jól komlózott. Magas az alkoholfoka, ez egyrészt elfedi ízbeli apróbb hibáit, másrész elő is hoz másokat, mint például a nagyon szerény habképződés.
Már a többedik három decis sörkollekciót kóstoltam, de még nem nagyon találtam olyat, amelyik úgy istenigazából megérné az árát.


Birra Alpen 7 Plato 5 pont

Ezt a 6,6 decis, különleges formájú palackot Mestrében vásároltam. 1 eurónál valamivel kevesebb volt, ez olasz mércével nézve olcsónak mondható,és tetszett az üveg is. Nem is értem, hogy az olaszok, akik annyi mindent oly csodálatos igényességgel készítenek (fagyi, bor, pizza, stb. és akkor még nem is említettem a kávét, vagy a capuccinót!) miért a sörökkel bánnak ilyen mostohán? Ez az ócska lágerlötty olyan, mint a tejporból készült tej, vagy a granulátumból felöntött tea. Kulináris élvezete nullához tendál, egyetlen jó dolog volt benne csupán, a hőfoka. Még szomjoltónak sem nevezném, ha szomjas leszek, legközelebb inkább vizet iszok. Vagy bármit.


Birra Messina

Egy másik 6,6 decis sör, amit a 2023-as római utamról hoztam. Mindenkinek hoztam egy ilyet és már-már azt hittem hogy magamnak nem, de végül is megtaláltam a magamnak szántat is. Mondjuk sokat nem vesztettem volna vele ha nem kóstolom meg, ez egy tipikusnak mondható délies sör, fixa ideám, hogy délen nem tudnak sört készíteni, borban jók, de a sör észak tudománya és privilégiuma. A sör ottani viszonylatban az olcsóbbak közé tartozott, de nálunk már a drága kategóriába esett volna, ezért is kár ilyen értelemben nagy vitákat folytatni bizonyos pénzügyi kérdésekről. Az üveg elegáns és a címke szépnek mondható, de kiöntés után a hab másodperceken belül eltűnik. Mindezek ellenére a szénsavassága egészen erőteljes, igaz, a hatás kábé olyan, mint egy frissen bontott szénsavas ásványvízé. Szerintem komlót csak nyomokban tartalmaz, szóval az olaszoknak lenne hová fejlődniük. Vagy az is lehet hogy nem, mert cél pont a semleges íz. Lehet, hogy a mediterrániumban nem igény a keserű sörérzet, viszont nekem a minőségi sör egyik kritériuma és ez a Messinából hiányzik.
1923 óta gyártják (állítólag) és persze klasszikus recept alapján, nem tudom, hogy a klasszikus recept alapanyagai között van-e a kukorica, amely a Messina egyik összetevője. A kukorica használatáról mindig is nagy viták voltak és lesznek is, én alapvetően kukorica-ellenző vagyok, de a Messinát nem emiatt nem értékelem túl sokra. Kapott 38 pontot, ezt is csak a relatív szimpátia végett, mert mint sör elég offos.


Peroni Nastro Azzurro

Minőségi olasz világos sör kukoricagríz felhasználásával. Három decis és 5% alkoholtartalmú. Jól habzó sör. Nem tudom, az olaszok miért szeretik annyira a kukoricát. Ez egy minőséginek kinéző termék és még ebben sem tudják nélkülözni. Valójában nem is érezhető, hogy benne van. Nem rossz sör ez, ahhoz képest, hogy olasz. 50 pont.


Peroni Nastro Azzurro Stile Capri

Még egy Peroni Nastro Azzurro, csak ez már Capri stíluban, ami azt jelenti, hogy a szokásos összetevőkön kívül valamilyen aromákat, citrom ízű kivonatot és olajfalevél kivonatot is tartalmaz. Meg hát az olaszoknál szokásos kukoricagrízt is. Nem tudni, melyik az az összetevő, ami a habzást gátolja, de ennek a sörnek minimális habja sincs. Keserűség érzete a minimális alatt van, ez tényleg egy nagyon délies sör, az olaszok valószínűleg így szeretik. Én meg nem. De azt el kell ismernem, elég kellemes ital, még ha a klasszikus sörhöz kevés köze is van. 50 pontot ezért kap rá.


Ichnuso Anima Sarda

Csak 2023-ban tűnt fel, hogy olasz söröknél kétféle mértékegység van. 3,3, vagy 6,6 deciliter. Lehet, hogy van más is, de nekem eddgi csak ilyen söröket sikerült beszereznem. Alapból azt gondolnám, hogy a nagy űrtartalmúak a kommersz sörök, a kis üvegesek pedig a minőségiek. Erre cáfol rá az Ichnuso, amely nagyon olasz sörként próbálja eladni magát, ezzel a gyorsfordított szöveggel:
"1912 óta Ichnusa Szardínia szinonimája, a föld konkrét kifejezése és az ott élő emberek karaktere, íze és a szardíniai lélek tükröződése, az ösztön és a szenvedély tökéletes szintézise."
Pedig a valóság az, hogy az Ichnuso csak egy Heineken által felvásárolt márka. Ez még nem indokolná, hogy a ször sar legyen (ez szóvicc volt csak, véletlenül így gépeltem el és ha már így történt, meg is hagytam ...) de az. Habja nulla, íze egészen közönséges, szerintem a Kőbányai egy kicsivel jobb sör. 39 pontot adtam rá, mert a kóstolásig megadja azt az illúziót, hogy jó sört iszol.


Birra Moretti Ricetta Originale

Egy újabb jól kinéző olasz sör, 3 decis kivitel, akár még valamilyen kézműves, vagy minőségi sörnek is tűnhet. Állítólag ez Olaszország legnépszerűbb söre, ha tényleg így van, abban az esetben sajnálom az olaszokat. Egyetlen mentségük lehet csak, a mediterrán életérzéshez talán nem igazán illik a fajsúlyosabb és keserűbb komlós ízvilág. Itt ugyanis komlóról nem nagyon beszélhetünk, ez a sör inkább kissé savanykás, vagy meghatározhatatlan "fémesen" kellemetlen ízű. Ez utóbbi nem jó jelző, csak nem tudok jobbat. Egyszerűen nem ízlik, mert én a cseh-német vonalat kedvelem és ez attól nagyon távol áll. 28 pont.

   
Faxe világos és barna 46 pont

Különleges sörök?. Nem, csak különleges sörös dobozok. Egy literesek, vasból, nagyon vikinges dizájnnal. És talán ez az egyetlen dolog, ami igazán jó ebben a sörben.
A világos. Teljesen átlagos komlólé, ízélményt nem igen ad, csak egy dolog érdekes benne, az, hogy egy ekkora dobozból öntöm ki, viszont kicsit mellécsurog, tehát még csak nem is praktikus. A barna nem elég barna, nem elég keserű és nem elég édes. Az adott élményhez képest - ha csak a literes dobozból való kitöltés egyedi élményét nem számolom, aránylag drága sörök ezek, még a Lidl-ben vásárolva is, hát még egyéb helyeken! Nem érik meg az árukat semmiképpen.


Faxe hármas: IPA, Red, Amber

És még három Faxe. 2017-ben, Szlovéniában vettem őket, a Lidlben, amely bolthálózat úgy látszik, erősen preferálja a márkát.
Három közül az IPA-t értékeltem a legtöbbre 55 pont,  de nem amiatt, mert 5,7-tel a legmagasabb az alkoholtartalma, hiszen ezt annyira nem lehet érezni. Valamennyire hasonlít a nálunk kapható IPÁ-kra, másképp hogy is lehetne IPA, tehát válámi ván, de hmmm. nem áz igázi. Bármelyik kommersz magyar IPA is jobb sör, a csehekről, meg a kézművesekről már ne is beszéljük. Divatsör, ezért ma már (2018-ban) mindenki gyártja több-kevesebb sikerrel, a Faxe inkább kevesebbel.
A Red, 44 pont, érdekes lé, de éppenhogycsak sör, 5 %-os alkoholtartalommal. Nem lehet tudni, mitől vörös, vagyis inkább vörösesbarna, de amitől, az az ízére is hatással van, de nem jó értelemben, mert talán ettől elveszíti a sörjellegét. Édes is, savanyú is, mint egy kínai csirkekészítmény, szerencsére curry nincs benne. Nagyon finomon fejezem ki magam, ha azt mondom rá, hogy sörkülönlegesség.
A barnás dobozos az Amber, amely 49 pontot ér, érdekes, hogy sör színe majdnem pontosan olyan, mint a doboz külseje, azaz egy félbarna (vagy aranyszínűl?) sörről beszélünk, de egy teljesen jellegtelen félbarna sörről. Szintén 5 %-os, mint a Red.
Amber, az magyarul borostyánt jelent. Van egy ugyanilyen nevű lengyel sör is, de ez tényleg borostyánszínű. És hát ezen kívül semmi különleges nincsen benne. Amennyiért vettem, annyit messze nem ért, úgy látszik, a dánok is jól tudják eladni a semmit. Szerintem inkább gyártsanak Lego-t. Nem tudom, van egyáltalán jó dán sör?


Tuborg Green 27 pont

Neves dán gyártó (Carlsberg, igaz nem Dániában, hanem Szerbiában gyártatja), jól csengő név, szép csomagolás, viszonylag alacsony ár, azt gondolnád, ezzel a sörrel most aztán nagyon jól jártál. Mindenek ellenére nem, ez a sör maga a parasztvakítás, mert ez bizony egy teljesen semleges ízű, sörszerű kotyvasztmány, amilyen persze sok van a piacon, de azok legalább nem akarnak többnek látszani, mint amik. Ez meg? Egy bejáratott márkanév alatt akarja eladni ugyanazt a szart. Na jó, annyira nem szar, de fentiek miatt érzett, azt hiszem jogos felháborodásom miatt kénytelen voltam nagyon lepontozni.


Tuborg Green 2023-as kiadás

Nem is tudom miért vettem meg, talán az eddig nem látott, narancssárgás doboza miatt, de a vásárlás teljesen felesleges volt, sejtettem, hogy a Tuborg Green egy szar, na de hogy ennyire? Nem is tudom, mikor ittam utoljára ennyire rossz sört. A legtöbb olcsósított diszkontsör jobb ennél. Szerintem több benne a kukorica, mint a komló, mint sör, egy borzalom. Ne vegyetek Tuborgot! 5 pontot érdemel, ez a büntetés ezért a merényletért.


Tuborg Gold 40 pont

Szép aranyszínű bizalomgerjesztő doboz. Rajta felirat, Koppenhága, meg Dánia. A sör egyébként Szerbiában készül, a kelet-európai fogyasztók számára, a gazdaságos gyártás érdekében részben kukoricával felturbózva. Színe aranyos, mint a doboz, íze komlómentes, annyira azért nem rossz, de mint sör, mindenképpen átverés szagú.


Carlsberg 50 pont

Egy nagy gyártó kis söre. Érthetném ezt úgy is, hogy a világ egyik legnagyobb sörgyártójának 3 decis termékét kóstolom, de nem úgy értem. A gyártó nevét viselő és mégis, egy teljesen átlagos, semleges, senkit megbántani nem akaró, viszont mindenkinek megfelelni vágyó termékről beszélünk. Lehet, hogy ez a tömegeknek (szerintem inkább a nyugat-európai tömegeknek) megfelel, de a sörrajongók vissza kell, hogy utasítsák. Kapott annyi pontot, mint a Heineken, mert ez sem ihatatlan moslék, de az igazi söröktől messze áll. Viszont gondolom sokkal több profitot termel, így újabb és újabb sörgyárakat tudnak felvásárolni Carlsbergék.


Carlsberg nyári football 2020-es különkiadás 17 pont

Gyűlölöm, ha át akarnak verni, a Carlsberg pedig pontosan ezt teszi. Hiába a jól bevezetett és agyonreklámozott név, ugyanis nincs mögötte semmi. Ezzel a termékkel nálam teljes mértékben lejáratták magukat, ha szar sör akarok inni, akkor ennek a harmadáért veszek hasonló minőségű diszkontsört. Egyébként ez is Szerbiában készült, nyilván a költségcsökkentés és a profitmaximalizálás végett. Amúgy is lyukra futottak ezzel dobozzal, mert ez a nyár nem footballról szól.


Carlsberg Pilsner 39 pont

Ez a kép is olyan lett, mint a pisai ferde torony, lehet, hogy valami gond van a fényképezőgépemmel. Mégsem ez a legnagyobb baj ezzel a dobozzal, hanem a tartalma. Az ígéret szerint ez egy Pilsner. Lehet, hogy a gyártási eljárás szerint igen, de ízvilágban sajnos nagyon messze áll tőle, meg is vonnám tőle ezt a "pilsner" jelzőt. Ezt is Szerbiában gyártják (egyébként nincs bajom a szerbekkel ...), lehet, hogy ők rontanak el valamit? Ha valaki megkérdezné, miért van itt ennyi Carlsberg, tán mazohista vagyok, a válasz, nem mind én vettem, van amit társaságban fogyasztottam.


Carlsberg Elephant 50 pont

Egy 7,5 %-os sör a Carlsbergtől. Passaui beszerzés, már nem is tudom miért ezt választottam, mikor vehettem volna valami jó kis német sört is, talán a doboza fogott meg, megálljatok csak, nyomorult marketingesek! Érződik benne a túltolt alkoholfok, de azonkívül szinte teljesen üres, viszont mégsem olyan kellemetlen, mint a hasonló túlalkoholozott sörök. Amikor kiürült, a dobozát még egy kicsit nézegettem, mert nagyon egyedi, gondolkoztam miért van rajta elefánt, nyilván az erő kifejezése végett. De ezzel a gondolatmenettel lehetne orrszarvú, súlyemelő, de akár Caterpillar rakodógép is, nem?


Carlsberg Rush 9

A sört Ian Rush walesi labdarúgóról, a Liverpool egykori legendájáról nevezték el, a termék nevében lévő 9-es szám utalhat arra is, hogy Ian a család kilencedik gyermekeként látta meg a napvilágot, esetleg 9-es volt a mezszáma a Liverpoolban, utóbbiban nem vagyok biztos. A Liverpool színe a piros, nem véletlen, hogy a sörösdoboz a Carsbergtól szokatlan módon szintén piros. A Carlsberg a Liverpoolt szponzorálja és viszont. A sört Szerbiában gyártják elméletileg kukorica nélkül, de vakteszten kóstolva olyan érzetem volt, mintha ez nem lenne igaz. Mindegy, nekünk, igénytelen balkániaknak így is jó lesz, lényeg a kedvező ár, mert ez tényleg olcsó volt, 2022-ben 250 forint, ez talán mindent el is árul az élvezeti értékéről. Nem nagyon értem, hogy a Kárlszberg miért megy bele ilyen árversenyekbe, hiszen miközben amúgy jól promotálná magát, például a világ talán legjobb söreként hirdeti a dán pilsnert, lehet, hogy az is, bárt ezt talán sose' tudjuk meg, mert ide csak a szerbiai szarok jutnak el, szóval akkor minek ez az egész cirkusz? Ez jó kis körmondat volt, a sör viszont szar, ezért csak 25 pontot adtam rá.


Mythos 40 pont

Valahogy az az elképzelés alakult ki bennem, hogy a déli országok nem igazán tudnak jó söröket készíteni és ez az érzésem a görög Mythos kóstolása után csak tovább erősödött. Jó hogy ez csak egy Lidl-ben vásárolt Mythos, ami vagy görög, vagy sem.  Persze biztosan más lenne a görög tengerparton csapolt Mythost kortyolgatni, de azt is inkább a tengerpart, mint a sör miatt ...
Kiöntés után elég jó habot ad, a színe viszont nagyon sápadt. Enyhén friss gyümölcsre emlékeztető ízű, friss, talán savanykás is, de mintha komlót sosem látott volna, szóval egy jó sör nem ilyen. A görög komlóültetvények nem véletlenül nem világhírűek, ha vannak egyáltalán. Azt hiszem, ha görög italt akarok fogyasztani, legközelebb Ouzót, Metaxát, vagy egy Retsinát választok inkább. Ha "görögben" járok, akkor meg frappét. Mindegyik jobb a görög sörnél.


Duff 50 pont

A márkáról azt kell tudni, hogy nincs is ilyen márka, mert a Duff a Simpson család című rajzfilmsorozat kitalált söre, de az emiatti ismertség miatt sokan kezdtek el gyártani ilyen néven sört, ezért perek tucatjai indultak márkabitorlás miatt. Ez a változat egy Lidl-ben kapható termék, teljesen átlagos sör, átlagos áron, minden tekintetben középszerűnek mondható paraméterekkel.
frissítés:
2022-ben a betették a Lidl akciós újságjába 299 forintért, de a Penny ennek aláígért, ugyanazon a héten náluk 199-ért lehetett kapni. Ár-ver-seny! Vettem egyet, csak az újrakóstolás kedvéért és azt kell mondjam, ez egy jó kis sör, sokkal jobb, mint a mostanában kóstolt horvát beszerzések, de sok más jónevű sört is "megver", lágy, mégis karakteres, kicsit németes, nem túl komlós, igazán kellemes sör. Rögvest fel is emeltem a pontszámot 60-ra. Pedig ez csak az olcsó pennys változat volt, a lidis bizonyára 150 százalékkal még ettől jobb lett volna. Ja nem.
frissítés:
2023-ban a Tescoban is vettem Duff sört, amely a vonalkód szerint német gyártású termék, bár a kóstolás során a lengyel Van Pur-ra tippeltem volna. Vasdobozos és vasdoboz ízű. Savanyú. Egy borzalom, 33 pont. Meg kellett állapítanom, hogy ilyen változó minőségű sört, mint a Duff, talán még nem is ittam.


Ikea Lager és Ikea Dark Lager

Nevükből is látszik, hogy ezek az Ikea bútoráruház saját márkás sörei, amelyeket Svédországban készítenek. A világos lager olyan, mint egy átlagos ikea-bútor, nincs túlspilázva, egyszerű, de tisztességes termék. Érződik rajta, hogy a gyártó jó és komoly komlót használt a készítéséhez, bár nem tudjuk milyet. Keserűségével jól közelíti az ízlésvilágomat, ha valami hiányérzetem van, az a viszonylag gyorsan eltűnő csekély hab. Kézműves kategóriának a 3 decis kiszerelés ellenére sem mondanám, szekrény-összeszereléshez viszont túl jó a minőség (57 pont), oda megteszi talán egy Kőbányai is.
Ellentétben világos testvérével, a sötétebbik Ikea nem aratott osztatlan sikert nálam, sőt semmilyet sem. Nem is volt mivel, hiszen egyetlen tulajdonsága volt viszonylag értékelhető, egy halovány kávéíz felsejlett valahol a háttérben. A többi? Habja nincs, íze harmatgyenge, talán szerencsére, mert ami van, az is inkább savanykás-féle, karakterek nulla, színe pedig valahol a barna és félbarna között van. Egyáltalán nem tetszett, ezért aztán pontot sem sokat kapott, 25-öt csak.


Volfas Engelman Kriek és APA

Amikor Brnoban jártunk, akkor vettem ezt a két Volfas Engelman-t, vettem volna többet is, azért csak ezt a kettő, mert csak ez a két fajta volt. Tiszta Európa, Csehországban vásároltam Kaunasban gyártott litván söröket. Az elkövető a Pasaulio Skoniai, a márkanév pedig a Volvas Engelman, ezeknek még a nevét sem hallottam eddig. A doboz mértékegység a pint, szerencsére angol pint, ez tehát 0,568 liter, még jó hogy nem amerikai, mert akkor csak 0,473 liter lenne, bár lehetne régi magyar pint is, akkor viszont 1,696 liter, de miért is lenne az. Ennyit a pintekről, a dobozok tetején rendkívül elegáns, de könnyen eltávolítható alufóliás koszvédő található. A Kriek egy meggyes sör, sajnos azokat alapból sem szeretem, a gyümölcsízek túlságosan lenyomják a sört, hiába a Krieknél a 70 százalékos sörtartalom, akkor is. Mivel csak 4 % az alkoholtartalma, nyári szomjoltó üdítőnek megfelelő. A meggy nem színezi túl, szerencsére nincs benne plusz színezőanyag sem. Habja nem túl intenzív, hamar leülő. Viszonylag harmonikusan illeszkedik a gyümölcsíz, de ez nem feledteti a tényt, hogy a gyümölcssöröket, mint már említettem, nem szeretem. Nem is erre, hanem az igényes összeszerelésre adok 60 pontot.
Az APA típusú Volfas Engelman-t egy IPA sorozat kóstolás keretébe iktattuk be. Az IPA, APA, Pale Ale sörök között néha nagyon csekély az élménybeli eltérés, szerintem gourmet legyen a talpán, aki minden esetben el tudja dönteni, melyik sör micsoda. Ebben az esetben azért könnyebb volt, ez tényleg kicsit kilógott az IPA sörök közül. Kevésbé volt intenzív és keserű, de testes volt és habos. A doboz szép és ízléses és ezt is pintben mérték, mármint a sört, természetesen. Jó lezárása volt az IPA-kóstolásnak, viszont kicsit el is "fáradtunk", így a végére. Ez a sör talán kicsit több figyelmet érdemelt volna, de ezt most nem kapta meg, na de ha majd egyszer Litvániában járok! Egyelőre kapott 66 pontot.


La Trappe Trappist és Blanche Bruxellex

Ennek a két sörnek a fotója azért került egymás mellé, mert egyrészről mindkettő belga, (gondoltam én is elsőre, ez hiba volt) másrészről egyszerre vettem őket 2022 nyarán a Pennyben. Ha e sörök netes árait nézem, hát annyit biztosan nem adtam volna értük, mint utólag ki fog derülni, nagyjából a pennys árat érték meg számomra, semmi többet.
A La Trappe sörnek története van, netről copyztam ki, íme:
1881-ben a Franciaország-beli Sainte-Marie-du-Mont kolostorból érkező Trappista szerzetesek új apátságot alapítottak holland területen, Tilburg városának közelében, ahol a szerzetesi élet előírásainak megfelelően földművelésbe kezdtek a helyiek által „Koningshoeven”-nek, azaz, „királyi farm”-nak nevezett földeken. A száraz, nehezen művelhető talajon folytatott gazdálkodásból befolyt összeg azonban minden erőfeszítés ellenére sem volt elegendő az önfenntartáshoz. 1884-ben Nivardus Schweykart főapát megoldást talált a pénzügyi problémákra: az apátság falain belül sörfőzdét alapított, majd, hogy versenyre kelhessen a környéken működő számos sörfőzdével, egyik szerzetesét (Isidorus Laaber-t) Németországba küldte, hogy kitanulja a sörfőzőmesterséget. Az első és máig egyetlen holland Trappista sörfőzde a helyiek számára ismeretlen, különleges sörök készítésébe kezdett, mely megalapozta az apátság jövőjét. A La Trappe sörök értékesítése mind a mai napig az apátság fő bevételi forrása.
Szóval a La Trappe holland sör, de ez így a címkén sehol sem szerepel, a vonalkód és a telefonszám viszont kétségkívül holland illetőségű. Ennek ellenére többen hivatkoznak rá belga sörként, illetve nálunk leginkább a belga sörök forgalmazói terítik, nem véletlenül a Pennyben is egyidőben jelent meg a kettő.
Nagyon világos búzasör, dús fehér és tartós habbal. Nincs benne koriander, pedig elsőre azt mondtam volna, hogy van. Citrusos illatú és ízű, inkább frissítő hatású, távol áll a német típusú búzasöröktől, pedig a leírás szerint a korabeli szerzetes a németeknél tanulta a mesterséget, de hát változnak az idők, meg lehet, hogy a sztori sem egészen igaz. Inkább belga jellegű sörnek tűnik, de a Hoegaarden például inkább ízlik. A kedvező ár/érték arány miatt adok rá 68 pontot.


Hertog Jan Grand Prestige

Ezt a sört egyik barátom születésnapján volt alkalmam megkóstolni. A sört barátaim Hollandiából hozták, és valóban holland. Hertog Jan = I. János , Brabant hercege, a Grand Prestige kifejezés pedig a fekete-arany kombinációval valami nagyon jót sejtet. Viszont a külsőségek cseppet sem szokták befolyásolni az értékítéletemet, ezért hát azt állapítottam meg, hogy ez akár egy átlagos belga barna sör is lehetne, ilyenből a belgáknál tizenkettő egy tucat. Ami még mindig azt jelenti, hogy ez egy kiváló sör, csak hát nem annyira, mint amit a nagyszerű címke ígér. Így sem csalódás, és megtiszteltetés, hogy ezt a sört nekem bontották. De 72 pontnál nem tudtam többre értékelni.
A fotó a rossz fényviszonyoknak köszönhetően nem túl jó, ezért az elülső címkén látható szöveget ide írtam (hollandból fordítva): koronaékszerünk a pörkölt maláta gazdag palettája és egy csipetnyi karamellcsepp, hihetetlenül testes utóízzel és kellemes kesernyésséggel.


Pyynikin Pacific Pale Ale

Kis hazánkban több helyen lehet érdekes söröket fellelni, legkönnyebben vásárokon, a Sparban és Lidlben, nehezebben sörszaküzletekben. A Pyynikint a Lidlben szerezte be barátom, olyan áron, amennyit én nem nagyon szoktam fizetni sörökért. A Pyynikin egy finn sörgyár, de ezt a terméket Észtországban gyártották, így érthető és némileg tolerálható is, hogy mire idekerült, húzós ára lett. Nehéz eldönteni, hogy megért-e annyit, de inkább nem, mint igen. (2022-es évben kb. 1000 forintot, hogy konkretizáljunk). A Pyynikin egy első osztályú szuper Pale Ale, nem tudni, ez pontosan mit takar, mivel átfedés van az IPA sörök irányába, egy rendkívül jó IPA sörnek gondolnám. Ha valamennyire is mérsékelt áron lehetne hozzájutni, ez a sör nagy királyság lenne, még ebben a meglehetősen szokatlan színösszeállítású dobozban is. 85 pontot még a rendkívül magas ára ellenére is meg tudok neki ajánlani.


Karlens IPA

Ez az a sör, amit nem tudok, hová tenni. Lehetne diszkont, mert a Lidl forgalmazza. Lehetne kézműves is, bár az kevésbé, mert az, hogy IPA, még nem indokolja a kézműves jelleget. Mivel a címke szerint Dániában készült, dán malátával, ide tettem, az európai sörök közé. Amúgy semmi extra, egy középszerű IPA, a címkéje nem túl magakellető, egy alsótagozatos gyerek is jobb söröscímkét tervez, ez annyira igénytelen, hogy pontot is veszít miatta, de még így is megadom rá az 52 pontot.


Ludger's Classic

Furcsa "kis" sör, szó szerint kicsi. Azért fényképeztem belőle kettőt, mert palackja 2,5 deciliteres, azaz a két palack tesz ki fél litert, ami nem baj, néha pont csak ennyit kíván az ember, bár környezetvédelmi szempontból esztelen pazarlás, negyed liter sör után egy üveg megy a kukába. Mivel hatosával volt csomagolva, ennyit kellett megvennem belőle, de mit meg nem tesz az sörtesztelő egy új kóstolás érdekében! A kupakja lecsavarható, de erre csak akkor jöttem rá, amikor sörnyitóval felbontottam, Származási helye Hollandia lehet, de ezt is csak a vonalkód alapján valószínűsítem, mert a Spar, mint forgalmazó, ezt nem tünteti fel egyértelműen. A minimalista palackról le akar esni a rosszul ráragasztott címke, valamint kukoricával "javítják" az élvezeti értéket, igaz, hogy ez nem nagyon érezhető, magamtól rá sem jöttem volna, de ezek akkor is az igénytelenség jelei. Összességében mégsem bántam meg, hogy megvettem, egy aranyos kis sör, 58 pontra értékeltem.

 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu