Kézműves sörök

Miért nem mész a külső sávban

Bármilyen sokféle nagyipari sörmárka van a világon, kézműves sörből mindenféleképpen több kell hogy legyen.
Az, hogy ide belőlük mennyi kerül fel, a lelkesedésen túl a bekerülési áruk függvénye is. Mert sajnos túl drágák. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy túlárazottak, de napi fogyasztásra nem, inkább csak ünnepi itókának valóak.
Viszont akik magukat kézművesnek merik nevezni, számíthatnak roppant szigorú pontozásra is!


A három lidles H.: a Heuréka Láger , a Harcos és a Hazafi 44, 45 és 46 pont

Ezt a három sört egy csomagban vettem a Lidlben, ahol kézműves sörként árusították, ahhoz képest egészen mérsékelt áron.
Elsőként a Herurékát kóstoltam, ez egy láger sör. Tucatsörökhöz képest, avagy azokkal összehasonlítva van egy eléggé markáns és telt alap sör íze, rögtön érezni, hogy nem csak egy ócska komlófröccsöt iszol, és ez jó. Viszont van egy beazonosíthatatlan mellékíze is, ami nem feltétlenül kellemetlen, mégis inkább felesleges és zavaró. Ha tényleg nincs más benne, mint amit a hátoldali címkén felsoroltak, akkor ezt az ízt valószínűleg az élesztő adja. Tehát még egyszer, ez zavaró, annyira, hogy nem is értem, miért hagyták benne, semmi pluszt nem ad, inkább levon a sör értékéből.
A Harcos. Béna címke, a felirat: India(n) Pale Ale és a egy indiánt láthatunk, szóval teljesen fogalomzavaros. Amúgy is zavaros és nemcsak a színe. Azt mondja magáról, hogy citrusos ízű. Kicsit talán, de a markáns söríz mellett van egy túlzott teltsége is, és talán a túlzásba vitt élesztőhasználat miatt felpuffaszt, majd büfiztet, egyszóval rossz gyomrot csinál. A soproniak IPA-ja sokkal jobb, ők többet és jobbat adnak kevesebbért, mellesleg nem mondják magukat kézműves sörnek. Ez a termék kicsit a kézműves sörök megcsúfolása.
frissítés:
A Harcos dobozos változata 2022 nyarán újra megjelent a Lidlben, természetesen újra meg is kóstoltam és nem igazán értem, miért adtam anno ilyen kevés pontot a Harcosra. Ugyanis a dobozos egy kifejezetten jó sör, gyönyörű sötétbe hajló színe van, végig kitartó nagyon szép habja, na és az íze! Telivér IPA, a legízletesebb komló-keserűséggel. Szóval most nem tudom, hogy az ízlésem változott néhány év alatt, vagy a sör lett más, de ez a Harcos egy 90 pontos Harcos.
A Hazafi. Talán a legjobb a három közül. Van benne egy kis "pilznerurkuelles" beütés, azonban mellette kicsit gyümölcsös karakterű is. Egészében viszont túlságosan nehéz, szerencsére csak 3 decis üvegben forgalmazódik, ebből több nem is kellene egyszerre.
frissítés: Hazafi dobozos változat, 2023-as kiadás. Szuper akció volt rá a Lidlben, de nem ez fogott meg. Hanem hogy ez egy k..va jó sör. Egyre kell vigyázni, kifutós habja van! Továbbra sem emlékszem, miért pontoztam le az üveges változatokat, talán csak a név ugyanaz, de termék más? Nem tudom. Azt viszont tudom, hogy a Hazafi dobozos változat is megkapta a 90 pontot!
Ezt még az üveges H..-kra írtam anno:
Ha nagyon szigorú akarnék lenni, márpedig ígértem, hogy az leszek, azt mondanám, hogy ezek nem jó sörök, és bár az áruk e kategóriában nagyon is alacsonynak mondható, annyira mégsem, hogy újra vásárlásra ösztönöznének. Tévedés ne essék, nem is rosszak. Inkább  rosszul pozícionáltak, egy úgynevezett kézműves sörtől ennél többet várnék.
A dobozosok viszont szuperjó sörök és ajánlott vételek.


Hamis Kilences, British ALE (A Lidl H sorozatából) 64 pont

Hogy mi is ez a fura név? Régen, amikor a fociban még egytől tizenegyig terjedtek a mezszámok, a 9-es számú játékos volt a klasszikus középcsatár. A modern futballban már mindenféle mezszámok vannak, és keverednek a posztok is, a hamis kilences egy lényegében szabadon mozgó középcsatár, akinek nem feltétlenül elsődleges feladata a gólszerzés. Ez egy Lidl forgalmazású, H-s sorozatú kézműves jellegű termék, egy elméletileg tipikus ALE, gyakorlatilag szerintem annál gyengébb, de azért kellemesen komlózott, jó színű és ízű, inkább önmagában, mintsem mondjuk egy jó ebédhez járó sör.


House Wife, ízesített meggyes (A Lidl H sorozatából) 51 pont

A név magyarra fordítva háziasszonyt jelent. Dilemma volt már az is, hogy hová soroljam. A másik, hogy nem igazán tudom hová tenni az ízesített söröket, főleg, ha kézművesek, vagy kézműves jellegűek, de akkor sem, ha nem azok. Egyszerűen nincs komoly összehasonlítási alapom, igazából nem is tudom, sörök-e egyáltalán. De ha az érzékszerveimre hagyatkozom, akkor nem rossz ital, a meggyes ízesítés valódi meggynek tűnik, és a meggyet gyümölcsként is szeretem. Csak a sörjelleg veszik el, ezért én azért hosszútávon maradnék az ízesítetlen söröknél, bár néha belefér egy ilyen kiruccanás is.


HeavyWeight Stout 50 pont

Elsőre egy márkátlan kézművesnek tűnt. Ha valaminek nincs kézzelfogható márkája, az egy olyan termék, ami nehezebben eladható, ezért elsőre nem értettem a koncepciót. Csak később esett le a tantusz, hogy hát persze, hiszen ezt is Lidlben vettem, hát persze, hogy a H sorozat tagja. Szűretlen barna stoutként jegyzi magát, fogadjuk el, hogy az. Tényleg sötét, habja normális, szépen lehozza nemcsak a keserűséget, de a várt enyhe kávé ízt is, viszont ez sajnos egy kis műanyagos mellékzöngével párosul, ami kicsit kellemetlen.


Hombre Corn Beer a Lidltől 22 pont

Úgy tűnik sört bármiből lehet készíteni, lényeg, hogy némi komló legyen benne. Csak hát nem mindenből érdemes. Kukoricából például kevésbé, bár sokan próbálkoznak vele, ezeket hívják mexikói jellegű söröknek. Szerintem ez egy rossz irány. A leírás szerint ez egy "könnyed, nyárias sör, amelynek ízvilága karakteresen különbözik a malátából készült söröktől". Hát pontosan ez vele a baj. Továbbá "a selymes kortyérzet a kukorica édes ízéből és a lágy komlózásból adódik". Drágáim, ha édeset akarok inni, nem sört veszek! "Tökéletes felüdülés a nyári melegben." Lehet, hogy velem volt a baj, nem nyári melegben ittam, de azt hiszem, nem fogom kipróbálni, én inkább maradok a jól bevált, hagyományos sörök mellett. Nyári melegben is.


Vigvadász Kézműves Sör 25 pont

És itt van egy IGAZI kézműves sör, csak néhány palack készült belőle, egy barátom készítette. Ha valaki, én tudom, mennyire nem egyszerű házilag sört főzni, én is próbálkoztam annak idején, kevés sikerrel. Ez a sör, bár minden másban teljesen sörjellegű, túlságosan édesre sikeredett, és itt az édes szót nagyon ki kell emelnem, mert teljesen megerőszakolja az íz világot.
Mindazonáltal a próbálkozás dicséretes, kíváncsian várom az újabb palackokat.


Vigvadász 2019 újévi kiszerelés 47 pont

Az előzőnél sokkal jobb. Még mindig van benne édes íz, ez a gyártó szerint a még le nem bomlott cukornak köszönhető, de már értékelhetően sörszerűen keserű. Kicsit IPA-s jellegű, bár annak még gyenge. Jó a színe és jó a habja is. Ja igen, új dizájnt is kapott. Csak így tovább!


Alakor Vörös Búzasör 55 pont

Tuti, hogy nem vörös. Búza-e? Ízre meg nem mondanám, hogy az. Van egy kis IPA-s beütése. Nulla hab. Egy sörnek legyen már habja, könyörgök! Minden hibája ellenére - és akkor még a béna címkéről nem is beszéltem - elég kellemes az összhatás. Nagyon kellemes. Mire a végére érek, alulpontozottnak érzem.


A három Zirci Apátsági

Kézműves + apátsági sör, ezzel a címkével jó drágán lehet eladni a terméket. Az a bajom az úgynevezett apátsági sörökkel, hogy belevisznek egy műromantikát, miközben a sörfőzés mára már pusztán alapanyag és technológiai kérdés, meg persze a tőkebefektetés és megtérülési idő függvénye. Meg a marketingé, hogy ki ne felejtsem. A Zirci sörök mindezekből jól állnak szerintem.
Jó lenne, ha a termékeik is ezen a színvonalon, mármint a marketingén lennének, de úgy tűnik, ez sajnos nem így van.
Elsőként a középen látható Zirci Apátsági Pils-t kóstoltam, amely 39 pontot ért el nálam. Érezhetően jó alapanyagokból készült, de nagyon hiányzott egy a jó fedőhab és főképp hiányzott a szénsavasság, hasonlóképpen, mint az ír vörös Kilkennynél. Nem igazán értem, mitől is Pils típusú, szerintem egyáltalán nem az.
Második: Apátsági Belga félbarna ALE, 29 pont. Azt a ... de gyenge! Se színe, se habja, se íze, se karaktere, se semmije. Nem is mondok róla többet, mert felesleges lenne. Nem ajánlott sör!
Harmadik: Apátsági Szűretlen Búza 49 pont. A három Zirci közül még ez a legelfogadhatóbb. Persze ennek is vannak hibái. Felbontás előtt szembetűnő, hogy mennyire leülepszik a palack aljára valami zagy. De mivel úgy gondoltam, hogy ez is a sör tartozéka, kissé átforgattam a palackot, hogy ez az üledék bekeveredjen, utólag nem tudom, jól tettem-e, de nem volt kontrollpalack. Kiöntéskor szép habot adott, egyedül a három zirci közül, ezt pozitívan értékeltem. Meg zavaros állagot, de ez egy szűretlen búzasörnél teljesen elfogadható. Megfelelő, sőt jó íze volt, de ittam már jobb búzát, igaz rosszabbat is, viszont drágábbat nem nagyon.
Egyetlen pozitívumot találok a zirciek kezdeményezésében, próbálják a sörfogyasztást minőségibb irányba tolni. A kezdeményezés jó, a megvalósítás talán lehetne jobb is. 


Zirci Apátsági Szűretlen Búzasör 2020-ból

Amint arra emlékszünk, vagy ha nem, elég néhány sorral feljebb olvasni, a zirciek búzasörét már teszteltem, de ez egy névazonos másik búzasör. Egyben egyeznek és ez sajnos a csalódottságom. A tesztek során nem feltétlenül a hibák kiemelése a célom, de nem mehetek el mellettük. Szóval sorolom, első hiba, szűretlenként forgalmazzák, de ez nem az, ellenben tiszta, zagymentes, átlátszó. Azért egy búzasörnél a zavarosság nem lenne hátrány. Azt írják róla, hogy magas búzamaláta aránnyal főzik. Hát ezt a palackot biztosan nem. Meg hogy ízében a visszafogott keserűség az illatot is uraló virágos-citrosos gyümölcsös jegyekkel párosul. Persze, párosul, mert teleszórták narancshéjjal, ami elnyom minden búzasörrel emlékeztető ízt. Bennem viszont megmaradt egy visszafogott keserűség amiatt, hogy sajnos a zircieknek megint csak nem sikerült igazán jó sört készíteniük. Mivel ez rosszabb, mint a régebbi változat, kevesebb pontot is kap, csak 40-et.


Alevation Rozsos Pale Ale, 85 pont

A zirciek söre. A zircieknek mindig is nagyon jó szövegük volt, azonban sört nem nagyon tudtak főzni. Az Alevation ennek cáfolata. Muszáj idéznem a doboz feliratáról, annyira jó.
A rozsos Pale Ale egy felsőerjesztésű sörkülönlegesség. Izében az amerikai komló citrusos aromáját enyhe fűszeresség kíséri, míg illatában a szegfűszeges és banános jegyek alkotnak harmonikus egységet. Könnyed, élénk nedű, tiszta lecsengéssel.

Jó szöveg, nagyjából így gondolom én is. De! Nem könnyű nedű és nincs tiszta lecsengés sem. A Charlie Firpo közeli és a Steam Brew távoli rokona, én legalábbis így érzem. Ajánlott sör!


Zirci Apátsági Aurora és Fumus

Ez a két sör apró figyelmesség, de nagy ajándék a gyermekeimtől. Nem lehetett könnyű kideríteniük, milyen sört nem kóstoltam még, de sikerült nekik. Arról, hogy a kritika nem feltétlenül lesz túl pozitív, nem ők tehetnek.
A Fumus, mert ezt kóstoltam előbb.
8% alkoholtartalmú füstös rozsos duplabak. A hátoldali címkén nagyon jó a szöveg, de mint már említettem, hogy zirciek szövegelésből nagyon jók, ha sörben nem is annyira.
Tehát:
8%-os nehézbombázó masszív testtel és alkoholtartalommal. Izében a füstös maláta összefonódik a melanoidin és rozsmaláta kenyeres jegyeivel, amit a karamellmaláta aszalt gyümölcsös-piskótás és égetett karamelles jegyei egészítenek ki. Ehhez kellemes, nem tolakodó komlókeserű, valamint az aromakomlók fűszeressége társul. Igazi gondolkodtató, melengető téli sör, amelyben a tűz melege, a téli esték illatai, ízei egyesülnek.
Jó lenne, ha így lenne, de ehhez képest:
A palackban eléggé gusztustalan zagyok úszkálnak, én elismerem a szűretlen söröket, amelyeknek az alja üledékes, de ez olyan mintha valami romlott, fel nem oldható penész lenne, kicsit el kellett gondolkoznom azon, hogy biztosan meg akarom-e én ezt kóstolni, de a bizalom megvolt, így hát meg. Ezen túllépve, a kóstoláskor nyomokban sem volt tapasztalható a címkén olvasható fennkölt élménycunami. Elsőre kicsi olyan volt, mintha valami műanyag íze lenne a sörnek és ez valahogy végig megmaradt, ezen az érzeten egyszerűen nem lehetett túllépni, mintha a zirciek feltalálták volna a műanyag ízű sört. Füstös, rozsos duplabak, mint kategória nagy elvárásokat ígért, de ezekből semmi sem teljesült, ez a sör egyszerűen borzalmas, 25 pontra értékeltem. 
Aurora, mert ez kóstoltam később.
Címke szerint:
A Zirci Apátsági Aurora a hajnal csókja. Stílusában letisztult, ugyanakkor mégis izgalmas félbarna märzen. Teljességét a müncheni és karamell müncheni maláták kombinációja adja, amelyet markáns komlózás egyensúlyoz ki. A maláták aszaltgyümölcsös-piskótás jegyeihez az Aurora és Styrian Golding komlók üde fűszeressége társul. Magasabb alkoholtartalma és testessége ellenére könnyed ivós sör.
Szokásos jó zirci kissé kamu szöveg, de ebből csak kiragadott szavak igazak, úgymint izgalmas, markáns, testes. A többi ordítóan hülye marketing-duma. A sör viszont nagyon is jó, közeli rokonságban áll a zirciek legjobb sörével, az Alevation-nal, de van valami halvány utánérzésem a kedvenc Steam Brew IPA-val is. 72 pontot mindenképpen megérdemel szerintem.


Zirci levendulás búza,
Aurora alsóerjesztésű szűretlen félbarna,
Promus szűretlen világos

A levendulát, mint virágot szeretem, de feldolgozva leginkább a molyirtóval azonosítom. Sajnos az emberek kitalálták, hogy mindenféle italokba belekeverik, és azt gondolják, hogy hú ez de jó és milyen egészséges. Na, így járt a zirciek levendulás búzasöre is, amibe szintén levendulát tettek és amit emiatt már eleve fenntartásokkal kóstoltam. Ennek a sörnek egy szerencséje van, a levendula gyakorlatilag egyáltalán nem szól ki belőle. Viszont búzasörként nehezen beazonosítható. Volt a palackban egy olyan határozott kemény zagy, ami forgatás hatására sem akart szétesni, csak darabok váltak le belőle és azok csúnya maszadékként úszkáltak a sörben, ez eléggé undorító volt. Viszonylag szép habot adott, a sör viszont nem hagyott maradandó nyomot, fogjuk rá, hogy egy érdekes kísérlet, de többet nem fogok ilyet vásárolni. Valójában ezt is ajándékba kaptam. 50 pontnál többet semmiképpen nem adnék rá.
Az Auroráról fentebb már írtam, ebben a csomagban is benne volt. Érdekes, más tesztelők mennyire lelkesednek érte, szerintem azért nem akkora nagy szám.
Promus szűretlen világos. Egykomlós egymalátás helles típusú sör, ja, ezt nem én mondom róla, hanem ő saját magáról. Szerintem élesztő ízű, amely mintha nem is lenne rendesen lebomolva benne. Kissé savanykás és csak kevésbé keserű. Ez sem az a sör, ami miatt zirci-sör rajongóvá válhatnék. 45 pont.


Zirci díszdoboz II.

Aztán itt a másik díszdoboz, amelyből már mindent pontoztam, kivéve a Dubbel félbarna apátsági sört, ami egy belga dubbelekre hajazó sör akar lenni. Ez a törekvése nem túl sikeres, a belga söröket magyarhonban nem igazán tudják másolni, a zircieknek sem sikerült, és hát ugye a pannonhalmaiaknak sem, pedig ők még az üveg alakjával is ráhajtottak. Olyan ványadt, kissé mesterséges ízvilágú, erőtlen, íztelen, vagyis inkább kissé kellemetlen, vagy kelletlen sör. 42 pont. A dobozban található másik két sört fentebb már értékeltem.


Zirci apátsági világos ALE

Erről a sörről amúgy csak akkor derül ki, hogy ez egy Zirci Apátsági Világos Felsőerjesztésű Belga ALE, ha megfordítjuk az üveget, mert az elején csak annyi van, hogy ez a Veszprém - Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 Hivatalos Söre. Ezeket a kitekert cafrangos mondatokat de utáltam mindig ... A sörben kellett volna éreznem valamilyen bodzás íz világot, hát én azt nem éreztem. Ettől függetlenül a sör jó, a zirciek vegyes minőségű sörei között feltétlenül a jobbakhoz sorolnám (sörölném). Ha ez a Hivatalos Sör, hát legyen, tényleg nem rossz választás, 66 pontot megérdemel.


Zirci Schwarz, szűrt alsóerjesztésű feketesör
 
Hát, hogy nem fekete, az biztos. Inkább barna. Amint a címkéje is. Nem tudom, a zirciek mért kezdték el 2023-ban ezt a sörcímke barnító dizájt, más söreiknél is ugyanezt látom, ez nem jó irány, olyanok lesznek tőlük a sörök, mint a hadseregben a katonák, uniformizáltak, csak a feliratok, meg a csillagok különböztetik meg egymástól az egyébként teljesen más típusú söröket. A tartalom szerencsére nem rossz, néha kicsit tartok a zirciektől, de ez inkább kellemes csalódás volt, amúgy semmi extra, 55 pont, még úgy is, hogy minden, amit ígértek (üde fűszeresség, kellemes aszaltgyümölcsösség, pörköltkávés íz) hiányzott belőle.


Zirci Apátsági Szűretlen világos búzasör 2023-as kiadás

Hát ez az, amit fentebb említettem, a címkebarnítás. Minek is kell ez? Na jó, hagyjuk a címkét, koncentráljunk a sörre! A zirci búzasörökről fentebb már kétszer is írtam, úgy tűnik, próbálnak dolgozni a recepten, valamelyest sikerrel. Ebből a változatból például kihagyták a narancshéjat, viszont tettek bele kandiscukrot. A nem-különleges búzasörök között véleményem szerint nem túl jelentős a különbség, emiatt én úgy gondolom, hogy általában nem nagyon éri meg normál kézműves búzasört vásárolni, a diszkont búzasörök is majdnem ugyanannyit nyújtanak, csak kevesebb pénzért. Ebben sincs semmi különleges, de nem is vártam ilyesmit. Egy jó búzasör, gondolom, drága lehetett, az árát (szerencsére) nem tudom, egy barátom hozta sörkóstolás céljából. 55 pontra értékeltem.


A Maltmanok

Mindhárom sör, így a gyömbéres-bodzás ALE is igazán "spórolós", két és fél decis üvegben található, Valahol a háttérben mintha lenne egy kellemes komlójú alapsör, de túltolták az ízesítését, míg a bodzát picit sem, a gyömbért nagyon is érezni benne, viszont mivel nem nagyon szeretem a gyömbér ízt, ez nálam cseppet cseppet sem válik előnyére. Gyenge 49 pont.
Viszont a Búza (magyarosan Wefe Weissbier) az már igen! Nem azt mondom, hogy magasan veri a búzamezőnyt, de azért nagyon ott van. Pompás kemény hab, határozott édes-savanyú íz, csodás szín, egyetlen hátrányos tulajdonságát tudnám csak megemlíteni, miért kell ilyen jó sörből ilyen kicsi adagot készíteni? Talán attól félnek a készítők, hogy fél literes kiszerelésnél eljutnánk a negatív élményekhez is? Szerintem nem. 77 pontot mindenképpen megérdemel.
Ez az IPA egy olyan IPA, amilyennek egy kézművel IPÁ-nak lennie kell, szóval már nem egy "soproni", de még nem Primator, hanem egy kulturáltan és sokak számára elfogadhatóan keménykedő keserű sör, amelynek a szépen telt íze sokáig megmarad a szájban. Akkora örömet okozott kemény és tartós habjával és jó színével, hogy ezt még a két és fél decis minimalizmusa sem tudta lelombozni, ezért kapott 84 pontot.


Chilion 3 33 pont

Egyik legbosszantóbb, rosszul fogalmazok, legnagyobb csalódást keltő söröm volt. Nem is tudom mit vártam tőle, talán a chili erejét, azt ígérte ugyanis. Ez egy egyszerű barna sör, és még abban sem a legjobb, messze nem az. Egy kutya közönséges barna sör, mindennemű extrák nélkül, hab nélkül. És megfelelő chili-erő nélkül. Mellesleg rendkívül magas áron.


Vasi Vasamber  61 pont

Egy valódi kézműves termék. Egy nagyon közeli ismerősöm készíti, valószínűleg szlovén alapanyagokból. Kifejezetten és határozottan illatos, de azért még nem zavaróan. Kicsit édeskés, olyan, mintha még nem lenne kész, kicsit több keserűség kellene bele. Színe valahol a világos és a félbarna közé tehető, habja gyorsan eltűnik. Marketingszempontból apró hiba, hogy fél literes és 3 decis kiszerelésben is létezik ugyanaz a termék, el kellene dönteni, hova szeretnék pozícionálni.


Legenda Jokerface IPA 82 pont

Ez kérem szépen egy nagyon keményen, tökösen (ahogy McMurphy mondaná), vagy mondjuk úgy, hogy férfiasan keserű IPA, ami bizonyára nem mindenkinek jön be. Kicsit hasonlít az Olmützben felfedezett Rezna Bara sörhöz, de hiányzik belőle minden kellem és finomság. Viszont az árát jól megkérik, a Sörpatikában egy ezres (2020-as áron), ami már osztrák árszínvonal. Igaz ott nem ihatunk ilyen jó söröket.


Tesco Finest Crafted ALE szűretlen 63 pont

Egy igazi dilemma. Mármint az, hogy ezt a sört most a kézműves, vagy a diszkontsör kategóriába soroljam és nem azért, mert a kiszerelés fél literes. Végül is, inkább a tulajdonságai miatt az előbbibe került, mert diszkontsörnek, bár Tesco névre hallgat, túl jó. Szlovákiában gyártották, ez a palack a szavatossági idő határán volt már, talán ezért, nem pedig az 5,2 % alkoholtartalom miatt adott sajnálatosan kevés habot. A komló íze hasonló, mint amit én nagyon szeretek, a sör színe inkább sötét, összességében pedig inkább teltebb ízűnek mondanám.


Tesco Finest szűretlen Lager 63 pont

Pilseni típusúnak mondja magát és még ráadásul cseh komlóból is készül. Három decis palackban lakik, ahogy azt egy kézműves sörnek illik. A habképzés koronázatlan királya, kupakbontás után máris jött a hab, ami a poharat szinte teljesen kitöltötte, viszont az üvegből még mindig jött, megállíthatatlanul. Már azt hittem, még egy poharat kell elővennem a hab részére! Ez azért nem volt kulturált. Viszont az íze egészen kimagasló, tényleg le a kalappal előtte. Színe az átlagosnál sötétebb, ez általában a jó beltartalom végjegye.


Budapest Lager 68 pont

Sokat hezitáltam, hogy megvegyek-e egy alumíniumdobozos, magát kisüzeminek mondó, hallatlanul béna kinézetű, fantáziátlan nevű, viszont méregdrága magyar sört.
(Pedig mindent a tesztekért, nem kevés pénzt áldoztam már erre a hobbymra.)
Nem is vettem egészen addig, amíg jelentősen le nem árazták, de a kóstolás után valamennyire érthetővé vált a magas árfekvés. A Budapest Lager egy kiváló alapanyagokból készített, tartós habot adó, jó színű, eredeti sörélményeket adó, kiváló termék, meg kell vallanom, Lager kategóriában ilyen jót még talán nem is ittam. Alapvetően különbözik a kommersz söröktől, ezért volt számomra furcsa a dobozba zártság hasonlósága, hogy így fejezzem ki magam.


Budapest IPA 78 pont

És akkor itt van még egy jó sör, persze hasonlóan béna dobozban, mint a Lager, úgy látszik, ez egy működő koncepció, még ha hibás is. Kedves gyártó! Tessék már egy normális dizájnert alkalmazni! Mert maga a termék közel kifogástalan. Felnyitás után a hab finoman, de határozottan jönne ki a nyíláson, ezért célszerű készenlétben tartani egy sörös poharat. Kitöltés után sokáig nem férni hozzá a nedűhöz a hab miatt. Amikor már igen, akkor egy olyan jellegzetes IPA sört kortyolgathatunk, amely messze a kommersz sörök felett helyezkedik el, mondhatjuk elit kategóriának is, de mert mégsem annyira keserű, ezért a szélesebb, ámde kevésbé értő közönség is bátran fogyaszthatja. Persze nem fogja, mert kissé magasra pozícionálták a termék árát és még így sem mondhatom, hogy rossz vétel lenne, bár az adható pontszámot némileg csökkenti.


Budapest Meggyes sör 60 pont

Nem vagyok a meggyes sörök szakértője, alapból nem is igazán kedvelem a gyümölcsös söröket, mégis azt gondolom, ez egy jó termék. Több hasonló löttyel ellentétben ez inkább sör, mint meggylé, talán ezért is tetszett. Nagyszerű habja van, amint az a fényképen is látszik bár elég hamar eltűnik, de nem baj.


Rizmajer Popcorn Double Corn IPA 72 pont

Ez egy nagyon furcsa termék. Sokat lendíthetne a renoméján, ha kultúráltabb kiszerelésben is forgalmaznák, én egy nem túlságosan bizalomgerjesztő literes PET palackban kaptam, aminek ráadásul a címkéje is béna. Az alapanyagok? A többféle komlót nem értem, sokszor találkozok manapság (2020-ban járunk) a "többféle komlóból készült" felirattal. A marketingszempontokon kívül miért kell egyáltalán egy sörnek többféle komlóból készülnie? Nem elég egy, ami meghatározza a karakterét? A bor sem készül többféle szőlőből ... jó esetben. A dupla kukoricát pedig végképp nem értem. Minden előjel ellenére ez egy egészen kiváló IPA. Azonban nem való mindenkinek, csak a kifejezetten keserű sörök kedvelőinek, azaz nekem például igen. De semmiképpen nem valamilyen ételhez, mert ahhoz túlságosan is karakteres és keserű.


Green Zone Amerikai IPA 90 pont

Az, hogy valami amerikai IPA, az számomra értelmezhetetlen, mert akkor miért nem APA? Főleg, ha egyébként magyar. Alkoholtartalma 6,4 %, kissé magas. A Hoptop gyártja, teljesen konvencionálisnak tűnő alapanyagokból, úgymint víz, árpamaláta, komló, sörélesztő. Színe sötétes, habja csekély, már kitöltéskor is. Mégis, mindent megbocsátok neki, mert egy egészen kiváló sör, az ára pedig nem vérlázítóan magas, mint egynémely kézművesé, emiatt is érte el a 90 pontot. Lassan, elmélyülten fogyasztandó, mert szép gondolatokat ébreszt.


Green Zone Amerikai IPA dobozos változat

Ez egy majdnem tökéletes sör, annak minden jellemzőjével, amelyhez sajnos a magas ár is hozzátartozik. Egy barátom mondása, hogy túl rövid az élet ahhoz, hogy rossz sört igyunk. Bár ez nem is egészen igaz, bort mondott sör helyett, de a történet szempontjából végül is mindegy. Szép dobozban található, nem túlhabzó, ami annyira tartós, hogy ha sör elfogyott, még akkor is megvan, szinte rászárad a pohárra. Szép színű, jól komlózott, ennek megfelelően kellően keserű ez a kézműves sör. A normál ára fájdalmasan magas, 2023-ban 1000 forint körül kapható, ez egy elég jelentős, a vásárlástól visszatartó erő. De amúgy elismerés és gratuláció a Hoptopnak. Én egy akció keretében vettem pár dobozzal, ha mindig ilyen áron adnák, az emiatt megszavazott 90 pontnál is többet tudnék rá adni. Egy "baj" van csak vele, ha ehhez szoksz, a kommersz sörök taszítóan rossznak tűnnek.


Hoptop Midnight Express 58 pont

A nagyszerű Green Zone után íme egy újabb Hoptop sör, ezt a Tesco-ban vettem 2023-ban, nagyon durván leárazva, pedig a lejáratnak még a közelében sem volt. Néha ki lehet fogni. Ez egy üveges barna stout, ami bontáskor sajnos még csak nem is szisszent. Néha már-már azt gondolom, hogy a dobozos sörök jobban megőrzik a minőségüket, a kupak gyenge láncszem lehet a csomagolásban. Tehát, hogy elvártam volna egy kellemesen krémes habot, na az, ami nem volt. Talán ezért is, szénsavassága minimális. Ízre tulajdonképpen jó volt, paramétereinek megfelelő, jellegzetesen kávés-csokis, vagyis talán kicsit keserűbb az átlag barna söröknél, ez főképp utóérzetben fejeződött ki, összességében nem valamilyen ételhez innám, inkább amolyan lassan kortyolgatós. Nem rossz, sör, szívesen megkóstolnám a dobozos változatát is.


Ceylon Buddy Teás Dupla IPA 2020

"Ennek a dupla IPA-nak a különlegességét a hozzáadott ceylon tea és a narancsdarabok adják. A típusra jellemző keserűség mellett teret kap a tea egyedi íze, amit a gyümölcs enyhe édessége tesz igazán harmonikussá."
Ezt mondja magáról a Ceylon Buddy Teás Dupla IPA, és ez a leírás a kóstolás után is teljesen elfogadható volt számomra. Szemmel látható volt a viszonylag sötétebb szín, és a mérsékelt hab. Felbontás előtt többször átforgattam, mert úgy tűnt, hogy üledékes a sör, de valójában nem volt az. Szépen előjött az átlagnál jóval intenzívebb keserű íz, ami egy dupla IPÁ-tól el is várható, ez a kétféle, név szerint az Ariana és a Mosaic komlónak köszönhető. Alkoholtartalma magas, 9,1 %. Nem emiatt, de szerethető sör, de fogyasztása semmiképpen nem étkezéshez, inkább csak magában javasolt. Értékelésem: 84 pont.


Hoptop Kiwi Coast IPA

A 2023. október 23-i ünnepi biciklizés után kóstoltunk meg négyféle, győri szaküzletben vásárolt kézműves sört, ez volt az első a sorban, de nem amiatt tetszett annyira, mert ez volt az első, szerintem egyszerűen ez volt a legjobb a négy közül. Most azt gondolom, ha ilyen sört tud gyártani, akkora Magyarország jelenlegi legnívósabb sörfőzdéje a Hoptop - jó, azért a békésszentandrásiak is nagyon ott vannak. Ez a sör kiwit csak a nevében tartalmaz, viszont komlóból sokfélét, mint például Columbus, Cascade, Centennial, Citra, Mosaic, Simcoe és Wai-iti komlót is. Ezenkívül árpa- és búzamalátát, cukrot, karamellt, komló és élesztőt. Ha ilyen sok alkotóelem kell egy jó sörhöz, ám legyen. Kóstolótársam szerint hasonlít a Ceylon Buddy Teás Dupla IPÁ-ra és ez nem véletlen, hiszen az is Hoptop-termék. Szerintem benne van a Green Zone eleganciája is, ezt a sört nem lehet 90 pont alá értékelni, mert csodálatos, legyen hát 93 pont. Még úgy is, hogy a Kiwi madár kicsit béna a dobozon. Ja igen, állítólag - a boltos szerint legalábbis - a sört az AI, azaz a mesterséges intelligencia receptje alapján készítették, ami vagy igaz, vagy nem.


Hübris Büza felsőerjesztésű fűszeres búza sör 11 pont

Ezekből az összetevőkből (elég hosszú a lista), sorolom:
víz, búza, árpamaláta, zab, komló, sörélesztő, kumkvat, thai citromfű, zöld kardamom, koriandermag, nem is is csodálom, hogy nem lehet jó sört készíteni. A kotyvalék mindenre hasonlít, csak sörre nem. A citromfű és a koriandermag durván kiszól belőle és teljesen elnyom minden sörre emlékeztetőt. Színe nincs, habja nincs. Ha a készítők célja egy különleges ital megalkotása volt, nos, akkor az sikerült, csak akkor kérném, ne azt írják az üvegre, hogy felsőerjesztésű búzasör! Én tényleg nyitott vagyok minden újdonságra, de csakis a konvencionális kereteken belül.


Hübris Hüs (Ligh Lager) 60 pont

Érdekes és érthetetlen koncepció Hübriséknél, hogy mindent "űsítenek". Talán azt gondolják, hogy így lesz egyedi és másoktól megkülönböztethető a sörük és ebben azért igazuk is van. A Büza után határozott ellenérzések alakultak ki bennem a Hübris iránt, plusz a magas árfekvés sem hozta meg a vásárlási kedvemet. A Hüs-t két dolog miatt vettem meg mégis, mert akciósan pont megfizethető ára volt és a fehér kupak miatt. Nagy szükségem volt ugyanis egy fehér kupakra. A sör egy amerikai alsóerjesztésű light láger, jól komlózott, a lime reszelék ugyan nem tudom mit keres egy lágersörben, de szerencsére nem szól ki belőle, sőt egyáltalán nem észrevehető. Ezt a sört elég sokáig kortyolgattam, ahogy telt az idő, úgy melegedett és változott a karakerisztikája. Kezdett eltűnni belőle a kezdetben tapasztalt keserűség és egy gyümölcsösebb érzet jött elő. Közben a sör megtartotta a nagyon határozott szénsavasságát és ez, mondjuk ki na, eléggé megbüfiztetett és ez nem feltétlenül vált előnyére. Bár a sör amúgy egyébként nagyjából rendben volt, azt gondolom, továbbra sem leszek Hübris-rajongó, de ha főleg az árképzésben kicsit jobban erőlködnének (szerintem nem fognak ...), esetleg hagynám magam győzködni.

   
Hübris Üpa (IPA)

Újabb Hübris, kézműves, dobozos (2022 évjárat) mínusz kézműves, ezt a poént továbbra sem értem, sajnos. Az ipát, mint kategóriát szeretem és ez is az, tehát szeretem, de mint megállapítottuk van valami fűíze és ez nem nagyon válik előnyére. Nem akarok róla többet írni, maradjunk annyiban, hogy egy ÜPA, fűízzel. 55 pont
Kóstoltam egy évvel később, 2023-ban ugyanennek a sörnek az üveges változatát. Lejárat közeli volt már, nem tudom hogy ennek köszönhető-e, de a hab próbált kitörni az üvegből, mondjuk, nem hagytam. Ez egy viszonylag drága kézműves sör, elég különlegesnek tűnik, valahogy mégsem tudom felfedezni benne annak a nemes komlónak az ízét, amelynek a létét egy ilyen kategóriájú termékben már azért szeretném felfedezni. A béna fűíz az üveges változatban szerencsére nem volt tapasztalható, de hogy ez nem egy nagy sör, azt változatlanul fenntartom. Mivel eggyel jobban ízlett, mint a dobozos, eggyel több pontot is kapott, 56-ot.


Hübris Müggy Cherry Beer

Egy hétköznapi meggyes sör, természetesen a székesfehérvári Hübris Sörfőzdétől. Meggyes sör, amit továbbra sem tudok sem értékelni, sem a helyén kezelni. A meggyes sör számomra nem sör, inkább meggyszörp, persze biztosan megvan a piaca, meg a rajongótábora, csakhogy az nem én vagyok. Mittudomisén, olyan 40 pont lehet ...


Elixbeer Brown & White szűretlen barna sör 2020

A címkéről megtudhatjuk, hogy már Gyulán is készítenek kézműves sört, ez dicséretes dolog, de úgy látom, ebben még nagyon az elején járnak, reménykedjünk, hogy ez még csak a tanulási fázis. A név fantáziátlan és béna, elixbeer = elixír, ez vicces szójáték akar lenni, vagy mi? A palack biztosan nem az asztal dísze, ez ügyben mindenképpen beszélni kellene egy jó grafikussal. Egy kézműves sör esetében szerintem fontos lenne a jó design. Viszont sajnos a sör sem kiemelkedő, mert csak egy teljesen átlagos, ámde hab nélküli (hiba!!) barna sör. Jó, hogy előjön belőle némi kávéíz, ezt például szeretem a barna sörökben. Lehetnek alkalmak, amelyekre megfelelne kényes ízlésemnek, de semmiképpen nem "a hosszú esték és a kiadós vacsorák kiváló társa", amit szintén a címkéről olvastam le. Kiadós vacsora mellé kézműves sör? Na ne ...
Sajnálom, hogy 43 pontnál nem tudok többet adni neki, de igazságtalan lennék az olcsóbb kommersz barnákkal szemben, akik hasonló élményt gazdaságosabban adnak.


Kőszeg Premium Vienna Lager 2020

Egy kőszeg vállalkozó forgalmazza, de valószínűleg Budapesten gyártják a Kőszegi sört. Én magam nem tartom egy túl jó terméknek, kissé drága is, de a kezdeményezés jó. A Vienna Lager kissé sötét színű, telt ízű, zamatos, de nekem túl édes sör, feltétlenül hiányzik belőle a keserűség, de az is lehet, hogy ez csak gyártási hiba, és még nem érte ki magát.
Állandó dilemma, hogy egy kézműves sör olcsó legyen, vagy inkább drága. Ha előbbi, akkor - én legalábbis - nehezebben adok ki érte pénzt, ha utóbbi, akkor meg a bizalomhiánnyal kell megküzdenie. A Kőszegi sört mégis leginkább az ára miatt pontozom le, mert az az élvezeti értékhez képest kissé magas, de kézműves sörnek amúgy elmenne. 52 pont.


Mango Bay Milkshake Pale Ale 2020

Van az a helyzet, amikor valaki egy termékbe megpróbál beletenni apait-anyait, de minden hiába, mert valamiért mégsem hozza az eredményt. Úgy érzem, a Mango Bay pont ilyen termék, vagy pedig nem vagyok eléggé ínyenc. Sok gyümölcsös ízesítésű sörnek van olyan hibája, hogy az ízesítés teljesen elnyomja a sör alapízét. A Mango Bay nem ilyen, nagyon jól kivehető a kellemesen keserű Pale Ale alap. Csak az a baj, hogy a mango és még valami nem illeszkedik megfelelően ehhez az ízhez, egyszerűen nem érzem benne a kellő harmóniát. Habképzésről nem igazán beszélhetünk, a sör abszolút átlátszatlan, ez nem hiba. Viszont nem tudom, mit keres benne a szokásos összetevőkön kívül a zabmaláta és laktóz. Valamint kérdés, ha mangó van benne, akkor miért kellett hozzá még mangóaroma is. Szimpatikus sör, de mégsem tudok neki 50 pontnál többet adni.


P.A.P.A

Azaz Permon American Pale Ale, 2020-ból. Ez ugyan egy cseh termék, a csehországi Sokolovban gyártják, de mivel egy kézműves sörfesztiválról hozták nekem, ezért inkább a kézműves sörök között szerepel.
A sör szépen jellemzi az APA stílust, de ezen felül semmi pluszt nem mutat. A komló keserű íze még a fogyasztás után sokkal is marad a szájban, ez jó. Alkoholtartalma 5 %, a habja fogyasztás után is ott marad a pohárban, ez is a prémium minőség jellemzője. Az üveget viszont nem értem, egyszerűen ocsmány, ízléstelen, nem tudom, nem értem mit keres rajta a Szabadság-szobor. Az árát pontosan nem ismerem, de képzelem mennyi volt egy sörfesztiválon, olcsó biztosan nem volt. Ezért csak az élvezeti érték alapján tudom pontozni, 64 pontot adtam neki.


Balatonszentgyörgyi Sörművek Doki Pils 2020

A palack címkéje teljesen koncepciótlannak tűnik, egyáltalán nem érthető, hogy mit keres egy sörösüvegen dr. Csernus, netán ő lenne a sör reklámarca? Ezen túllépve a címke primitív is. A sör színe aranylóan világos, pont olyan, amilyennek lenni kell, a habja hagy némi kívánni valót maga után, talán szénsavassága is kevesebb a megszokottnál. Lehet érezni, hogy a komló kiválasztására nagyon odafigyeltek, az kellemesen illatos karakterű, mégis, az összkép alapján egyáltalán nem voltam elragadtatva. Én étkezéshez inkább egy Staroprament választanék. A termék árát nem tudom, így e nélkül pontozok, szerintem 52 pontot érdemel.


Kézműves Meggyes és Szilvás + Prémium APA 2020-ból, Kiskunmajsáról

Nagy divat lett 2020-ra a kézműves sör mint kategória, olyannyira, hogy sokan vissza is élnek vele, és újabban már sok gyártónak van bátorsága szinte bármit kézműves sörnek titulálni. A fent látható márkajelzés nélküli meggyes és szilvás izét is. A termékek forgalmazója a kiskunmajsai Grape-Vine Kft, gyártóját viszont jótékony homály fedi, nem tudjuk miért, hiszen ezek a gyümölcsös sörök annyira azért nem rosszak. Több közös jellemzőjük is van, mindkettő nagyon határozottan tartalmazza a címként jelzett gyümölcsöt, igaz, ezzel viszont túlságosan is elnyomja a sört, amely viszont mindét palack bontásakor határozott habzással tört elő a palackból, ha nem lett volna előkészítve a pohár, bizony az asztalra fut ki. Jók a címke hátoldalán található reklámszövegek, igaz, engem nem győztek meg. Mindent összevetve 45 pontot adok a termékekre, még úgy is, hogy a szilvás, de talán csak mert az újdonság erejével hatott, jobban ízlett.
Az ugyanebben a sorozatban gyártott Prémim APA viszont egy kellemes meglepetés. Szerény, ámde tartós habban helyezkedik el a pohárban. Én enyhe birsalma illatot éreztem ki belőle, ezzel a véleményemmel kicsit egyedül maradtam. Nem teljesen tiszta, de az APÁ-k már csak ilyenek, íze teljesen elfogadható, miként az ára is - hozzátenném, hogy ebben a kategóriában. Azért nagyobb mennyiséget semmiképpen sem vásárolnék belőle. 65 pont.


Kézműves IPA, Kiskunmajsa, 2022

Idézet a címkéről:
IPA, IPA, IPA. Akár egy csatakiáltás, a sörforradalom végeláthatatlan mezején. Hogy miért? Kóstold meg te is ezt az igazi nagyágyút. (ide egy felkiáltójel elkélt volna ...) Dominánsan keserű, testes, masszív sör, melyet magas alkoholtartalma teszi igazán különlegessé a magyar kézműves sörök között. (Furcsán magyartalan mondat és még csak nem is igaz, viszonylag sok a magas alkoholtartalmú sör ... ) S hogy mi a Titok? Az talán sose tudjuk meg, de hidd el (ide egy vesszőt kérek!) a legelhivatottabbak is azt vallják, hogy ez "az én Söröm."
Ez tehát a márkátlan Kézműves IPA, gyártója a Grape-Vine. A sör szokatlanul üledékes, ami nem feltétlenül baj, jól át is forgattam. Viszont bontás után előtör a hab, a poharat előrelátóan készenlétben tartottam. IPA és IPA között óriási különbségek vannak, példa rá ez a Kézműves IPA és pl. a Borsodi IPA, a kettő ég és föld. A világos színű Borsodi illatos-zamatos frissessége teljesen ellentétes ennek a sörnek a félbarna nehézkes, tényleg testes, viszont mégsem annyira keserű karekterisztikájával. Mindazonáltal én mindkét stílust szeretem, ez a noname IPA is megérdemel szerintem 65 pontot, igaz, hogy ebből legalább hetet a kellemesen alacsony pennys árfekvésének köszönhet ...
Update:
A sör gyártója az a cég, amely a ... mondjuk úgy, kedvező árfekvésű, de agresszívan terített La Fiesta borokat is forgalmazza. Nyilvánvalónak tűnő közgazdasági elvárás, hogy ki kell elégíteni a vásárlói igényeket, hmmm. minden tekintetben, legyenek azok akármilyenek is. Lehet, hogy ez a cég ezt jól csinálja, lehet, hogy nem. Én valószínűleg annak ellenére sem fogok ilyen sört venni, hogy tulajdonképpen semmi baj nem volt vele, és viszonylag magas pontszámot is kapott tőlem, átlag felettit. Egyszerűen nem szimpatikus a termék, ennyi.


Charlie Firpo 88 pont és Charlie 68 pont

Rozsos APA, árpa és rozsmalátából készült félbarna sör, 5,1 % alkoholtartalommal, 0,66 literes kiszerelésben. A sört hagymás babhoz ajánlják, viszont az üveget verekedéshez és hamiskártyázáshoz NEM!
Ez egy majdnem minden szempontból tökéletes sör, egyedül az árával szemben vannak erős fenntartásaim, de azt is tudomásul veszem, mert ez érezhetően egy egyáltalán nem kommersz termék. Egy nagy gratula érte a Hedon Kézműves Sörfőzde Kft.-nek! Ez egy 2020-as értékelés volt.
Frissítés: Nem sokkal később, 2021-ben újból vettem és meglepődve tapasztaltam, hogy már csak Charlie-nak hívják a sört, valamint Bud Spencer is lekerült a címkéről. Vajon lejárt valamilyen licencdíj, vagy eddig nem teljesen jogszerűen használták a nevet és képet? Nem fogok "nyomozni" utána, mert nekem végül is teljesen mindegy, bár a piedone-dizájnos változat jobban tetszett. Ami sokkal jobban zavart, hogy most nem ízlett annyira a sör, teljesen elmaradtak belőle azok a markáns ízek, amelyek az első kóstoláskor annyira megfogtak. Erősen vissza is pontoztam ezért, 68-nál többet nem is tudtam rá adni.



Johnny Firpo 73 pont

És a kistestvér, a Johnny Firpo. Látszik, hogy van koncepció a hedonos dizájnerekben, oké, a címke nem sikerült valami fényesre, de nem is mindig ez számít. Ez egy búza- és árpamalátából készült könnyű ALE sör, a Charlitól kábé annyira különbözik, mint Bud Spencer Terence Hilltől. Mondhatnám rá azt is, hogy kellemesen szórakoztató. Charlie azért jön be jobban, mert egy keményebb, testesebb sör, Johnny azért sokkal lágyabb, könnyedebb.
Frissítés: Két palack látható egymás mellett, ez azért van, mert itt is, ahogy a Charlie esetében is történt, lekerült a címkéről Terence Hill. Cserébe viszont jobb lett a sör, vagy csak úgy éreztem. Mostanában nem ittam ilyen kellemes, enyhén gyümölcsös, de mégis, a komlós sörök minden jó tulajdonságát megtartó italt. Tehát, amíg a Charlie-t második kóstolásra lepontoztam, addig a Johnny-t fel, így lett belőle 84 pontos Johnny (Firpo).


Credo IPA

Szintén a Hedon sörfőzdéből jött ez az 5,8%-os félbarna IPA. Az üvegcímke olyasmi felépítésű, mint a Charlie és a Johhny címkéje, az elülső címkén az van, hogy nem IPA, pedig az, a hátsó címkén az van, hogy "a képen a pipa nem pipa, csak a pipa képe. Ez az IPA pedig nem egy IPA, hiszen csak egyfajta malátából egyféle komlóval készült. (Single Malt Single Hop IPA). A sör viszont kétségkívül valódi. Első kortyra édeskés, amit aztán kellemes komló keserűség billent helyre. Csak az ízlésednek higgy!" Szerintem mindez csak szófosás, viszont maga a sör egy igazi jó IPA, számomra az is értelmezhetetlen, hogy mi benne az édeskés, szerintem semmi.
Egy sörkóstolás keretében, ahol leginkább IPA sörök különböző változatait kortyolgattuk, ez volt az első üveg. Annyira jó volt, hogy a többiek nem is tudták megközelíteni, szóval megnyerte ezt a képzeletbeli sörversenyt. 88 pont.


Helmut 55 pont

Szűretlen világos bajor típusú búzasör. Először is szemtelenül és aránytalanul drága. A Hedon azt gondolta, hogy van annyira menő, hogy a nagyszerű Charlie Firpo után megengedjen magának egy béna NDK-s címkét és ezt még trendinek is szánta, ez hiba, de ha csak a címke lenne gyenge ... Sajnos a sör is az, sokkal kevesebbért kaphatók ilyen, vagy jobb búzasörök. Többet vártam ettől a sörtől, mindenképpen csalódás volt.


Hedon SZERGEJ Russian Imperial Stout

Ezt a sört a 2022-es augusztusi nagy kártyaparti alkalmával fogyasztottuk, én ezzel kezdtem, erős kezdés volt, annyi szent. A sört házigazdánk szervírozta, pénzt nem kímélve, ez a sör ütős a pénztárcára nézve is. Meg alkoholfokra, mert kereken 9,2 %-os. Az, hogy mennyire egyedi, az kérdéses, mert a békésszentandrási Rettegett Iván, ami ugye szintén orosz csengésű, szerintem pont ilyen.
(Megjegyzés: az sem volt olcsó, de ahhoz azért én ennél olcsóbban jutottam, de meg is szoktam nézni, mire adok ki pénzt ...)
Szóval, nem tudom, lehet-e hasonló söröket főzni csak úgy, vagy valahonnan kell-e venni a receptet, vagy licencet? Szerintem kell.
Ez a sör kemény, ütős, igazi imperial stout, keserűen édeskés, de csak nagyon enyhén kávés. A palack sokkal kevésbé jól menedzselt, mint a Rettegett Iváné, a melegítős, lakkcipős, micisapkás figura ugyan eléggé oroszos, de kevésbé a minőség irányába tett meggyőzés figurája. Szavatossági ideje mindössze 2023, ami szintén elmarad a Rettegett Ivánétól. Azért leírom, mi van a hátsó címkén, ha már annyit dolgoztak rajta:
"Fekete, mint Szibéria olaja, ereje egy ZiL-é, sűrűsége és íze pedig letűnt korok pompás csillogását idézi.
Tartalmas, mint egy forró pirog.
Ütős, alkoholos stout, ami képes a permafrosztot is megolvasztani.
Mersz vele szórakozni?"
89 pont, mert a magas ár mindig csökkenti a pontszámot.


Lila Serház sörök

Avagy ajándék kóstolós sörök 2020 kora őszéről. A két (PET?!) palack - nem tudni miért - teljesen egyforma, a söröket csak a rájuk aggatott vékony kartonlap különbözteti meg egymástól. Mi lenne, ha megcserélném őket? Hogy valódi kézműves termék, az abból is látszik, hogy még címkéket is kézzel ragasztják, nem is sikerült egyforma magasságba ragasztani őket ...
Az első a Summertime névre hallgat, ez egy világos summer ALE. Sajnos nemcsak hab-, de szénsavmentes is, tehát a belépő nem túl sikeres. Az íze viszont teljesen rendben van, olyan ... Session IPA jellegű, ami mostanában egyik kedvenc fajtám.
A második neve Spicc, ami szerintem teljesen rossz névválasztás egy sörnek. Ha lehet, még kevesebb a habja, mint az előzőnek, szénsavasságról szinte nem is beszélhetünk. Öten kóstoltuk, maradjunk abban, hogy a tetszésindex eléggé megosztó volt. Magát amerikai IPA-ként definiálja (ami szerintünk igazából APA ...), hogy tovább bonyolítsuk (hiszen ez van a mellékelt címkén) simcoe komlóból készült single HOP IPA. Ezt kissé túlspilázták, a termékfejlesztésbe kellett volna inkább többet beletenni, mert igaz hogy az ízével a minőségi komló miatt nincs is igazán gond, de az összhatás azért hagy kívánnivalót maga után. Mégis, dicséretes, hogy Nagykátán ilyen sört tudnak előállítani, köszönet érte a Lila Serháznak!
Ja igen, a pontozás! Summertime 60, Spicc 55 pont.

   
Mighty Millers Brissie és Infinite Paradise

A Mighty Millers (Hatalmas vagy Erős Millerek) sörcsaládot Z. barátommal fedeztük fel Győrben egy hanglemezbörze alkalmából. Egy győrszentiváni cég főzi, valószínűleg a győri, duna-parti kézműves piac és kirakodóvásár állandó szereplője. Nagy elvárásokkal és lelkesedésekkel vetettük magunkat bele a kóstolásba, ehhez képest, bár tényleg nem rossz sörök, nekem azért enyhe csalódást okoztak. Típustól függetlenül kicsit (nagyon!) hasonló az ízviláguk, igaz, ez a legtöbb sörfőzdén belül hasonló szokott lenni.
Az árus azt mondta, hogy a palettán belül az ő személyes kedvence a Brissie névre hallgató Pacific ALE, egy Ausztráliában általa kóstolt sör hazai klónja, ezzel rá is beszélt, hogy ez legyen az első. Szerintem ugyan nem feltétlenül Ausztráliában gyártják a világ legjobb söreit, sőt ... de nem vitatkozni, hanem kóstolni mentünk. A Brissie-nek túl sok habja nem volt, de ami volt, az legalább maradós, ízre sem alkottak különlegeset, de mindenképpen egy átlagon felüli, kézműves kategóriájú terméknek minősíteném, 60 ponttal jutalmaztam.

Nekem személy szerint kicsit jobban ízlett az Infinite Paradise (Végtelen Paradicsom, hahhh ...) nevű Amerikai IPA. Az IPA kategórián belül is széles skálán mozog a keserű íz, némely IPÁ-k mintha még távoli rokonok sem lennének, az Infinite Paradise valahol középen helyezkedik el, nemcsak ebben, minden másban is. Pont ezért nem is túl emlékezetes, így csak 61 pontot kapott.

   
Mighty Millers Mind Blender és Upside Nmod

Pár óra múlva visszamentünk újabb két sört kóstolni, az első egy Mind Blender nevű Session IPA volt, számomra a kategória árban és minőségben is verhetetlen királya a Steam Brew Session IPÁ-ja, de a békésszentandrásiak is szépet tudnak alkotni, és bár például a Laza Morállal szemben voltak kisebb fenntartásaim, ennél még az is emlékezetesebb volt. 55 pontot érdemel, mert az élményhez képest túlságosan drága.

Az Upside Nmod névre hallgató világos búzasört kétféleképp kóstoltuk, barátom megkapta a palack felső, tiszta, zagymentes felét, én viszont "mindent bele" módon szeretem inni a búzasört, ezért összeforgatva kértem, ilyenkor a palack alján megtelepedő természetes üledék felkavarodik, a sör pedig zavarossá válik. A búzasörre jellemző, hogy nehéz igazán elrontani, viszont igazán jót készíteni sem könnyű, ez most sem sikerült, ezért 55 pontot kapott tőlem.

Mindent összevetve nagyon jó élmény volt ez a győri sörkóstolás, kellemes időben elbeszélgettünk az árussal, a sörök is jók voltak, bár nem felejthetetlenek. Marketing szempontból jót tenne nekik egy kis változatosság, túlságosan egyformák a címkék, az átlagvásárlónak sem ideje, sem affinitása nincs a betűkkel bíbelődni.


Monyo American Beauty 72 pont

Érdekes helyről kaptam ezt az ajánlást, ezért elhatároztam, hogy mindenképpen megkóstolom a Monyo söreit, vagy legalább valamelyiket. Tudni kell, hogy a gyártó az általam elfogadható árfekvésen felül árazza be a terméket, de most ez sem befolyásolt különösebben. Az American Beauty jó sör, erről kár lenne vitát nyitni. A nemes komló keserűsége sokáig megmarad a szájban, de ezen felül hibát hibára halmoznak. Miért nincs érdemi habja egy ilyen árfekvésű sörnek? Ettől kicsit löttyedtnek tűnik, igaz az ízét ez nem befolyásolja, de azért, na! Kevés a szénsavasság is, valószínűleg az előbbiek miatt. Durván magas az árfekvés, de amíg van, aki így is megveszi, ez nem az én problémám. A címke nagyon trendi, a rajta található szöveg szintén, ezek biztosan hozzájárulnak a termék piaci sikeréhez.


Monyo Flying Rabbit

"Egyetlen bolygó maradt a Naprendszerben, amin megterem a komló, most ez is veszélyben, nincs már aki segítsen! De várjunk csak ... Mi az? Egy madár? Repülő? ... Ez a Flying Rabbit! Hősünk, ments meg! Hajtóműveket beindítani!"
Ez a szöveg van az üveg hátoldalán. Hát, jó béna, ennél vannak sokkal jobbak is egyetlen bolygó/Naprendszer/komló témában. A címkén meg van említve a sörfőző mester is, ő Németh Antal. A termék egy 6,5 % alkoholtartalmú IPA, valóban a legjobbak közül. Elképesztően jó aranybarna színe van, a habnélküliség ebben a kategóriában abszolút megbocsátható. Nagyon vastagon keserű íze van, egy igazi telivér IPA, a kedvencem. Az ára igazi monyós, tehát nagyon durva, nem is vettem volna meg, de ez le volt árazva. 91 pontot adtam rá.


Monyo Party Animal IPA

Ez volt az eddigi legolcsóbb Monyo söröm, az Intersparban néha vannak egészen jó, nem szavatossági idős leárazások. A doboz egyenfehér, amin felmatricázott címke van, ezt általában nem annyira szeretem, de kis mennyiségben gyártott söröknél valószínűleg ez a gazdaságos megoldás. A sör kitöltve átlagos, színre, habra egyaránt. Virágillatú. Vagy gyümölcsillatú, kinek mi tetszik. Ahhoz képest, hogy IPA, nem igazán IPA, sőt szerintem egyáltalán nem. Inkább Session IPÁ-nak mondanám. Viszont annak egy nagyon kiváló sör, egészen elképesztően jó a komlóválasztás, mármint ha feltételezzük, hogy a sör milyenségét főként a komló határozza meg, persze a technológián kívül. Meg kell említeni a sörfőző mestert is, ő Nagy Hunor.
A címkén a felirat:
Könnyű és friss IPA, ami tökéletes kiegészítője lehet egy laza dumálásnak egy házibuliban, egy pikniknek a fűben heverészve, vagy az új kedvenc bandád koncertjének.
De ez csak duma, mert azokhoz az alkalmakhoz inkább bármi megfelel, ez egy inkább elmélyültebb körülmények között fogyasztható sör, 88 pontos.


Sörök Pannonhalmáról

Pannonhalmán is elkezdtek söröket gyártani, szemmel láthatóan belga ihletből, többek között a palackok formája is erre utal. 2021 év elején két változat kóstolására volt módom, az első egy Dubbel volt, amely egy barna sör, eléggé halványbarna, sajnos minden tekintetben. Nem igazából hordozza magában egy barna sör erényeit, pedig én pontosan ezt vártam volna tőle. Jellegtelennek találtam, vagy csak nem volt az ízlésemnek megfelelő, bár az látszik, hogy a pannonhalmiak minden tekintetben törekedtek az igényességre. Nem tudtam rá többet adni 50 pontnál. A Blonde-ról sem tudok több jót mondani, ugyanaz, mint a Dubbel, csak világosban. A pannonhalmi borokról viszont sok jót hallottam, úgy gondolom, mindenki csinálja azt, amihez ért, talán inkább azt a hagyományt kellene folytatni.


Kőbánya X Underground Lager 64 pont

A Mad Scientist és a Dreher összefogásából készült ez a lágersör, spalt és saphir komlóval, hidegkomlós eljárással. Nagyon dizájnos a doboz, mérsékeltnek mondható az ár és teljesen rendben van a tartalom is. Kár, hogy a kézműves jelleget a 0,33 decis kiszereléssel akarják kihangsúlyozni, ha már egyszer dobozos lett, nyugodtan készülhetne fél literes kiszerelésben is.


Kőbánya X Underground Catacombs Coffee Stout 66 pont

Kávé. Ez volt az első gondolatom, amikor ezt a sört megkóstoltam. A Mad Scentist és a Dreher sörfőzői közös receptjéből született ez a krémes, fekete, testes, stout típusú sör a Casino Mocca pörkölő üzem kávékülönlegességével kiegészítve. Az rendben van, hogy ez egy stout, de a kávé szinte minden sörjelleget elnyom. Habja egyáltalán nincs, színe fekete, teljesen kávészerű, átlátszatlan. Furcsa volt inni, mert én inkább sörözni akartam, nem pedig kávézni. Nem biztos, hogy a kávé és sör keserűsége illik egymáshoz, bár én szeretem mindkettőt. Mégis, ez egy érdekes kísérlet, de el kell hogy áruljam, az értékelésben kissé befolyásolt az egyszeri akciós, egészen kedvezményes ár is.


Nopara sörcsalád, Sörnevelde Kft. Tiszafüred

2021-es Tisza-tavi kenutúránk alkalmából jártunk Tiszafüreden, ahol egy helyi sörfőzdét látogattunk meg, idő hiányában sajnos csak úgy kutyafuttában. Ez egy helyi, aprócska, kissé kiforratlannak tűnő, családi jellegű vállalkozás, kiaknázatlan lehetőségekkel, de látható potenciállal, kedves, közvetlen és humoros tulajdonossal. Helyben csak egyetlen sört kóstoltunk, viszont szinte a teljes palettából vásároltunk egy, vagy két palackkal. A palackokra a címkéket helyben ragasztják fel, vásárláskor, ezek egységes, de kezdetleges dizájnúak. Mindenképpen humorosnak szeretnének tűnni, ezt a Sörnevelde Kft, Gyógysertár (ügyelet van!) és a Nopara jelzőkkel ki is fejezik, szerintem kissé feleslegesen és erőltetetten. Ettől eltekintve a termékek első blikkre jónak tűnnek és annyira nem túlárazottak, az összkép pedig szimpatikus.
A helyben tesztelt sör a Ribizlis Láger volt, amely a képen balról a hatodik. Nem a palackos, hanem a csapolt kiszerelést kóstoltunk, de ez mindegy most. Egy kellemes összhatású termék, sok gyümölcsös sörrel ellentétben érződik, hogy tényleg sörből van, viszont a ribizli abszolút kellemesen tolja el az érzést egy gyümölcsös irányba. Szép és tartós habot képez, színe nem tűnik színezékesnek. A gyümölcsös sör alapvetően nem a kedvencem, de az 66 pontot megérdemelt.
Másodikként a sorban első helyen látható Forte 44 Lágert kóstoltam, ez, mint utólag kiderült a család egyik legjobb terméke,  lágerkategóriában is és egyébként is, laza 60 pontos sör. A sorban a harmadik Ipankrin IPA viszont ... húúú ... szóval csapnivaló. Savanyú, mintha benne maradt volna az élesztő és mintha komlót nem is látott volna. 15 pont sajnos, mert minden szimpátiámat lenullázta. Az ötödik, a címke nélküli, (pont elfogyott a címke, ami ezért elég gáz ...) egy belga típusú sör. Elvileg. Gyakorlatban nem tudom mi, a tartós és erős habon kívül pozitívumot nem tud felmutatni, kicsit hasonlít az Ipankrinra, több pontot ez sem kapott, tehát 15-öt csak. Volt aztán még a Felemás India Pale Ale, amely illeszkedik a fentebbi gyengécske sörökhöz, olyan, mintha az alaprecept alapján készült volna, savanyú és élesztős ez is. Közben rájöttem, hogy mitől jól a gyümölcsös söreik, valószínűleg a gyenge alapreceptes sörökhöz jól illeszkedik a gyümölcsös bővítmény.
A Bikebeer nevű búzasör a búzasörök megcsúfolása, búzasörből, azt hiszem, ilyen rosszat még nem ittam. Savanyú, élesztős, vagy élesztő maradékos, az eddigi söreik sem voltak túl jók, de ez még őket is alul tudta múlni, úgyhogy 10 pont, sajnos, sajnos. A sorban az utolsó, áfonyás sör, amely egy szűretlen világos láger, kicsit már féltem tőle, mert ... de egyébként úgy tűnik, a tiszafüredi gyümölcsös sörök elég jók, talán mert a jó gyümölcsös sörhöz nem feltétlenül kell jó sör is, elég egy jó gyümölcsös feltét. Az összhatás jó volt, a hab szuper kemény és szép piros. 60 pontra értékeltem. A sorban az utolsó előtt meggyes emléke kicsit elveszett, elhalványult, de kicsit hasonló érzetű, mint a többi gyümölcsös, nem is pontozom, nem is értékelem. Úgy emlékszem ebben a sörben már nem a szépséget kerestem, hanem a hibákat.

       
Egy sörpatikás bulin ittuk e három fóti sört, a leírás és a képek szerint sorrendben.
Fóti Zwickl szűretlen világos.
Erősen komlózott, de egyáltalán nem keserű, inkább illatosan zamatos, szűretlen sörremekmű. Egyesek szerint kissé édes, az azonban nem igaz, az illat és a zamat megtéveszti az érzékszerveket. A címke szerint szezonális, tavaszváró sör, mi azonban a nyár kellős közepén ittuk, így is elsőrendű élmény volt. Fő erőssége a ritkán tapasztalható zamat és illat, ez ugyan már említettem, de ismétlés a tudás anyja.
A második egy markánsabb sör volt, az Eleven, amely minden ízében IPA, de a sörkedvelő gyengébb nem számára is elfogadható határokon belül.
Harmadik a Keserű Méz. Kissé tartottam attól, hogy valamiféle mézes sört kapok, de nem. A nevéből a keserűség volt a domináns, de az nagyon is. Annyira hogy egyeseknek, vagy inkább ketteseknek, lásd személyi szám, ez már sok is volt.
A maga kategóriájában mindhárom kiváló termék, bár - a helynek is köszönhetően - erősen túlárazottak voltak. Szívesen látnám őket üzletekben is, ez egyelőre nincs így.
De a 85 pontot egységesen megérdemlik.


Kalandor IPA 53 pont

Az IPA 2021-ben egy népszerű kategória lett és mondhatjuk, IPA sört készíteni ma már bárki tud, de igazán jó IPA-t csak kevesen. Mint ahogy a zalaegerszegi Elf főzde sem, a Kalandor egy jó sör, ámde mégiscsak egy középszerű termék. Gyengeségei akkor derültek ki igazán, amikor utána kóstoltunk egy igazán jó IPA sört. Akkor majdnem azt mondtuk, hogy a Kalandor egy szar. Pedig önmagában nem az, de hát Einstein óta tudjuk, hogy minden mennyire viszonylagos.


JAM52

A Mad Scientist kiváló APA söre 5,2 alkoholtartalommal (lehet, hogy erre utal a név?), árpamalátával komlóval és sörélesztővel. Jó habzású, kellően keserű és fűszeres, remek dizájnú dobozos sör. Ha nem lenne olyan drága, mint amennyire valószínűleg volt, szívesen fogyasztanám gyakrabban is, így nem, de hát persze, hogy a minőséget illik megfizetni, mint esetünkben is. 69 pontra értékelem.


Lázadó Láma 57 pont

Kicsi elgondolkoztam, hogy a Lázadó Láma fantázianevű sörterméket hová is soroljam, de végül is a kézműves sörök közé került. Kerülhetett volna a diszkontsör kategóriába is, ugyanis a gyártó nem ismert, csak a forgalmazója, az pedig az Auchan, szóval ezért.
A sör egyébként jó, fajtája szerint IPA, alkoholtartalma 6 %, viszont a leírás szerint üledékes is lehet, ami viszont kevésbé jellemző, így szinte hibának tekinthető egy IPA sörnél. Kivéve, ha az a Lázadó Láma, ami egy elég jó névválasztás. Kissé sűrű és olajos érzetű, jellegzetesen keserű utóízű sör. Tetszik.


Vidám Vadkan 60 pont

A Lázadó Láma barna kivitelben, tehát ugyancsak egy Auchan forgalmazású, de ismeretlen gyártójú termék. Jó kis barna sör, volt olyan vélemény, amely szerint kissé édes. Szerintem azonban nem, a barna sörök általában ennél édesebbek, ez inkább keserűbb volt, ez tetszett. Ahogy a Láma, a Vadkan is mentegetőzik, hogy üledékes is lehet, de ez a palack nem volt az. Viszont vállalhatatlanul drága, az etalon Dreher Bak ár-érték arányban sokkal jobb, de lehet, hogy még értékben is, de mindegy, sznoboknak és tesztelőknek, valamint pénzben bővelkedőknek pont megfelelő, ha nem is túl exluzív. Ami még zavart, hogy nem tudjuk miből készült, a leírás szerint ivóvízből, árpamalátából, komlóból és élesztőből, azonban a barna sörök nem ettől barnák, valamilyen karamell, vagy karamellizált maláta még kellene a barnasághoz, de most legyen elég a negatív felhangokból, hiszen, ahogy a pontozás is mutatja, ez amúgy egy elég jó sör.


Léhűtő Lajhár 66 pont

Az Auchan vicces sorozat (vagy sörözet, ha-ha-ha!) harmadik, csapatunk által tesztelt tagja. Fajtája szerint American Pale Ale, azaz APA, 5,5 %-os alkoholtartalommal, határozott, sokáig maradó keserű komlós ízzel. Kissé sötét, persze, hiszen félbarna. Jó és tartósnak tűnő habot ad. Nem a szokásos alaposan hűtött állapotban, hanem kissé melegebben kóstoltunk, de ez sem volt igazán hátrányára. Ha valami negatívat kellene rá kitalálni, az semmiképpen nem a sörre vonatkozna, inkább a palack béna címkéjére, a fogyasztói árra és a gyártó fel nem tüntetésére, de ezt ennél a sorozatnál már megszokhattuk.


Tétova Teve és Mohó Mókus

Nem tudni, meddig tudja fokozni a ... kis is? ... tehát az Auchan, mint forgalmazó, merthogy a gyártót továbbra is titok övezi, ezt az állatkísérletet.
Nézzük a Tevét. A teve sivatagi állat, itt pedig egy pilsner típusú sör névadója. Jók ezek az auchanos sörök és tulajdonképpen nem is annyira drágák. A Teve a sorozat egyik leggyengébb tagja, mint pilsner teljesen elfogadható, de két dolog üt szöget a fejben.
Egy: mit keres egy pilsnerben élesztő, ez nem szokványos.
Kettő: fizettek-e jogdíjat Romhányi József jogutódjainak a névhasználatért, vagy csak simán lopták a nevet? Hogy miről beszélek?
Erről:

Monoton
üget a süpped
ő homokon
a sivatag lova,
a tétova teve
tova.
Hátán rezegve
mozog a
rozoga
kúp
alakú púp.
A helyzete nem szerencsés.
Apró szemcsés
homokkal telve
a füle, a nyelve.
Sóvár szemekkel kutat
kutat.
Még öt-hat nap
kullog baktat.
Az itató tava távol,
s oly rettent
ő messze még az oázis.
Erre utal az alábbi fohász is:
- Tevék ura!
Te tevél tevévé engem eleve,
Teveled nem ér fel tevefej tétova veleje.
Te terved veté a tevevedel
ő tavat tavaly távol,
de tévednél, vélvén,
vén híved neved feledve
elvetemedve
vádol.

Nem! Vidd te tevelelkem hovatovább tova,
mivel levet - vert vederbe
feltekerve - nem vedelve
lett betelve
a te tevéd szenvedelme.
Te nevedbe
legyen eme
neveletlen tevetetem
eltemetve!

S evezzevel ava teve
levelkévét kivilevelhevelteve.


(Romhányi József: A teve fohásza)

A Mohó Mókus viszont szuperjó, nem tudom miért de nekem nagyon bejönnek a rozsos Pale Ale típusú sörök, lásd zirci Alevation, vagy a hedonos Charlie Firpo. Nem is tudom miért nincs belőlük több, hiánycikk a rozs, vagy annyira drága? Vagy a gyártási folyamat komplikált talán?
Gyártók, gyártók, tessék több rozsos pél élt gyártani!
Alkoholtartalma az átlagnál kissé magasabb, 6 %, az üvegre a biztonság kedvéért ráírták, hogy a palack alján előforduló üledék természetes jelenség, de szó sincs semmiféle üledékről. Hú, ez egy jó sör, 85 pont!
De hogy a Teve pontozása se szenvedjen csorbát, arra is adok 52 pontot.


White Space Witbier 57 pont

Szűretlen belga stílusú búzasör. Sokféle összetevőből áll, úgymint víz, árpamaláta, búzamaláta, búzapehely, zabpehely, komló, élesztő, narancshéj, koriander.
"A belga típusú búzasörök tradicionálisan koriandermag és narancshéj hozzáadásával készülnek, ezeket witbiernek - azaz tükörfordításban - fehérsörnek nevezzük, aromájukat főként nem a búzamaláta és pehely, hanem a speciális belga witbier élesztő kölcsönzi, küllemben világosak és ködösek, szép fehér habbal. A White Space ennek a stílusnak egy mintapéldánya csavar és turpisság nélkül. A doboznak köszönhetően a frissességét jóval tovább tartja, mint a palackban, ezért csak dobozos kiszerelésben elérhető."
Ezt a szép szöveget a címkéről másoltam be. Nagyon jól hangzik, de a sör azért nem ilyen jó. A német stílusú búzasöröket jobban szeretem, ez nekem túl száraz érzetű. Valamint nincs feltüntetve a gyártó, csak a forgalmazó, valahogy egy olyan érzésem van, mintha ezt nagy tömegben gyártanák és minden forgalmazó a saját matricáját ragasztaná egy no name dobozra. Ez lehet, hogy nem így van, de matricázott dobozos sörök ezt a gyanút ébresztik bennem.


Stari sörök

Elöljáróban annyit, hogy a Stari söröket a tapolcai illetőségű Starcsevics Péter készíti, ezek a palackok pedig a Metro áruházból származnak.

Amúgy ha a Stari palackokat nem szemből nézzük, ahogy a fenti fényképen is látható, hanem kilencven fokkal elfordítjuk balra, érdekes és furcsa képeket láthatunk, ezeket kicsit talán egységesíteni illett volna, de így sem rosszak.


Stari palackok oldalról

Folytatásként pedig, hogy van bennem egy olyan érzés, hogy minden tesztet, ami nem vakteszt, befolyásol a palackok címkéje.
Ezek után ...
A Stari Premium Pils nem aratott osztatlan sikert a társaságban. Nekem sem jött be annyira, bár volt egy kis különleges virágos, gyümölcsös íze-illata, de ez sem dobta fel annyira, hogy ezentúl Stari Premium Pils Fan legyek. Tőlem 55 pontot kapott.
A Stari Rubin Hood egy jól eltalált szó-játék. Ez egy ír típusú vörös-barna sör, a színét a karamellmalátától kapja, erejét pedig a 6 %-os alkoholtartalomtól. Egyáltalán nem kiemelkedő ízvilágú sör, ha vörös sört akarok inni, akkor a Steam Brew vörös söre kicsi olcsóbb, fél literes kiszerelésű, és az íze is sokkal jobb, mint a Stari Rubin Hood-é, ez a sör 55 pontnál semmiképpen nem ér többet.
Nekem a három közül a legjobban a Balaton IPA ízlett, amely egy kiemelkedően jó IPA. Többféle kiváló komlót tartalmaz (Mosaic, Cascade, Mandarina Bavaria/Huel Melon, Hallertau Blanc, Magnum), valamint az árpamalátán kívül sörélesztőt is. A komlóval láthatóan nem spóroltak, nem is szabad, ha jó sört szeretne valaki készíteni. A nemesen keserű íz sokáig megmarad a szájban, hosszú ideig emlékeztetve, hogy milyen sört gurítottunk le az imént. 75 pontot érdemelt ki nálam.
Ugyanezen az estén teszteltük a San Miquel Manila sörét, amely a társaságban - szerintem érdemtelenül - elég nagy tetszést aratott, itt köszön vissza a fent említett "véleményformáló címke" jelenség. A Manila címkéje ugyanis sokkal jobb, az üvegje emiatt mindenképpen polcra kívánkozik, míg a Stari palackokat alighanem ki fogom dobni.


Stari Fehérlófia

5,4 %-os szűretlen búzasör a Balaton-felvidék első kézműves sörfőzdéjéből. Nehéz jó szögből fényképezni, mert a címke mintegy körbeöleli a palackot, valaminek mindenképpen ki kell maradni, én úgy döntöttem, hogy a Starcsevics legyen a képen, ahogy a Premius Pilsen is volt, azon még egy fiatalabb kori rajzot láthattunk, ezen a címkén azért már sokkal idősebb az Alapító. Az üledékes söröket forgatva szeretem, szerintem úgy jön ki az íze, itt is így volt, ez egy jó búzasör, most ecsetelhetném a részleteket, de sajnos kicsit elfelejtettem, valahol elcsúszott a leírás, mert töröltem a fényképet, na mindegy is, egyszer már illene elmenni Tapolcára és a teljes Stari repertoárból be kellene vásárolni, mert hol itt, hol ott fordul elő egy-egy darab. Érdekesség még, hogy a stari.hu oldalról az összes palack képe letölthető, de a hitelesség kulcsa a saját fénykép, így hát nem a letöltöttet használtam fel, hanem a sajátot, nem a töröltet, hanem újrafényképezettet természetesen. Ja igen, pontozni is kéne, legyen 57 pont.


The Beertailor Red Ale

Először külföldi sörnek, angolnak néztem, mert szuper elegáns, extravagáns üvegben forgalmazódik, a bordó alapon fekete betűket meg még szemüvegben sem tudtam elolvasni. De nem az, magyar sör, egy nagytarcsai kft gyártja. A kupak levételekor a hab megállíthatatlanul jött kifelé, pedig esküszöm, még csak át sem forgattam!
Ez hiba, szeretem, ha habzik a sör, de ez azé' má' túlzás! Ezen túllépve tényleg jó a hab, szép és tartós is. A sör színe vöröses barna és roppant mód szénsavas, nem véletlenül volt az elején a habömlés. Íze kellemesen malátás, nem túl markáns, de érződik rajta az palackon is látható elegancia. Magyarországon nem szoktak ennyire "nagyvilági" sört készíteni, ez feltételezésem szerint licencből származhat, esetleg a sörfőző mester folytatott külföldi tanulmányokat valamilyen minőségi sörüzemben.
82 pontot
adtam rá, még a bontáskor tapasztalt habkibuggyanás ellenére is.


Horizont Sailor Belle 50 pont

50 pont, ez látszólag kevés, pedig ...
... pedig tényleg minden amellett szól, hogy ez egy minőségi sör. Például a dombornyomott címke, ami már alapból is menő, ez Fehér Viktória munkáját dicséri. Aztán a Saison élesztővel erjesztett minőségi, szűretlen, koriander maggal és citrom-, narancs-, grapefruithéjjal és narancsvirág teával ízesített búzasör, ez Varju Előd Brewmaster produkciója.
De maradjunk a tapasztalatoknál. Felbontás után azt gondoltam, kifut a palackból, de nem. Valójában semmi habot nem adott. Semmit. Ennek ellenére széndioxidban olyan gazdag, mint egy frissen bontott Coca-Cola, szóval nagyon. Azt mondja magáról, hogy üde & fűszeres, tényleg az, de én nem ezt keresem a sörben, még egy búzasörben sem. Ez nekem túl modern, remélem, nem ez az irány lesz az új sörtrend. Az ötven pont az igyekezetnek szól, de ez nem az én söröm.


Horizont Easy A

American Pale Ale a Horizonttól. Hol volt, hol nem volt, a veszprémi állatkertben élt egyszer egy csimpánz, úgy hívták, hogy Böbe. Ez a csimpánz több mindenről híres volt, tudott például festeni is. Na, ezt a dobozt akár ő is alkothatta volna, de nem, mert Fehér Viktória munkája, a sör meg Varju Elődé, úgy látszik, a Horizontnál mindent ők terveznek. A sör jó. Hogy mennyire APA, hát, szerintem nem annyira. Hogy mit keres benne a búzapehely, azt sem tudjuk. Valahogy az egész kevésbé emlékezetes alkotás, kicsit lehetne agresszívebb, lehet, hogy ez nem volt cél, de ha APA, akkor legyen APA, mégha a nevében ott is van az Easy. Vagy lehet, hogy pont ezért van ott. Ahhoz túl drága és talán nem is annyira jó, ez nem igaz, jó, csak nem az én ízlésvilágom, hogy vegyek ilyet. 55 pont.


Horizont Gentle Bastard és Morning Joe

A Genntle Bastard esetében a doboz és a sör a fentebbről is ismerős Fehér Viktória Varju Előd páros alkotása, nem baj az, sőt jó ha egy márkán belül a söröknek egységes stílusa van. A sör egy 6,5 %-os IPA, 63 IBU-s keserűséggel, ami egy IPA sörnél inkább alacsonynak mondható, a dobozon található jelzők, "intenzív" és "lágy" is erre utalnak, illetve a sör neve is, ami szabadfordításban azt jelenti: Szelíd Barom. Egyik tesztkóstoló barátom szerint hasonlít a szerint Ceylon Buddy-ra, szerintem viszont nem. A Gentle Bastard sokkal kevésbé keserű, az alkoholtartalma jóval alacsonyabb, nem is beszélve arról, hogy nincs benne tea. Ha egy este tudtuk volna összehasonlítani a kettőt, akkor ezek az állítások igazolást nyerhettek volna ... De majd legközelebb, ha lesz ilyen. Amivel viszont sikerült összehasonlítani, az a Hoptop Green Zone söre. A két sör árfekvése nagyjából hasonló, a Green Zone már csak emiatt is jobb vétel, főleg úgy hogy ehhez a Hoptop szállítmányhoz viszonylag kedvező áron sikerült hozzájutnom. Nem mellesleg a Green Zone jobban is ízlett. De hogy maradjunk a Szelíd Baromnál, ez a sör 68 pontot kapott.
A Horizont Morning Joe kísértetiesen emlékeztet a Kőbánya X Catacombs Coffee Stout sörre, amely a Mad Scientist és a Kőbányai Sörgyár összefogásából készült kávés Stout, mégpedig annyira emlékeztet rá, hogy ez a két sör szerintem ugyanaz. Érdekessé teszi a dolgot, hogy a Mad Scientist söröket gyártó Beerd Brew Design Kft székhelye a Maglódi út 47 szám alatt található, és mit tesz a véletlen, a Horizont söröket gyártó Sörműves Kft székhelye pont ugyanaz. És hogy a dolog még érdekesebb legyen, a Hoptop söröket gyártó HopTop Sörfőző Kft székhelye ugyancsak a Maglódi út 47. Ezek szerint a Maglódi út 47. a magyarországi kézműves sörök gyártóinak kiemelt gyűjtő telephelye! Nem tudom, az azonos székhelyen kívül mi a kapcsolat eme cégek között, meg nem is érdekel, de amíg ennyi mindent tesznek a hazai sörkultúra fejlesztéséért, addig hajrá mindenki! Csak legyünk tisztában vele, mert fentiek miatt nem nagyon lehet más következtetést levonni, ők nem egymás konkurenciái.
Na de vissza a Morning Joe sörre, ahogy a Catacombsnál is már írtam, nem tetszik, hogy kávéval dobják fel a barna stoutot. Legyen a sör kávés jellegű, de ne kávétól legyen az, hanem a pörkölt malátától. Bár az ötlet jó, lehet, én is teszek kísérletet barna sör kávéval történő tuningolására. Azért ha már a Catacombs megkapta a 66 pontot, akkor a Morning Joe is megkapja, de azért ez továbbra sem lesz a kedvenc barna söröm.


Sörcsarnok, világos sör, Pilsner

A kőszegi Orsolya napi vásáron vettem, valójában kaptam ez a literes kiszerelésű PET palackos sört. Ilyen áron általában már nem nagyon veszek sört, de hát egyszer élünk, meg ugye mindenből a legjobbat és hát ez a sör hol van ettől! A palack igénytelen műanyag PET, de az még nem zárja ki a jó sört, mint már volt is rá példa. A címke kiforratlan, primitív, koncepciótlan. Ehhez képest a sör elég jó, bár a felirat szerint ez egy egyedi recept alapján készült sörkülönlegesség, valójában egyáltalán nem az. Egy tipikusan egyszerű, minden allűrt nélkülöző alap pilsner, amire semmi érdekeset vagy figyelemre méltót nem tudnék írni, sajnos legalább kétszeres áron, mint amennyit valójában ér. Talán lehetne több is, de ez utóbbi miatt csak 50 pont az értéke.


Deal Breaker Clickbait Italian Pilsner

Hidegkomlózott Italian Pilsner, mondja a felirat.
Az egyik.
Merthogy van egy másik is, miszerint ez egy "szűretlen alsóerjesztésű Italian Pilsner típusú kézműves sör".
Most akkor el kellene dönteni mi is valójában, mert ez így nagyon identitászavaros. Ahogy a doboz is, amelynek dizájnja Fanni Hargitai műve, szerintem a hölgynek ez lehet az első sörösdoboza, de talán jobb is lenne, ha más irányba teljesedne ki, mert sörösdoboznak elég gyenge, ha nem a sörös polcon találom, nem biztos, hogy sörre asszociálok, mármint ami a doboz tartalmát illeti. A sör a dobozon található matrica szerint valamilyen díjat is nyert, 2021 Hungaricool győztes, igaz, hogy ez a díj csak "by Spar", tehát Sparos háziversenyes.
A szöveg megpróbál nagyon cool lenni, így:
"Szóval olasz stílusú Pilsner. Elég kattintásvadász cím egy hidegkomlózott lagernek, nem? Pedig a stílus gyökereit tényleg errefelé kell keresni. Ropogós és világos Pilsner visszafogott keserűséggel, tele a bátran adagolt Saphir és Hersbrucker komlók virágos, citrusos, fekete teás aromáival."
Még egy(pár) negatívum, a fekete no name dobozra matricázva került a címke, de az is ferdén, micsoda igénytelenség! A sör gyártója nem ismert, csak a forgalmazója, hát ez sem túl bizalomgerjesztő. Persze, majd a neten fogom keresgélni! Amúgy ott megtalálható, de azért sem írom le, tessék feltüntetni a dobozon! És büszkének lenni rá, vagy éppen szégyellni! És a fixa ideám, hogy az olaszok nem tudnak jó sört készíteni, remélem, nem olaszból való!
Ezek után jöjjön a kóstolás!
Ami után teljesen más irányt vett a sok negatív előjel, minden átfordult pozitívba, de teljesen. A sör habja nagyon kemény, nagyon tartós. Illata megnyerő, nem "büdös" kocsmaszagú. Ízre kevésbé keserű, inkább a a dobozon feltüntetett jegyek a jellemzőek rá, ez egy végtelenül kulturált és szerintem mindenki által elfogadható  remek termék. Muszáj is nagyon sok pontot adnom rá, legyen 88 pont.


First APA 52 pont

Klasszikus American Pale Ale, kis hibákkal. Kellemesen egyensúly vélek felfedezni a komló és a maláta arányaiban. Viszont a végére elfogynak az ízek. És a szénsavasság is. A üveg meg egyenesen béna, dizájnerek dolgozhattak volna kicsit többet is rajta.


First Voodoo IPA

Egy másik First sör, ezen azért már láthatólag sokat dolgoztak a dizájnerek, egészen figyelemfelkeltő lett, meg a gazdaságiak is, mert egészen drága. Mondtam is barátomnak, hogy ilyen áron nem veszünk ilyen sört, de ő hajthatatlan maradt. A sör nem rossz. De nincs benne az a finomság, ami indokolná a nagyon magas árat, tehát egyáltalán nem jó vétel.
És akkor a jóduma: Egy korty és bűbájunk átveszi feletted az uralmat! Ha megkomlózunk, jó lesz - de ha megszűrünk, fáj! Egy korty és azt iszod, amit parancsolunk - sőt, IPA-nk magát itatja, hiszen egy izgalmasan citrusos, trópusi illatokban gazdag, kellemesen komlókeserű, szűretlen különlegességről van szó, mely bármely pillanat varázslatos kísérője lehet. 2017 óta százezreket hajtott uralma alá, add át magad az ösztönöknek és hagyd, hogy téged is megbabonázzanak illatai és ízei!
Vagyis nem jó duma, tipikus hülye marketingszöveg, amivel egyáltalán nem babonáztak meg vele. Trópusi illatoknak, meg citrusosságnak nyoma sincs. Egy viszonylag jó IPA, de méregdrágán, 55 pont. Egy Dreher IPA sokkal jobb vétel.


First Belgian Cherry

Ezt a sört ajándékba vettem, csak pont nem úgy alakultak a dolgok, ahogy gondoltam, ezt a gondolatmenetet ezzel le is zárnám. Hosszú ideig tároltam a hűtőben, ami teljesen megfelelt a dobozon található leírásnak, miszerint hűtve tárolandó. Aztán úgy gondoltam, ha már így alakult megkóstolom. Valamiért azt gondoltam, hogy egy belga sör, a First felirat egészen eltörpül a többi mellett. De nem belga, hanem magyar.
A sör emlékeim szerint drága volt, viszont nem jó. Állítólag búzasörre építették fel, de ez egyáltalán nem érződött, édes volt és meggyes, de nem igazán intenzíven, inkább olyan, mint egy cukrozott meggyszörp. A sör kevésbé érződött, hát nem tudom, a meggyes sör nálam alapból is diszkomfortos, és ez sem volt kivétel. Ha az árát is nézem, kifejezetten rossz vétel volt, 35 pontra tudtam csak értékelni.


Szia Uram! Nyuszi Hopp Hopláger

A neve, mármint a Szia Uram! az valami rettenetes, ha valamitől falra mászok, az ez. Ezt úgy másoltam ki, de én sem tudok jobbat: Ez a viccesnek szánt nyegle modorosság tipikus esete. A forgalmazó a Prémium Magyar Sör Kft, de hogy a gyártó ki, az titok, egyes vélemények szerint a First. A honlapjuk (sziauramsor.hu) szerint csak a Sparban forgalmazzák, de nekem úgy rémlik, mintha máshol is láttam volna. Én is a Sparban vettem, leértékelve, mert különben borzasztóan drága. A leértékelés nem a közeli szavatosság miatt volt, mert amikor vettem, még tíz hónap volt hátra a lejáratig. Ez egy húsvéti sör, és nyár lévén, hát bizony, a húsvétot már jócskán elhagytuk. Azt írja a hátoldali címkén:
"Van húsvéti sonka, meg tojás - hát pont sör ne legyen? Pattints egy tavaszi virágillatú, komlókeserű palackkal húsvéti sörünkből! Ugye szabad locsolni?" Azért ez a szöveg is elég béna.
Az ellenérzéseimről már írtam, de volt egy titkos várakozásom is, hátha jó ez a sör, de ez sem jött be. A virágillat, az megvolt, a komlókeserű, az nem. Az ízét hívhatom citrososnak is, ha rosszindulatú akarnék lenni, akkor meg inkább savanykásnak, vannak sörök, amelyeknél ez megengedhető, de egy hopláger ne ilyen legyen. Mindazonáltal látható a prémium irányba történő törekvés, de így sem tudok rá 51 pontnál többet adni.


Király családi sör

Vagy Király Családi Sör? Na ne forgassuk tovább a szavakat, inkább lássuk a tényeket, Balatonszentgyörgyön gyártják ezt a "minőségi kisüzemi világos sört", amely valójában egy láger. A Lidl vállalta a forgalmazását, azért nem volt belőle egy raklappal, pedig lehetett volna, mert például a Kőbányainál jobb, viszont nem sokkal drágább. Viszont az ismeretlenség homályából nem könnyű előtörni, meg hát ilyen jellegtelen csomagolással soha nem is fog sikerülni. Amúgy a sör nem rossz, csak nem túl izgalmas, de ezen az áron (ha jól emlékszem 250 HUF alatt, 2022-ben) nagyon korrekt. 54 pont.


Cecei Szűretlen Lager

Első hazai natúrsör, hogy az mi? Védjegyezett termék, amely szerint hagyományos eljárással, enzimek, erjedésgyorsítás nélkül kell készüljön a sör, ne legyen benne hozzáadott szénsav és az alapanyagok háromnegyede Magyarországról származzon. Kár hogy a dobozba nem fektettek túl sok energiát, lehetne ízlésesebb, magakelletőbb is. A sör nem rossz, de nincs benne semmi különleges. Viszont talán nem is kell hogy minden sör különleges legyen. Az ára a kommersz sörökénél magasabb, viszont a magukat kézműveseknek mondottaknál alacsonyabb, ez szimpatikus, ezzel együtt 57 pontra értékeltem. Kíváncsian várom a ceceiek többi sörét.


Hatherwood HOP Hunter Session IPA

Az elbizonytalanító sör. Ha azt látom egy dobozon/palackon hogy Session IPA, rögtön elkap a lelkesedés, hogy hoppá, ez igen, mehet a bevásárlókosárba. Vagy dobozba. Vagy talicskába. Persze csak akkor, ha az ára is a pénztárcámnak megfelelő. De ezzel a hülye cápás címkével, hát, nem tudom, valahogy mégsem. Hogy mégis sikerült megkóstolnom, az egyik barátomnak köszönhető. Az ára, utánanéztem, jó. A sör, kóstoltam, felejthető. Szerintem nem lesz állandó választék a Lidlben, valahogy mégis jó, hogy egyszer legalább volt. Egy átlagos "szessönipa", jóáron. Pontértéke 55, ugorgyunk.


Oázis Sörfőzde három söre

Az Oázis Sörfőzde Kiskunhalason található, termékeiket eddig csak az Intersparban láttam. A sörök dizájnja meglehetősen koncepciótlan, egyfajta összevisszaság jellemzi őket, látható, hogy igyekszenek meglovagolni a divatos trendeket, de az árak sajnos eléggé magasak ahhoz, hogy ne vásároljak ilyen termékeket, viszont egy biciklitúra után barátom jóvoltából mégis volt alkalmam megkóstolni a fenti három sört. Elöljáróban annyit, hogy nem voltam tőlük elragadtatva, mentségükre legyen mondva, hogy egy fárasztó biciklizés utáni állapot nem biztos, hogy ideális sörkóstolás céljára. Kicsit össze is folytak az egyébként nem túl rossz élmények.
Elsőként a Barikádot kóstoltuk, ez egy 5,5 %-os alkoholtartalmú egyszerű IPA. A jelszó: megélni és élvezni, ami jól hangzik, és a sör is jó. De megindokolhatatlanul drága, tudom, hogy az IPA egy divatos varázsszó, de ebben a sörben nincs semmi különleges, ami ennyit megérne. Még a bontáskor meglepetésszerűen előretörő hab sem az. 55 pont.
A Kipcsak dupla IPA, lehet, hogy jobb volt, keserűbb is talán, amit általában szeretek a sörökben. Alkoholtartalma kicsivel magasabb, 7 %. Viszont a címkéje teljesességgel értelmezhetetlen és béna is. Az a sörért epekedő szerzetes olyan, mint egy alkoholért esdeklő alkoholista, ez tényleg vajon mi akar lenni? És akkor aki a sört tartja, az a kipcsak talán? Próbáltam megnézni az Oázis honlapját, hátha találok erre vonatkozó instrukciókat, de karbantartás miatt elérhetetlen volt, na azért ez is eléggé tré ...
56 pont, de csak mert megígértem, hogy jobb a Barikádnál.
A Kolonizáló New England IPA, azaz NEIPA versenybe szállt a legbénább címke címért, tényleg egymást múlták alul. Kóstoláskor először nem is tűnt fel, hogy NEIPA lenne, a búzarész valószínűleg elenyésző benne. Az meg, hogy zabot is tartalmaz, fel sem tűnt, jó, nem vagyok akkora gourmet. Ha lehetne 55,5 pontot adtam volna rá, de a béna címke miatt legyen 55 pont.
Az Alföldön tudnak határozott, koncepcióval rendelkező söröket is gyártani, kiváló példa erre a békésszentandrási sörfőzde, a Kiskunhalasiak meg talán az ellenpélda. Még egyszer: ezek a sörök nem rosszak, de rossz az ár/érték arányuk és mindenképpen hiányzik egy jó dizájner, ezek megváltoztatása esetén bizonyára jobbak lennének az eladási mutatók, bár nem tudom, milyen gyártási kapacitással rendelkeznek, lehet, hogy ahhoz ez is elég?


Frootie Fahéjas Szilva

Kézműves sörként definiálja magát és a Frootie Gyümölcsös Sörmanufaktúra terméke. A weblapjuk nagyon béna, a webshop 404-es hibára fut, viszont a Fahéjas Szilva még nem található meg rajta, bár boltban már kapható, szóval ez így elég gáz, ja, 2023 januárt írunk. Amúgy, mint fahéjas szilvás ital, nem rossz, mindkét alkotóelem szépen ki van hangsúlyozva, sörnek viszont nagyon gyenge, teljesen elveszik a sörjelleg. Egy sör legyen sör, mégha gyümölcsös is. Igaz, ez sok más esetben is hasonlóan van, sajnos. Gyenge 39 pont, bár a kísérlet dícsérendő.


Kunst Amber

Minőségi félbarna sör, érdekes, bontó nélkül bontható kupakkal, talán ez a legérdekesebb ebben a sörben. Az akasztói Sör Plusz Kft készíti, valamiért nekem Akasztóról mindig a Stadler Jóska bácsi, meg az ő stadionja jut eszembe, az a meglátásom, hogy egyszer a felcsúti stadion is hasonló sorsra jut, mint az övé. A sör olyan, mint a címke, nem túl érdekes, kicsit édeskés, félbarnának azért nem mondanám, inkább borostyánszínűnek. Felbontáskor a hab készült kitörni, de mégsem tette, kitöltéskor viszont már egyáltalán nem volt hab. Szénsavasság sem. Hát, ez azért furcsa volt. Az íze sem igazán találkozott az ízlésemmel, ettől a viszonylag elegáns üvegtől többet vártam.
50 pontnál többet nem kapott, vagyis hát pont annyit.


Viharsarok Éjsötét

A gyulai Novel Food Kft terméke ez a 2023-as évjáratú felsőerjesztésű barna sör, amelyben három jó dolog van. A neve (Éjsötét), a doboza, amely ezzel a kellemes domborodó tapintással nagyon megfogó, (design: Sudio Nabi) és a hátoldalon látható szöveg:
"Éj van, csend és egy jó barna sör éje, ha vágysz egy malátás, komlós, csokoládés ízre. Az Éjsötét egy pörkölt malátákból főzött modern, amerikai barna ale, melynek gazdag karamellás íz hatja át közepes testességét. Újvilági komlókból, gyulai odafigyeléssel főzve."
Ezért aztán a sörtől is sokat vártam, na hallod, ezért az árért? Zárójel: mindegy mennyi, de sok. Igaz, az Intersparban minden drága, mégis, örülök, és köszönet nekik, hogy német anyavállalati létük ellenére felvállalják a magyar kisüzemi sörök forgalmazását. De vissza a sörre. Már kitöltésnél sem keletkezett megfelelő mennyiségű hab, de ez jó söröknél is így van néha. Az első kortyok inkább savanykásnak tűntek, később jött elő egy kicsit komlósabb keserűség. De hogy a leírásnak megfelelő malátás, pláne csokoládés íz lenne benne? Hát, nyomokban sem. Ezen persze nem is csodálkoztam, mert a sör színe sem volt éjsötét, inkább csak barna. Némely gyártó ipari mennyiségben tud ennél jobb barnasört előállítani, ezért sajnos nem tudok 50 pontnál többet adni, pedig nagyon szerettem volna.


Az őrségi sörök, Pityer, Lúdvérc, Zsivány

Ezeknek a söröknek, vagyis a beszerzésüknek külön története van, íme:
1. fejezet. Egyik 2023-as őrségi kerékpártúra alkalmával láttam először a forgalmazó FEZO Kft egyik boltjában, de akkor nem vettem meg, mert nem akartam hosszan cipelni a söröket, még nagy út állt előttünk és a csomagunk sem volt kicsi.
2. fejezet. Egy másik őrségi kerékpártúra alkalmával már megvettem volna, tudatosan kerestem is őket, de a felkeresett FEZO boltok egyikében sem voltak fellelhetőek. Kicsit duzzogtam is emiatt.
3. fejezet. Más okok miatt jártam Szentgotthárdon, ahol egy szuper exkluzív FEZO boltban végre megvásárolhattam a "hőn áhított" termékeket.
A fentiek miatt azt gondolom, ezek igazi, nehezen beszerezhető sörritkaságok, bár az Őrséghez valójában nem túl sok közük van, de ez legalább korrekt módon fel is tüntetik, ugyanis bár a forgalmazó a FEZO Kft nevű szentgotthárdi cég, a gyártó viszont a nagytarcsai Reketye Brewing Kft.
A dobozok egységesen feketék, rajtuk egy nagyon ízléses magakellető matrica található.
Elsőnek a Pityer nevű session lágerrel próbálkoztam. A session láger, mint kategória azért nekem újdonság volt ...
A sör pontosan azt adja, ami nevéből is kikövetkeztethető (a session jellegre gondolok) és ezt még az előtt eldöntöttem magamban, mielőtt a címkét elolvastam volna. Van benne valami session IPA sörökre emlékeztető érzet, bár ez nem egy felsőerjesztésű sör, hanem láger, de mégis. A hab nagy és lassan csillapodó, viszont nem túl kemény. Az ízben inkább a keserűség dominál. Nem igazán nagy sör, de viszonylag jó a hangulata, 58 pont.
A Lúdvérc egy nem teljesen hagyományos búzasör, valahogy kevésbé búzás, én nem így szeretem, de ettől még jó és szerintem az is szeretheti, akinek a búzasör egyébként annyira nem jön be. A színe sem annyira sejtelmes és zavaros, mint a tipikus búzasöröké. 55 pont.
A Zsivány egy hagyományos IPA akar lenni és annak teljesen jó is. A doboz nyitása során tapasztalható hang, (szisszentés?) szokatlanul erőteljes, de ez így volt a Pityernél is, a Lúdvércnél viszont nem. A hab kiváló, tartós és masszív. Nyilván van ennél jobb IPA sör is, de az ár/érték arány végül is megfelelő. Konkrétan? 2023-ban, ezek a 3,3 deciliteres kézműves sörök kb. 650 forintos áron voltak beszerezhetők. Az IPA-ságot egy picit azért hiányoltam, ezért csak 57 pont.
A dizájnról már szóltam, eléggé különleges és figyelemfelhívó, mondhatni művészi, bár nem igazán tipikus, amúgy Pócsik Bori munkája.


Elmúlt dél

Szintén a nagytarcsai Reketye Brewing munkája, a sör beszerzési helye egy nagyszerű győri sörszaküzlet. A név nem tudni mit jelent, talán ha elmúlt dél, akkor lehet már inni? Keserűbb, mint a fentebbi hmmm... őrségi sörök, igaz, hogy ez nem normál, hanem egy West Coast IPA. Nem ragozzák túl hogy miből készül, ivóvíz, árpamaláta, komló, sörélesztő, kell ennél több? Néha igen, néha nem. A keserűség erősen dominál, ez nem mindenkinek fog tetszeni, viszont a külcsín igazán nagyszerű, jó hab, jó szín.
57 pontra értékeltem.


Távoli Galaxis

Z. barátunk - mondván, hogy egyszer élünk - pénzt nem kímélve szerez be újabb és újabb iszonyat drága söröket és bár én ezzel a szemlélettel nem feltétlenül értek egyet, de érdeklődéssel kóstolom az általa hozott sörkülönlegességeket. Ilyen a Távoli Galaxis nevű klasszikus, amely etalonnak számít a kézműves sörök világában. A származása számomra kiismerhetetlen rejtély, ugyanis a forgalmazó a Beerd Brew Design Kft, a Maglódi úti sörszékhelyközpontból. Viszont származási helyként az EU van feltüntetve, bár kétségkívül Magyarország is EU tagja (most még ...). Ezenkívül megtalálható a dobozon a Rothbeer márkanév, valamint a sör a Mad Scientisttel is kapcsolatba hozható, úgyhogy ezt a történetet ezen a ponton el is engedtem.
Ami a kóstolásnál feltűnt, az az, hogy ez egy IPA jellegekkel bíró, de száraznak tűnő sör. A "száraz" jelző a kóstolásnál jutott eszembe és csak másnap láttam hogy a dobozon, hoppá!, pont ugyanezzel jellemzik a sört. Ezek szerint valamit lehet, hogy értek a sörökhöz?
A Távoli Galaxis kétségkívül egy igen érdekes sör és azt nem is mondanám rá, hogy nem jó, de azt igen, hogy nem az én világom. Hiányzik belőle egy nehezen megfogható érzés, a folyékony kenyérség és még drága is. 66 pont.


Ugar Trailer #15

Valóban, ez az egyik legkülönlegesebb sör, vagy legegyedibb sör, amit valaha kóstoltam, ezzel a #15 névvel kicsit olyan kísérleti jellegűnek tűnik, mint a békésszentandrásiak Tesztandrás sorozata és szerintem az is.
A sört a törökszentmiklósi Gőzmalom Sörfőző Kft gyártja, róluk 2023-ig nem is hallottam, de ez minősítsen engem. Ez a sör az első, három lépcsőben komlózott dupla NEIPA. Szakmai titok lehet, hogy az valójában mit jelent, de minket amúgy is csak a végeredmény érdekel. Az pedig egy jó habzású, világos színű, de teljesen átlátszatlan, mondhatni szárazan keserű felsőerjesztett sör, amelyben a meghatározó íz a keserűség és ez bizonyos határon túl már nem jön be mindenkinek, például nekem sem, mert annyira meghatározó és talán nem is feltétlenül kellemetlen, csak nekem más elképzeléseim vannak a jó sörről. Nem is tudok rá 55 pontnál többet adni és azt is csak különleges mivolta miatt adom. Az árról meg jobb,ha nem is teszek említést. Tetszet a dobozon található felirat: Ugar Brewery - nem pusztán sör.


Stróman

A sör szintén a törökszentmiklósi Gőzmalom Sörfőző Kft terméke, de az Ugar Trailer #15-nél jóval elfogadhatóbb kivitelben, bár ez is egy New England IPA. Hasonlóan világos, de nem annyira átlátszatlan, a kellemetlennek mondható száraz érzet nincs benne, viszont ez is eléggé keserű, azaz biztosan nem lesz egy kommersz tömegcikk, már csak az ára miatt sem. Szellemesnek szánt, de valós tartalom nélküli szövegek a hátoldalon, itt is van még fejlődési lehetőség, azt hiszem. 54 pont.

 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu