Diszkontsörök

Miért nem mész a külső sávban

Nomen est omen, mondaná a kínai, ha tudna latinul, ezzel a "diszkont" és a "sör" szavak új szóban történő egyesítésére céloztam.
Itt az áruházláncok sajátmárkás söreit láthatod.
Ezekről azt kell tudni, hogy az esetek többségében olcsóbbak, viszont gyengébb minőségűek a hazai gyártású söröknél. Az általában kedvezőnek mondható ár részben az adóoptimalizálásból adódik, ebben azért eléggé jók a multinacionális cégek, a gyengébb minőség pedig a költségek alacsonyan tartására való törekvés ... hmmm ... "eredménye". A dobozokra néha csak üzletlánc, mint forgalmazó neve kerül, ez sem tilos, ebben az esetben még csak azt sem lehet tudni, melyik ország melyik sörgyárában készült a sör, más esetben ezt feltüntetik. Olybá tűnik, hogy senki sem igyekszik "büszke" lenni ezekre a termékekre, vagy csak nagyon ritkán, amin azért annyira nem csodálkozom. Hozzánk nagyon nagy menniségben a Van Pur nevű lengyel sörgyár termékei jutnak el, ezeket több diszkont is forgalmazza, nagyon sok néven. A sörök valószínűleg úgy készülnek, hogy egyazon főzetből egyik nap a Pennynek csomagolnak mondjuk Aranykorsót, másik nap a Tesconak, mondjuk De Heldert, miközben a termék ugyanaz, csak a doboz más. A verseny látszólagos, mert a fogyasztó azt gondolja, hogy mivel unja már pennys Aranykorsót, a változatosság kedvéért inkább a Tescoban vesz De Heldert. De a két sör ugyanaz. Vannak még tömegtermelésre szakosodott sörgyárak Csehországban, és Németországban is, sőt tudtommal a Borsodi és a Pécsi Sörgyár is gyártott ilyen söröket, csak hazai piacra hazai diszkontsört gyártani nem annyira kifizetődő, mert kisebb a, mondjuk úgy, adómegtakarítási lehetőség, egy importsörnél meg, (ha-ha-ha!), nagyobb. Rutinnal azért ki lehet igazodni ezeken a trükkökön, ezeket a söröket én is megveszem, de általában csak egyszer.


Elsőként mindjárt itt van egy 2022-ben kóstolt Parkside sör. You got this - ezt kaptad, mondja a felirat. A Parkside, mint azt sokan tudják, a Lidl sajátmárkás barkács termékcsaládja. De hogy sör is van belőle ... Hát, van. De persze nem a fúrógépgyárban, készül, valójában ez egy Perlenbacher. A címke olyan, mintha gyűrött lenne, de nem az. Az üveg háromdecis, mintha valamilyen kézműves termék lenne. És meglepő, de majdnem az a kategória. Tipikus pilseni típusú lágersör, határozott keserűséggel, szép habbal, 4,5 %-os alkoholtartalommal. "Külföldről" származik, de csodálkoznék, ha előbb-utóbb nem tűnne fel nálunk is, mert még poénnak is jó. Meg hát sörnek is.


Argus 12 Maestic 55 pont

Gondolkoztam egy kicsit, hogy a ezt a lidles 12-es Argust cseh sörnek nevezzem-e, mert valójában kétséget kizárólag az, még ha csak egy diszkonttermék is. Nem kifogástalan sör, de én szeretem a keserű ízeket, és ebben a sörben ez - talán a 12-es komlófoknak köszönhetően - nagyon megvan. Normál áron túlárazott kissé, de akciósan ajánlott vétel. Valójában az egyik legjobb diszkontsör.


Argus 14 Special 14 pont

Ez az első Argus, amelyben nagyot csalódtam, volt egy furcsa, ugyan nem túl intenzív, de mégis zavaró, sörhöz kevésbé illő mellékíze és tulajdonképpen végig nem jöttem rá, hogy ez a sör tartozéka és jellemzője-e, esetleg csak sima gyártási hiba. Ez felülírt minden, az egyéb ízek mintegy mellékesen voltak jelen, értékelhetetlenek. Annyira rossz volt, hogy nem is fogok még egy ilyet venni, inkább vagy ezért, vagy azért, de simán lepontozom. Az élet túl rövid ahhoz, hogy pocsék söröket igyunk.


Argus Premium 38 pont

A Lidl alapsöre, vasdoboz ízű. Meg kell várni, amíg leakciózzák, mert annál többet nem ér, akkor esetleg lehet venni néhány dobozzal. Nyári melegben, zsíros kenyér mellé még valahogy elmegy, de szomjoltónak azért vannak gazdaságosabb sörök is.


Argus Premium, piros dobozban, 2022-es évjárat

Nem is vasdoboz ízű. Amit az akcióról írtam az igaz. Időről időre leakciózzák, akkor lehet venni, de túl sokat nem szabad azért, mert annyira nem jó, de 38 pontnál azért többet ér, van az 45 is. A név kissé gagyinak tűnik, pedig a 12-es Argus Maestic például egy teljesen jó sör. Az igazán prémium Argusok mára már sajnos eltűntek a Lidlből. Ez egy kicsit talán édeskés, nem szeretem az édeskés söröket.


Argus Strong 33 pont

Furcsák ezek a diszkont Strong sörök, édesek, doboz ízűek, kevésbé ... sörszerűek. Egyetlen "értelmük" van, gazdaságosan lehet tőlük leittasodni. Sörgasztronómiai szempontból viszont alig értékelhetők.


Argus Gold 55 pont

Íme egy Lidl boltban vásárolt 6 %-os pasztörizálatlan Argus Gold, illetve csak az üvegje, mert az aranyszínű sör már hiányzik belőle. Elfogyott és jó érzéssel lehetett fogyasztani, mert egy igazán kellemes, mindenféle hiba nélküli termék, mindössze az furcsa, és érthetetlen, miért van átlátszó üvegben, a söröket azért tárolják zöld, vagy barna üvegben, hogy a fénytől védve legyen a termék, ettől csak a kukoricasörök esetében szoktak eltekinteni.


Argus Gold Unpasteurized 42 pont

... ami ugyanaz kellene, hogy legyen, mint a fenti, üveges változat. De nem az, ennek az alkoholfoka is "csak" 5,7 %, persze más különbségek is felfedezhetőek.
A dobozon olyan hülye angol nyelvű feliratok található, hogy:
"lépjen be a kikötőbe, hogy elérje a sört"
meg hogy:

"valódi ízlési mélységgel"
Ezek után elég hiteltelen az "Unpasteurized", azaz a pasztörizálatlan felirat is, ilyen árkategóriájú söröknél szerintem kevésbé valószínű, hogy ezt a drágább sörkészítési eljárást választják, bár kizárni sem lehet hogy így van.
A sör minősége közepesen aluli, de ez egy diszkontsör esetében még éppen kielégítő, főképp, ha egy fárasztó biciklizés során fogyasztja az utazó, olyankor elég jó, mint folyadékpótlás.
Baráti beszélgetésekhez viszont semmiképpen sem ajánlanám.


Argus 10 33 pont

Újabb Argus jelent meg a Lidl-ben, meg is kóstoltam rögvest. Be is soroltam,az Argus-család leggyengébbjei közé, ez egy totál egyszerű sör, ízeiben és egyéb tulajdonságaiban kissé a Soproni emlékeztetett. Viszont így, akciósan vásárolva annál jelentősen olcsóbb. Ennek ellenére nagyobb mennyiséget beszerezni belőle nem célszerű, mert kis odafigyeléssel ilyen sört olcsóbban, vagy ilyen áron jobbat is kaphatok. A Lidl-ben volt belőle vagy két köbméter, szerintem az összeset eladták egy hét alatt ...


Argus Silver, 2 literes barna PET palakban, fúj!

Az Argus PET gyengébbik kiadása, ezt a palackot 2023-ban vásároltam, van egy Gold változat is, azt még nem volt lelkierőm megvenni. A minimumon is alulteljesítő dizájn, a barna palackon semmiféle díszítés, vagy címke nem található, minden infó a nyakra tett kis címkén van. Ebből megtudhatjuk, amit már úgyis sejtettünk, hogy a sört a Lidl forgalmazza. Azta, mekkora meglepetés! De hogy ki gyártja, vagy hogy melyik országban, azt már nem árulják el, az a forgalmazó titka marad. Nem dobja meg a minőséget, hogy kukorica is taláható az alkotóelemek között. A hab azonnal eltűnik, a sörnek van egy kis savanykás mellékíze, de nem jelentősen, de kissé malátásan édes is, viszont komlót is tettek bele, azért ez érezhető. 35 pontra értékeltem, mert a kulináris élvezete nem túl nagy, de nem is undorító, szomjúság ellen végül is jó,


Deep zöld dobozos 29 pont

Ez a Lidl fapados söre. Hát persze, hogy nem jó, de mit várjon az ember 2019-ben 109 forintért? A viszonylag magas pontszámot semmi más nem indokolja, mint az alacsony ár és a kukoricamentesség. Amúgy egy fakó színű, habmentes sör, további jellemzését szükségtelennek érzem.
2022-ben ugyanaz a sör már 169 forint. Akciósan, mert hát, jó, közben volt egy "kis" infláció. A doboz maradt, viszont a sör sörszerűbb lett, már amennyiben a viszonylag normális hab miatt ezt annak tekinthetjük. Az ízvilág továbbra is gyenge és jellegtelen, de egy ilyen árfekvésű sörtől pont ennyit várunk, ennyi pénzért máshol általában gyengébb termékeket kapunk.


Deep kék dobozos 14 pont

Ez a Lidl még a zöldnél is fapadosabb söre. Érdekes, hogy mindkettőt Original-nak nevezik, pedig minden nem lehetne Original. Valamint mindkettő Lager, igaz, a zöld dobozos Bitter Lager, bár azt nem tudjuk pontosan, mit is akar ez jelenteni. Amíg a zöld dobozos 4 %-os alkoholtartalmú volt, a kék már csak 3 %-os. Származási helye ismeretlen, lehet, hogy mindig ott gyártják, ahol épp van rá kapacitás. Én egy nagyon gyenge főzetet fogtam ki, ez a sör a diszkontkategóra legalja és a Lidl legszarabb söre, ahhoz képest nem kevés pontot kapott. 2023-ban már olcsónak sem számít. Sokáig vártam, hogy megkóstolhassam, de semmit nem nyertem vele, csak egy rossz tapasztalatot, nem ajánlott vétel.


Perlenbacher Premium Pils (2019) 60 pont

Ebben a pontszámban a remek ár-értékarány is benne van, ebből az aránypárból az ár 139 forint, igaz, ez akciósan ennyi (2019-ben). A Perlenbacher (Gyöngypataki?) az ócska Deep és a vegyes minőségű Argus mellett a Lidl harmadik saját márkájú(nak tűnő) söre. Nincs igazi kifogásolható hibája, de felveti a kérdést, ha ennyiért is elő lehet állítani viszonylag normális minőségű sört, akkor miért fizetünk sokkal többet ugyanolyan, vagy gyengébb élvezeti értékű termékekért.


Perlenbacher Pils (2021) 40 pont

Nem tudható, hogy a a lidles Perlenbacheréknél a sima Pils ugyanaz akar-e lenni, mint a Premium Pils (lásd eggyel feljebb), de gyaníthatóan nem. Lehet, hogy minden körülmények között tartani szeretnék a két évvel ezelőtti árat, ez azonban már nem megy a minőség romlása nélkül. Ez egy sima semmilyen ízű híg sör, mindenféle jellegzetesség és karakter nélkül.


Schwarz Bier 66 pont

Fekete sör, ennyi. Márkajelzés nuku. Egy szőke német csaj van a dobozon pár korsó sörrel e kezében, amelyek még csak nem is feketék. Mindezek ellenére ez egy érdekes termék. Meglepődtem, de olyan, mintha a Guinness kistestvére lenne, jóval olcsóbb kiadásban. Lidl-kiadásban. Határozottan ugyanazokat a jegyeket tartalmazza szinte minden tekintetben (illat, íz, hab), de egy teljesen más, alacsony árkategóriában. Gyártója, származási helye ismeretlen.


Wheat Beer 2020 60 pont

A Lidlben hirdettek akciós búzasört, Perlenbacher/Valamit, a mi boltunk a Valami jutott. Mindegy, vettem belőle kóstolónak és mivel nagyon ízlett, vettem belőle többet is. Igazi telivér német búzasör, fajtájának szinte minden jó jellemzőjével, hát persze hogy vannak jobbak is, de nem ennyiért.


Perlenbacher Hefe Wissbier

Aztán vettem később egy Perlenbacher búzasört is, ami egyszerűsége ellenére tulajdonképpen bizalomgerjesztőnek volt mondható, a Lidl általában nem árul szart, ez meg ugye a Lidl saját márkás terméke. Összhatásra teljesen megfelelő, jó paraméterekkel bíró búzasörnek tűnt, tényleg egy kellemes ital. A feliratokat csak később olvastam el, hogy ne befolyásoljanak. Eszerint tartalmaz búzamalátát, árpamalátát és komlókivonatot. Tehát még komlót sem. És vasdobozos, ami nem szokott a minőség jellemzője lenni, sokkal inkább a költségérzékenységé. De mivel soha nem a feliratok miatt pontozok, hanem spontán, a Perlenbacher 53 pontot kapott.


Egger Bock 50 pont

A lidles Argus ellenfele az aldis Egger lenne? Nem szeretem az Aldit, de az Egger egy jobban eltalált sör. Sőt, ki merem jelenteni, hogy a strong sörök legjobbika. Kétféle dobozban találtam a polcon, biztonság kedvéért mindkettőt megvettem, de egyformának bizonyultak. Talán éppen egy dizájnváltás közepébe csöppentem? A sört Ausztriában gyártják, az ára barátinak mondható 189 forint, azt nem tudom, hogyan sikerült ennyiből kihozni, importtermék esetén elég széles az Áfa-játszótér, meg gondolom, nem tobzódnak benne a minőségi alapanyagok sem, ez azonban az eredményen nem annyira érződik és ami fontos, a magas, 7,2 %--os alkoholfok sem veri agyon az ízvilágot. Összességében elmondható, hogy ez egy viszonylag harmonikus, teljesen vállalható erős sör.


Egger Marzen 50 pont

2022-es beszerzés, Ausztriából származik, nem itthonról. Állítólag egy magán sörfőzdében készíti az osztrák Fritz Egger, nem fogom leellenőrizni, hogy így van-e valójában. A sör nem kiemelkedően jó, de le szokták akciózni 40 %-kal, ezért egyszer vettem én is. Határeset, hogy ér-e annyit (magyarra fordítva kb. 220 forintot), mindenesetre erősen felturbózza az ár/érték arányt. A dobozon a szokásos szövegek található, hogy a csodálatos hallertau-i és mühlviertel-i komlókból készült, természetesen az 1516-os tisztasági törvény szerint, meg hogy mennyire harmonikus, meg hogy mennyi díjat zsebelt be. Ezeket a szövegeket fenntartással szoktam kezelni, a lényeg az íz. Az Eggert a diszkontsörök között tartom nyilván, lehet, hogy tévesen, de valamiért ez egyszer történelmileg már így alakult ki, ezért egy darabig így is marad.


Egger Zwickl

A Zwickl egy német, világos, szűretlen, kissé édeskés, teltebb sörfajta. Az Egger viszonylag kevés habbal örvendeztetett meg, viszont nagyon világosnak, sejtelmesnek, már-már sárga színűnek tűnt. Az íze nem túl keserű, ahogy a fajtaleírásban is olvasható volt, inkább telt, kellemes. 55 pontra értékeltem. Ja igen és a doboz, amelyez egy nő fej látszik kirajzolódni. Ő Rosa Egger, aki mint kitalálható, a családi vállalkozásban dolgozott, a sörgyár ezúton tiszteleg emlékének.


Königsbrau 9 pont

A Borsodi gyártja, azt hiszem, kifejezetten a Penny számára, a termék fejlesztése során egyetlen szempont lehetett, az alacsony ár, de nem tudják annyira olcsón adni, hogy megérje.
Esetleg szomjhalál elől menekülőknek életmentő lehet. Tényleg egy borzalom, nem érdemel két számjegyű osztályzatot.


Adelskronen Premium Pils. 32 pont

Az, prémium, persze. Meg Pilseni típusú. Szerintem egyik sem. Először a savanykás íz, ami megüt. És nem úgy savanyú, mint a citromlé, hanem kicsit enyhén, kicsit bántóan, de alattomosan. Később valami keserű(ség) is átjön, de nem olyan, ami egy jó komló folyománya. Aztán semmi, Elfogyott, mert szomjas voltam egy tekemeccs után, de gasztronómiailag nagyon kevésbé fogott meg. Akciósan vettem a Pennyben, de még annyit sem ért meg, bár, amennyiért adják, nyilván sok fog fogyni belőle, ezzel is csökkentve a magyar néptömegek sörkultúra iránti affinitását (vagy micsodáját). Hú, de lehúztam szövegesen, ezért kicsit felpontozom, mert annyira azért nem szar.


Adelskronen Schwarzbier

azaz feketesör. Hát, feketének nem fekete, inkább csak barna. Jó pont, hogy nem tartalmaz cukrot, mint például az összehasonlíthatatlanul nevesebb Kozel. Viszont ha mégis össze kellene hasonlítanom a Kozel-lel, hát, nem is tudom, lehet, hogy nem jobb, de az is biztos, hogy nem rosszabb. A habja mindenképpen jobb, a színe talán sötétebb, talán a kávéíz nincs meg benne, de lehet, nem is hiányzik. Néhány nap távlatából azt gondolom, nem tudnék éles különbségeket említeni, tehát a rossz nevű Adelskronen inkább egy kellemes meglepetés. Buliba inkább csak a neve miatt nem vinnék, mert az nagyon gáz lenne. Viszont mivel olcsóbb, mint a Kozel, kettővel több pontot is kap, legyen 53.


Arany Korsó piros 29 pont

Varsóban készül ez a 4,5 %-os alkoholtartalmú, teljesen átlagos diszkontsör, kifejezetten a magyar Penny számára, máshol ne is keresd! Egyébként sem érdemes, még az ára miatt sem, pedig kifejezetten olcsó akar lenni, azonban ez valamiért mégsem sikerül neki.


Arany Korsó kék 25 pont

Ugyanaz kékben, mint fentebb pirosban. Sok különbség nem lehet köztük, de ez már csak 4 % alkoholtartalmú, lehet, hogy a pirosat felengedték egy kis szódával? Semmi jó nincs benne, igaz, hogy a doboza és az ára sem ígér ilyet, így annyi elmondható róla pozitívumként, hogy legalább egy őszinte sör.

   
Arany Korsó zöld 2020-as
és Arany Korsó zöld 2024-es évjárat 20 pont

Nem tudom, hányféle szín van még aranykorsóséknál, remélem már nem sok, mert élvezeti értékekkel egyre lejjebb megyünk, cél talán a béka feneke?. A Zöld szépen illeszkedik az aranykorsó minőségi vagy inkább élvezeti trendbe, amennyiben habja nem sok van (frissítés: a 2024-esnek már valamennyi), íze ugyancsak nincs, viszont alkoholtartalma is csekély, mindössze 3 százaléknyi. Nem tudom, ki lehet a célközönség, az alkoholisták biztosan nem. Ételhez nem jó inni, magában meg még rosszabb. Egy kicsit azért jobb, mint egy alkoholmentes sör, de hát az más kategória. A 2024-os dobozon már csak az látható, hogy forgalmazó a Penny, az, hogy Lengyelországból származik, (valószínűleg Van Pur gyártás) csak a vonalkódból következtethető. Egy polcokalja szemétről nem is kell több információ.


Arany Korsó IPA 2021 55 pont

Sörnek egészen jó, de IPA-nak gyenge, ezt állapítottam meg elsőre, nincsenek meg benne az IPA klasszikus ismérvei. A Penny forgalmazza, egy ismeretlen gyárból származó lengyel sör. Ár/értékarányban mindenesetre figyelemre méltó.
Frissítés 2023 évből: nem éri el az 50 pontot, legyen csak 48. Közben kiderült, hogy ezt is a Van Pur gyártja.


A De Helder család. Egységesen 33 pont

Hívhatják akárminek, ezek bizony a Tesco Gazdaságos sörök. Piros dobozban a Strong 8%-os, fehérben a Mild 3,5 %-os, zöldben a szűretlen 5,7 %-os versenyzőt láthatjuk.
És még van belőlük több is, de ebből a típusból ennyi épp elég.
Leírás szerint egyikben sincs kukoricadara, de valamitől mégis olcsók tudnak lenne. Hogy mitől, nem tudjuk. Egyikük sem kifejezetten kellemetlen, ezért talán kaphattak volna kicsit magasabb pontszámot is, de minden további szómenés helyett maradjunk abban, hogy alsópolcosként egészen jól megállják a helyüket.

   
Barths Extra Strong 25 pont

Nulla hab, sápadt szín, édes illat és íz. Utóíze fémes, pedig aludobozban van. Dupla "hatóanyag", mint egy egyet fizet kettőt vihet akcióban. Beazonosíthatatlan származású és eredetű sör, ezért került a diszkontkategóriába. Ez egy rossz sör, bár ezt az alacsony pontszám is elárulja.
Frissítés 2023-ból:
A doboza is változott és a megítélése is (Anjou-liliomra hajazó díszítéssel telt meg a fekete felület). Lehet, hogy az ízlésem is? Jobbnak tűnt, de sokkal. Semmi olyan bántó nincs benne, mint a régi kóstolásnál volt. Kicsi édes, ez nem változott, a színe is sápadt maradt. Az ára pedig - ahhoz képest - egyenesen baráti, bár a méregdrága Metro-ban vettem. Meg kellett emeljem a pontszámot 45-re.
Azért a származási helyek feltüntetése mindkét esetben hagy némi kívánnivalót maga után, utóbbi változat forgalmazója egy bizonyos Foltin-Trade Kft, de a honlapjukon ennek a sörnek nyoma sincs. A gyártót teljes homály fedi. Gondolom, a forgalmazó megjelölésével mindenféle törvényi előírásnak megfelelnek, csak hát a kíváncsiságomnak a legkevésbé sem.


Cortes 44 pont

A kukorica, vagy kukorica jellegű sörök a Coronita megjelenése óta élveznek némi népszerűséget és a Cortes is egy kukoricasör, vagy legalábbis tartalmaz kukoricát is a rizs, aszkorbinsav és egyéb furcsaságok mellett. Mexikóhoz semmi köze, a lengyelek gyártják, és a Pennyn kívül nem biztos, hogy máshol is fellelhető. A klasszikus sörökkel nem hasonlítanám össze, de mint ital, nem kellemetlen, és kategóriájában még olcsónak is mondható.


Cortes Tequila 30 pont

A Cortes tequila-val ízesített változata, mint a nevéből is kiderül. Mint a pontozásból is kiderül, nekem nem jött be. Teljesen elveszi az alap Cortes amúgy is gyenge sör jellegét és egy furcsa savanykás ízt ad neki, ami egyáltalán nem válik előnyére. Enyhítő körülmény a bíráskodásnál az alacsony ár.


Edelmeister 33 pont

Nem keverendő a picikét hasonló nevű Edelweiss sörrel, bár a címke teljesen egyedi, itt egy Ferenc Jóska szerű alak, vagy személyesen ő emelget egy söröskorsót, amelyből még a hab is kicsordul. Nos itt habról szó sincs, még a doboz szerint is egy klasszikus európai lágersört vásároltunk (a helyi keménydiszkontban), ezzel szerintem mindent elmondtam róla.  Egynémely olcsó sörökkel ellentétben nincs kirívó hibája, de a kedvező áron kívül  semmit sem tudnék tudnék felsorolni, ami indokolhatna egy következő vásárlást.


Edelmeister Schwarzbier 18 pont

Erre mondják, hogy barna sör jellegű készítmény. A fogyasztása bár nem teljesen kellemetlen, de értelmetlen. Ugyan megtalálható benne a jobb barna sörökre jellemző kávéíz, de ahhoz mérten túl édesnek találtam, ennek ellenére enyhén savanykás lecsengésű. Szóval hibát hibára halmoz, és akkor a gyorsan eltűnő habról még nem is beszéltem. Ezek miatt kapott kevés pontot.


Edelmeister Strong 8.8 55 pont

A pennys "édelmeiszterek", amint az fentebb is látható, nálam csúnyán leszerepeltek, ezért is ért kellemes meglepetésként a strong/hard Edel. A magas alkoholtartalom általában együtt jár a kevés habbal, itt azonban nem. Nem nagyon érdekel, hogy ezt hogy csinálták ... talán jobb is, ha nem tudom. A nagy alkoholfok általában nem természetes jellemzője a söröknek, ebben az árkategóriában ne is firtassuk, mivel érik el a 8,8-at. De ez itt nem szól ki a sörből, ezt is pozitívumként értékeltem. Ha tehát csak a "hatóanyagot" nézzük, akkor az Edelmeisterre valóban elmondhatjuk, hogy kettő az egyben. De amúgy sörnek sem rossz.


Edelmeister IPA 24 pont

Az Edelmeister már többször bizonyította, hogy nem tud jó sört készíteni. Persze lehet, hogy a cél más, egy minél olcsóbb sörszerű termék előállítása a Penny részére. Ez sikerült is, de ez a termék az IPA, mint kategória megcsúfolása. Jóhiszeműen feltételezem, hogy a technológia, amellyel készítették, felsőerjesztésű, csak az alapanyagok söpredékek. Azt hiszem kár is erre a termékre több szót vesztegetni.


Edelmeister RED ALE 55 pont

Edelmeister RED ALE egy frissítő sör erős maláta jegyekkel, karamell és keksz utóízzel, vonzó borostyán színnel, ez van a feliraton. A maláta és karamell O.K., a keksz utóízt valaki magyarázza már el! Olyan, mint a boroknál a rókaíz. Értelmezhetetlen. Mindazonáltal ez egy elég jó sör, édes és telt, mellette malátás és még keserű is kicsit. Eléggé sötét, fogjuk rá, hogy vörös, de igazából nem az. Nem nagyon találok olyan, hozzá hasonló terméket, amivel össze tudnám hasonlítani és ez jó! A lengyel Van Pur gyártja Varsóban, mint ahogy sok egyéb diszkontsört. Adnak neki egy jól hangzó nevet, oszt' készen is van. Azért ha már Edelmeister, a "ferencjóskát" kicsit hiányolom a dobozról, annyira megszoktam, vagyis hát ott van szegény, csak alig látszanak a körvonalai.


Edelmeister Gluten Free

Az igazi sörkóstoló mindent megtesz a nagy cél érdekében, még a diszkontgluténmentest is megkóstolja. Keserű tapasztalatokon át vezet az út a bölcsességhez - mondta egyik barátom, nem biztos, hogy pontosan idézem. Gluténmentes sört már kóstoltam, a cseh Celiát, annál például elsőre nem is tűnt fel, hogy gluténmentes. Itt már eleve tudtam, hogy az, de azt hiszem, ez nem befolyásolt az értékelésben. Viszont az feltűnt, hogy valami nagyon hiányzik ebből a sörből és az nem csak a glutén. Ami meg egyébként bizonyos százalékban mégiscsak benne van, így a valódi gluténérzékenyek mégsem fogyaszthatják, a többieknek meg minek ezt a szart inni. A hab pillanatok alatt eltűnik, a komlóérzés eleve nem is volt benne, viszont furcsa a szénsavassága, mondhatnám azt is hogy különleges. Ezt is "sört" is a lengyel Van Pur gyártja, és a ferencjóska is megvan, de ilyen sört soha többé. 15 pont.


Edelmeister Weizenbier (búzasör)

Ahogy az szokásos, a Penny forgalmazza az Edelmeister söröket, ezt is. Szép aranyszínű alumíniumdobozban van, a dizájn a megszokott, nem szép, de legalább felismerhető, a gyártó a lengyel Van Pur. És csodák csodája, elrontani egy búzasört még nekik sem sikerült. Annyira jó habja van, annyira jó a színe és tulajdonképpen az ízében sem találtam semmi kivetnivalót. A dobozon található reklámszöveg szerint a szegfűszeg és a banán jegyek finom kombinációja szemcsés és igazán frissítő ízű sört alkot. Még ha ez nem is igaz - se szegfűszeg, se banán - akkor is 55 pontra értékeltem.

   
Prince 35 pont és Karlskrone 37 pont

Prince, ez egy semmiféle szép reményre fel nem jogosító termék egyenesen az Aldiból. Lehangoló műanyag palack, bizonytalan származási hely (EU), ez jellemzi, Amúgy lengyel és Van Pur gyártás. Olcsónak olcsó, de mégis ki vesz ilyet? Mondjuk egy sörkóstoló. Kitöltöm a pohárba, habot még nyomokban sem tartalmaz, nincs az a lendület, amivel legalább egy kicsinyke habot lehetne fakasztani belőle. Nagy levegő, kóstolás. Az íze meglepő, teljesen sallangmentes, szinte sör. Nem mondom, hogy jó, de legalább nem annyira rossz, mint amire számítottam, Örömömben lehet, hogy kicsit felül  is pontoztam.
Egy, vagy két év múlva, 2022 évben kóstoltam a Karlskrone Lagert, ami szintén egy Aldi saját márkás sör. A két termék gyártója ugyanaz, a lengyel Van Pur és szerintem a két termék valójában egy termék, csak a címke lett komfortosabb és talán eladhatóbb is. A szebb palackból, bár az is undorító PET, de mégiscsak jobb volt kitölteni a sört, ezért kapott több pontot.
2023-ban megkóstoltam a Karlskrone dobozos változatát is: íme:



Érdekes, hogy ez rosszabb volt, mint a PET palackos Karlskrone, volt valami furcsán béna, sörhöz nem illő mellékíze, olyan, ami még egy legalsóbb kategóriás diszkontsörnek sem nézhető el. Valószínűleg gyártási hiba, lehet, hogy csak egyszeri, de akkor is, na! 20 pont, ez a büntetésed Aldi!


Karlskrone Premium Pils

Ugyancsak 2023-ban év elején egy újabb Karlskrone sört vásároltam az Aldiban, ez volt a Pils. Multinaci (sic!) világunkra jellemző, hogy míg a Lager Lengyelországból származott, emez Ausztriában készült, egy bizonyos TIGAST nevű cég gyártja St.Pöltenben. Nagyon közönséges, általam csak parasztkomlósként definiált íze van, ezzel együtt is vállalható termék, de azért baráti körbe nem merném bevinni, esetleg egy vaktesztbe. Szerintem nem sokan jönnének rá, hogy mit isznak. 50 pontot adtam rá, de ebben már az is benne volt, hogy akciósan 200 alatt volt az ára.


Karlskrone Schankbier

Schankbier = csapolt sör? Hát ez nem az, hanem dobozos. 4,2 %-os alkoholtartalmú gagyi sör, forgalmazza az Aldi, származási helye Ausztria, viszont az árpa és a komló, mint a feliratból megtudjuk, az Európai Unióból származik, ez tehát akár Izland, vagy Görögország is lehet, de utálom, az ilyet! A sör ultra világos, de legalább némi habja van. A fent említett gagyi íz a meghatározó, a mostanában kóstolt jó söröknek szöges ellentéte. Az teljesen biztos, hogy ilyet többet nem veszek, mondjuk, erre vásárláskor is nagyobb összegben tudtam volna fogadni. És még pontozni is kellene, legyen 25 pont, és akkor még bőkezű voltam.


Karlskrone Weissbier

Az Aldi saját márkás búzasöre. Visszafogott és szerény, de helyénvaló dobozban található, diszkontsör lévén nincs is üveges változata. Ez a terméket Drezdában állítják elő, a felirat szerint a német tisztasági törvény szerint. Ez egy elég erős ellentmondás, mert a német tisztasági törvény arról szól, hogy a sörnek mindösszesen három alapanyaga lehet, de egyik sem a búza, ez meg ugye, egy búzasör ... Ezen túllépve a sör kicsit mellékízű, ez vagy gyártási hibára utal, vagy valamilyen adalékanyagra. Mostanában egészen minőségi búzasöröket kóstoltam, ez sajnos messze áll azoktól. Nem is tudok 42 pontnál többet adni rá. Egyetlen mentsége van, az alacsony ár, bár az is csak akkor, ha az Aldi leakciózza, egyébként nem annyira ajánlott vétel.


Berg König Premium üveges 50 pont

Maradjunk az Aldinál, a Berg König jobbik változatát kóstoltam. A nevét nem értem, fordító szerint hegyi király, ami magyarul elég hülyén hangzik, ezért én inkább királyhegyinek fordítanám. Maga a termék nem egy elrontott sör, sőt, teljesen vállalható, semleges karakterű sörnek mondanám, ahogy azt a palack dizájnja is sugallja. Mivel időről időre leakciózzák, ha szeretnénk ilyet, akkor úgy érdemes megvenni.

   
Berg König Marzen

A bal oldali sör a doboz felirata szerint Ausztriában, Bécsben készül az Aldi számára, mellékesen megemlítve, hogy származási helye EU, viszont a vonalkódja szerint német, ez így kicsit inkorrekt szerintem. Ezt a sört a magyar Aldiban vettem. Az aludoboz gösszeresen zöld, a sör nagyon világos, kevésbé keserű, inkább enyhén savanykás, érzetre mintha kukoricával felturbózott lenne, de nem az, vagy csak nem írták rá, de higgyünk a feliratnak. Az akciós ár a 2023-as inflációs viszonyok között nem mondható rossznak, csak sajnos az élvezeti értéke is ehhez igazodik. Kijelenthető, hogy ennek a sörnek biztosan van egy jelentős célközönsége, de az nem én vagyok. 39 pont.
frissítés:
A jobb oldalon látható sört az osztrák Aldiban vettem, kevéssel később, mint az előzőt. Látható, hogy nem ugyanaz a doboz, mint a magyar Aldiban vásárolt sör és az íze is másnak tűnik. Bőséges habot képez kitöltéskor és az íze is kellemesen osztrákos, ezért 55 pontot kapott. Van az a konteó, "magyarul" konspirációs teória, hogy az elvileg ugyanaz a termék mégsem ugyanaz az osztrák-magyar határ két oldalán. Sajnos már többször megbizonyosodtam róla, hogy ez gyakran tényleg így van. Sörök esetében például nemcsak hogy jobb az osztrák, de olcsóbb is, lásd Berg König, Steam Brew.


Berg König 3,0%

Van aztán a söröknek a legalja, amelyeknek semmi értelme sincs. Ilyen a kék dobozos Berg König 3,0%, amely az német (magyar?) Aldi és a lengyel Van Pur kooperációjában készült a sörkritikusok bosszantására. Néhanapján szoktam panaszkodni ha egy sörnek nincs meg a megfelelő keserűsége, ebben az esetben ezt másképp látom, itt megvan a keserű íz, de ezt vagy egy nagyon hitvány komlóból nyerik, vagy mesterségesen állítják elő, egy borzalom. Hab természetesen nincs, de ezen már nem is bosszankodom. A doboz vasból készült, hát persze hogy. És még csúnya is, fantáziátlan, igaz, legalább nem sokat ígérő és magakellető. Azt nem mondom, hogy nagy csalódás, mert sok jóra nem számítottam, de ez a várakozásaimat is alulmúlta. Némely olcsó sörök legalább szomjoltásra alkalmasak, ez még arra sem, mert rossz inni. 7 pont.


Berg König Starkbier

Az Aldi saját márkás 7,2 %-ra emelt alkoholtartamú prémiumnak nevezett sörspecialitása. Ebben a termékben egy prémium van csak, a doboz, mert az tökre tetszik, iszonyúan jól néz ki a visszafogott szürke eleganciájával. A sör viszont nem jó. Az emelt alkoholtartalmú söröket valószínűleg maga az alkohol teszi tönkre. Lehet persze ezt is jól csinálni, sokaknak sikerül is, de csak csak magasabb szférákban. A diszkont magas alkoholtartalmú sörök szerintem kerülendők. A Berg Könignek nincs igazán mellékíze sem, de valahogy teljesen hiányzik belőle az, amiért az ember a sört issza és az nem az alkohol. 25 pont és nem kérek több ilyet.



Greifen 3 pont

Na ez van, ha az Aldi és a Borsodi összefog egy úgymond gazdaságos sör létrehozása érdekében. Sikerült megalkotni a tökéletes szart és persze hogy németes nevet adtak neki. Pedig meggyőződésem, hogy ezt a márkát német nyelvterületen nem forgalmazzák, ezért is akkora átverés ez a cucc. Szándékosan nem nevezem sörnek, mert szinte csak a színe hasonlít rá, egyébként lehetne tea is, mert annak sincs sokkal kevesebb habja. Komlót tán sosem látott, alkoholtartalma mindössze 3 %, de ez még nem lenne baj, néhány alkoholmentes sör sokkal sörjellegűbb. Csak azért nem kapott nulla pontot, hogy hagyjak egy kis tartalékot lefelé.


Donner 44 pont

Mai kérdésük az, hogy vajon szükség van-e a 3,3 deciliteres sörökre, vagy pedig alap, hogy egy sör legyen fél literes? A kérdés bizonyára megosztja a sörfogyasztó társadalmat, de véleményem szerint van helye ennek a kisebb kiszerelésnek. Igaz, inkább a kézműves sörök vonalán, ahol nem a mennyiség, hanem a minőség az elsődleges. Viszont van a nap, amikor egy fél literes sör már nem jó érzéssel csúszna le, de három deci meg pont igen. Ezt az űrt töltik be a három decis sörök és pontosan ilyen termék a Penny által forgalmazott, de a lengyeleknél gyártott,  2019-ben 99 forintért kapható Donner. A viszonylag magas pontszámot nem annyira a minőségért, inkább az ára miatt kapta, de ivósörnek elmegy, a lengyelek nem szoktak rossz sör készíteni. Igaz, jót sem.


Gambrinus 27 pont

Diszkontsör a szentem, bár osztrák diszkontsör, az osztrák Pennyből, talán a Königsbrau osztrák változata lehet, Königsbrau néven nem hiszem, hogy Ausztriában lehetne komolyan sört forgalmazni. Viszont a Gambrinus név erősen becsapós, hiszen a csehek gyártanak ilyen néven alapsöröket, nem tudom ehhez a névbitorláshoz vajon hozzájárultak-e, netán ők gyártják a Penny részére? Nagyon alsópolcos termék, nem is írnék túl sokat erről a hab nélküli sápadt és savanyú förmedvényről, esetleg annyit, hogy osztrákéknál még ez is mintha kicsivel jobb lenne, mint a hasonló magyar piacra gyártott termékek. Csak még egy valamit a dobozról, amelyen ugyan tisztán látszik, hogy hamisítatlan diszkontsör, mégis a ott mosolyra fakasztó felirat: Österreichischer Qualitetsbier.


Gambrinus, második kör

Természetesen az osztrák Pennyből. A sörök "elkövetője" a Perfect Drinks GmbH. nevű bécsi cég, azt nem tudni, hogy ők főzik-e, vagy csak forgalmazzák, de a Gambrinus nem perfekt. A régi dobozon egy király itta a sört, a mostaniakon egy szőke hajú osztrák, kicsit ferencjóskás formájú, ám világos arcszőrzettel. A dobozzal nem is lenne baj, a sörrel annál inkább. A zöld dobozos "normál" egy iszonyat, olyan világos, hogy azt hittem szódát iszok. Nullához tendáló keserűség, semmiféle sörre emlékeztető jelleg. A legérdekesebb, hogy még így sem bántó ízű, vannak olcsó sörök, amelyek annyira rosszak is egyben, hogy az ember legszívesebben kiöntené őket a csapba, ez nem ilyen, de lehet, hogy csak a meleg miatt kívántam a folyadékot. 20 pont.
Az alkoholmentes sem tudja megközelíteni a sör-érzést, mondhatni nagyon távol áll tőle. Egy savanyú habmentes valamit ittam, egyetlen előnye volt csak, a hőmérséklete. Ebben a melegben még így is jólesett.
A Gambrinus nevet a csehek nevében levédetném. Ha ez nem lehetséges, akkor beszüntetném a cseh Gambrinus gyártását, illetve más nevet választanék, mert az osztrákok megszégyenítik a márkanevet.


Coop Szent István sör 21 pont

Alig érthető, vagy inkább egyáltalán nem, hogy miért első nagy királyunkról kellett elnevezni ezt az igazából diszkontkategóriába sorolható löttyöt. Több szerénységet elvtársak, hogy félig meddig a klasszikust idézzem. Nincs olyan alkalom, amelyre megbontanék egy ilyet, esetleg egy olyan vendégnek, akit többé nem akarok látni a házamban.


Royal Helles 19 pont

Nem tudni, mi ez a fantáziátlan elnevezés, de ennél már csak a többi része fantáziátlanabb, hiszen ha valaki csak ránéz az üvegre elborzad. Komolyan, ha a címke nem sörösüvegen lenne, hanem mondjuk műanyag flakonon, akkor akár motorolaj, vagy tisztítószer is lehetne.. A tartalomról ne is beszéljük, a folyadék sörjellegű, de nélkülöz minden finomságot, amit egy igazi sörben megszokhattunk. És ha legalább végtelenül olcsó lenne, de még csak az sem. Nem is tudom, ki veszi a terméket, már úgy értve, hogy a sörkritikuson kívül.


Königsburg Helles 11 pont

És jöjjön Königsburg, azaz a Királyvári. Már vásárláskor tudtam, hogy semmi jóra nem számíthatok, nem is a kulináris élvezetek miatt vettem, csak és kizárólag tesztelés céljából, de még a várakozásaimat is némileg alulmúlta kissé, pedig a doboz nem csúnya, szisszentésig kicsit még reménykedtem is, de ez hamar elmúlt, mint a csekélyke hab, ami még egy gyorsan kiöntött teának is több van. Azt nem tudhatjuk, komlót látott-e valaha, szerintem nem. Az sem véletlen, hogy még a gyártó neve sincs feltüntetve a dobozon, csak a disztribútoré, mert ha a minőségieknek nem is, de legalább az adminisztratív előírásoknak valamilyen mértékben meg kell felelni, eléggé valószínű, hogy maga a gyártó és szégyenli e terméket ezért nem adja hozzá a nevét sem. Németes neve ellenére a diszkontkategóriába tettem, mert eddig csak egy üzletlánc kínálatában volt felfedezhető, lehet, hogy kötődik is hozzájuk.


Rastinger csapat 2020

A márkát a Tesco forgalmazza, származási helyük kissé bizonytalan, valószínűleg Lengyelország. A termékre jellemző, hogy még egységes arculatot sem sikerült kialakítani, a zöld kissé elüt a társaitól. Persze nem is ez a legnagyobb baj velük, hanem az, hogy rombolják a sörkultúrát, egyben építik az igénytelenséget, ez akkor lenne valamennyire elfogadható, ha mindezt rendkívül alacsony áron tennék, hiszen sokan vannak, akiknek sajnos nincs pénze drágább sörökre. De ez nem így van, és ha a magyarországi, de angol Tesco egy németes nevű, de lengyel sört forgalmaz, abban benne van a multi-tőke minden visszássága.
Eltértünk a tárgytól, maradjunk inkább a söröknél.
A zöld dobozos egy 4 %-os alkoholtartalommal bíró, sápadt és nem meglepő módon hab nélkül készítmény, minimális élvezeti értékkel. Vagy inkább anélkül. Főleg régebben, voltak bántóan rossz sörök, de a technológia eljutott odáig, hogy ma már egyre ritkábban fordulnak elő. Ebben sincsen semmi bántóan rossz, csak éppen jó sem ezért 25 pontra értékelem.
A piros dobozos volt a három Rastinger közül a legjobb. Már-már igazi sörre hasonlított, vállalható minőségű termék. Habja is volt, színe egy árnyalatnyival sötétebb a világosnál, van benne is halvány édesség, de ez nem zavaró, inkább teltebb érzetet ad a sörnek. A többitől eltérően ezt aludobozba zárták, a vasdobozosok megfigyelésem szerint mindig is hitványabb sörök voltak. 50 pont, de lehet, hogy csak szerencséje volt, mert jó vacsora mellé ittam.
A fekete egy 7 %-ra emelt alkoholtartmú sör(készítmény). A magasabb alkoholtartalom a minőségi söröknél gyakorlatilag mindig a minőség és az élvezeti érték egyfajta jellemzője, viszont az alacsonyabb osztályúaknál már vegyes a kép, néha ront, néha javít az összképen, azt is mondhatnám Madách után, hogy soha nem henyél. Ez a 7 % talán valamelyest jót tesz a terméknek, bár az íz érezhetően fapados, és sajnos a hab is minimális, igaz, ez utóbbin már meg sem lepődtem. A színe kicsit sötétebb, ez nem lehet tudni, minek köszönhető.
35 pont
, de több szót és pontot nem érdemel.


Rastinger búzasöre

A többi Rastingertől külön vásároltam ezt a dobozt. Búzasört általában nehezebb elrontani, vagy a búza ad egy olyan fedőízt, ami alól nehezebben lehet meglátni a hamisságokat, nekem legalábbis nem mindig sikerül, búzafronton még fejlődnöm kell. Ez sem egy rossz sör, majdnem bármilyen dobozból elfogadnám, az értékelésben nyilván befolyásolt, hogy "csak" egy rastingeres dobozból töltöttem ki, ezért is kapott szegényke csak 50 pontot.


Sixtusbrau

Ezt a sörhöz alig hasonlító undormányt  a lengyel Van Pur gyártja Varsóban, egyenesen az Aldi számára. A doboz cseppet sem bizalmat keltő, de legalább lehet rá számítani, hogy ami benne van, az is hasonló lesz, ebből a szempontból van tisztesség a gyártóban. Valahogy tudtam, hogy ez egy szar sör lesz és az is lett, nem is lepődtem meg. Azt nem lehet mondani, hogy nagyon drága lett volna, de már egy kicsivel többért is lehet kapni fogyasztható sört. Ez nem az ... 4 pontot kap, de igazából kaphatna nullát is.


Donagger

És íme Varsóból egy újabb Van Pur gyártmány, ez a Metroban volt kapható 2022-ben. Mindenféle dizájt és így szerencsére elvárást is nélkülöző vasdobozos, 4 %-os sörként olcsón, de élvezeti értékéhez képest még így drágán árusított sörszerű folyadék. Nem is jellemzem, mert most az, mennyire nincs habja és íze, teljességgel lényegtelen. Nem is igazán tudom, ki a célközönség, hiszen ez a lé teljességgel élvezhetetlen. Ha minimális sörkultúra van - lenne-  Magyarországon akkor ennek a sörnek a Metroban kellene rozsdásra rohasztani a vasdobozát, jó, tudom, szavatossági idő ... És még pontozzam is? 2 pont, sivatagban két nap szomjazás után talán kicsit több is lehet.


Arany Szarvas páros

Nem bízom én ezekben a szarvasokban, még ha aranyból is vannak, a szerb Jelen (Szarvas) is micsoda csalódás volt. Ezeket a söröket az Auchan forgalmazza, gyártójuk ismeretlen, ami ugye, mindig gyanús. Miért is kell ezt titkolni/szégyellni? Lehet, hogy van miért? Hát lássuk! Az ilyen alsópolcos sörök általában kukoricásak, ezek állítólag nem, viszont a komló, árpamaláta mellett meglepetésként aszkorbinsavat tartalmaznak. Nem tudom, minek a sörbe aszkorbinsav. Talán anélkül gyorsabban megromolnának. A zöld dobozos a szemmel láthatólag gyengébb változat, 4,2 % alkoholfokkal. Habja egyáltalán nincs. Az jó, hogy nem büdös, viszont különösebb íze sincs. Olyan igazi alsópolcos, ez a sör, amiből csak egyet veszek, azt is csak a teszt kedvéért, aztán soha többé. Pont 22 pontot kapott, mert rossz ugyan és a kánikulai meleg miatt lehet, hogy kicsit felül is pontoztam.
A fekete dobozos a drágább és a jobb, nem feltétlenül az 5,2 % alkohol miatt, a sör minőségét alapvetően nem az alkoholfok határozza meg. Már a színe is kicsit sötétebb és voilá! habja is van. Kicsit teltebb ízű, hát, tulajdonképpen ezt már majdnem sörnek is lehetne nevezni és ha nem ebben a gyalázatosan béna Arany Szarvasos dobozban lenne, végül is gyengébb bulikba be is lehetne vinni, így azért nem, mert annyira lerí róla az alsópolcosság. De maga a sör 45 pontot talán megérdemel.
Egyébként állítólag a Pécsi Sörgyár gyártja őket, ez nem igazán hiteles információ, de a neten többen ezt állítják.


Schlossmühle Helles Bier

És íme egy újabb borz alom, a Schlossmühle, azaz magyarul Vármalom, ennek a sörnek németes hangzású neve ellenére legfeljebb annyi köze van a németekhez, hogy Aldi diszkontlánc forgalmazza. Jól értesültek szerint Pécsett főzik (kotyvasztják). Az a tipikus legeslegalsó kategóriás "sör", amelynek az égvilágon semmi értelme nincs. Annyiból még csak nem is átverés, hogy az ár és a doboz pontosan mutatja, hogy a vevő semmi jóra nem számíthat. Vagy mégis és a "jó" az, hogy az igénytelenségen kívül nincs benne bántó, vagy kellemetlen. Alkoholtartalma meg mégiscsak van, ha valaki ilyen szándékkal veszi, bár ebből a sörből egynél többet meginni már-már önkínzás. 14 pont.


O'Stout Extra Stout Beer

Egy diszkont stout a Pennyből. Azazhogy Lengyelországból, mert természetesen a Van Pur gyártja ezt is, mint a Penny legtöbb sajátmárkás sörét. Alkoholtartalma 7,2 százalék, ez viszonylag magas is lehetne, de nem egy stoutnál. Ott inkább közepesnek mondható. Hozza a fajta főbb jellemzőit, tehát viszonylag sötét, a feketétől azért nagyon távol áll, nem túlkomlózott, viszont a kávéíz eléggé hiányzik belőle, vagy ki tudja, talán nem is annyira. Nekem ez már túl erős, ilyen alkoholtartalmú sörökből jobban kedvelem a háromdecis kiszerelést, de lehet, hogy ezzel mások máshogy vannak, kinek mi a célja. Jó az ár/érték aránya is, emiatt kapott 55 pontot


Leon Steiner

2023-as cseh utamról hoztam ezt a Kauflandban vásárolt "sörkülönlegességet". Olcsónak olcsó volt, itthon láttam csak, hogy ez egy lengyel Van Pur termék, amúgy mindegy, akkor is megvettem volna, ha ott tudom meg hogy az. Ilyen sört bármikor vehetek itthon is, mondjuk a Pennyben, többet ez sem ért, sőt a vasdoboza is kifejezetten randa.
Nem is kapott többet 25 pontnál. A minőségéről nem akarok írni, mert az nincs neki.


Stephans Brau sörök 2023-ból

Szintén a 2023-as cseh utamon szereztem be ez a három Stephans Brau sört. Ezekről azt gondoltam, hogy cseh, sörök, de nem így volt. A dobozok rettentően primitívek voltak és még csak nem is egységesek, ami számomra az igénytelenség egyik jele. Nem is voltak túl drágák, így hát nem is számítottam semmi jóra tőlük.
Na de mindezek ellenére ...
A középső, elsőnek kóstolt piros dobozos Lager egy roppant kellemes csalódás volt. Már eleve egy pozitívum, hogy volt habja, mert az ilyesféle söröknek gyakran még habja sincs. Az íze is némiképp szokatlan volt, mert kicsit édeskés is volt, mellette ott volt a keserű komló íz is, ám ez a két ellentétes vetület meglepő harmóniában volt egymással. A sörök forgalmazója a Kaufland, na ezért kerültek a diszkont sörök kategóriájába, származási helyük Németország, az ottani disztribútor egy drezdai cég, viszont a gyártó a dobozon nincs feltüntetve, nevét jótékony homály fedi, de minden valószínűség szerint az Eichbaum az, ami számomra a minőség garanciája, ők sokféle sört gyártanak a német diszkontláncok számára, én magam részéről mindig elégedett szoktam lenni a termékeikkel, ezért aztán a piros dobozos Lagert is kemény 60 pontra értékeltem.
Pár nappal később kóstoltam a zöldes dobozos Premium Pils sört, a körülmények hasonlóak voltak és hát a sör is. Nem is hogy hasonló, valójában fogadni is mertem volna rá, hogy a Lager és a Premium Pils tök ugyanaz.
A fekete dobozos Schwarz-Bier, amint azt a neve is mutatja, egy barna sör. Fekete-arany doboza lehetne akár elegáns is, de cseppet sem az, inkább olyan diszkontos doboz jellegű, az arany oroszlánok meg kifejezetten gagyik, ahogy címer-utánzat is. A sör viszont egy tisztességes precíz német termék, az azért jó, hogy a németek még a kelet-európai Kauflandok számára is ennyire hibátlan söröket tudnak gyártani. Ok, ezt fentebb írtam már, de akkor is. Erre a sörre is tudok adni 58 pontot, nem is csak önmagáért, inkább a jó ár/érték arány miatt.

Hermann Müller sorozat

Az Intersparban találtam ezt a kifejezetten németes nevű (Hermann Müller) sörsorozatot, amely azonban a lengyel Van Pur terméke. A névválasztás kifejezetten ostoba, Paul Hermann Müller volt a hírhedt DDT rovarirtó szer felfedezője, helyesebben azt fedezte fel, hogy ez a vegyszer mennyire hatékony rovarirtásra. Eme tevékenységéért ugyan Nobel-díjat is kapott, viszont a DDT-ről később kiderült néhány kissé ártalmas mellékhatás, amiért később aztán az egész világon betiltották. A Van Pur sörgyárat meg ugye már nagyon jól ismerjük, keménydiszkontok számára gyárt olcsó, ámde kétes élvezeti értékű söröket. Mindegy, megvettem ezt is, bár úgy gondoltam, sok jó nem sül ki belőle, de talán annyira nem káros, mint a DDT.
Elsőnek, hogy a képzeletbeli minőségi ranglétrán felfele haladjunk, a kék szegélyű 3 %-os lágert kóstoltam. Ennek a sörnek szerencséje volt, mert bár biztosan ócska, hiszen habja sem volt, de éhes is voltam, szomjas is voltam, ezért az étel mellé, amit ettem, kifejezetten jól esett. Biztosan nem ér annyit, de pont abban a pillanatban 50 pontot kapott.
Az elméletileg eggyel jobb piros szegélyes 4 %-os Classic Lager viszont már korántsem ízlett annyira, sokkal jobban előjött belőle a lehangoló Van Pur-érzés. Meg valami vasdoboz íz, ezért csak 25 pontot adtam rá.
A zöld szegélyes, magát Pilsenernek hívó sör 4,9 %-os alkoholtartalommal büszkélkedik, Plsenhez és a pilseni sörhöz nem sok köze van, szerintem semmi. Nem kellemetlen sör, habja sem sok van, viszont érezhető, mennyire gazdaságosan próbálják meg előállítani, szóval hogy nagyon. Kedves vagyok hozzá, hogy a 45 pontot megajánlom neki.
Az utolsó a barna szegélyes Premium volt. Itt volt először érezhető valami sörszerű benyomás. A többiekkel ellentétben szép és tartós habot adott, az íze ugyan nem volt annyira komlós, mint amennyire én szeretem, de a minőségre való törekvés érezhető volt és mivel az átlagos söröknél is jobbnak tűnt, ezért az átlagnál több pontot is kapott, 52 lett a vége.


Dock

Kelet-Európa nagy sörgyártója a lengyel Van Pur ismét egy új, vagy nekem új termékkel jelentkezik, ez pedig tá-dáám: a Dock Lager Beer! Szerintem nem új sör, elképzelésem szerint van néhány receptjük és az azonos söröket a megrendelő/forgalmazó igényei szerinti dobozba csomagolják, ettől lesznek érdekesnek tűnő sörök, amik valójában mégsem különböznek egymástól. A Dock magyarországi forgalmazója egy nagytarcsai kft, a sör EU-s és nem EU-s alapanyagokból készül, nem kell eleresztenem a fantáziám, de feltételezem, hogy ukrán gabonából. A doboz ízléses, szépen csillogó, de vasból van, ez az olcsó diszkontsörök jellemzője. A sörről keveset érdemes írni, egy szerény 4 %-os lágerszerű valami, a habja egy kicsit jobb volt, mint amire számítottam, de ez az a sör, amiből csak egyet vettem, azt is csak a kóstolás kedvéért. 30 pont.


 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu