Z Generáció

A Z generáció

A "Z" generáció, tehát az 1996 után születettek nem tudnak felnézni az idősebb generációkra - szülőkre, tanárokra - mert úgy vélik nem náluk van a mai világban értékesnek tartott, a túléléshez szükséges tudás.

Mindent akarnak, méghozzá azonnal - ezt állítják a szakértők az Y generációról, vagyis az 1980-1995 között születettekről. Ezek a fiatalok éppen elfoglalták pozíciójukat a munkaerőpiacon, s megpróbálnak akár kettesével haladni a ranglétrán De már ott lihegnek a nyakukon a Z generáció tagjai, akik közül az idősebbek lassan a felnőttkorba lépnek, s helyet követelnek maguknak a világban.

Milyen lesz a generációk ütközete? Milyen mintákat követnek a legifjabbak? Kérdések sora, amelyekre jó lenne választ kapni. A szülők, a felnőttek a pedagógus számára szomorú megállapításokat tartalmaz .. ez a … felmérés: a Z generáció számára eltűnnek a minták. Nem tudnak felnézni az idősebb generációkra, mert szerintük nem náluk van a mai világban értékesnek tartott, a túléléshez szükséges tudás. Céljaik is polarizáltak, úgy tűnik, a 6-11 éveseknek még konkrét céljaik vannak, tudják, mit akarnak felnőtt korukban csinálni. A 12-16 évesek egy része ezt viszi tovább, határozottan konkrét célok felé mennek, és e mögött valós teljesítmény van, miközben a másik részük halad az árral: „majd csak lesz valahogy”.

A Z generációnak nem vonzó 18 évesnél idősebbnek lenni, Régen a felnőtt kép mitikus vonzereje tűnt el kamaszkorban, most maga a felnőtt kép tűnik el, válik homályosabbá. Nem vonzó számukra a felnőtt lét, talán ez, valamint a kényelmi okok azt hozzák, hogy a gyerekek nem akarnak leválni a szüleikről.

Szülőként sem egyszerű a helyzet kezelése. A konzervatívok – egyes megfogalmazás szerint „őskövületek” – ragaszkodnak a hagyományos szülői szerepekhez és a tekintélytisztelethez. A „jófejek” a gyerekeket barátnak tekintik, partneri viszony alakul ki köztük. Számukra felértékelődik ez a korszak, mert ez éppen azt adja, ami az ő életükből már teljesen hiányzik.

A … felmérése azt is megállapítja, nem egy lázadó a Z generáció. Korábban a serdülők sokkal látványosabban lázadtak a szülői értékrenddel szemben, most inkább egyfajta passzív- agresszív ellenállás a jellemző. A célok ellen nem lázadnak, csak az eszközök ellen.

A pedagógusok sincsenek jó helyzetben, a legtöbb esetben nem tudnak példaképek lenni. A régi fegyelmezési módszerek nem működnek. Előttük a tanár egy lúzer, aki nem keres pénzt, és közben „idiótákkal” foglalkozik. Olyan dolgokat akar, amit a többiek nem és csak erőlködik. Akár egyfajta előrelépést is jelenthetne, ha a modern telekommunikációs eszközöket rugalmas módon integrálnák az oktatásba.
A Z generáció tagjai individualisták, én-centrikusabbak. Identitásuk erősen kötődik a külsőségekhez. Ügyesebbek, érettebbek, nagyobb önállóságot követelnek maguknak Ugyanakkor magányosak, kevésbé jellemzőek a kisebb szubkultúrák, a kasztosodás, mindenki mindenkor elérhető. A való életben nagy a kockázata, hogyan tükrözi vissza őket a másik, az on-line világban nincs meg ez a visszatükröződés. Offline szótlanok, online ömlik belőlük az információ. Hiába töltik idejük nagy részét a számukra biztonságos online világban, vágynak az offline világba is, mert vonzzák őket a valós élmények.
A kamaszkor az átélésről, az élmények intenzív megéléséről szól, csakhogy a gyors ingerek miatt nincs idő ezek feldolgozására, a kötődés kialakulására, emiatt frusztráltakká és bizonytalanokká válnak.
Adódik a kérdés: mit lehet tenni velük?

… válasza: kognitív szinten felnőttként, érzelmi szinten gyerekként kell bánni velük. Mivel emocionálisan éretlenebbek, ez utóbbi csatornán lehet hatékonyabban kommunikálni velük. Figyelemből kapnak keveset, ezért vágynak rá, hogy megszólítsák, meghallgassák őket, kíváncsi legyen rájuk a felnőtt, kíváncsi arra, hogy ő mit gondol a világról, mit érez. Tényleg jobban tudják, ismerik a mai világ egyes részeit, mint azt mi gondoljuk.
Mivel lassan belépnek a munka világába, nem árt tudni, a Z generáció tagjai gyorsak, hamar továbblépők, felszínesebbek, egoistábbak, versengőbbek.
 Akárcsak az elődeik (Y), egyszerre több feladatot is kezelni tudnak, de érzelmileg fogékonyabbak és jobban elkötelezhetők.

(forrás: ismeretlen, cikk: V.N.)

««       »»

Elérhetőség a következő címen: pungorgy kukac freemail pont hu