Csehek

Miért nem mész a külső sávban

Cseh sör. A fogalom.
Szögezzük le mindjárt, hogy elfogult vagyok irányába. Olyan alázattal, minőségben, árban, választékban készítik a csehek a söröket, amely talán páratlan a világban.
Viszont itt a magasabb elvárásoknak köszönhetően szigorúbban fogok pontozni.


Praga, világos sör, 50 pont

Mindjárt az elején egy negatív példa. Sokaknak Prága egyenlő Csehországgal, pedig ez nem így van, illetve fordítva, nevezhetnek el sört Prágáról, lehet ez cseh termék is akár, mégsem hasonlítható a többi hagyományos sörhöz.  Lehet, hogy csak azért mert dobozban van, a dobozosok szinte mindig gyengébbek, mint az üveges sörök, a csapoltakkal meg ne is kelljen őket összehasonítanom. Szóval ez egy egyértelmű csalódás, (Mellesleg Prágában járva egyetlen Praga nevű sörözővel sem találkoztam, illetve ilyen nevű sörrel sem a boltok polcain, lehet, ez a termék kizárólag a külföldnek készült?)


Old Prague Premium és Dark

A Premium Lager szintén egy középszerű sör, vegyes megítéléssel.
Egy dologban egyedülálló és az a doboz. Ennyire ízléses, magát kellető sörös doboz ritkaság a piacon, bár lefényképezni nem volt egyszerű, mert nincs olyan pont, amelyről jó képet lehetne készíteni, majdnem olyan, mint a Feszty-körkép, szinte körbe kell járni. Szinte teljes a prágai filing, ebbe rondít bele némileg, hogy a termék neve angolul íródott. Innentől kezdve kissé hiteltelen a "tradicionális cseh sör" felirat is. Ezeken túllépve, és a terméket pohárba töltve is erős hiányérzetem maradt, főleg az íz tekintetében, mert ez bizony a cseh átlag alatt marad, nem kicsit. Szerintem erősen hasonlít a zöld dobozos Zlata Koruna sörre. Tényleg, ha nem ebből a különleges dobozból töltöttem volna ki - mellékesen sok habot nem tudtam belőle kihozni(!), bizonyára erősen lepontoztam volna, így azonban mégiscsak megkapta a lélektani határnak számító 50 pontot.
Ellenben a Dark egy igazán remek barna sör. A dobozon egy árnyalatnyival sötétebbek a tónusok, de lényegében ugyanaz, ez jelzi, hogy barna a sör, már ha egymás mellett van a két doboz. A hab szinte kifogástalan és a sör egy igazi klasszikus, semmilyen szempontból nem különleges, viszont, mint klasszikus, különlegesen jó. Akár a 70 pontot is megérdemli. Az értékelésben persze befolyásolt egy remek pizza, ami mellé ittam, de gondolom, magában is legalább ilyen jó.


Budweiser világos 60 pont

Ha egy egy sörgyár a nevét adja egy termékhez, akkor a termék képviselje megfelelőképpen a sörgyárat. Nem biztos, hogy ez a szempont itt érvényesült, ez pontokban is megnyilvánul. A francba is, ez Ceske Budejovicében csapolva, mennyivel jobb! Vajon miért nem tudják megközelítően ugyanazt az ízt bezárni egy dobozba?


Budweiser B.Dark 60 pont

A Budvar barna az általam leginkább kedvelt barna sörfajta. Kivéve, ha dobozban van, mert úgy sok jó tulajdonságát elveszíti és ebből is csak egy kommersz konzervsör lesz. De azok között legalább az egyik legjobb.


Budweiser B.Dark üveges 85 pont

Ugyanaz, mint az előbb, csak üveges változatban. Mivel lejárathoz közeli volt már, akciósan leértékelten vettem Cesky Krumlovban egy Coop boltban. Talán meglepő, de az egyik legjobb barna sör volt, amit valaha ittam.


Budvar Dark Lager, dobozos, 2020

Az igazság az, hogy utóbbi időben kicsit kevésbé kultiválom a barna söröket, ennek talán a nyári meleg lehet a magyarázata, a barna sör nem nyári sör.
Talán hiba is volt ezt a hibamentes, ámde egyáltalán nem különleges barnát pont most kóstolni, de most már mindegy.
A dobozon az alkotók ujjlenyomata látható, úgy látszik, vállalják "tettüket".
Említsük meg a nevüket, megérdemlik. Tisztelem azokat, akik a nevüket adják egy alkotáshoz, tehát: Ales Dvorak és Adam Broz.
Tartós szép barna habbal indítottunk, színe szép, íze rendben van, az összkép is, egyáltalán nem is tudok rá rosszat mondani, mégsem igazán ízlett, de még egyszer leírom, nem a sör tehet róla. Viszont így csak 50 pontot tudok rá adni.


Budvar Lezak 33

Hogy miért pont 33?
a/. válasz: Jézus 33 évig élt a Földön.
b/. válasz: A sör IBU értéke 33.
Helyes válasz a "b/".
A sör IBU értékét 100, mások szerint 120 értékű skálán határozzák meg, ez azonban nem egy kóstolásos szubjektív valami, hanem vegyi elemzéssel kimutatott érték. A sör ízét ezenkívül sok egyéb is befolyásolja, tehát tudományosan keserűnek definiált sör érzésre nem feltétlenül kell hogy annyira keserű legyen és ez fordítva is igaz.
A Budvar Lezak 33 egy közepesen keserű sör, viszont nehezen érthető, hogy miért pont ezt a tulajdonságát emelték ki ilyen jelentős mértékben, mert egyébként sok más jó is van neki, íz, hab, szín. Sajnos a Lezak 33 nálunk nem nagyon fordul elő, ezt a dobozt egyenesen Brnoból hoztam egy 2022-es kiruccanás alkalmával.
A cseh Budweiser, mint eredeti Budweiser, régóta bonyolult névhasználati jogvitában áll az amerikai Budweiserrel, itt nem részletezném a történetet, meg igazságot sem vagyok hivatott tenni, akit érdekel a sztori, keressen rá a neten. A történet lényegi lecsengése, hogy nálunk, Európában a Budweiser, vagy a Budvar, az mindig cseh, ámerikában meg nem cseh.
Nehogy elfelejtsek pontozni, az egyszerűség kedvéért a harminchármat beszorzom kettővel így jön ki a hatvanhat. Meg hát, ez a realitás is.


Pardál 62 pont

Teljesen egyedi párducfejes címkéjű üvegben kapható, ami bizonyára megosztó abban a tekintetben, hogy illik-e egy sörhöz. Szerintem sem, mégis van benne valami bizalomgerjesztő. Pardált először Prágában ittunk, mondjuk az csapolt volt és nagyon ízlett, talán ez is befolyásol kicsit a mostani értékelésben. Az üveges alkoholtartalma meglehetősen visszafogott, 3,8 %. Azonban ez csak keveset von le a sör értékéből, ami ízben ugyan nem annyira egyedi, mint címkedizájnban, mégis egy kellemesnek mondható, igaz mégiscsak tucat termék. A végére még egy kis pozitívum: jó az illata, érezhető egy olyan komlóaroma, ami csak kevés sör jellemzője.


Pardál Echt

A fenti Pardál értékelést még 2018-ban írtam, azóta több lehúzós értékelést olvastam a Pardál sörről. Akkoriban a cseh sörök az olcsó minőségi sörözés zászlóvivői voltak, e sorok írásakor, tehát 2023-ban, inkább a hagyományosabb irányvonalat képviselik és már nem is olcsók. A Pardál Echt az alap Pardálnál jobb sör kellene hogy legyen, de ezt öt év távlatából nehéz megítélni. Az biztos, hogy nekem a Pardál egy kicsit mindig a szívem csücske marad, bár az Echt szerintem sem a legjobb cseh sör. Amúgy a Budvar sörgyár terméke, és talán pont Ceske Budejovicében gyártják. Kár, hogy a városban járva semmi nem utal a Pardál jelenlétére, a Budvaréra annál több minden. 55 pontot tudok rá adni, ez nem azért kevesebb, mert rosszabb a sör, mint az alap Pardál, inkább csak mert én és az értékítéletem változtunk ennyit az évek során.


A nagy klasszikus Pilsner Urquell, azaz a Pilseni Ősforrás 90 pont

Sörtípust neveztek el róla (pilzeni) ezzel sok mindent elmondtunk. A világ legjobb söreként reklámozták. Nem biztos, hogy az. De ha néha úgy érzed, hogy mégis, az nem a véletlen műve. Különböző helyzetekben fogyasztva különböző ízeket ad. Néha túl keserűnek tűnik, de milyen legyen egy jó sör? Keserű. Általában telt komló ízt érzek benne, olyat, amit csak nagyon kevés sör tud, Néha viszont túlerjedt komló íze van, és ez nem jó. A dobozosnál jobb az üveges verzió, de legjobb a csapolt. Ha lehet, Csehországban, az olcsó sörök hazájában fogyasszuk, mintha ott lenne az igazi. Ahol egyébként ez az egyetlen sör, ami drágább helyben, mint külföldön.


Pilsner Urquell 1842 (limitált kiadás) 70 pont

Semmi baj nincs vele, nem is értem miért adtam neki kevesebb pontot. Talán hiányzik belőle az a bizonyos markáns Pilsner érzés. Az igazi keserűség. Mintha más komlóból készülne, mint a klasszikus. Pedig amúgy minden adott, olyan doboza van, mintha festve lenne, szerintem festve is van.


Eggenberg 53 pont

Az Eggenberg Cesky Krumlov régi sörgyára. Ha jól tudom, már nem is főznek ott sört, (valami multi ezt is jól felvásárolta) de a jól csengő márkanevet megtartották. Nem túl dizájnos üvegben egy cseh viszonylatban erősen közepes, de teljesen jellegtelen terméket kapunk. Ha jól emlékszem, legalább olcsón.


Nakoureny Svihák 72 pont

Azaz Eggenberg Füstölt Svihák Cesky Krumlovból. Valamitől szokatlanul sötét színe van, talán a füstölt malátától, ez a szín még a habjára is kihat, amely szép és tartós. Kóstolás után első benyomásunk a a sörben erőteljesen megjelenő kávéíz volt. Ez ötvöződött a barna sörökre amúgy jellemző, de itt szerencsére csak nagyon halványan megjelenő édességgel és a kissé erőteljesebb komló ízzel, ami a keserű érzetet fokozta. Ez a hármas összhatás szép harmóniát adott a sörnek, amely igazán megérdemelne egy kicsit maga kelletőbb üvegcímkét, ha van gyenge pontja a terméknek, akkor az a címke.


Petr Vok 43 pont

Az Eggenberg kistestvére. Kicsit olyan, mintha komlóválogatás után a maradékból főzték volna. Valószínűleg leginkább a cseh áruházak alsó polcaira lett kalibrálva.


Breznak 11 33 pont

Felettébb érdekes a címke ezzel a kopaszodó leninszerű úriemberrel, emellett nagyon kellemes a termék árfekvése is. De ez minden jó, amit el tudok róla mondani. Nem egy nagy sör, felejtős.


Lobkowicz Premium Ale 75 pont

Minden tiszteletem a cseh Lobkowizc sörgyáré, kizárólag hagyományos alapanyagokból egészen kiváló termékeket gyártanak, ez a félbarnás ALE teljesen hibátlan sör, nagyon ízléses kiszerelésben. De csak ha egy kicsi izgalmat, valamilyen jellegzetes ízt kapna, akkor tudna igazán kiemelkedni a hasonló sörök közül.
Frissítés: újrakóstoltam a dobozos változatát. Van egy kis "IPA "íze, de nem annyira a Soproni IPA-hoz hasonló, talán finomabb, egyben keserűbb. Kevésbé kísérletező kedvűek számára talán jobban elfogadható. És most jön a reklám: a Penny állandó kínálatának része, ez egyben azt is jelenti, hogy még akció nélkül is elég jó áron kapható.
Frissítés: ez utóbbi mondat csak 2020-ig volt igaz, a Lobkowicz sajnos kikerült a Penny kínálatából.


Lobkowicz Premium Lezak 60 pont

Nem könnyű úgy értékelni, ha egy sörnek már csak az üvege van meg, az íze meg csak egy tavaly nyári emlék. Ugyan nem különleges és nem felejthetetlen, de mindenképpen kellemes emlék.


Lobkowicz Lezak Lager 58 pont

Egy kutyaközönséges dobozos a 2019-es olmützi útról. Bárcsak minden magyar sör legalább ilyen kutyaközönséges lenne! Semmiben nem kiemelkedő, de nem is kell, hogy minden sör valamiben az legyen. Kellenek az átlagos sörök is, legalább viszonyítási alapnak.
A dobozt 2020-ban újrafényképeztem, a sört pedig újrakóstoltam. És újra is pontoztam, mivel a sör kissé érdektelennek tűnt, most csak 54 pontot kapott, azért az sem olyan rossz eredmény.


Cerna Hora Granát 75 pont

Tehettem volna majdnem a barna sörök közé is akár, de ahhoz nem elég barna. Annyira béna a palack címkéje,  hogy szinte csak az ára mutatja, hogy ez nem lehet rossz sör. Nem is az. Nagyon szép habja van, nem fehér, inkább kicsit barnás, ez eléggé egyedi. Enyhén  kávé ízű. Kellően, de nem bántóan keserű, nagyon harmonikus minden szempontból, szóval jó kis sör.


Cerna Hora Svetly Lezak 44 pont

Nem mind arany, ami Cerna Hora. Ugyanaz a dizájn, mint amit a Granátnál is láthattunk, úgy látszik, ez a Cerna Hora emblémája. Viszont ez csak egy olcsó (vagy nem is olcsó?) tucat sör, az áruház legeslegalsó polcáról.


Kutna Hora 45 pont

Ígéretes fekete címke, arany korona, elég jó dizájn. reményteljes várakozás után gyenge belső tartalom, olyan ... én csak parasztkomlónak hívom, olyan ízű. Szóval a Cerna Hora ellentéte ez a sör. Mármint a Granáté, mert a Lezáktól nem sokban különbözik. Nem tudom pontosan mennyibe került, de ha annyi, akkor túl sok. Miért nincs hab egy sör tetején? Miért?


Staropramen Praha 29 pont

Ez a harmadik Prága nevű söröm, a gyártók néha azt gondolják, Prága néven könnyű sört eladni. Ez lehet, hogy így is van, de egy idő után leamortizálják a cseh főváros nevét. Mint esetünkben is, hiszen ez nem más, mint a Borsodi által gyártott és erősen túlárazott kotyvasztmány. Semmi cseh filing, semmi íz, semmi szín. Pont annyira gyatra, mint a doboza. Teljesen biztos, hogy nem veszek több ilyen sört, ezen az áron bármelyik szupermarketben kapok két doboz saját márkás diszkontsört, és azok sem rosszabbak, sőt. Ha most esetleg felmerül a kérdés, miért tettem a cseh sörökhöz, ha egyszer a Borsodi gyártja, a válasz, mert a Staropramen a nevét adta hozzá, azért.


A Staropramenek, Premium, Granat és Dark

Premium, a klasszikus Staropramen.
Prague, ja, nem is. Ezt a Borsodi gyártja, Staropramen recept alapján. Vagy nem, mert szerintem eltérhettek kicsit a cseh recepttől, ugyanis nem egészen olyan, mint amit Prágában ittam. Nagyon nem olyan. Egyáltalán nem rossz, de nem olyan. Emiatt kicsit illúzióromboló, kicsit átverés ízű. Multinacionális világunk terméke. Egyébként pont ugyanannyira értékeltem, (60 pont) mint az ugyanott (Bőcsön) készülő Borsodit, de hát a név, a Staropramen sokkal jobban hangzik! Ó mond, te mit választanál!
Granat.
Enyhén félbarna, kissé vörösnek tűnő sör, bár ez lehet hogy csak a címke adta illúzió, nagyon jó habbal, viszonylag telt ízzel. És a karamellmalátának meg a maltózszirupnak köszönhetően egy kicsit édessel, amin azért átüt a keserű is. A színt és az ízt a malátázástól kapja. A felirat szerint a Borsodi nem gyártja, csak forgalmazza, ez jót tesz neki, jó lenne, ha a csehek továbbra sem engednék ki a kezükből a gyártást. Kicsit emlékeztet a már megszűnt, szinte feledésbe merült Borostyán sörre. 65 pont.
Dark.
Ez is Bőcsön készült. Nekem nem elég dark. Kicsit megszínezték karamellel, de ez kevés egy igazán jó barna sörhöz. A kiváló habon kívül kevés pozitívumot lehet róla elmondani. 45 pont, de csak mert szeretem a barna söröket.


Staropramen, limitált kiadás, 2022 nyár

Nem tudom mitől limitált, minden boltban ezt lehet kapni, szóval ez csak marketing szerintem. Gyakorlatilag a klasszikus Staropramen, hát ugye, a Borsoditól, amit, mármint a klasszikust még nem is teszteltem, pedig többször is ittam már. Olyan tucatsör, amiről egyszerűen elfeledkeztem, az a klasszikus 50 pontos. A doboz szövege jól megírt, de nem nevezném hitelesnek: "Kevés ritkább dolog van az igazi szenvedélynél. Mi ezzel a szenvedéllyel főzzük azt a különleges sört, amit Staropramennek hívunk. Persze, kell a minőségi maláta, a gondosan válogatott komló, meg a lehető legtisztább víz is, de amitől szintet lépünk, az a tökéletes főzet és a páratlan íz iránti szenvedélyünk. Ez motivál minket arra, hogy mindig többre törekedjünk, és minél magasabb célokat tűzzünk ki magunk elé, mert a fejlődés maga a szakértelem. Legalábbis a Staropramennél mi így gondolunk a sörünkre: korsóról korsóra egyre csak növekvő szenvedéllyel." Szóval ezt már nehezen lehet fokozni, a doboz, hogy szép-e, hát, érdekes, tetszik is hogy különleges, de ennyi.


Staropramen Dark dobozos 2020 55 pont

És akkor a dilemma, hogy egy cseh licenc alapján a Borsodi által Bőcsön főzött sört nevezhetek-e cseh sörnek, de úgy gondolom, ha a Staropramen ehhez a nevét adja, akkor igen.
Sokan leszólják a Borsodit, most az mindegy, hogy okkal, vagy ok nélkül. Lehet, hogy az eredeti Staropramen Dark jobb, mint a bőcsi, ha lesz rá alkalmam, majd letesztelem azt is. Viszont ez egy jó sör. Szép barna színe van, markáns habja, pont megfelelően édes, ez nincs benne túltolva, talán egy kis kávéíz még elférne benne, de ha nincs, hát nincs, ez így is egy harmonikus ízvilágú nyugodt barna sör. Költői a kérdés, vajon miért ízlett jobban, mint az üveges változat? Lehet, hogy más a recept, ami alapján készült? Esetleg a doboz jobban stabilizálja a tartalmat? Nem tudom.


Staropramen Smichov 44 pont

Nem mondom, hogy rossz sör. De az vele a baj, hogy a Staropramentől, mint márkától lenne egy nem éppen minimális elvárásom és ez itt nagyon nem teljesül. Ez egy könnyű, unalmas, seszínű, seízű sör, pont nem olyan, amilyennek a Staroprament megismertem. És még azt sem tudom, mennyibe került, mert ajándékba kaptam ...


Staropramen Unfiltered 59 pont

Valami fantázianevet azért kitalálhattak volna neki, mert mi az, hogy unfiltered? Ebből ugyan ki nem derül, hogy ez szűretlen búzasör. Pedig az, de mivel ez nem egy igazán karakteres búzasör, szerintem a búzasört kevésbé kedvelők is bátran fogyaszthatják. A doboz kicsit egyféle színű, de azért így is tetszik. Ami benne van, az is. Állítólag koriandert is tartalmaz, ez nem volt érzékelhető számomra.


Staropramen Granát és Nefiltr

Az a két sört a 2022-es brno-i utazásomon szereztem be, szerintem Magyarhonban nem kaphatók. A Granát más csomagolásban igen, de ilyen szuper színű dobozban biztosan nem. Polotmavy, azaz félsötét sör, ez gondolom félbarna akar lenni. Vagy a Borsodi fordításában gránátvörös, amely a dobozra lehet, hogy igaz, de a sörre nem. A színeken nem vitázva, maradjunk abban, hogy félbarnába hajló. Van is egy ilyen sörökre jellemző íze, de a Konrad Vratislavicky Rezane söre szerintem egy sokkal jobban eltalált termék ebben a kategóriában. 52 pontot adtam rá.
A Nefiltr Psenicny doboza ehhez képest borzasztóan gyenge. Ugyanazokra a motívumokra épül, mint a Granát, csakhát a halványsárga alapon nem látszik a fehér szín. A sör, hát arról csak annyit, hogy nagyon nehezen ismerhetők fel a szűretlen búza jellegzetes jegyei, ez nem az a klasszikus búzasör. Pedig mindene megvan, még a búzasörökre mostanában jellemző koriander is megtalálható bene. Jó a habja is, és tulajdonképpen ez egy jó sör. A Granáttal összehasonlítva azt mondanám, hogy gyengébb dobozban jobb sör. 58 pontot tudok rá adni.


Rychtar 49 pont

Cseh sör, de lehetne diszkont is. Merthogy diszkontban vettem vettem, nyomott diszkont áron. Egy másik (nagy)áruházban jóval drágábban árulják, ha ott veszem, lehet, hogy többre értékelem, hiába, egy sör értékét mindig befolyásolja a beszerzési ár, ez pedig momentán nagyon olcsó volt. Ennek nem megfelelően elég jó. Egy, nem is tudom, hogy hívjam, "parasztos" komló íz adja az alapot, de jó a színe és jó a habja is. Pontosan ilyen egy olcsó, de jó sör. Egyébként ezt is a Lobkowizc gyártja, és a Pennyben vettem. Ez volt a reklám helye.


Platan 10 55 pont

Platan 10, mily' meglepő, ez is a Lobkowizc-tól. Bár csak 10-es a Balling foka, és ez a szám elméletileg minél magasabb, annál jobb a sör, de hát az elméletet néha cáfolja a gyakorlat, mint most is. 10-es Balling-gal is lehet jó sört készíteni. Viszonylag sokáig megmaradó habjával, az átlagtól eltérő, de csehes ízével, jó színével azonnal meggyőzött. Nem a csúcs, de lehet, hogy le kell értékelnem egy-két konkurens terméket. Ja, és még meglepően olcsón is vettem.


Krusovice Svetle 65 pont

A Heineken nem vásárolja fel a világ összes neves márkáját, de törekszik rá, így kerülhetett a Krusovice is Heineken tulajdonba. Ennek ellenére, vagy éppen ezért, bár vannak ezzel ellentétes vélemények is, a Krusovice nincs elrontva, a Krusovice Svetle pedig  egy teljesen jó kommersz sör, olyan, amit bármikor szívesen fogyasztok és mindenképpen jobb, mint a nálunk gyártott Staropramen. Nem tudom, milyen volt a heinekenes idők előtt, de most jó. Sőt, szerintem jobb mint maga a Heineken, nem is értem, miért nem fordítva történt a felvásárlás, persze, tudom, hogy mindig az erősebb kutya baszik...


Krusovice Cerne (barna sör) 40 pont

Amennyire jó a világos Svetle, annyira nem jó a barna Cerne. A hab megfelelő, de a szín nem elég sötét, talán ezért is eléggé íztelen és mégis, hibapontot érően savanykás lecsengésű. Egyébként is kevés olyan dolog van van benne, ami egy jó barna sört jellemez. szint az egyetlen kivétel a csomagolás. A Krusovice-ket hihetetlenül jó, magakellető üvegekben forgalmazzák, ehhez nagyon ért a Heineken. De tartalmában nyomába sem érhet egy Dreher Bak-nak.

   
Krusovice Cerne (dobozos változat) 55 pont

Elméletileg ugyanaz a sör, mint a fentebbi. Nem tudom, mi az oka, de sokkal jobban ízlett, ez persze sok mindentől függhet, hiszen mindig mások a körülmények. Mindössze 3,8 % az alkoholtartalma, ez talán lehetne több is. Talán szerencséje, hogy nem éreztem benne az üvegesben jellemzett savanykás ízt. Nem több egy átlagos barna sörnél. De nem is kevesebb.
A jobb oldali doboz a 2022-es változat, a sör valószínűleg ugyanaz. Az alkoholtartalom maradt 3,8 % és ahogy emlékszem, minden más is. A leírás szerint a csehek készítik, a Heineken csak forgalmazza Magyarországon. Bár, mint tudjuk a cseh Krusovide ma már Heineken tulajdon.


Krusovice Rizna 10 68 pont

Ez egy nálunk sajnos nem kapható Krusovice, melyet aranyszínű test és krémes hab jellemez Többféle malátából és Zatec komlóból készül, a cseheknél az alacsonyabb árkategóriába tartozik, annyira, hogy szerintem nagyon alul van árazva.


Krusovice Original 10 és Bohém

Ezeket a söröket Cesky Krumlovból hoztam, 2023-ban. Nem nagyon szoktam árakat feltüntetni, nem akarom, hogy az ár bárkit bármiben befolyásoljon, bár, vagy inkább főleg azért, mert a drágább sörök általában jobbak is. Ebben az esetben mégis megteszem, az Original 15, a Bohém 23 korona volt, csak a miheztartás végett. A Krusovice márkát, mint oly sok másikat is, felvásárolta a holland-multi Heineken. Egy ilyen felvásárlás mindenképpen hatással van a sörök árára, minőségére, ezek a hatások lehetnek jók és rosszak is, én a magam részéről ellene vagyok az ilyen típusú tőkekoncentrációnak. A Krusovice esetében jelenleg úgy tűnik, nem nagyon nyúltak bele a technológiába, vagy ha igen, az nem igazán érezhető.
Az Original 10 egy Bárcsak* típusú, nagyon rendben lévő cseh alapsör és ennél sokkal többet nem is nagyon tudnék róla mondani, aki ismeri a cseh alapsöröket, annak ez is elég.
*Bárcsak = bárcsak soha ne innék ennél rosszabbat.
Viszont a Bohém! Na ez a sör, amelynek az elkészítésébe a Heineken valószínűleg nem szólt bele, mert ők ilyet nem tudnak, egy Heineken sosem lehet olyan jó, mint egy Bohém.
A névválasztás zseniális, ezt most kielemzem.
A bohem egy francia eredetű szó és cigányt jelent, a franciák valamiért úgy gondolták, hogy a cigányok Csehországból (Bohemia) származnak. Innentől egyáltalán nem világos, hogy Bohém márkajelzés a cigányokra, vagy inkább Csehországra utal, netán egyszerűen csak ahogy egy magyar is gondolja, ez maga a könnyed életvitelű személy. Vagy esetleg sör a könnyed életvitelhez?
A doboz nagyon szép.
Minden Krusovice doboz szép.
Nem is tudom, láttam-e már valaha nem-szép Krusovice dobozt, vagy üveget, azt hiszem nem láttam.
A Bohém pedig egy nagyon jó sör, valószínűleg az igényes komlóválasztásnak köszönhetően az. Meg a technológiának, meg annak, hogy Heineken egyelőre tényleg nem szól bele a cseh sörgyártásba. Jól is teszi! Rég ittam már ilyen szép habzású, telt ízű, kellemes sört és ez még cseh viszonylatban is igaz.
Ja, a pontozás.
Original 10: 55 pont
Bohém: 79 pont


Klaster 56 pont

Azt hiszem, soha nem vettem volna meg, a Kőbányai kenterbe veri dizájnban. Viszont Brno-ban voltunk egy hasonló nevű kocsmában, ahol ilyen sört csapoltak. Nem ez volt Brno legjobb söre, de egy teljesen tisztességes eresztés volt. Tehát ezért vettem meg és nem is csalódtam benne. Ha csak egy kevéssel is, de cseh viszonylatban átlag feletti sörről írok, amilyenből ott elég nagy a választék, nálunk mások az alapsörök. Tehát semmi extra, CSAK sör.


Branik 2 literes PET 33 pont

Miért is vesz az emberfia cseh Branik sört 2 literes PET palackban? Mert az gondolja, hogy amellett, hogy olcsó, akár jó is lehet. Hát nem! Attól, hogy cseh, ez még korántsem biztos. Az összehasonlítási alap a szintén PET palackos Staropramen és Zlatopramen, amelyek hasonló kiszerelésben is egészen jók voltak, a Branik nem ilyen. Jellegtelen, ízetlen, zsíros kenyér leöblítő sör, semmi több.


Bernard IPA 80 pont

Teljesen hagyományos érzetű IPA, viszont az átlagtól keserűségben elmarad. Kicsi, teljesen egyedi Bernard-palackban kerül forgalmazásra, a címkén és az üvegen minden az ipaságot emeli ki, a Bernard felirat alig észrevehető. Nyugodtan tehettem volna a kézműves sörök közé, mégis úgy döntöttem, maradjon inkább cseh testvérei között.


Bernard ALE 91 pont

A szokásos csatos üveges Bernard-palackban vásárolható, ez már önmagában is nagyon menő. Dizájnjában az IPA címkéjére emlékeztet. Szakértő legyen a talpán, aki megmondja miből készül, kínlódtam egy kicsit a cseh fordítással, amelyből kiderült, csípős fűszeres koriandert is tartalmaz. Mint tudjuk, a koriander hagyományosan nem a cseh sörök alapanyaga. A szokásosnál jóval magasabb az alkoholfoka, de ez egyáltalán nem szól ki belőle, harmonikusan alkot egy egységet a sörrel. Habja tartós, színe, nos mit lehet mondani egy sör színéről? Íze csodás, van benne egy jól elfojtott édességgel ötvözött nehezen meghatározható gyümölcsösség, vagy savanykásság, de ez más, mint az polcalja söröké, nem rontja, hanem emeli az íz-élményt. Nem igazán illeszkedik a cseh sörtrendbe, de ez nem baj. Elég sok pontot adtam rá, mert kedveltem.


Bernard Cerny Lezak 75 pont

Hagyományos csatos üveges Bernard barna sör. A Bernard az egyik legjobb cseh brand, nem adják egy színvonalon alul, ez ugyan az árban is meglátszik, de sebaj. Nem mindenhol kapható, a METRO-ban állandóan van, de a fenti palack egyenesen Csehországból származik.


Bernard Bohemian Lager 90 pont

Már az üveg is csodás, magakellető, az ember azt gondolja, egy ilyen üveg nem tartalmazhat rossz sört, ez annyira nem illene hozzá. És ez így is van. Ez egy igazi klasszikus cseh láger, de nem a kommersz fajtából, ugyan azok is jók, de ez fantasztikus, és hiba nélküli. Hab pont amennyi kell, illat, íz, fenséges és nagyon-nagyon elegáns. Valami új kiszerelés lehet amúgy, mert még senki sem tesztelte, illetve a Bernard weboldalán sincs ilyen formában, ez 2022 ősz eleji információ, reméljük, hamarosan elavul.
frissítés:
Ebből a szállítmányból több palackkal is vettem, azzal a szándékkal, hogy majd a barátaimmal isszuk meg, de ez, nem miattam, nem igazán sikerült.
Valahogy megmaradt egy palack 2023-ra is, még lejárat előtt megbontottam, és hát, a csalódás. A habját elveszítette, viszont az ízét is. Kár, érte az első palack nem véletlenül kapott 90 pontot, ezt a sört már nem fogom visszapontozni, de nagy tanulság, hogy egy sorozatból lévő palackok között is lehet nagyon nagy különbség.


Postrizisnske Barbar 77 pont

5,3 %-os alkoholtartalmú, félbarna, bár annál kissé sötétebbnek tűnő, kemény habzású, intenzíven komlózott, mégis kellemesen árnyalt sör. Címkéjéről maga Bohumul Hrabal néz ránk, ezzel is erősítve a cseh filinget. A sör a csehsor.hu boltjából származik, ahol tényleg nagyon szép választék található cseh sörökből. Az árak olyanok, amilyenek, elismerem, hogy a választékot, és azt hogy Pestre hozzák a sört, meg kell fizetni, de a cseheknél ezek a sörök a felébe sem kerülnek.


Pardubicky Taxis 50 pont

Életemben még nem hallottam még erről a márkáról, ez talán tudatlanságomnak is betudható, vagy annak, hogy mennyire gazdag és sokszínű a cseh sörválaszték.
De most itt volt, megkóstoltam. Nem egy mély nyomot hagyó sör, szokásos cseh színvonalnak mondanám, mégis, kevésbé kedveltem meg. Átlagos szín, hab és íz, átlagnál magasabb, 6 %-os alkoholtartalom. De a palack amúgy jó hangulatot sugároz. Itthon nagyon drága, kíváncsi lennék miért. Szívesen megkóstolnám a cseheknél is. A sört a pardubicei lóversenypálya legismertebb akadályáról nevezték el, ez az Egon Thun-Taxis hercegről elnevezett Taxis, amely 150-160 cm magas sövényből, és a mögötte lévő 5 méter széles árokból áll, amelyet a ló a sövény miatt nem is lát. A résztvevőknek minimum 8 métert kellett ugratniuk a sikeres landoláshoz. Az idők folyamán sok ló veszítette itt életet, ma már biztonságosabb a pálya, de a pardubicei lóverseny ma is híres.


Macocha 66 pont

A sör neve megegyezik a Morva-karsz híres szakadékjának nevével, ahol 2019 tavaszán jártunk. Egy ottani büfében vásároltam, kicsit tartottam tőle, hogy nem lesz túl jó sör, meg elég drága is volt, de a neve és a címkéje miatt mégis megvettem. Kellemes csalódás volt, egy erős színű, nagyon telt ízű, telivér cseh sör birtokosa lettem. Minden szempontból annyira egyedi, hogy én kézműves minőségűnek mondanám, egyébként lehet, hogy az is.


Gambrinus 12 dobozos 55 pont

Ezt is Olmützből hoztuk, azaz hozták a többiek, mert én valahogy nem fedeztem fel, pedig inkább ilyet kellett volna hoznom, mint a meglehetősen gyengécske Radegast 10-est.
Ez egy jól komlózott, jó színű, közepesen telt ízű sör, meg tudnék vele barátkozni hosszabb távon is.


Svijany Rytir 55 pont

Nahát, de rossz gyenge lett ez a fénykép! Szerencsére a sör ennél jobb, a klasszikus cseh sörtrend abszolút követője. Erős komlózottság, szép és tartós hab, ezzel én általában és nagyjából elégedett is szoktam lenni, ha némi hiányérzetem maradt, az csak az üveg egyedi címkéje által ígért egyediség elmaradása miatt volt.


Svijany Svijansky Baron 55 pont

Nyilván van különbség a Rytir meg a Baron között, csak alig felfedezhető, mert annyira ugyanazt a vonulatot képviselik. Én ugyanaznap kóstoltam őket (de nem egymás után) és nem is tudnám leírni az eltéréseket. A Baron erősebb, 6,5-ös alkoholtartalmú a Rytir 5 százalékával szemben, de igazából ez sem érezhető.


Svijany Svijanska Knezna barna sör 66 pont

66, mert szeretem a barna sört. Érdekes, milyen sokan vannak, akik nem szeretik ...
Ezt is Olmützből hoztuk, egy Svijany válogatás dobozban 7 különböző Svijany sör van. Nagyon bánom, hogy nem vettem ilyeneket, valahogy nem bíztam meg benne, hogy jó lehet. Pedig de. Ez mondjuk egy teljesen átlagos barna sör, semmiben nem emelkedik ki a többi közül, de a Svijany dizájn nagyon tetszik, mégiscsak más ilyen palackból tölteni a nedűt.


Svijany Premium Lezak dobozos 50 pont

A cseh sörök madaras teszkóban kapható képviselője, 2020-as évjárat. Örülünk, hogy van, aki felvállalja a forgalmazását, sajnos ennek meg kell fizetni az árát, de hát mégsem mászkálhatunk minden héten cseh-be sörért.
Teljesen átlagosnak mondható, konvencionális és tisztességes cseh termék Semmivel nem ad többet, mint egy Konrad, amelynél biztosan nem is jobb, viszont többe, valószínűleg sokkal többe kerül.


Svijany - Svijansky Maz Svetly Lezak dobozos 2020-ból 50 pont

Egy pasztőrözetlen Svijany, 4,8 %-os alkoholfokkal. Korrekt cseh átlagsör, teljesen átlagos jellemzőkkel. Jó lett volna tudni az árát, de nem árulták el.


Svijany - Svijansky Maz Svetly Lezak üveges változat, 2023-as évjárat

A Maz magyarra fordítva zsírt vagy olajat jelent, ez egy sör esetében nehezen értelmezhető. Miként a palack is, olyan, mintha maradék anyagokból foltozták volna össze, a textileseknél ezt hívják patchwork-nek, de egy sörösüvegnél meglehetősen ízléstelen ez a zöld kupak, kékes felső és pirosas alsócímke kombináció. A Svijany általában sem a társaságunk kedvence, de én most függetleníteni tudtam magam a fentiektől és magáról a sörről tulajdonképpen semmi rosszat nem tudnék mondani, átalagos cseh remek, 55 pontért.


Svijany Svijanska Desitka 45 pont

Átlag alatti Svijany, elég gyenge eresztés. Alacsony, 4 %-os alkoholtartalom, 10-es ballig-fok, pasztőrözetlen. Ez a márka valahogy nem népszerű a társaságunkban, hiába a gazdag választék, a magakellető csomagolás, valahogy nem egyezik az ízlésvilágunkkal. Csehországban bizonyára nagyon olcsó, de nem ott vettem.

   
Celia és Celia Dark gluténmentes sörök 51-51 pont

Mindkét palackot Alamócból hoztam, a meglepetés nem is a fogyasztáskor ért, mert egyébként teljesen normális söröknek tűntek, kicsit talán kevésbé cseh sörökre jellemző karakterűek voltak, kisebb színnel, gyengébb habbal, de miután ránéztem, mások mit írnak róluk, nos, akkor derült ki számomra, hogy ezek bizony gluténmentes sörök. Az ilyeneket Magyarországon jóval drágábban árulják, mint a normál söröket, (ha nagyritkán egyáltalán kaphatók) a cseh Albertben ez sem tűnt fel.


Holba Premium 39 pont

Hogy Csehországban is lehet gyenge sört forgalmazni, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a Holba, mint sörmárka. A Premium a jobbik minőség, el tudom képzelni, milyen a normál Holba. 2019-es olmützi sörtúránk legrosszabb emléke(i) is a Holbával fémjelzett sörözőkhöz kapcsolódnak. Soha többé Holbát!


Holba Serák 35 pont

Azóta többször is láttam Holba sört, a nem túl jó emlékek miatt inkább kerülöm a márkát, de 2023-ban a sárvári Zöldfában megláttam a Holba Serák nevű dobozost, 299 forintért árulták, am a magas inflációt figyelembe véve sajnos inkább átlagos árnak mondható, bár ezt az árat már nehezen fogadom el, ha értitek, mire gondolok.
A Serák magyarul Szürkét jelent, nos ez a sör valóban szürke a cseh sörök között. Nem igazán domborodik ki benne a cseh sörök ízvilága, mondjuk már vásároláskor sejtettem,hogy így lesz és így is lett. Külön érthetetlen, hogy az összetevők között cukor is szerepel, kérdem én, mit keres egy sörben cukor, mi ez, pálinka tán, vagy kannás bor?
Holbát ezentúl is csak tesztelési célzattal fogyasztok, de azért örülnék, ha egyszer végre kellemesen is csalódhatnék benne.
De legalább lett volna olcsó és még csak az sem volt.


Radegast 10 dobozos 25 pont

Nem feltétlenül jó minden cseh sör, erre a megállapításra ékes bizonyíték a dobozos 10-es Radegast, amelynek egyetlen előnye az alacsony ár, de az is csak akkor, ha Csehországban veszed. Én ott vettem, Olmützben, de kár volt, nem érte meg, már bánom. Ez egy teljesen jellegtelen, íztelen, karakter nélküli sör. Csak a helyet foglalta az autóban.


Radegast 12 üveges 50 pont

Viszont Radegast és Radegast is között van különbség, és ezt nem hinném, hogy csak az a két komlófok okozza. De ha ettől függ a jobb minőség, akkor éljenek a komlófokok!
Ez egy igazi cseh érzetű sör, hivalkodásmentes, bár épp ezért nem is emelkedik ki a mezőnyből.


Radegast ROG IPA 52 pont

Ezt az IPA-t 2022-ban szereztük be Brno-ban. Azt gondolom, a csehek a hagyományos lágerekben nagyon jók, sőt, abban a legjobbak. Vannak azonkívül felejthetetlen hagyományostól eltérő sörkülönlegességeik, de ezek a sörélmények inkább sörözőkhöz kötődnek. Viszont kommersz, nem hagyományos sörök tekintetében vannak hiányérzeteim, mint például a Radegast ROG IPÁ-nál is. Sajnos, a Radegastot eddig sem tartottam túl sokra, és a márka most újból bizonyította, hogy még mindig nem érdemli meg a bizalmat. A ROG-ban csak nyomokban lelhető fel, amit egy IPÁ-ban szeretek és ezt most nem is fogom túlragozni, a pontbeli értékeléssel pontosan kifejezem nemtetszésemet.


Radegast Ratar

2023, Cesky Krumlov, Kaufland, ott szereztem be ezt is. Nem tudom, hogy ez az inka, vagy azték jellegű kőszobor mit szimbolizál, majd egyszer lehet, hogy utánanézek. Bár, ahogy egyszer egy nagyon sokat számító valaki mondta: "egyszer, az soha nincs". Ha a dobozt díszítő kőszobortól eltekintünk, akkor ez egy nagyon is tipikus cseh termék, jó hab, markáns komlózottság, szép hab. A dobozt is jó kézben tartani, ha valakinek lenne affinitása gyűjteni a szép sörös dobozokat, az távoli jövőben akár érdekes is lehetne. Én egyelőre környezetvédelmi okokból szelektíven gyűjtöm őket, sosem dobok egyet sem a szemétbe. A sör egyébként szép 56 pontot érdemel. Magamat is megleptem azzal, hogy a Radegast ROG IPA kevesebb pontot kapott, mint a Ratar, de mostanában sok volt a gyengébb sör, a Ratar felülmúlta ezeket.


Velkopopovicky Kozel Lager 50 pont

Botrányos hanyagság részemről, hogy itt van már 2020 és még mindig nem írtam a Kozelről, amely pedig Csehországban egy eléggé elterjedt és meghatározó sörnek tűnik. Ez a tény némileg érthetetlen számomra, mert a Kozel közel sincs minőségben a normál cseh sörökhöz. Vagy, és ezt az opciót se zárjuk ki, tartalmaz egy olyan rejtett ízvilágot, vagy érzést, amelyet nekem nem sikerült felfedeznem. De tréfát félretéve, avagy komolyra fordítva a szót, bepontozom a Kozelt a teljesen átlagos sörök közé, mert egyébként az. Nem azért, mert tulajdonságai alapján annyira megérdemli, de látszik, hogy sok energiát fektetnek a marketingjébe, bárcsak a termékfejlesztésbe fektetnének ugyanennyit.


Velkopopovicky Kozel Dark 51 pont

Nem is értem, miért marad ki mindig a Kozel, a Barnáról, más néven Darkról is teljesen elfeledkeztem, csak 2022 elején került fel a kritikák közé.
Multinacionális sör abban az értelemben, hogy a Kozel köztudomásúlag cseh sör. Viszont ezt Szlovákiában gyártják, ezért nevezhetnénk csehszlovák sörnek is. Viszont egyértelműen és kizárólag a magyar piacra készült és a Dréher forgalmazza. A doboza nagyon ízléses, jobban mondva megfelel az én ízlésemnek. És a sör is. Kellemes, a kommersz, közép-minőségi barna sör jellemvonásait magában hordozó ital, nem túl édes, nem túl keserű, enyhe kávés beütés érezhető belőle, ez valószínűleg a karamellizált cukor hatása, mert hozzáadott kávé nincs benne. A színe az átlagnál talán világosabb, habja azonban lehetne több is. Bár igazán rosszat nem tudok róla írni, de összességében annyira nem magával ragadó sör, hogy lelkes rajongója legyek.


Gepard Svetly ALE dobozos 2020

A sárvári Zöldfa forgalmazásában találtam ezt az alsó-közepes árfekvésű igazán egyedire sikerült dizájnú cseh sört, amely saját megfogalmazásában egy "felső erjesztett teljes világos sör jellegzetes kompozícióval. Nem szűrt, pasztőrözött". Ehhez képes eléggé szűrtnek tűnt, viszont annál kevésbé felsőerjesztésűnek. Habja lehetne kicsit több is. Még az átlag cseh söröknél is kissé keserűbbnek tűnt, ez nekem általában bejön, úgy gondolom, 57 pontot megérdemel.

   
Regent Duó

Mondják, hogy ajándék lónak ne nézd a fogát. Nincs azonban ez így egy sörteszt esetében. Egy más célú összejövetelen többféle cseh sört teszteltünk, itt a Regent két palackkal volt jelen. Az Escobeer sörnek már a címkéje is erőltetettnek tűnt, talán humoros szóvicc akart volna lenni, de nem az. Ez egy IPA, tehát Indian Pale Ale, tehát még ennyiben sincs köze a mexikói kábítószerkirályhoz, akkor már inkább egy APA-t neveztek volna el így, az meg, hogy 1379 óta gyártják, no igen ... De az igazi baj a sörrel volt, nem igazán voltak benne meg az általam kedvelt IPA jegyei, ellenben tartalmazott egy, talán gyógynövényre emlékeztető mellékízt, de ez is inkább diszharmonikus volt, ezért kapott csak 44 pontot.
Sajnos a másik Regent, amely a keresztségben a President nevet kapta sem igazán tetszett, igaz ő hendikeppel indult, mert előtte egészen kiváló más márkájú cseh söröket kóstoltunk, hozzájuk képest kissé savanyúnak és jellegtelennek tűnt, ettől eltekintve nagyjából hozta a klasszikus cseh jegyeket, legalább a címke nem hazudott, hiszen tradicionális cseh sörként definiálja magát. Talán szólóban jobban bejött volna, így csak 50 pontot kap.


Sedmy Schod, 65 pont

A fenti kóstolás második "áldozata" a Sedmy Schod, magyarul a Hetedik Lépcső volt, erről egy kicsit többet írok, bár nem biztos hogy maga a sör megérdemli, róla legyen elég annyi, hogy egy jóvágású, az átlagnál kissé sötétebb, inkább kellemes aromájú, szerethető, de azért nem kiemelkedő cseh sör.
A címkén szabadfordításban annyi olvasható, hogy ez amúgy egy kézműves sör (efelől azért vannak kétségeim), valamint hogy nagyszerű komlóból meg árpamalátából készül (típusszöveg), és a hogy ők (a csehek) adtak egy legendás sörkészítési módszert a külföldnek (ez sem egészen úgy volt, a csehek a németektől vették át a sörkészítés tudományát, más kérdés, hogy időnként túlszárnyalják őket).
De mi is az a hetedik lépcső?
Az én kis falum című filmben hangzik el (36. perc) az alábbi párbeszéd a doktor és Karel Pavek nevű teherautó sofőr között:
Doktor:
- Van valami behűtve a hetedik lépcsőn?
Sofőr:
- Máris!
...
Doktor:
- Ide figyelj Karel! Hogy jöttél rá, hogy a hetedik lépcső a legideálisabb hőmérséklet a sörnek?
Sofőr:
- Ó, sok éves megfigyelés, a hatodikon még meleg van, a nyolcadikon már túl hűvös.
Itt hívnám fel kedves barátaim figyelmét sokszor hangoztatott álláspontomra, miszerint van a sörnek egy ideális hőmérséklete, a túl meleg sör csak lópisi, viszont a túlhűtött sörökből nem jönnek elő a megfelelő ízek. A csehek, akik pedig talán értenek egy kicsit ehhez, úgy tűnik, osztják nézeteimet. (Vagy fordítva?)


Lobkowicz IPA Flying Cloud 77 pont

Harmadikként a Lobkowicz IPÁ-ját bontottuk. A Lobkowicz márkát személy szerint is becsülöm, feljebb több Lobkowicz teszt is található, ez csak azért került ide, mert egy kóstoló-est részese volt. A címke primitív, fantáziátlan és béna, rosszabb, mint egy diszkontsöré, ebbe azért tehettek volna több szeretetet. Szerencsére a sör ennek pont az ellenkezője. Nagyszerű, tartós habot képez a pohárban, (már ha habosan töltik ki, mert ugye, lehet anélkül is, ki hogy szereti ...). Klasszikus IPA-érzés, nagyon határozott keserűséggel és annak utánérzésével. Szerintem ez a sör volt az est csúcspontja.

   
Valdstejn és Baronka

Egy kártyaparti alkalmával kóstoltuk a cseh sörboltból származó fenti két palack tartalmát. Mindkettő sör tök ismeretlen gyártó tök ismeretlen márkája, amúgy a Valdsejn Nová Pakában, a Baronka pedig Zatecben készült, ezekről a városokról sem hallottam eddig. Szerintem kissé hasonló az ízviláguk, mások szerint a Baronka határozottan karakteresebb és jobb sör, de hát ízlések és pofonok ...
Ja, hogy pontozni is kellene. Nem hagytak mély nyomot, átlagos 50 pontot gondoltam, bár lehet, kicsivel ennél jobbak voltak.


Pardubicky Sagar, Brigand és Fantome

A Lidl forgalmazott 2021 végén egy tizenkét palackos cseh Pardubicky sörválogatást, de két okból sem vettem meg, egyrészt nem igazán volt baráti az ára, másrészt a tizenkét palack csak háromféle sört tartalmazott, de abból fajtánként négyet is, szóval ez így nekem nem oké. (A Pardubicky egyébként nem teljesen ismeretlen márka, a Pardubicky Taxisról fentebb már írtam kritikát.)
A válogatás furcsasága, hogy a sörök három decis kiszerelésben voltak, amely merőben szokatlan mértékegység a cseh sörök tekintetében. Én eleddig a valóban kézműves Bernard IPA-n kívül még nem is láttam három decis cseh sört.
Mindazonáltal hála A.-nak, alkalmam volt megkóstolni ezeket a söröket. Elsőként a Sagar nevű tradicionális lágert bontottuk meg. A többiek hab nélkül kérték, de én is hiába kértem habosan, valahogy nem úgy "öntődött" ki a palackból. A sör nem hagyott mély nyomot bennünk, hacsak nem a semilyenségével, kissé vízízűnek találtuk, mindazonáltal kellemes jegyekkel rendelkezett, viszont hiába volt "traditional lager", egyáltalán nem volt "CSEH traditional lager", a cseh sörök egyáltalán nem ilyenek. Jellegtelensége miatt nem igazán ivós sör, mert annak minden szempontból gyenge. Csak 40 pontot kapott tőlem.
Második volt a Brigand névre hallgató Strong Lager. Ez a strong 5,7-es alkoholfokot jelentett, ami azért nem igazán strong. Viszont a társaság egyöntetű véleménye szerint sokkal jobb volt - csehesebb - mint a Sagar. Habja is volt, ereje és keserűsége is - mi ezt kábé így szeretjük. A nem túl sok 52 pont annak szól, hogy ezért az árért még ez is kevés.
A Fantome Porter egy - tényleg tradicionális - barna sör volt. A barna söröket rajtam kívül általában nem annyira szereti a csapat. (Nem tudják, mi a jó, ha-ha-ha.) Ez volt a válogatás legjobbja, tényleg minden tekintetben, ezt a megállapítást természetesen nem egymással, hanem minden sörnek a saját kategóriával összevetve tettem. Erős 75 pontot megérdemel.
Összértékelésem szerint a negatívumok: Első az ár. Szörnyű drága volt (vagyis lett volna, lásd fenn). Hogy-hogy szén-dioxidból is készül, mi ez, talán szódavíz? Értem én, hogy van benne, de ezt nem szokták külön feltüntetni, szóval ez eléggé furcsa volt. Csehek nem csak kóstolgatják a söröket, hanem isszák, ezért náluk nem általános a három decis kiszerelés, lehet, hogy ez a magyar piacra készült, ezt támasztja alá, hogy a forgalmazó a Borsodi. Pozitívum a nagyon szép üveg és az egységes design, nagyon ízléses a címke és a csomagolás, valamint van egy jó hangulata ennek a válogatásnak. Összességében nem ajánlott vétel, de örültem, hogy megkóstolhattam ezeket.


Starobrno Extra Horky BITR Lezák

Érdekes, mennyi Starobrno sört megittunk már és még soha, egyetlen teszt sem íródott róluk (hórukk). Ezt a doboz BITR-t Brnoból hoztuk, egy ottani Albert diszkontban vásároltuk. Átlagosnak mondható cseh láger, semmiféle kiemelkedő tulajdonsága nincs. Nincs is mit írni róla, sör, oszt' kész. 50 pont.


Starobrno Moravia

Ennek a sörnek is érdekes története van. 2023 őszén én kaptam paraszolvenciába egy dobozos capuccinót, kollégám pedig ezt a dobozos sört, a két ital különböző ügyfelektől származott és a két italt elcseréltük egymás között, mert mindenkinek a másiké tetszett jobban. Azt gondolom, hogy Starobrno sört inkább Brnoban érdemes inni, ezek a sörök ahogy kikerülnek a városból, már nem annyira jók. Mi a helyi sörgyár sörözőjében szoktunk sörözni, ott valamennyire elfogadható a minőség, de csak ezért nem érdemes Brnoba menni. Ez a sör sem tetszett annyira, egy átlagos cseh láger volt, nem túl jellegzetes, nincs is mit írni róla, 50 pontot tudtam rá adni.


Bertold Svetly Lezak 11%

A Bertold néven futó alsópolcos sör a Lobkowicz csoport terméke, nem is csoda, hogy nem vállalja fel a nevet, bizonyára szégyelli. Egészen minimális mértékben megvan benne a cseh filing, nem is büdös, és ivás közben nem is savanyú, jó azért utána egy kicsit igen. A doboz legalább semmi jóval nem kecsegtet és ez így becsületes. Ennél a Lidlnek Argus néven gyártott Csehországból importált sörök is sokkal jobbak, szóval Bertoldért egyáltalán nem érdemes "Csehbe" menni. 28 pont.


Cerna Barbora és Mustang

Cerna Barbora, barna sör, ez egy ostravai sörgyártó terméke, én Brnoban vásároltam. Először is, elképesztően elegáns a doboz, a fekete-arany kombináció mindig az, a pár vonalból rajzolt leányfej pedig szép, ugyan nem sikerül úgy fordítanom fényképezéshez, hogy a felirat és a leányzó is látszódjon. Persze a szép doboz még nem garantálja, hogy a sör is jó legyen, így volt ez a horvát Osijecko barna esetében is, mármint ott sikerült szép dobozba szar sört tölteni.
Van rajta egy nehezen fordítható felirat: "erős fekete arany, keserédes győzelem az édesség felett", vagy valami hasonló, ez szerintem a dobozra és a sörre is vonatkozik, mert ez a sör tényleg egy fekete arany. Közepesen kemény de nagyon tartós habja van. Nem Dreher Bak-os ízvilág, bár azt is szeretem, hanem inkább enyhén kávés, erősebben csokoládés jellegű, olyan, olyan, hmmm, krémes kissé. Z. barátom keresett a boltban valami jó barna sört, ha előre tudjuk, hogy mit rejt ez a doboz, hát pont jó választás lett volna, de talán majd legközelebb, 67 pontra értékeltem.
Mustang, lezák, nem tudom, hogy csinálják ezek a csehek, de még egy 11-es sör is lehet náluk jó. Habja ugyan nem sok van, de kellemesen keserű íze, az igen, ezt nagyon tudják. Színe az átlagnál sötétebb. A doboz, nem véletlenül egy szedet alatt írom, ugyanannak a művésznek munkája, mint aki a Cerna Barbora-t is készítette, természetesen a sör is Ostravából származik. 62 pont.

   
Bohemia Regent és Ze Sklepa

T. barátunk nemrégiben (2022 őszén) ismét "előfordult" Brnoban, ő hozta onnan ezt a két üveg sört. Először a Bohemia Regent nevűt kóstoltuk, ennek a márkának sokféle változata létezik, de ennek csak később néztem utána. Hogy ez melyik, az csak a képről beazonosítható, ha egyáltalán. Paramétereit tekintve egy, az átlagnál valamivel sötétebb, viszont sokkal keserűbb sört kóstoltunk, a keserűség-érzés még cseh viszonylatban is kiemelkedőnek mondható, pedig ott nem szoktak spórolni a komlóval. Ezzel el is nyerte kis társaságunk szimpátiáját, ugyanis nálunk alap, hogy egy sör legyen keserű. Ezzel a felfogással én személy szerint nem mindig értek egyet, de ebben az esetben nagyon jól esett ez a jól ismert cseh ízvilág, meg is kapta érte a sör a 66 pontot.
A másik palack a Ze Sklepa nevű sör, amely magyarra fordítva azt jelenti, hogy A pincéből, és a pardubicei sörfőzdéből származik. Azt kell mondjam, hogy a Regentnél jóval jellegtelenebb sörről van szó, kár, hogy nem ezt kóstoltuk először, sajnos egyáltalán nem hagyott nyomot, semmilyet sem. Emiatt 50 pont, ez a sejóserossz kategória pontozása nálam.


Samson 1795 Svetly Lezak 12

Ceske Budejovice e sör szülővárosa, idén (2023-ban) ide is készülünk a csapattal, aztán vagy eljutunk, vagy nem. Ha csak a Samson sörért mennénk, akkor nem lenne érdemes. Nem mintha rossz sör lenne a Samson, de sajnos egy Starobrno után ittuk és úgy, ahhoz viszonyítva sajátos vagy inkább sajnálatos módon kissé édeskésnek tűnt. Valószínűleg semmi baja, de van az úgy néha, hogy egy állapot, egy érzés viszonyítás kérdése. Kapott 50 pontot, remélem legközelebb több szerencséje lesz és egy nála rosszabb sörrel tudom összehasonlítani.


Keltske Dedictvi Premium Czech Lager

Ez egy egyliteres kiszerelésű cseh lágersör, amivel a gond a kiszerelés, kevesen esnek neki egy literes kiszerelésű visszazárhatatlan sörnek, ilyen sört gyakorlatilag csak társasággal lehet meginni, mi is ezt tettük. A sör általános elégedettséget okozott, színe az átlagnál sötétebb, elsőre talán kicsit édeskésnek tűnt, valójában nem az, ezt az érzetet inkább csak a telt íz illúziója okozhatta. A szénsavassága az átlagnál alacsonyabb, viszont így is elég szép habot adott. Azt nem sikerült kideríteni, hogy a kelta kereszten felül még mitől kelta, ha egyszer cseh. Az, hogy ez a sör mennyire jó, akkor derült ki, amikor nem sokkal később egy Litovel Moraviant is bontottunk, és az bizony a Keltske után elég haloványnak tűnt. Nem biztos, hogy ez egy hibátlan sör, de az előbbi miatt mégis 57 pontot kapott.


Bruncvik három dobozos sör, 2023-as kiadás

Ezt a három dobozt Cesky Krumlovban szereztem be, a Bruncvik a Lobkowicz csoport söre, valószínűleg supermarketek részére gyártott alsópolcos termék.
A középső, az ezüstdobozos (sajnos a fényképe nagyon csillogós) az Original névre hallgat és ez egy Svetle Vycepni, ez valamilyen világos akármi lehet, sajnos a Google fordító szerint azt jelenti, hogy "kapcsolja le a villanyt", ami végül is egy oltári nagy baromság. Sok jó amúgy sincs benne, habja gyorsan eltűnő, íze alig emlékeztet a nemrég kóstolt cseh sörökre. Viszont annyira olcsó sem volt, úgyhogy senkinek nem javasolnám ezt a sörmárkát. Ez a borzalmas külalak amúgy sem ösztönöz vásárlásra, csakis a kóstolás kedvéért vettem meg, nem is adnék rá többet 20 pontnál.
A bal oldali egy alkoholmentes sör, amelyekkel majdnem mindig az a bajom, hogy hiányzik belőlük a sörözés élménye, ennek az oka az alkoholmentesség, vagy azt ezt lehetővé tevő technika tökéletlensége. Nagyon ritkán azonban mégis sikerül olyan terméket létrehozni, ami már majdnem sör, ez történt ebben az esetben is. Tehát amíg az Original egy ritka rossz sör volt, ehhez képest az alkoholmentes (Nealko), a maga kategóriájában elég jó. Ennek annyira örültem, hogy megadtam neki a 60 pontot, még egyszer kihangsúlyozva, hogy ezt nem mint sör, hanem mint alkoholmentes sör kapta.
Harmadiknak a Lezákot kóstoltam, ami egy általam 40 pontra értékelt Premium Lager. Prémium, de csak a három közül, külső paramétereiben (szín, hab) teljesen megfelelne, csak ízeiben nem igazán prémium, inkább egyéb középszerű, élvezeti értékek nélküli valami. Abban az áruházban, amelyben ezt vettük, a Lobkowicz márkától nem láttam söröket, lehet hogy voltak, csak nem tűnt fel. Kár, hogy Lobkowiczék ilyen gagyi söröket gyártanak, azonban megértem, hogy ehhez nem akarták a nevüket adni. Vagy lehet hogy kifogytak a minőségi komlókészleteik?


Zubr Classic és Grand 11

2023-as cseh utamon két Zubr sört is beszereztem. A Zubr név ismerős volt, lengyelül bölényt jelent, sőt, csehül is. Régebben már teszteltem egy pontosan ugyanilyen nevű lengyel sört, de a mostaniak cseh sörök, a prerovi Zubr sörgyár termékei. Azért a lengyelek és a csehek valahogy fel- és megoldhatnák egymás között ezt a kétségkívül fennálló anomáliát, névazonosságot. A Classic változat egy gyenge, 4,1 % alkoholtartalmú láger sör, ez a választék alja. A doboza szemnek kellemes és a doboz tartalma is az. Egy klasszikus láger, semmi extra nincs benne, de vállalhatóan hozza a cseh sör hagyományokat. Talán nem annyira keserű, de ezt nem is ígéri. Szép kerek történet, ezért kerek 50 pontot tudok rá adni.
A Grand 11 a Zubr középkategóriája, 4,8 alkoholtartalommal, a leírás szerint ez egy négyszer komlózott sör, ez mondjuk nem tudom miben kellene hogy érezhető legyen, szerintem semmiben. Elméletileg "kettővel" jobb kellene, hogy legyen, mint a Classic, de ez csak a sötétebb színben csúcsosodik ki, ami ugyan tetszik és hát a doboza is szebb, de kb. ennyi. Persze drágább is a Classicnál, és igaz, hogy nem gondolom, hogy jobb sör lenne mint amaz, de valahogy jobb inni, jobb az összhatás, meggyőzőbb, ezért is kap több pontot, 53-at.


Krumlov sörök Cesky Krumlovból

Fenti söröket Cesky Krumlovból hoztam. A rég bezárt sörgyár és a nemrég bezárt sörgyári étterem előtt/mellett van egy kis, hát inkább csak ajándékbolt, ahol ezeket a - valószínűleg - nem Cesky Krumlovban főzött PET palackos söröket lehet kapni. Meg ajándéktárgyakat, meg, érdekes módon csapolt söröket is, melyeket a benti két darab asztalnál, de a kinti négynél is el lehet fogyasztani, de ez a hely igazából nem egy söröző, inkább ajándékbolt. A két sör egyliteres PET palackban kapható, olcsónak nem, inkább drágának mondanám őket. 2023-ra a cseh sörök sajnos nagyon megdrágultak, na ez az igazi infláció. A Jarni 14 egy, a lágereknél sötétebb, alsóerjesztésű, viszonylag erős sör, 5,8 % alkoholtartalommal, szépen telt vastag ízzel, olyannal, amit én nagyon szeretek. A sör mások szerint is jó, például egy gasztronómiai kiállításon vagy versenyen (chutnahezkyjihocesky) valamilyen elismerést vagy díjat is nyert.
A Krumlov 12-vel kapcsolatban már gondban vagyok, sajnos a hozott palackokat roppant felelőtlenül elosztogattam ajándékba. Ennek a sörnek csak a csapolt változatát kóstoltam, de azt legalább helyben és ott nagyon jó volt - az egyik legjobb Cesky Krumlovban. Bepalackozva nyilván nem ugyanaz, de mivel csak néhány koronával volt olcsóbb, mint a Jarni 14, feltételezem, hogy csak ennyivel is lehetett gyengébb. Illetve még ezt sem mondanám, hiszen a Jarni 14 féle sötétbe hajló sörök nem feltétlenül jönnek be mindenkinek, nekik lehet hogy a Krumlov 12 jobb választás.
Én a Jarni 14-ra 66 pontot adtam, de szerintem a Krumlov 12 sem lehet rosszabb nála.


Ostravar 12 Svetly Lezak

T. barátunk hozta e cseh remeket, nem tudni, honnan szerzi be ezeket a senki által nem látott különlegességeket, amik csak számunkra azok. Ez a sör Ostravából származik, Ostrava Csehország harmadik legnagyobb városa, egyszer azt gondoltam, oda is el kellene menni, de nem annyira turistaparadicsomnak, mint inkább egy lepusztult szocialista iparvárosnak tűnt. Mindenesetre sört tudnak gyártani, nem is rosszat, ez egy tipikus cseh láger, ennél több szót kár is rá fecsérelni. 55 pontot adtam rá.
 

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu