Németek

Miért nem mész a külső sávban

Kezdetben vala a legendás német tisztasági törvény, amely meghatározta, hogy Németországban milyen alapanyagokból lehet sört készíteni.
És amelyet ma már nem kötelező betartani, ezért nem is tartja be mindenki. Nem akarok beleszólni a németek dolgába, de a hungarikum mintájára bevezethetnék a germanikum védjegyet, pl. azok számára, akik betartják a fenti törvényt. Vagy lehet, hogy van ilyen, csak én nem tudok róla?


Holsten Premium 41 pont

Negatív példának itt van mindjárt ez a diszkontszökevény, egyenesen a Pennyből. Én utóbbi időkig egy kiváló márkának tekintettem a Holstent, régebben az is volt. Csak sajnos beszállt az árversenybe és ez nem tett túl jót neki. Ezenkívül túl nagy baj nincs vele, simán veri a többi kukoricadara-sört, csak hát már talán a nevén kívül semmi sem német benne, sőt már a márkatulajdonos is a sörgyárgyűjtő multi, a Carlsberg. Hát, ez sem tett jót neki.


Veltins Pilsener 59 pont

Elméletileg és leírás szerint teljesen hagyományos alapanyagokból készült echte német termék. Pilseni típusú. Ezt hiába írják rá, szerintem nem az, nyomokban sem. Barátaim szerint nagyon sápadt a színe. Ez igaz, de ízre kifogástalan, egy vasárnapi ebéd mellé kiváló kísérő.


Veltins Pilsener 51 pont

2022-ben a Veltins Pilsener megváltozott. Nemcsak doboz, de szerintem a tartalom is. A régi habjára nem emlékszem, a 2022-esé azért elég jó, viszonylag tartósnak is mondható. A színe mintha sötétedett volna valamelyest, viszont az íze inkább édesedett. Nem rossz, nem rossz, de kevésbé pilsener, mint volt, így viszont a pontszámot is le kellett csökkentenem.


Veltins Cola és Lemon 2020

Tévedés ne essék, az ilyen kotyvalékokat magam sem tekintem sörnek, inkább csak egy kísérleti kóstolásnak - ez lett volna a mentegetőzés ...
Először a kólás változatot kóstoltam. Kólát régebben ócskább vörösborokkal szoktunk vegyíteni, de hallottam már, hogy sörrel is lehet és a Veltins meg is kísérelte. Az összhatás vegyes, de nem igazán harmonikus. Próbáltam kitalálni, hogy inkább sört, vagy inkább kólát iszok, de mivel sörből csak 40 %, kólából meg 60 volt a keverékben, magam is úgy gondoltam, hogy ez inkább kóla. Ha feltétlenül ehhez hasonlót akarok inni, ilyet magam is össze tudnék önteni, lehet, hogy még jobbat is, de azt hiszem, kár elrontani a sört, hacsak, mint a régebbi időkben a vörösbor esetében, nem egy feltétlenül rossz sörről van szó, mert egyébként a kóla teljesen megnyomorít bármilyen sört. Azt kell feltételeznem, hogy a Veltins nem a legjobb sörből készíti ezt a terméket, ebben az esetben viszont, figyelembe véve a termék árát is, ez számára mindenképpen egy kiváló üzlet lenne, ha kellő mennyiséget tudna értékesíteni a termékben (szerintem nem tud :) ), , ugyanis ilyen áron sem kólát, sem sört nem tud eladni, legfeljebb a kettőt együtt - azt is csak magukat trendinek képzelő bolondoknak. Ha már feltétlenül pontoznom kell, mint sör, értékelhetetlen, mint üdítő 39 pont, a pontok zömét a kóla kaptam, de csak mert szeretem a kólát.
A Lemon változatról kevesebbet tudnék áradozni, egy egyszerű citromos radler, az átlagnál kissé magasabb alkoholtartalommal, a szokásosnál jobban kiérezhető belőle, hogy sört is tartalmaz, bár azt már nem tudnám megmondani, hogy milyet. Az utóíz egy nehezen lecsengő kissé kellemetlen műcitromosság. Mint radler, 40 pontot érdemel, sörként inkább nem pontoznám.


DAB 88 pont

A dortmundi. Egy születésnapi bulin teszteltük, ahol egy Zipfer és egy japán Asahi volt az összehasonlítási alap. A három közül ez volt a legjobb. Szerintem. A színét nem igazán tudtam kiértékelni, de minden más rendben volt, tehát a hab, illat, csomagolás, íz. Ez utóbbit testesnek, karakteresnek mondanám, olyan komlóból készült, ami a nagy sörök jellemzője. Az ára pedig egyenesen tiszteletet ébresztően magas volt, már csak emiatt sem mertem volna lejjebb pontozni. Bár pont emiatt nem valószínű, hogy a közeljövőben DAB-törzsvásárlóvá válok.
Később újrakóstoltam. És felértékeltem. Sokkal jobb, mint volt elsőre. Nagyon kellemes, testes sör, mint már elsőre is megállapítottam. Épp jobbnak éreztem még a Pilsner Urquellnél is, ami mégiscsak egy etalon. Csak azért nem kapott még ennél is több pontot, mert elsőre enyhe csalódást okozott.


ugyanaz a DAB, 2023-ban

2023-ban a Sparban akciós volt a DAB dortmunder export, nem akárhogy, féláron adták. A félár azt jelenti, hogy talán egy kicsit volt olcsóbb, a normál söröknél, na de hát egy DAB ilyen áron kihagyhatatlan ajánlat. Azonban a sör nem vált be. Nem tudom máshogy értelmezni, de olyan, mintha a németeknél az "export" kategória azt jelentené, hogy a jó sört megisszuk mi magunk, az export elég vacak, azt igyátok meg ti. Ezért aztán exportálják. Szóval, hogy nem rossz sör ez, de hogy jó sem, az is biztos. Jó, hogy markánsabb a semmilyen osztrák söröknél, de hiányzik belőle az a fajta intelligencia, ami a régi DAB-okban még megvolt. És csak a kiváló ár miatt kapott 60 pontot, mert egyébként nagy blama. De legalább a fénykép jobb lett, nem olyan béna, mint a régi változaté, amit egy szülinapi buli gyenge fényviszonyai befolyásoltak.


DAB Dark Beer 44 pont

Nem vagyok rasszista, de a sör színe világos.
Viszont én némely sörrajongóval ellentétben szeretem a barna söröket is, de azért csak módjával, mert unikomok ők a sörök világában, épp ezért fogyasztom őket ritkábban.
Íme egy ilyen, a dortmundi német barna DAB, amely maga a kész átverés show. Már nem tudom mennyiért vettem, de nagyon sok pénz volt és azért az árért elvárna a sörivó valami érdekeset, extrát, vagy bármit, de nem kaptam érte mást, mint egy szép csomagolást, és egy beteljesületlen elvárást. A kevés pont nem annyira az amúgy jónak tűnő minőséget, mint inkább a pocsék ár/érték arányt tükrözi le, ez volt végtelenül bosszantó. Ha nagyon szeretnék barna sört inni, fele ennyiért majdnem ugyanilyet, vagy akár jobbat is kapok.


Valentins világos búzasör 33 pont

Ez egy nem is annyira olcsó sör, kivéve, ha a Pennyben veszed, akciósan. De nem az ára miatt kapott kevés pontot. A megfelelően dekorált dobozból való kitöltés után jó hab és bizalomgerjesztő színű folyadék helyezkedik el poharunkban, az első kortyok még azt ígérik, hogy egy jó búzasört sikerül legurítani. De sajnos egyre inkább előtérbe kerül egy citrom, vagy citromsav íz, amihez hasonló persze esetleg jellemezheti a jó búzasöröket is, de ez olyan, mintha tényleg az lenne, citromsav, pedig a leírás szerint az nem is alkotóeleme ennek a sörnek. A végére érve nem azt mondom, hogy nagyon rossz lenne az összhatás, de jó sem. Hogy amennyiért vettem, megérte-e? Kicsit többért sokkal jobb sört is ihatok, kicsit kevesebbért ugyanilyet. Úgyhogy a válaszom: nem! Az, hogy a németekhez tettem, lehet, hogy tévedés, mert igazából egy diszkontszökevény.


Valentins Dunkel, sötét búzasör 44 pont
(nem saját fénykép, mert a doboz elveszett, viszont mostanában nem lehet ilyet vásárolni)

Sokkal jobb, mint a világos változat, de ez is hibáktól hemzseg. A színe nem túl bizalomgerjesztő, olyan ... zagyos. Habja alig van. Ízre mindenképpen jobb, mint a világos változat, de hát... Nincs igazi karaktere, nem is tudom milyen akar lenni. Talán iható, de csak ritkán. Mondom, még mindig sokkal jobb, mint a világos változat.


Apostel sötét búzasör 44 pont

Minden paraméterében annyira hasonlít a fenti Valentins búzasörhöz, hogy komolyan gondolom, ez ugyanaz a termék, csak más - bár kísértetiesen  hasonló - csomagolásban. Ezért nincs is mit róla mondanom. Többet ilyet sem veszek.
frissítés: mondtam a fentieket kb. 2018-ban. Aztán 2022-ben újra megkóstoltam. Érdekes, hogy a doboz ugyanazaz, ezek szerint annyira bejött a design. Az újabb kóstolás alkalmával 44 pontnál azért többre taksáltam, van az 51 is.


Apostel világos búzasör 66 pont helyett 49 pont

Kissé "erdingeres", ízvilágú - ami ugyebár nálam a minőség egyik szinonimája, bár a csomagolás és dizájn tekintetében inkább a Valentins-Apostel vonalba illeszkedik, de valahogy meglepő módon kiemelkedik közülük, vagy csak egy jó főzet volt. Vagy csak jó pillanatban ittam. Az nagyon fontos, hogy a sör illeszkedjen a mellé elfogyasztott ételhez, és ez bizony sokszor csak szerencse kérdése. Sok sörpontszám bukott, vagy keletkezett már emiatt.
2021-ben újrakóstoltam és újraértékeltem és nem érte el még a közepes ötven pontos sem, mert jelenleg sokkal jobb búzasörök is vannak. Szerencsére.


Paulaner világos búzasör 85 pont

Hahó többiek, na ilyen a jó búzasör! Ez maga a folyékony kenyér. Olyan habja van, hogy a kiskanál megállna benne. Olyan egészséges színe van, hogy öröm a látása is. És nem tartalmaz mindenféle hülye adalékanyagokat (már legalábbis a leírás szerint). És az íze ... Fél liter sör és a jóllakottság érzése tölt el. Ez mondjuk egy kicsike hiba, mert kissé puffaszt.
Frissítés: 2023 évi újrakóstolás után is megmaradt ez a lelkesedés. Ez a sör a tökéleteshez közeli búzasör, maga a harmónia.


Paulaner szűretlen barna búzasör 70 pont

A Paulener egy nagyon jó menedzselt és dizájnolt (hú de menő szavak!) sör és tulajdonképpen a beltartalma is jó, mégis szinte miden Paulaner után van egy pici hiányérzetem, nem is tudom, hogy miért.
Talán mert a csomagolás annyira tökéletes és hibátlan és ezért azt gondolom, hogy a sör is tökéletes lesz, minden várakozást felülmúló, de pont nem az. A Paulaner Dunkel nagyon jó sör, tényleg, mi rosszat is mondhatnék róla, meg nem is akarok rosszat mondani.
De nem okoz várakozást felülmúló meglepetést.
Csak a megbízhatóságot nyújtja, azt azonban tökéletesen.
És ez itt is, mint az életben oly sokszor, bár elég kellene hogy legyen, mégsem elég.


Paulaner Münchner Hell 69 pont

A Paulaner világos búza után nagy elvárásokkal bontottam fel azt a csodálatos aranydobozos sört, azonban rögvest csalódást okozott. Alig habzott. Ez egy nehezen megbocsátható hiba. A színe kifogástalan, szinte olyan aranybarna, mint a doboza. Alkotóelemei a német tisztasági törvény szerintiek, tehát víz, komló, árpamaláta. Viszont talán emiatt kissé jellegtelen ízű, bár hibátlan termék.
frissítés:
2022-ben újrakóstoltam. A doboz egy ici-picit változott, a sör színe egy kicsit többet, haloványabb lett, a többi állításomat fenntartom, viszont a régebben adott 69 pont talán túl sok volt, ez a sör, ha nem ebből a szuper dobozból "töltődik" ki, egy vakteszten valószínűleg nem éri el az 59 pontot sem, ennyit is csak azért adok rá, mert a mostani inflációs környezetben az érte fizetendő összeg szemben úszik a trendekkel - hát ez hülye megfogalmazás, de most ennyire telt csak.


Paulaner Oktoberfest Bier 75 pont

Az eredeti, a müntyheni Októberfesztről (sic!), mondja az alumíniumdoboz felirata, de nem akarok annyira cinikus lenni, inkább örülök, hogy egy jó Paulanert ihatok, anélkül, hogy el kellene mennem érte Münchenbe. A doboz első látásra is nagyon megnyerő, mégis ha tovább nézem, nem tudom, mi benne a jó, hiszen tulajdonképpen nem is jó.
Na és akkor a sör. A Paulanertől mindig várok valami meglepőt, valami jellegzeteset, de azt sosem kapom meg, pedig nagyon szeretem a meglepetéssöröket, az olyanokat, amiket ha megkóstolok, felnézhetek az égre, hogy na hoppá! Ez a meglepetésfaktor a Paulanerben nincs meg, talán soha nem is lesz. Megvan viszont benne a megbízhatóság, az elegancia, a finomság, szerintem ez egy mindenki, és most nem azokról beszélek, akik teljesen elutasítják a sörfogyasztást, hanem akik egyáltalán isznak sört, szóval ez egy mindenki számára nemcsak elfogadható, de határozott élvezeti értékkel bíró sör.


Paulaner Salvator Doppelbock 2021 55 pont

Mondják, ha egy egy helyen nem bízol a sörök minőségében, akkor rendelj Paulanert, mert az mindig jó. Ez az állítás nem feltétlenül igaz, példa rá a Duplabak. Alapból feltételeztem, hogy ez egy barna sör, de nem az, annál világosabb. Habja minimális, gyorsan eltűnő. Szénsavassága szintén csekély. Túlságosan édes. Ezek voltak a hibák. Erények: kellően sűrűs, érződik, hogy van benne "anyag". Ez az alkoholra is vonatkozik, viszont sajnos ezáltal kissé emlékeztet a túlnyomottan magas alkoholtartalmú diszkontsörökre. Címkéje szép, de az üveg kissé régimódi, valahogy nincs megadja a módja a csomagolásnak. Talán azért, mert a benne levő tartalom nem is érdemli ezt meg.


Paulaner Pils

Azért ha egy Paulaner sör Pils típusú, az ugye azt jelenti, hogy pilseni típusú, ez magyarra fordítva és a szavakkal játszva  a cseh sörgyártás diadala. Még ha alatta apró betűkkel ott is van, hogy bavarian style pils, tehát hogy bajor stílusú sör. Állítólag a Paulaner sör szerelmesei koccintás közben előszeretettel mesélik egymásnak azt az anekdotát, miszerint a pilsner eredetileg Csehországból származott, de egy dél-német sörfőző készítette - ez azért nem biztos hogy ebben a formában és így igaz.
A dobozon annyi és olyan (nagy) méretű cirill betűs felirat van, hogy kétség nem fér hozzá, hogy ez egy orosz exportból embargó miatt visszamaradt termék, amit a kelet-európai piacon helyeztek el, az ára is ezt bizonyítja, vagy hát azért az nem bizonyít semmit.
A baj nem is ez vele. A sörről ugyan a dobozon lévő cirill feliratok ellenére úgy látszik, hogy ez egy eredeti minőségű Pauaner sör, kóstolás után mégsem érzem így. Valahogy olyan semmilyen és kommersz ez a sör. Nem rossz, de totál jellegtelen. A Paulanerrel szemben alapból elvárásaim vannak és ha ezek nem jönnek át, akkor máris itt a csalódás. Maradjunk abban, hogy a csehek jobb pilsenert készítenek, mint a Paulaner. 50 pontnál nem is adok rá többet, mert nem fogok egy márkanév előtt "hasraesni".


Paulaner FC Bayern München Weissbier Limited Edition

Íme egy Paulaner búzasör a kínaiak számára. Ez nem alázós szöveg akart lenne, csak azért van, mert a dobozon jórészt kínai írásjelek vannak, tehát teljesen egyértelmű, hogy kínai exportra szánt konténerből visszamaradt, vagy esetleg kamionról "leesett" termékről van szó, rejtély, hogy bukkant fel a magyar Intersparban. A doboz, ahogy a Paulanertől megszokhattuk, rendkívül ízléses. Amikor felbontottam, kiment a fejemből, meg nem is figyeltem hogy ez bizony búzasör lesz, úgyhogy még meglepetés is volt. Visszaemlékezve, mintha a Paulanernek lenne ettől jobb búzasöre is, de ez sem rossz, ha a a kínaiaknak megfelel(t volna), akkor nekem is. A Paulanerrel szemben mindig szigorú vagyok, mert elvárok tőlük egy minőséget, ami alá nem mehetnek, de ez a sör így is megkapta a 71 pontot.



Radeberger Pilsner 82 pont

Kevés boltban kapható, ahol igen, ott sem mindig. A Pilsner Urquellhez szokták hasonlítani, nem véletlenül, egészen hasonló a karaktere, a színe talán valamivel sápadtabb. Meg egy kicsi kevésbé keserű, így kicsit elfogadhatóbb a nagyközönség számára. Azaz csak lenne, mert jóval drágább, az árban lehet, hogy designereket is meg kell fizetnünk, mert nagyon elegáns dobozban zárják.


Radeberger Pilsner Zwickelbier

Először is semmi rendkívüli. Ez egy közönséges, átlagos, de kétségkívül minőségre törekvő német pilsener. A doboz egyszerű, ez néha jó, néha nem, szerintem most inkább az utóbbi. Szeretek szép dobozból sört kiönteni, a szép csomagolás a bizalmat is erősíti.
Egy idézet:
"Jókora betűkkel szerepel ugyanis rajta a „HAZY” szó, amit eddig leginkább IPA-k jelzőjeként hallhattunk. A ködös megjelenés pedig onnan ered, hogy a Zwickel-t, szűrés nélkül, a palackozás előtti utolsó lépésben távolítják el a tartályokból, így tele van élesztő- és fehérjerészecskékkel. Ezzel pedig - nem titkolt módon - a craft sör fogyasztókat szeretné megszólítani a német gyártó."
Fentiek ellenére a sör nem tűnt szűretlennek. Nincs igazán olyan jellegzetessége, amit ki tudnék emelni. Nem biztos, hogy vennék még, ilyen áron kapok, ha talán nem is jobb, érdekesebb söröket is. 55 pontra értékeltem.


Beck's 50 pont

Beck's magyar, azaz Borsodi változat. Német és mégis olcsó, tehát a mi sörünk. Egy teljesen semleges láger sör, iható, szóval nem kell fanyalogni, ha nem muszáj. Annyira semleges, hogy se hibája, se erénye nincsen, ezért kapta a teljesen közép 50 pontot. Régebbi időkből jobbra emlékeztem, de az a helyzet, hogy manapság, ha tehetem, inkább jobb söröket iszom, és kicsit elvérzik ebben a mezőnyben. Meg az a gyanúm, hogy az eredeti német Beck's egy elég jó sör lehet, de nekünk a Borsodi gyártja, kell-e még valamit hozzátennem?
Frissítés, 2022 évi:
Azt kell hogy mondjam, hogy a Beck's a mai magyar mezőnyben eléggé megállja a helyét. Néha már az is erény, ha valami nem túl kellemetlen és a relatív alsókategóriás sörök között a Beck's nem az. A ponttáblázaton nálam mindenesetre feltornászta magát 55 pontig.


Beck's dobozos változat 2020-as évjárat 45 pont

Német licences Borsodi-gyártotta változat, kell-e valamit hozzátennem? Vannak rosszabb vételek is, de nem éri meg az árát.
2021 nyarán újrakóstoltam és hát mi sem bizonyítja jobban a sörtesztek szubjektivitását, mint az, hogy felértékeltem ezt a sört, most 55 pontot kapott. Hiába Borsodi, azért felülemelkedik a tucatsörökön. Vagy csak egy jobban sikerült főzet, illetve lehet, hogy az egy évvel ezelőtti volt egy rosszabb.


Hofbrau München Lager 39 pont

Mondhatnám rá azt is, hogy ez egy egyszerű, sallangmentes sör, persze csak ha finoman akarnék fogalmazni. De nem akarok. Mostanában inkább cseh söröket ittam, na azokhoz képest olyan mint a ....
Na de azért annyira durva sem akarok lenni. Maradjunk abban, hogy ez bizony nagyon gyenge eresztés. Szerintem kelet-európai kiadás, kizártnak tartom, hogy Münchenben ilyet elfogadnának a németek, egyszer azért letesztelném a különbséget. Egyébként azért soroltam a német sörök közé, mert annak mondja magát, ami amúgy szerintem átverés és a vásárlók tudatos megtévesztése.


Hofbrau München Weisse Hefe Weizen 65 pont

Import, ez van ráírva. Valószínűleg eredeti német sör. Ezt lehet is érezni rajta, minőségi termék. Kiváló, nehezen csituló habja van és benne van a búzasör sajátossága, az enyhén savanykás íz, de azt gondolom, még azok is el tudják fogadni, akik nem kedvelik kifejezetten a búzasör fílinget.


A Steam Brew család.

Ezek a legszebb sörös dobozaim. A Steam Brew-ről elég annyit tudni, hogy a ők azok, akik az általam elképzelt csúcsminőséget a kommersz sörök árán adják.
Ezt még 2020 előtt írtam, de erre még visszatérek.


Steam Brew Imperial Stout 91 pont

Teljesen hülye neve ellenére ez egy német sör az Eichbaumtól. Ami jellemzi: teljesen átlátszatlan, barna színű, magas, 7,5 %-os alkoholtartalmú, szakkifejezéssel élve sűrű, krémes érzetű sör, kissé édes és csak kevésbé kávéízű. A tartalom is nagyon tetszett, de a doboz is, szinte művészi munka, látszik, hogy dizájnerek nagyon odatették magukat.
Frissítés:
2023-ban ismét vettem ebből a sörből, de akkor már vasdobozban árulta a Lidl és a minőségéből is veszített. A krémes kávés érzetet hiányoltam elsősorban, ettől persze ez még egy jó sör, csak sajnos már nem 91 pontos, hanem mondjuk 71. Úgy látszik a válság és infláció a a Stem Brew-et is megviselte.
Frissítés 2:
2023 nyarán ugyanabban az időben a magyar Lidlben e sör ára 449 forint, az osztrák Lidlben pedig 375 forintnak megfelelő euró, tehát Ausztriában az elméletileg azonos termék ugyanabban az áruházláncban vásárolva 74 forinttal kerül kevesebbe, mint nálunk. Ráadásul a termék sem azonos, az osztrák változaton nincs magyar felirat és alumínium dobozban adják, a magyart pedig vasdobozban. No comment!


Steam Brew German Red 91 pont

A második Steam Brew. Vöröses árnyalatú, inkább félbarna készítmény, pont olyan színű, mint a doboz, amelyből kitöltöttem. Csodás, közepesen hosszan tartó hab, intenzív keserűség, harmonikus összhatás. A legjobb sörök egyike. És a doboz! Csúcs!
Kis módosítás, jó egy évvel később, 2020-ban. Lehet, hogy nem minden főzet egyforma, persze sok múlik a körülményeken is, második kóstoláskor veszítettem egy kicsit a lelkesedésemből, vissza is kellett vennem a pontszámból, amelyet csökkentettem 85-ra, de fenntartom, hogy ez egy nagyon minőségi termék.


Steam Brew Imperial IPA 74 pont

Most meglepődtél, milyen kevés pontot kapott a testvéreihez képest? Pedig igazi telivér IPA és mint ilyen, semmi gond nincs ezzel a sörrel. Már ha az árát nem nem nézzük , mert az sok. Majdnem ilyen jó IPA-kat akár jóval kevesebb pénzért is kapni, igaz nem ennyire szép dobozban.
Frissítés:
2020-ra lejjebb ment e sör ára (349 Ft), ami kétségkívül egy pozitívum, de nem emiatt ízlik jobban, hanem mert folyamatosan változik az ízlésem. Azt hiszem, jelenleg ez a nekem legjobban ízlő IPA a Kárpát-medencében, az ára pedig ezzel összevetve verhetetlen. Ezért felemeltem az értékelését 98 pontra, ami az összes nálam értékelt sör tekintetében csúcs.
Frissítés 2:
2020 júliusában ezt a sört a Lidl 259 Forintért árusította, nem is csoda, hogy egy nap alatt elfogyott az összes, ezen a napon értelmetlenné vált bármilyen más sör vásárlása ... Az értékelését felemeltem a maximális 100 pontra, ezzel tudtam kifejezni a lelkesedésemet a termék iránt.
Frissítés 3:
2023 év elejére a sörök ára a magas infláció miatt nagyon megemelkedett, de a Stem Brew ára a Lidlben nem, így a termék nagyon is versenyképessé vált, ezért úgy gondoltam, ismét veszek belőle. Az Imperial IPA már bontáskor is kicsit másnak tűnt és kóstoláskor meg főleg. Valami hiányzott belőle, pont az, ami a múltbeli lelkesedésemet kiváltotta, ez a sör mintegy csak halvány emléke volt régebbi önmagának. És a meglepetés, az üres doboz is meglehetősen súlyos volt, hát persze, hiszen vasból készült! A vasdoboz tapasztalataim szerint inkább az olcsóbb kommerszebb sörök jellemzője, de azt hiszem a Stem Brew nem csak a doboz tekintetében spórolt a költségeken. Súlyos csalódás, vissza is vettem a pontszámot 69-re, ami persze még mindig nem annyira rossz, sőt, fenntartom, hogy ez egy igen-igen jó sör. De azért ejnye-bejnye! És kedves Eichbaum, ha már elértünk egy minőséget, abból nem veszünk vissza, értettem?
És ismét 2023, nyár. Az osztrák Lidlben nemcsak hogy olcsóbb ez a termék, de alumínium dobozban árusítják, magyar felirat nélkül. Teljesen nyilvánvaló, hogy az osztrák és a magyar Lidlben nem ugyanazt a terméket árusítják, ráadásul Ausztriában kb. 74 forintnyi Eruróval olcsóbban!


Steam Brew Session IPA 92 pont

A boltokban általában háromféle Steam Brew kapható, pedig van több is. Nehezen, de végre hozzájutottam a negyedik Steam Brew-hoz, egy Session IPA-hoz, ami dizájn és minőség tekintetében tökéletesen illeszkedik testvéreihez, (egy Steam Brew sohasem lehet csalódás). Alkoholtartalma alacsonyabb, csak 4,9 %. Színe halovány, nem átlátszó, de ez egy Pale Ale esetében teljesen normális. Illata, íze az IPA-k legszebb tulajdonságaival bír, semmit nem visz túlzásba, de megvan benne a játékos citrusosság és az enyhe gyümölcsíz, ez mindenben az én ízlésemnek megfelelő. Döbbenetes, hogy egy ilyen csúcs sört le lehet gyártani ennyire alacsony áron, ez megalázó bármely más gyártó bármely más termékére nézve.


Steam Brew Wheat Pale Ale

Azaz Pale Ale búzasör, szűretlen. Ezt a sört 2022-ig Magyarországon nem forgalmazták, vagy legalábbis nem tudtam róla, hogy így lenne, egészen Zágrábig kellett mennem, hogy hozzájussak, a dobozon egyébként van magyar felirat is, tehát nem elképzelhetetlen, hogy rövidesen nálunk is megjelenik. Nem bánnám, mert ez egy izgalmas búzasör, ahogy minden Steam Brew is izgalmas. 5,6 %-os alkoholtartalma magasabb az átlagos búzasörökénél, ízvilága a hasonlatosságokon kívül tartalmaz valami azon túlmutatót is, azt nem mondanám, hogy keserű, de van benne olyan jelleg, ami kicsit a komlós árpasörökre is jellemző. Habja mérsékelt, színe a szűretlen sörökre jellemző, de az átlagos búzasöröknél sötétebb. Az nem állítanám, hogy ez a kedvenc Steam Brew-om, mert a többi jobban ízlik, de búzasör kategóriában nagyszerű. Sajnos magyar forgalmazású társainál drágábban jutottam hozzá, ezért is értékeltem csak 80 pontra.


Eichbaum Pilsener 63 pont

És itt egy újabb Eichbaum, a Steam Brew-k kistestvére. Nem én vettem, így az ár és a vásárlás körülményei sem befolyásolják az értékítéletet, ez jó. Egy totálisan jellegtelen dobozból töltöm ki, még a márkanevet is alig tudom elolvasni. Színe világos, habja csekély, típusa pilsener, ha nem ez lenne a dobozon a legnagyobb betűmérettel írt felirat, el sem hinném. Kifejezetten aromás, finom sör.


HOP Riderek az Eichbaumtól

Az első a narancsos színű dobozban található Session IPA, 55 pont. Nagyon hülye dizájnnal árulják ezt a sört, a zöld szakállú pilótafelszereléses majom számomra minden szempontból teljesen értelmezhetetlen. Csak azért vettem meg, mert nem volt drága és érdekelt, mi van a dobozban. Azt sem volt könnyű megállapítani, hogy a gyártó az Eichbaum, amely egyébként kiváló söröket készít. Ez azonban nem az. IPA-nak kissé gyenge, kézműves sörként nem állja meg a helyét, tömegeket pedig nem fog kielégíteni, tehát igazi célközönsége valójában nincs is.
Frissítés. 2022-ben megint megvettem a hármas garnitúrát és pont a Session IPA, ami nagyon tetszett, talán az ízlésem fejlődött, vagy ki tudja, de ez egy nagyon eltalált Session IPA, sok kézművesként kiadott lötty gyártója bújhat a föld alá szégyenében. Visszatekintve nem is értem, miért pontoztam le anno annyira, mert simán megér 80 pontot.
A piros dobozos egy vörös sör. A magyar feliratozás teljesen igénytelen és hamis, eszerint ez egy világos sör, amely tartalmaz vizet, árpamalátát, komlókivonatot és élesztőt. Azért az árpamaláta elég különleges lehet, mert ez egy dark special maláta. Másodszor, ez nem világos sör. Igaz, nem is valódi vörös, színre valahol a félbarna és a barna között helyezkedik el, jellemzői alapján a vöröshöz áll közelebb, de a vöröset sörben és nőben általában nem kedvelem. A majom nagyon mérges a dobozon, fogai között árpakévét tart, ha e fényképről nem derülne ki. 59 pontot adtam neki.
Frissítés. 2022-ben újrakóstolva ismét csak azt gondoltam, hogy nem rossz sör, nem rossz, de most kevésbé ízlett, 55 pont.
A kék, az milyen majom is? Beképzelt talán? Az látszik, hogy ő a majomkirály. A dobozra Yeast King van írva. Az mi, tán élesztőkirály? A sör maga egy búza- és árpamalátából készült 5,6 %-os Pale Ale, elég jó cucc, sűrű, nem annyira a komló, mint inkább a maláták dominálnak benne. 66 pont méltányos szerintem, bárcsak sose kellene ennél rosszabb sört innom.
Frissítés. 2022-es újrakóstolás után, ahogy a Session IPA esetében is, azt kell mondjam, alulpontoztam ezt a nagyszerű terméket, most 85 pontot adtam rá, ez egy igazán nagyszerű sör az Eichbaumtól.
Aki kedveli az újhullámos vonalat, annak tetszhetnek ezek a dobozok is. A konzervatívabbaknak meg talán nem annyira.


Troll Brew Hazy Sheat Pale Ale és Fantastic IPA

Ezek a sörök is, mint ahogy a Steam Brew és a HOP Riderek is, a német Eichbaum termékei. Az Eichbaum valamit nagyon jól csinál, mondjuk elsősorban sört. De a magakellető érdekes söreiknek mindig bedőlök és meg kell mondjam, ezt mindig szívesen teszem. A Troll Brew sorozat a Warcraft című film figuráit használja a dobozain díszítésül. A Warcraft boldog fiatalkorom kedvenc számítógépes játéka volt, nem meglepő módon számomra minden, ami Warcraft, az csak jó lehet. Na jó, a film azért hagy némi kívánnivalót, de szerintem nem rosszabb, mint a Gyűrűk Ura. Dizájn szempontjából kevésbé eltaláltak, mert első látásra nem keltenek feltűnést, viszont ha közelről megnézed, akkor látod, mennyire szép és részletgazdag dobozokban kínálják ezek a söröket.
A Hazy Wheat Pale ALE egy egyszerű szűretlen búzasör. Azt hiszem, szűretlen búzasörből ennél sok jobbat lehet találni, ezért talán szerencsés a 3,3 decis kiszerelés. Szép habot képez, amelyből valamennyi sokáig megmarad. Vajon hogy csinálják ezt a németek? 62 pont.
A Fantastic IPA egy remek, 7,8 %-os IPA, a "majmos" sörökben kevésbé találtam megfelelő párját, a Steam Brewnél az Imperial IPA hasonló talán. Jól eltalált a 3,3 dl-es kiszerelés, azért ebből a sörből fél liter néha kicsit sok. 78 pont.


Erdinger Weisbier dobozos 88 pont

Német és világbajnok búza-kategóriában, mert ez az eddig legjobb búzasöröm. Talán kicsit kevesebb a habja, mint a Paulanernek, De a színe! Gyönyörű, nem átlátszó, aranybarna. Nagyon kellemesen telt íze van, alig érzékelhető, de mégis szükséges édeskés beütéssel.


Erdinger Weisbier üveges 66 pont

Meglepetés, de nem jó értelemben. Mindig úgy gondoltam, hogy ha rangsorolni kellene a söröket, első helyen a csapoltak, másodikon az üvegesek, harmadikon a dobozos sörök állnának. A PET-palackosok meg a negyediken, esetleg. Bár elméletileg egy dobozban a sör védettebb, többek között a fénytől is mint egy üvegben. Lehet, hogy nem csak elméletileg? Nálam a dobozos Erdinger sokkal jobban teljesített, mint az üveges változat, a habképzés kivételével, mert abban az egyben megverte a dobozosat. Minden másban viszont alulmaradt.

   
Erdinger Dunkel

A Dunkel nem annyira márkanév, mint inkább egy kategória, a sötét búzasöröket hívják Dunkelnek. Ez ez Erdinger sötét búzasöre, igazán kiváló termék, színe a doboz színéhez hasonlatos barnaságú. Kitöltéskor a pohárban kivételesen tartós habot képez, amely percekig korlátozhatja a nedűhöz való hozzáférést, de ezt nem szabad, hogy bánjuk, mivel ez is a minőség egyik jele. Ha végül sikerül kortyolnunk a sörből, már tudjuk, hogy megérte a várakozás, ugyan nem egy ízorgia, de nem is kell, hogy az legyen. Szépen karamellizált diszkrét zamataival azonnal lekenyerezett, én meg cserébe hamar magamévá tettem. Egy nagy gratula a gyártónak, 89 pont és éljen az Erdinger!
Frissítés:
Az Erdinger Dunkel doboza 2023-ra megfeketedett, lásd második kép, a sör viszont már nem ízlik annyira, mint barna dobozos korában. Mivel minden viszonylagos, vagy mint Einstein óta tudjuk, relatív, ez lehet akár attól is, hogy régebben nem ittam annyira jó söröket, egy Erdinger Dunkel kitűnt közülük. Manapság azért jobbakat iszom és lehet, hogy ebben a "társaságban" már nem annyira feltűnő és különleges egy Erdinger Dunkel. 66 pont


Erdinger Helles Lagerbier

Ha egy sör drága, akkor legalább legyen jó, tartja (vagy nem tartja?) a bölcs népi mondás. Szerencsére az Erdinger Helles Lagerbier esetében ez így van, drága, de legalább jó. Valójában nincs benne semmi különleges, még a doboz is csak közepesen ízléses, a hab sem kiemelkedő, a szín is inkább sápadt. De az íz! Kellemes, nagyon enyhén füstbe hajló, semmi bántó nincs benne. Lehet, hogy nem túl izgalmas, de egy precíz és igényes német sör, ilyet tud az Erdinger 2023 nyarán. 80 pont.


Warsteiner Dunkel, a kész átverés

A Warsteiner márka midig is a kiváló német sörök képviselőjeként élt az emlékeimben, de ez az időszak a Dunkel kóstolásával lezárult. Pedig nagy várakozásokkal néztem a kóstolás elé, hiszen a márkanév és a hozzá pozícionált ár szép élményt ígért. Kitöltés után az első csalódás, nuku hab. Ennyire még talán egy gyorsan kitöltött jeges tea is habzik. De ezen túl lehet lépni, vannak sörök, amelyeknél nincs habképződés, mégis jók. Aztán a szín, amely szintén olyan, mint egy ice teáé, de tulajdonképpen még ez sem lenne baj. Legfeljebb bajsejtelem. Ami a kóstolással be is igazolódott. Ez egy túlárazott, hitvány lötty. Ha egy Erdingert felhígítok felesbe szódával, talán még akkor is jobb sört kapok. Lehet, hogy így készült a Warsteiner Dunkel, bár nem feltétlenül az Erdingerből. Csalódásomat  egy szerény 13 pontos értékeléssel fejezem ki.


Warsteiner Brewers Gold, a kellemes meglepetés

A Warsteiner márka mindig is ... Kezdtem így fentebb. Félve álltam neki szisszenteni ezt a dobozt, ám kár annyira volt tartani a warsteiniek sörétől. Ez egy, kicsit a szokásosnál sötétebb (aranyszínű), kicsit a szokásosnál édesebb (de még nem édes), telt, füstös ízű, roppantul kellemes, üdítő hatású sör. A habja ugyan gyorsan eltűnik, de van ez így egészen jó söröknél is. Ezt hibának tekintem, de ebben az esetben megbocsátható. Lelkesedésemet 77 ponttal fejezem ki.


Münchner Gold dobozos, a Hacker Pschorr-tól 54 pont

Hú de német! De hiszen ez München aranya! És amit a dobozon is látszik, már 1417 óta gyártják. Ja nem, csak vicceltem Az egész sör egy viccnek tűnik. Ez egy olyan sör, amit amúgy nem szabadott volna megvennem, de a teszt miatt, meg a kíváncsiságom miatt mégis megtettem.  Sosem értem, miért nincs egy sörnek habja, pedig lehetne akár. Ennek sincs. Kezdésnek egészen pocséknak tűnt, kissé savanyúnak is. Aztán mire a végére értem, azért megbarátkoztam vele. Van benne valami jobb komlóra utaló íz, ez az, amiért elnyerte részleges bocsánatomat. De feloldozást azért nem kapott. Ítélet: bűnös ...


Hacker Pschorr testvérek

Balról az első a Kellerbier. A fordítással nem sokat törődtek, ugyanis az eredeti felirat szerint ez egy autentikus szűretlen láger, a magyar fordítás szerint pedig német szűretlen ászoksör. Alkoholtartalma 5,5%, elég sok összetevőből áll (árpamaláta, víz, élesztő, komló, komlókivonat), hol is van ilyenkor a német tisztasági törvény, na mindegy...
Sajnos semennyi habja nincs és sajnos egy kicsit édeskés. Mindezek ellenére ízlett, mert telt, barátságosan zamatos. Az ára elrettentő, de mivel ajándékba kaptam, csak később tudtam meg, hogy milyen sokba kerül. A túlárazás miatt muszáj lepontoznom, 57 pont, eggyel sem több.
A középső a Münchner Gold. Ennek a dobozos változatát már értékeltem (lásd eggyel feljebb). Szerintem kevés olyan sör van, amelyikből a dobozos és az üveges ekkora hasonlóságot mutat, ez mindenképpen értékelendő. Az sajnos kevésbé, hogy az üveges sem jobb, viszont sokkal-sokkal drágább. És akkor itt jön a dilemma, hogy most emiatt lepontozzam, vagy az egyforma élmény miatt ugyanannyi pontot adjak neki. Kivételesen engedek az elveimből és az utóbbit teszem, 54 pont.
Weissbier, (91 pont) amely a magyar címke szerint német szűretlen búzasör, csak így egyszerűen. Szintén 5,5% alkoholtartalommal, Hacker Pschorréknál lehet, hogy ez a szabvány. A palackban erőteljes ülepedés látható, ezért a palackot néhányszor át kell fordítani, hogy az felkeveredjen és elvegyüljön a sörben. Ebben a tekintetben két nézet vetekedik, a másik szerint az üledéket a palack alján kell hagyni és óvatos letöltéssel csak a tiszta sört szabad meginni. Én az első nézetet preferálom, hiszen a gyártó dönthetett volna úgy is, hogy az úgynevezett zagyot nem hagyja a palackban, de ott hagyta. A búzasörökről azt kell tudni, hogy igazából csak a németek tudják, hogyan kell jól csinálni és ez ebben az esetben is igaz. Ez is valami eszméletlen jó búzasör volt. Talán az átforgatásnak köszönhetően teljesen átlátszatlan színe volt. Habja tömött és tartós. Az ilyen sört nem lehet csak úgy leönteni, kortyonként kell fogyasztani, mondhatnám, igazi folyékony kenyérként szinte majszolni kell. Ha valami nem tetszett, az az ára, de majd ha egyszer gazdag leszek, mindig lesz ilyen söröm a spájzban.


Franziskaner Premium Weisbier Naturuβ 85 pont

2019 novemberében a Lidlben vásároltam négyféle Franziskaner sört, darabját 199 forintért. A palackok egységes dizájnnal kerültek forgalomba, mindegyiken egy ferences szerzetes látható, nyilván mert a ferencesek a sörfőzésről híresek, ami persze félig-meddig igaz, bár Assisi Szent Ferenc talán nem pont e célból alapított a rendet. A sört Münchenben gyártják, de a Borsodi forgalmazza. Illetve a Lidl. A teszt során eldől, hogy ez jó vétel volt-e.
Az első, a natúr szűretlen búzasör. Igen jó vétel. Nemcsak hogy jó, nagyon jó. Kissé talán édes, de még ez is remekül illeszkedik a búza karakteréhez. Színe átlagos búzasör szín, habja pedig dús, tartós. Most hogy elfogyott ez az üveg (mert könnyedén elfogyott) utólag már bevallhatom, hogy nem nagyon bíztam a Franziskanerben, de a szűretlen búzájuk egy roppant kellemes csalódás volt, rég ittam ilyen kellemes árfekvésben ennyire jó sört.


Franziskaner Premium Weisbier Dunkel 56 pont

A szűretlen világos után azt gondoltam, a Dunkel is hasonló élményekkel fog megajándékozni, de sajnos nem így történt. Ez a Dunkel, nem az a Dunkel, avagy a minőség nem szárnyalja jelentősen túl az alacsony árat. Sajnos. Van egy enyhén nem odaillő, kissé zavaró mellékíze, habja gyorsan elillan, színe talán nem is kellően sötét. Avagy a sötétebb Dunkelek jobbak is szoktak lenni. Mindezek ellenére mondom, hogy ez egy jó sör. Csak hát nem teljesítette a - talán túlzott - elvárásokat. 


Franziskaner Premium Weisbier Kristallkar 52 pont

Szűrt világos búzasör. A szűretlen jobb, úgy is mondhatnám, csak az átlátszóság miatt ugyan nagy kár volt leszűrni. Persze valószínűleg nem ebben rejlik a szűretlen titka, hanem sokkal inkább a technológiában. Amit kiemelendő, az a jó habzás, igaz a hab csak közepesen tartós, de legalább hamar hozzá lehet férni a sörhöz. Amúgy egy jó közepes-átlagos búzasör.


Krombacher Weizen Búzasör 66 pont

Első pillantásra rendkívül ízléses (közelebbről szemügyre véve azért nem annyira) dobozban található ez az átlagon felüli, kellemes búzasör. Úgy tűnik, nem magyar piacra szánták, lehet, hogy leesett a kamionról, vagy visszamaradt egy távol-keleti exportból, ez utóbbira utal a sok számomra ismeretlen írásjel, de ez a történet szempontjából mindegy is. A Sparban elég jó áron volt, így ár-érték arányban mindenképpen egy kiváló vétel volt, én amúgy is szeretem a búzasöröket. Színe-habja-illata a klasszikus, kár is lenne tovább ragozni, éljen a Krombacher!


Krombacher Pils 63 pont

Egy teljesen normális sör, bár minden sör ilyen normális lenne, igaz, akkor nem lenne mihez viszonyítani, milyen unalmas is lenne ez a világ!
Pedig nincs benne semmi különleges, a doboz is egyszerű, de egyszerűségében is ízléses, mondhatni letisztult. A sör is az, a német precizitás terméke. Pont az átlag sörfogyasztó által elfogadható mértékben keserű. Ha az ára kicsit jobb lenne - de miért is lenne az - akkor gyakrabban venném, így marad az ünnepi asztal söre.


Oettinger Export

Már a név is megtévesztő, magyar szemnek és fülnek legalábbis, ugyanis erősen hasonlít az Ottakringerre.
Csakhogy amíg az egy viszonylag jó osztrák sör, ez egy csapnivaló német. Először is, mi az, hogy export? A németek talán csak exportálják, nem fogyasztják? Mondjuk ezt nem is csodálnám, mert elég szar. Első hiba, habja szinte egyáltalán nincs. Az íze pedig olyan, mintha az összes maradék komlót és árpamalátát összeöntötték volna, amolyan lesz ami lesz alapon, a keserű komló íze után nyomozni kell, ellenben van egy bizonytalan savanykás mellékzöngéje.
Ha egy boltban a választékszínesítés a cél, akkor annak azért megteszi, de egyébként eléggé alsópolcos termék, nem is adnék rá többet 31 pontnál.


Oettinger Weissbier 58 pont

Ez kérem szépen egy teljesen jó árú és kiváló német búzasör, fogyasszák egészséggel! A fentebbi "Export" lehangoló hatása miatt kevés bizodalommal vettem, ellenben egy nagyon kellemes csalódás volt. Mindig hangoztatom, hogy igazán jó búzasört a németek tudnak főzni, íme, ez is egy jó példa erre.


Oettinger Schwarz, német barna sör 66 pont

A harmadik Oettinger, azért bíztam benne, hogy ez egy jó sör lesz, igaz, az ára is utalt rá és a doboz is megnyugtatóan ízléses, vásárlásra ösztönző küllemű. Kellemesen sötétbarna sör, a pohárba kitöltve a habja is barnás árnyalatú. Kevés összetevőből készült, úgymint víz, árpamaláta komlókivonat, ez talán igaz, talán nem, nem tudjuk kontrollálni, de azért a barna sörök nem csak ennyiből szoktak állni. Tipikusan jó ízvilágú barna, kellemesen, de nem eltúlzottan édeskés, ahogy az kell. Ajánlott vétel. A Schwarz, amúgy feketét jelent.


Oettinger Black Beer

Ez a sör is Oettingenben, Németországban készül, innentől nem tudom, miért is hívják Black Beer-nek? Talán mert kizárólag exportra szánták, ez abból is látható, hogy a dobozon kizárólag vietnámi, magyar és szerb feliratok vannak. De jó, legyen Black Beer, azaz fekete sör. Viszont akkor megegyezik a Schwarz nevű termékkel, ez szinte biztos.
Annál nem emlékeztem a kávés beütésre, itt ha kis mértékben is, de van benne valami ilyesmi. Ha az 66 pontot kapott, akkor ez annyit kap, de még egyszer, szerintem a két sör ugyanaz.


Bitburger Triple Hop Lager 66 pont

Háromszoros, vagy háromféle komló? Ez nem derül ki, a dobozról sem. Élesztőt is tartalmaz, meg komlókivonatot is, pedig ezt szerintem tiltja a német tisztasági törvény. De ha az eredmény kiváló, ugyan kit érdekel a német tisztasági törvény? Lager mivolta ellenére olyan erőteljesen árad belőle a komló, mint egy jobbfajta IPA-ból. El bírtam volna viselni belőle egy fél literes kiszerelést is.


Bitburger Premium Pils 54 pont

Ha ezt a sört vakteszten kóstolom, akkor alighanem osztrák gyártásra tippelnék, rájuk jellemző ez a kellemesen semleges ízérzet, ami Bitburg úr sörét jellemzi. Amúgy teljesen elfogadható, de én, ha ennyi pénzt kiadok egy sörért, több izgalomra vágyom, mert ez kevés. Ahogy a hab is az volt, a szín pedig egészen halovány. Azt viszont el kell ismerjem, hogy a doboz megjelenése ezekkel a fehér és arany színekkel kiemelkedően elegáns.


Bitburger Premium Pils, plusz alkoholmentes változat

A sör elméletileg ugyanaz, mint eggyel feljebb, viszont a doboz új, illetve megjelent hasonló dizájnnal az alkoholmentes változat, amit ugyan Premium Pilsnek hívnak - ezt illett volna az alkoholmentes sörök között szerepeltetnem, de kivételesen nem tettem, mert szerettem volna összehasonlítani az alkoholos változattal. A különbség kb. ugyanaz, mint a Cola és a cukormentes Cola között, csak máshogy. A 0.0-ból hiányzik valami, ami karaktert ad neki, ami összetartja, ami meghatározza, hogy ő egy sör. Az alkoholmentes sör sajnos nem egyenlő azzal, hogy sör mínusz alkohol, ha így lenne, nem lenne annyira bántó a különbség. Az alkoholmentes sör egy teljesen más termék és hiába a hasonló csomagolás, az élménykülönbség számottevő. Ha ezt pontokban kellene kifejezni, óriási lenne a differencia, az alkoholmentes sör óriási szerencséje, hogy a pontszámot a kategóriája gyengeségeire való tekintettel kapta. Tehát 54 és 45 pont.


Bitburger Winterbock (Helles Bockbier) 66 pont

Azért a németek tudnak, na! Főképp, ha sörről van szó. A Winterbock egy 7 %-ra világos sörkülönlegesség, a megnövelt alkoholtartalom azonban nem bántó, mint egynémely túlalkoholozott sörben. Az íze kissé édeskés, aromás, fűszeres jellegűnek mondanám. Ha meg kellene határoznom milyen, azt mondanám, télies, olyan, mint a boroknál a forralt bor. Hideg téli estéken is elfogadható ízű. A doboz pedig nagyon elegáns a felénk néző muflonnal.


Bitburger Festbier 66 pont

Simon Bitburg újabb remek söre. Fesztiválsör, ez nem tudom mi akar lenni. Nem magyar piacra gyárthatták, erre utal a hátsó címkén lévő különböző egzotikus országoknak szóló felirat, de valahogy mégis ide került. Nem baj, mert jó kis sör. Szó szerint kis, mert csak háromdecis, viszont 6,2 %-os alkholtartalmú, dehát kicsi a bors, de erős. Meg kissé sötét is, amolyan félbarnába hajló. Jó habot adott kiöntéskor és markáns határozott telt íze volt.


Löwenbrau Lager, sötétkék 33 pont

A doboz felirata szerint ez egy bajor sörfőző mesterek által ihletett világos sör. Aha. Persze hogy kukoricadarával, a jó ár érdekében. Amúgy még úgy sem olcsó, az ilyen sörökön lehet a legnagyobb haszon. A Borsodi kotyvasztja, a Lövenbrau meg a nevét adja hozzá, szégyen. 2021-es új kiadás, a türkizkék dobozos volt ennek az elődje, csak azt még nem kóstoltam.


Löwenbrau Lager türkizkék 33 pont

Amikor megláttam a Löwenbrau új, sötétkék dizájnú sörét, rögtön tudtam, nagyot hibáztam, hiszen nem írtam tesztet a régebbi, türkiz változatról. Kétségbeesve kerestem a boltokban és szerencsém volt, találtam olyat még a megmaradt készletekből. Kóstolás után kiderült azonban, hogy semmit nem vesztettem vele, ez az egyébként roppant népszerű termék, amelyről a magyarok általában azt gondolják hogy német sör, pedig egyáltalán nem az, pont ugyanolyan csalódás volt, mint az új, sötétkék címkés változat, szerintem a recept nem is változott. Na de legalább ez is megvolt, bár azzal sem vesztettem volna sokat, ha nem kóstolom meg ...


LöwenWeisse 50 pont

Ezt a sört a nagy 2022-es infláció után, már 2023-ban vettem Ausztriában, kb. 1 euróért, ez a hazai fizetőeszközre átszámítva, és az itthoni sörválasztékkal és árakkal összehasonlítva még mindig elég jó vétel volt. Bár ilyen jó lett volna a sör is, de nem volt az. Minden tiszteletem a német búzasöröké, már többször leírtam, szerintem búzasört a németek tudnak igazán jót gyártani, de a LövenWeisse-ből mintha sok minden kimaradt volna, legfőképp az íz. Ez az izgalmas doboz bizony egy unalmas búzasört rejtett.


Löwenbrau Münchner Hell 42 pont

Ugyanaz a beszerzés, mint a fenti, ugyanannyiért is vettem, 1 eruróért, szaporodnak a Löwenbrau sörök rendesen. Szép a komlófarkú pirosnyelvű oroszlán a türkiz háttérrel, bárcsak a sörről is ennyi jót tudnék mondani, de nem tudok. Minimális habja sincs, ez mindig annyira lehangoló. A gyártó honlapja szerint ez a vezértermékük, ehhez képest, hát, na! Gyenge közepes ízvilág, gyér szénsavasság, súlyos csalódás, ha nem Ausztriában veszem, azt gondoltam volna hogy a Bőcsön készült és a Borsodi b*****ta el, de nem. Ez egy eredeti Münchner Hell. De hát végül is mit vár az emberfia egy euróért, nem igaz?


König Pilsener 60 pont

Kicsit gyanús volt, hogy én már valaha ittam ilyen sört, de nem, a diszkontkategóriában pontoztam régebben egy Königsburg nevű sört, annyiféle König izé van, Königsburg, Königsberg, nem is beszélve a Königsbrau-ról, vagy az Aldis Berg König-ről, franc ezekbe a Königekbe... tizenegy pontot kapott az a szerencsétlen diszkontos Königsburg, na arra hasonlít, nevében is, dizájnjában is. Csakhogy míg amaz egy jóárasított szemét, a König Pilsener egy erős-közepes német pilzeni típusú sör. Duisburgban gyártják, a német tisztasági törvénynek megfelelően csak vizet, komlót és árpamalátát tartalmaz, nem kell túl sok alapanyag egy jó sör elkészítéséhez, de hozzáértés, az mindenképpen kell és láthatólag, vagyis érezhetően itt megvolt. Amúgy semmi extra, egy teljesen normális, szélsőségektől, de izgalmaktól is mentes jó sör a König.


Köstritzer 60 pont

Német barna sör, a dobozra az van írva, hogy Germany's No. 1 Black Lager Beer, azaz Németország első számú fekete láger söre. Több szerénységet, ahogy Virág elvtárs mondaná! Én ismerek néhány sörmárkát, de a Köstritzerről eleddig életemben nem hallottam, szóval na ... Akkor miben is elsők, mert hírnévben, ismertségben nem. Ízben sem, kapásból három jobb barnát tudok említeni, Palulaner Dunkel, Erdinger Dunkel, nem is szólva a Steam Brew-ről, igaz, hogy az első kettő búza, de akkor is barna. Talán nagyképűségben. Meg árban, mert mindhárom előbb említettnél drágább a Köstritzer, nem is veszek több ilyet. Pedig nem rossz ez a sör, színe habja rendben van, íze konszolidált, kellemes, azt gondolom, hibamentes. Csak hát az ár.


Berliner Kindl Jubiläums Pilsener Premium

Egyszerűségében, vagy inkább primitívségében is viszonylag ízlésesnek mondható doboz ami először ránk köszön. Meg egy hülye név. A sör világos színű és normális habot képez kiöntéskor. Izében teljesen jellegtelen, máshogy kifejezve kellemesen nem bántó, szóval nem vitték túlzásba a komló használatát. A németek ennél markánsabb söröket szoktak főzni, ez olyan, mint egy osztrák. Persze, berlini, a dobozon lévő felirat szerint 1872 óta. Csak azt nem tudjuk, hogy az átkosban, ezt németül nem tudom, hogy mondják, kelet-, vagy nyugat-berlini volt-e. Tényleg tippem sincs, bár ma már ennek nincs is jelentősége. Majdnem elfelejtettem pontozni, a középszerűség miatt 50.


Berliner Geschichte
Helles Lager és Pilsener

Azt gondolom, a fentebbi Berliner Kindl-nek és ezeknek a Berlinereknek a névazonosság ellenére közük nincs egymáshoz. Ez utóbbi kettőt valószínűleg az orosz piacra gyártották, mert a hátoldaluk tele van cirill felirattal. A minőségük is ennek megfelelő. A Helles Lager, ugyan semmi baja nincs és voltaképp egy kellemesen egyszerű sör, de eléggé íztelen. Habja és színe minimális. Erősen túlárazott, (2022-ben 400 forint) ez még az az évi infláció sem indokolja, emiatt sajnos le fogom pontozni, legyen 42 pont.
A Pilsenerről azt gondoltam, hogy jobb lesz, minimum pilseni típusú. Persze az, de teljesen mellőzi azt a fajta keserűséget, ami egy jól pilsenit jellemez, Itt is hiányzik a hab, pedig a szavatossági idő jó másfél év múlva, 2024-ben jár le. Egy hajszálnyival jobb a Helles Lagernél, viszont mivel egy árban voltak, kicsit több pontot tudok rá adni, de ez sem sok: 45.
A dobozuk a célnak megfelelően ízléses, de sok más pozitívumot nem tudtam megemlíteni róluk.
Azaz mégiscsak.
Iszonyú jó a honlapjuk: berliner.world. Itt látható, hogy nem kispályások, csak Berliner márkanéven 17 féle sört gyártanak nagyon szép egységes stílusban, lehet, hogy vannak köztük érdekesebben is. Ezek sem voltak annyira rosszak, csak a finesz hiányzott belőlük.


Berliner Geschichte Hefeweizen

A Berliner 1237 óta gyártott 5,2 %-os alkoholtartalmú búzasöre, az utóbbi szám biztos, az előbbi erősen kétséges. A búzasörök között általában nem túl nagy a különbség, mert a búzasört viszonylag nehéz elrontani, igaz, nagyon jót készíteni sem könnyű. A Berlinert nagyjából az átlagosak közé pozícionálnám, egy nemrégiben kóstolt diszkont búzánál feltétlenül jobb, de talán nem annyival, mint amennyivel többe került, nagyjából kétszer annyiba. Ezért 57 pontra értékelem.


Allgäuer Büble Bier 55 pont

A népszerű algäueri sörkülönlegesség. Búzasör, olyan eredeti, mint a hazája. A bajor tisztasági törvény szerint főzik. Nagyjából ezt lehetne olvasni az eredeti német címkén,
ha a levakarhatatlan és semmitmondóan hülye magyar címkével nem ragasztanák felül. Az üveg csatos, ami már eleve menő, a címke a bajor gyerekfigurával hmmm, ... hát, inkább érdekes, mint szép. A sör nagyon üledékes, egyesek óvatosan öntik-töltik ki ez a fajta sört és az üledéket a palackban hagyják, én viszont át szoktam forgatni a palackot, mintegy felkeverem, mert az üledék is a sörhöz tartozik - állítólag mindkét módszer elfogadott. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy nagyon szép habot képez a pohárban, bár ez a hab lehetne tartósabb is. Nagyon harmonikus, kulturált, de nem túlságosan izgalmas búzasör, amely nem a kihívásra, inkább a széleskörű elfogadtatásra játszik.


Kulmbacher Mönchshor Original Pils és Keiler Land-Pils

Nem véletlen, hogy egy képen szerepel ez a két sör és egy cím alatt is, ugyanis két nagyon hasonló termékről van szó. Z. barátom nem nagyon mer, vagy nem akar bátran kísérletezni, ezért két Pils típusú sört vásárolt a győri Sörpatikusnál, ezt a kettőt. És mit is várunk egy német, bocsánat, bajor pils típusú sörtől? Világos, tiszta színt, konszolidált ízt, fogyaszthatóságot. És ezek pontosan ezt nyújtják, egyszerűen, mint a faék, hogy közhelyes legyek kissé. A. szerint a Mönchshof egérízű, hát szerintem meg nem, biztosan a nikotintól érezte annak, ilyen az ízérzéke annak, aki nem tud leszokni a bagóról. Na jó, a hab lehetett volna erősebb is, de végül is nem borotválkozni akartunk vele.
A Keiler Land-Pils egy halvány árnyalattal talán gyengébb, "die saugute Spezialitat"-nek azaz remek különlegességnek nevezi magát, pedig nem az, mármint hogy remek, csak nem sörkülönlegesség.
Ezek valódi német ivósörök. Nyilván mérsékeltebb komlózással készülnek és ez nem is tetszik mindenkinek, de ezek azért jó sörök a mindennapokra. Mármint akinek van pénze kilencszáz forintos sörökre. A csatos üveg meg a bónusz, azzal együtt 68 pontra értékelem mindkettőt.


Schlenkerla és Tucher Original Rotbier

A végtelen gazdagságú német sör két számomra egzotikus és ismeretlen képviselőjét a győri Sörpatikusnál sikerült beszereznem, ugyanott és ugyanakkor, mint ahol és amikor az eggyel fentebbi kettőt vettük Z. barátommal. A sörök árai hát, maradjunk abban, hogy nagyon magasak voltak, de a választék annyira gazdag, hogy mindenképpen megéri betérni, és ha már betér a sörrajongó, akkor vásárol is.

Az első a képen jobb oldalon látható Tucher Original Rotbier, amely
vízből, árpamalátából, komlóból és élesztőből áll össze, ennyit tudunk meg a magyar címkéből, ez nem sok, a legtöbb sörnek ez az alapanyaga. Amúgy Nürnbergből származik és a címkén található eredeti, de kissé béna fordítás szerint:
"Eredeti nürnbergi vörös sörünk a nürnbergi söripar eredetét tükrözi, és hagyományos recept szerint készül. Négy-négy féle malátával teljes sörként és erős sörként főzzük vörös sörünket. Benne van az erős sör. Finom érlelésre tárolt tölgyfa hordók. A tárolási idő letelte után sörfőző mestereink tisztán szenzoros technológiával döntik el, hogy melyik fahordós érlelésű erős sör házasítható össze a teli sörrel. Az eredmény egy különleges fajtájú, kiegyensúlyozott, mégis erőteljesen élénk vörös sör!"
Hát ugye, ebből sem tudtunk meg túl sokat, ahhoz le kellett venni a kupakot és tölteni. Az eredménye egy
- hab nélküli,
- egyáltalán nem átlátszó,
- sűrű,
- és tényleg vöröses színű
- kevésbé sörszerű folyadék, amely minden jellemzőjében nagyon távol áll a pilseni típusú söröktől, fogyasztása csak kísérletező kedvűeknek és elfogadóknak ajánlott, de nekem például ízlett, úgy 66 pontnyira, legalább. Az egésznek van egy kissé archaikus hangulata amit a régi típusú üveg is kihangsúlyoz.

A második, a képen bal oldalt látható Schlenkerla. Ez is egy teljesen egyedi, ritkán ízlelhető sörkülönlegesség. A leírás szerint (szabadfordításban):

"Schlenkerla, a történelmi füstöltsör főzde. Az ősz az erős sör ideje Bambergben és Schlenkerlában. A régi hagyomány szerint a házi füstölt malátát főzik (itt főzték először?). Régi rézbográcsban történő főzés után (a sör?) XIV. századi, Stephansberg alatti sörpincékben érlelődik. A magasabb malátatartalom és a hosszabb érlelés miatt az Urbock még a klasszikus Aecht Schlenkerla füstölt sörnél is testesebb, így a hűvösebb évszakban is különleges csemege. Az egyik utolsó hagyományosan főzött füstölt sörként a Schlenkerla a Slow Food ízládájának utasa (ízvilágának képviselője)."
Felbontás és kitöltés után normál hab képződik, amely nem vastag, de tartós. A sör színe kissé sötét, barnás-vöröses árnyalatú. Illata, na ez az igazán meglepő, a füstölt parenyica sajtot, egyesek szerint füstölt Karavánt idézi, de nem kicsit. Nagyon. Ez az illat a sör fogyasztása közben is megvan, olyan, mintha sajtos sört innánk. Szépen lecsengő, keserű utóíze van, ez a sör kortyolgatva jó, semmi értelme szomjoltóként tekinteni rá. A palack extrán archaikus, mind formájára, mind címkéjére nézve, olyan, mintha a múltból maradt volna itt és ez valószínűleg így is van, ez nem egy korszerű divatsör, 85 pontot kapott tőlem.


Perlenbacher Patronus Búzasör

Bár a sör horvátországi beszerzésű, de semmi köze a horvátokhoz, mindössze annyi, hogy egy Zágráb melletti Lidlben vettem. Sajnos nálunk nem kapható, érdekes, hogy még német felirat sincs rajt, nemhogy magyar, illetve ami van, az horvát, román, bolgár és hoppá, lett, vagy litván, nekem ezek utóbbiak kicsit egyformák. Kicsit átforgattam, mert búzasöröknél az állított palackoknál ülepedés tapasztalható, én átforgatva szeretem. Kiöntéskor olyan habot ad, ami a cseh csapolt sörökre emlékeztet, de tényleg minden tekintetben, tehát tartósságban és keménységben is, ami egészen meglepő egy üveges sör esetében, íze barátságos, kissé édeskés, sokkal jobb, mint a cseh búzasöröké, hiába, igazán jó búzát csak a németek tudnak készíteni. Szépen hozza a 70 pontot, pedig tulajdonképpen csak egy lidles diszkontmárka, igaz, prémiumkivitelben.


Augustinerbrau  Helles München

Helles típusú lágersör. Mint ilyen, természetesen enyhébb komlózású, kevésbé keserű, színre is világosabb, könnyű sör. Olyan régies palackja van, mint amilyenben nálunk voltak a rendszerváltás előtti sörök. A címkéje is régies, de nem túl igényes, elnagyolt. A sörfőzdét meg 1328-ban alapították, állítólag. Valahogy nem nagyon szoktam hinni az ilyen, sörökön található évszámoknak, azt hiszem, mindent belefoglalnak a történetbe, mindent is. Pontozni nehéz, mert azonnal kellett volna, de elfelejtettem. Utólag annyira emlékezetesen nem jó, de az átlagosaknál jobban ízlett, legyen 55 pontos.


Zahringer German Premium Lager

Ezt a sört 2023-ban az Eco Family-ben vettem, eco áron. Az élvezeti értéke is ennek megfelelő, tehát semmiképpen nem prémium, nem az Eco Familyvel van bajom, mert az egy szerethető bolthálózat. Nem is értem, hogy lett a prémium kifejezés egy bármilyen körülmények között alkalmazható jellemző, ezzel teljesen inflálódott az értéke. A sör, mint már említettem, elég olcsó volt, ezért inkább kellemes volt az a csalódás, hogy felbontás után meglehetősen intenzív komlóillat áradt a sörből. Aztán ennél sokkal több jót nem is tudnék mondani róla, vagy mégis. A habja sem volt összeesős. A származási helye teljességgel kideríthetetlen, aha, Németország, viszont a cél a volt Szovjetunió országai, mert szinte csak cirilbetűs feliratok voltak fellelhetők a dobozon. Ha 40 pontnál többet adnék rá, megaláznám a középszerű söröket, ezért aztán nem is adok többet.


Kaiserdom sörök

Bambergből származnak, ez a város kb. Németország közepén található és ha valaki figyelmes olvasója sör-rovatomnak, akkor emlékezhet, hogy innen származik a
Schlenkerla is. Nem tudom, mennyire jön le a képről, de ezek a sörök 1 literes vasdobozba vannak csomagolva, ez azt jelenti, hogy ilyet inkább társaságban, mint magában iszik az emberfia. A Pilsenert is éppen így kóstoltuk. Habja normális, a sör színe inkább világos. Kezdetben édeskésnek és gyengének is tűnik, később előjön belőle a komló adta keserű íz. Nem állítom, hogy a kedvencem lesz, már az ára miatt sem, de mindenképpen egy kulturált sörnek mondanám, 55 pont.
A búzasörük viszont rém gyenge, teljesességgel elfogadhatatlan, hogy ilyen áron egy ennyire jellegtelen, nulla sört kínáljanak. A német búzasöröket mindig nagyra értékeltem, a Kaiserdom ennek a totális cáfolata, ezért a mutatványért mindössze 10 pontot kaptak tőlem.


Stangen IPA

Magyarországi francia Auchanban vásárolt német sör. A gyártója a hamburgi Reepbana cég. A doboz profilból a nemes egyszerűség híve - konzervativizmus nulla százalék, hátoldalról viszont a totális káoszé, a mindenféle nyelvű feliratok apró betűs olvashatatlan egyvelege. A sör is ilyen. Nem mondanám rossznak, mert van benne valamiféle letisztultság, dehogy az IPÁ-tól nagyon messze áll, az bizonyos. A habja gyorsabban tűnik el, mint a pohárba töltött Coca-Coláé. Ehhez a teljesítményhez sok a több mint egy eurónak megfelelő forint, szóval még drága is. Egyáltalán nem ajánlott vétel, 45 pont. Na meg még a neve, a Stangen, amiről azt gondolnád, hogy szarvas, vagy valamilyen agancsos állat. De nem, magyarul rudat, vagy rudakat jelent. Nem is tudom értelmezni, mit akarnak ezzel mondani, vagy jelezni.


Reeper B. sörök

Ezeket a söröket , ahogy a fentebb leírt Stangent is, a Reepbana gyártja. Az elsőnek kóstolt a goldiger ALE.  Ezzel a csíkos zászlófélével lehetne lehetne akár valamiféle Árpádsávos zászlós történet is, de erre asszociálnék utoljára. Inkább amerikaiasnak tűnik, az 51 csillagos rész persze hiányzik, a kihívó tartású melltartós hölggyel a hamburgi st. Pauli városnegyedes felirat azonban mást sejtet. Ez a sör nem jó. Árban talán nagyjából megfelelő lenne, a dizájn érdekes, csak ami benne van, az hibás termék. Semmi köze a német sörökhöz, a hab kezdetben biztató, de hamar elül. Keserűség nulla, de akkor legalább valami német finomság lenne benne, de az sincs. Az utóíze kifejezetten savanykás, inkább kellemetlen, 42 pont.
A másik, az exotisches IPA a fekete hajú keleti lánnyal a dobozán, az már inkább tetszett (mármint a sör ...), bár a lányon kívül semmi egzotikus nincs benne. Igazából finomság sem, mert ez nem több, mint egy jó erősen megkomlózott keserű IPA, ez nem jön be mindenkinek, de én általában odavagyok a keserű sörökért. És még valamennyi maradandó habja is van, úgyhogy panaszra kevés okom van, így ezt a sört 55 pontra értékeltem.


Paderborner Pilsener

A "frissen csillogó szívélyes westfáliai", valami ilyesmiként jellemzi magát. A doboz régies, nulldizájnos, a sör a pohárba való kitöltés után viszonylag tartós habot ad. A szín inkább világos, az íze lágy, egyáltalán nem bántó, viszont nem is túl érdekes, nem mondanám annyira pilseni típusúnak, értelmezésem szerint azokban több a keserű komlóíz. Ez inkább olyan németes-osztrákos láger. Alkoholtartalma 4,8 %. 2023-as vásárlás, a Pennyben vettem, de szerintem nem az állandó kínálat része, ha az lenne, vennék máskor is ilyen áron. 53 pontot kapott.


Edelstoft Augustiner Braeu München

Ezt a sört kedvenc győri borszaküzletünkben kóstoltam, egy 2023 október eleji kirándulás alkalmából. Címke alapján választottam, a fekete-arany kombináció a töpszli németes palackon nagyon meggyőző volt. Viszont a sör már nem annyira. Száraz, kemény, elég kevésbé komlós, inkább kissé savanyú ízű sör volt, ha sörkülönlegességként tekintek rá, akkor igen, az volt. De nem lesz a kedvencem, az is biztos. 44 pont, mert drága volt, és ennyi pénzért az én ízlésemnek megfelelő tökéleteset kérem.



 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu