Soproniak

Miért nem mész a külső sávban

Sörök Sopronból


Soproni 55 pont

Soproni. Régi nevén Soproni Ászok, ha még valaki emlékszik rá. Pocsék design, ám Heineken recept és minőség. Ha valaki magyarkodni akar (pl. Csiki sör ügyben) akkor bojkottálni való termék. Egyébként a kommerszek között egyáltalán nem rossz, ismerek olyat, akinek ez az egyik kedvenc söre. Szerintem Heineken magyar kiadásban. Hogy ez mennyire jó, vagy rossz, ízlés kérdése, döntse el mindenki maga.


Soproni 1895 60 pont

Miért így hívják? Azt feltételeznénk, hogy 1895 óta gyártják ugyanilyen recept alapján. Pedig biztos hogy nem, jól emlékszem, a rendszerváltás előtt sohasem volt ilyen soproni, sőt hasonló sem. S' azután valamikor egyszer csak lett. Szóval a név egy egyszerű marketingfogás. Nem tartalmaz kukoricadarát, mint a legtöbb soproni sör, viszont állítólag a híres cseh saazer komlóból készül, ez igaz lehet, bár az ugyanabból a fajta komlóból készülő Pilsner Urquel eléggé más karakterű. Sok sörszakértő kedvenc magyar söre, én nem nevezném magam sörszakértőnek, meg ezt a sört se a kedvencemnek, bár a Soproni (Heineken) sörgyár ezen termékhez való hozzáállása szimpatikus, de legutóbbi kóstolásom szerint nem beszélhetünk egy igazán minőségi sörről. A palack, amelyet felnyitottam, annyira jellegtelen lét tartalmazott, hogy egy vakteszten talán sohasem jöttem volna rá, mit is fogyasztok. Amúgy igazán semmi rosszat sem mondhatok róla, egy vacsora kísérőjeként tulajdonképpen teljesen megfelelő lehet, magyar sörökből magam sem tudnék ennél sokkal jobbat ajánlani.


Soproni Démon (Óvatos Duhaj) 40 pont

A Démon csak nem túl rég óta lett óvatos duhaj, (valószínűleg az IPA sikere ihlette meg a marketingeseket) viszont a minősége nem változott, értve ez alatt, hogy nem javult, vagy tán romlott is(?), régen jobbnak tűnt. Kissé jellegtelen, vagy mégsem, inkább túlságosan kiszól belőle a karamellizált cukor. Pár éve volt szilvás és meggyes ízesítésű változata is, bátor kísérlet volt és jó is szerintem, kár, hogy ezt a vásárlók nem értékelték, valószínűleg ezért szűnhettek meg.


Arany Fácán Kakas 50 pont

Még egy soproni. Még egy Heineken. Egy picit a Soproni alá kalibrálva. A Heineken törekszik rá, hogy minél többféle márkát tegyen a boltok polcaira, hiszen ilyenkor a vásárló mindegy mit választ, a Heinekennek csenget.


Arany Fácán 40 pont

Még egy soproni. Még egy Heineken. Ezt írtam az előbb is? Jé, tényleg. Azért ez már jóval gyengébb kiadás, amolyan se íze, se bűze folyadék, bár kellemetlennek azért nem mondanám. Olcsóbb is. Nekem az Arany Fácánról valamiért mindig a Zlatý Bazant jut eszembe, bár ez a termék azon kívül, hogy üvegben van és sörként árulják, semmiben nem hasonlít a kiváló szlovák sörre.


Soproni IPA 59 pont

IPA = Indian Pale Ale, felsőerjesztésű sör, Sopronból, a Heinekentől.
Túlpontoztam volna? Lehet, de ennyit megérdemel, ha másért nem a kísérletezésért. Azért, mert behoztak a kommersz árkategóriába egy, azért nem egészen kommersz sört. A lé már a palackban is jól láthatóan zavaros, nem tiszta, íze egyáltalán nem keserű komlós, inkább savanykás, már-már citrusos, talán kicsit élesztős is és NAGYON sokáig megmarad a szájban. Megkedveltem, de nem innék gyakran ilyet, számomra ez egy sörkülönlegesség.


Soproni APA 59 pont

APA = American Pale Ale, felsőerjesztésű sör, Sopronból a Heinekentől.
Egy kicsit lemaradtak a soproniak, a konkurencia előbb kihozta ezt a kategóriát. Mindenképpen elfogadhatóbb, sörszerűbb, mint az IPA, annyira nem is zavaros, de nem is tiszta. Kicsit gyümölcsösebb, keserűbb, nem savanyú. A nem túlspilázott kék dobozon messziről látható, hogy más, mint a többiek.

   
Soproni Porter 69 pont

Nem igazán tudom mi a különbség egy Porter és egy Stout között. Talán a gyártási mód? Mert a végeredmény eléggé hasonlónak tűnik. Sötétbarna sör, kávéíz, jó hab. A soproniak Portere jó felvezetést kapott, hiszen valamilyen kézműves verseny győztesének a receptje alapján készült. Állítólag. Vagy talán a Heinekennek nem állt volna rendelkezésére kellő tudás egy jó Porter elkészítéséhez? Aligha hihető. Jó kis barna, de a Steam Brew Stoutja kenterbe veri, igaz alapáron majdnem kétszer drágább is.
Frissítés: megkóstoltam az üveges változatot is, szintén nagyon ízlett.


Soproni Meggyes ALE 50 pont

A Soproni Óvatos Duhaj sorozat 2019-ben megjelent tagja. Nem mindenki komálja a meggyes sört, ezt a valószínűleg belga elfajulást, én sem annyira, de azért meghoztam az áldozatot és megkóstoltam. Valahol a háttérben kicseng belőle, hogy sört is tartalmaz, de a meggyszörp szinte csírájában fojtja el ezt az érzetet. Mindazonáltal mint üdítő, nem annyira rossz, színesíti (pirosítja, ha-ha-ha!) a hazai sörpalettát.


Soproni Málna ALE 50 pont

Szintén egy Óvatos Duhaj, 2020-as fejlesztés és kiadás. A doboz színe - nem tudok rá jobb szót - buzirózsaszín, ez eléggé kiemeli a polcokon a többi sör közül. Maga a sör félbarnába hajló, talán a málna színezi sötétebbre, de nem pirosra. Egyben felül is írja és szinte el is tünteti a komlóélményt. Kis pihenés után ez a málnaíz jobban előjön a szájüregből, mint egy átlagos málnaszörp kortyolgatás során, lehet, hogy ebben a sörben a málnaszörppel ellentétben valódi málna is van. Vagy csak túl intenzív az aroma. Gyerekeknek mégsem ajánlott, már csak a 4 %-os alkoholtartalom miatt sem. Azért ez a mostanában divatos málna-meggy vonulat elég szűk fogyasztói réteget találhat meg, nem tudom meddig lehet fenntartani ezt a választékot.


Soproni Búza 55 pont

A soproniak talán első búzája, a doboz színe az elcseszett Löwenbraura hasonlít, ez kissé rossz emlékeket ébreszt. A dizájn a többi óvatos duhajhoz hasonló, tehát béna. De a tartalom a lényeg, viszont az sem kiemelkedő. A leírás szerint benne levő koriander nem érzékelhető, a narancshéj citrosossága talán igen. Ez egy közepes/jó búzasör az alsó-közép árkategóriában.


Soproni Hoplager 66 pont

A soproniak 2021-es kiadású szűrt alsóerjesztésű sörkülönlegessége. A Borsodi Hoppy és a Dreher Hidegkomlós versenytársa. "A sörversenyre szánt receptem kidolgozásakor az a cél vezérelt, hogy egy könnyen fogyasztható, üde lágert alkossak, melyben a malátás testességet a bátran adagolt európai és újvilági komló aromája teszi izgalmassá." - írja Cserjés László, a IL. Soproni Sörverseny győztese és ez sikerült is. Igazi üdítő jellegű termék, mellőzi azt a fajta keserűséget, amit nem mindenki szeret a sörben, viszont kellemesen citrusos, aromás ízvilágű.
 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu